Ez nagyon kellett – kulcsfontosságú győzelem Tunézia ellen!

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló, Herning), MAROSI GERGELY (percről percre, Budapest)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló, Herning), MAROSI GERGELY (percről percre, Budapest)
2019.01.20. 17:56
A magyar férfi kézilabda-válogatott kulcsfontosságú, 26–21-es győzelmet aratott a világbajnokság középdöntőjében Tunézia ellen. Az első félidő után 16–14-re vezetett a magyar együttes, s a folytatásban teljesen megbénította az észak-afrikai élcsapat támadójátékát. Lékai Máté hazautazott gyereke születésére, de szinte kialvatlanul is a meccs legjobbja volt, és ugyancsak kiemelkedően játszott a bokasérüléséből visszatérő Balogh Zsolt.

Lékaival meggyűlt a baja a tunéziaiaknak (Fotó: MTI/Ilyés Tibor)

A középdöntő legfontosabb mérkőzése várt a magyar válogatottra Tunézia ellen, a találkozó megnyerése kulcsfontosságú volt ahhoz, hogy végül elérjük az olimpiai selejtezőt érő helyek egyikét. Ennek megfelelően a korábban egyaránt bokasérülést szenvedő Bodó Richárd és Balogh Zsolt is vállalta a játékot az Afrika-bajnok ellen, amely hozzánk hasonlóan pihentette kulcsjátékosait a szombati meccse egyes szakaszaiban. Ahogy Lars Krogh Jeppesen, a dánok volt válogatott játékosa és a DR Sport riportere beszámolt róla, Lékai Máté a szombati meccs után hazautazott, hogy ott legyen gyereke születésénél, de aztán egyből vissza is tért a csapathoz. A vegyes zónában, a mérkőzés után Lékai sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta az információt, de a magyar szövetség később hírt adott Noé világra jöttéről.

Egymást tüzelve melegítettek a magyar játékosok, miközben a nézőtéren ott volt a két hazai élcsapat vezetőedzője, veszprémi részről David Davis (ez volt a kevésbé meglepő, tekintve, hogy a szakember este Egyiptommal meccset játszik Norvégia ellen), a szegedi különítmény tagjaként pedig Juan Carlos Pastor. A hatalmas herningi csarnok lelátói egyébként bántóan üresek voltak, így viszont jól lehetett hallani a kis magyar tábor biztatását.

Székely Márton kezdett a kapunkban, míg Balogh és Bodó alkotta újra a lövőpárosunkat, ennek ellenére több bizonytalanság is becsúszott a támadásainkba, Tunézia egy emberhátrányból is jobban jött ki, és 3–1-re elhúzott. Balogh góljaival egyenlítettünk, majd Bodó első bombájával a vezetést is átvettük. Nem volt nagy iramú mérkőzés, érződött, hogy mindkét csapat nagyon szeretné megszerezni a két pontot.

Míg mi nem éltünk a kínálkozó lehetőségekkel (pedig volt, hogy három az egyben indulhattunk), Tunézia újra meglépett kettővel. Ezután sikerült egy 4–0-s sorozatot produkálnunk, melyben jól találtuk meg a réseket a tunéziai falban (különösen Lékai Máté jeleskedett ebben a műfajban), és Székely is bemutatott szép védéseket, ezzel nálunk volt már az előny. Az afrikaiakat irányító spanyol Antonio Gerona egyből időt is kért, de Balogh újabb góljával már hárommal vezettünk, ez volt a legnagyobb különbség a csapatok között. Nehezen boldogultunk a beálló Maruan Suireffel, aki azonban a gólerős játéka mellett két kiállítást is begyűjtött az első félidőben. Az előnyünk korántsem volt megnyugtató, amit jól mutat, hogy amint bejött egy négyperces gólcsend, újra csak egyre olvadt az előnyünk. Az egyenlítés szerencsére elmaradt,a szünetben 16–14-re vezettünk.

A második játékrész elején többször is hibára tudtuk kényszeríteni az afrikaiakat, míg mi szép gólokat szerezve 21–16-ra megléptünk, közben viszont Bánhidi második két percét is megkapta. Ennek ellenére egyre megnyugtatóbb képet festett a mérkőzés, Tunézia az időkérése után sem találta a megoldást a védekezésünkre, 19 perc alatt csupán három (!) gólra volt képes. Ebben Székelynek is elévülhetetlen érdemei voltak.

Tizenkét perccel a vége előtt héttel vezettünk (24–17), így volt mivel gazdálkodni a hajrában. Bár meggyűlt a bajunk az ellenfél nyitottra váltó védekezésével, a végére már nem maradtak izgalmak,a mieink behúzták a fontos meccset (26–21).Számunkra két szünnap következik a vb-n, s szerdán Norvégia ellen zárjuk a középdöntőt. Ha időközben a svédek legyőzik utolsó ellenfelünket, egy újabb sikerrel még a csoport harmadik helyére is odaérhetnénk (és a biztos olimpiai selejtezős pozícióba), és ezzel játszhatnánk az ötödik helyért.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG,DÁNIA ÉS NÉMETORSZÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 2. FORDULÓ

II. CSOPORT (HERNING)
MAGYARORSZÁG–TUNÉZIA 26–21 (16–14)
Herning, 2605 néző. Vezette: Fonseca, Santos (portugálok)
MAGYARORSZÁG: SZÉKELY M. – Hornyák, BALOGH ZS. 9 (2), LÉKAI 7, Bánhidi 2, BODÓ 4, Bóka 2. Csere: SCHUCH, Nagy L. 1, Sipos A., Ilyés, Ligetvári, Juhász Á. 1
TUNÉZIA: Miszaui – Madzsdub, Hoszni 4, Szuszi 2, Suiref 3, SZANAI 5, BUGANMI 5 (1). Csere: Bedui (kapus), Dzsaballah 1, Hadzs Juszef, Ben Abdallah, Aluini 1, Maaraf, Dzsalluz
Az eredmény alakulása. 3. perc: 1–3. 7. p.: 4–3. 16. p.: 5–7. 20. p.: 10–7. 26. p.: 13–12. 34. p.: 18–16. 40. p.: 21–16. 49. p.: 24–17. 57. p.: 26–19

2. FÉLIDŐ

VAGY ELVETTÉK A GÓLT… EZT MÉG MEGLÁTJUK. ELVETTÉK, 26–21 HIVATALOSAN A VÉGEREDMÉNY!

ITT A VÉGE, MAGYARORSZÁG 26–22-RE LEGYŐZTE TUNÉZIÁT! KULCSFONTOSSÁGÚ SIKER! FOLYTATÁS JÖVŐ SZERDÁN, NORVÉGIA ELLEN! LÉKAI A MÉRKŐZÉS MVP-JE.

60. perc. Kapusgól a vége, ha még időben volt, 26–22, Misszaui. Időben volt.

60. perc. Buganmi még lő egyet a szélről, 26–21.

59. perc. Ellépi Szanai, megkapjuk a labdát.

58. perc. Hoszni-gól, 26–20, Ligetvári kimegy 2 percre. Megszólal a „Szép volt, fiúk!”

57. perc. Balogh bepattintja a hetest, 9 gólos, 26–19!

57. perc. Hetes, 2 perc, Dzsaballah ül ki.

57. perc. Szanai „agyonlövi” Székelyt, a kipattanó a miénk. Ezt nem lehet elveszteni, nem lehet döntetlenre adni, Magyarország legyőzi Tunéziát.

57. perc. Balogh eladja a labdát, Tunéziának viszont vészesen fogy az ideje.

55. perc. Bóka ziccert hibázik, viszont Tunézia megint nem találja el az üres kaput.

55. perc. Dzsaballah ziccerben, SZÉKELY LÁBBAL VÉD! Közel 40 százalékkal véd ma!

54. perc. Nagy László pihenhet, de nem így gondolta, kiállítás, 2 perc.

54. perc. Lefordul Tunézia, három a nulla ellen, Buganmi belövi. Juhász egyből válaszol, 25–19!

53. perc. Csoknyai István időt kér.

53. perc. Lékai most nem jár szerencsével, lerohanás Ben Abdallah ziccerben a szélen, SZÉKELY KIFOGJA A LÖVÉST!

52. perc. Szanai szépít, mondjuk ezzel sokra már valószínűleg nem mennek, 24–18. Az 5. gólja.

51. perc. 20 perc alatt 3 gól Tunéziától, ezzel nem lehet nyerni. De még döntetlent sem lehet játszani. Nagy László belemenése után megkapják a labdát.

50. perc. Schuch látja át jól a helyzetet, lehalászik egy passzt, de a labda kimegy. Aztán semmire sem mennek a tunéziaiak, Hoszni betör, de SZÉKELY VÉD!

50. perc. Hogy ne legyünk sokáig emberelőnyben, Sipost is leküldik.

48. perc. HÉT IDE, Bóka! 24–17!

48. perc. Kiállítás a tunéziaiaknál, Hadzs Jusszef bántotta Lékait. A visszajátszás alapján mondjuk nem ő volt a tettes…

48. perc. A tunéziaiak csak kapufáig jutnak, Dzsalluz lőtt.

46. perc. Ligetvári labdát szerez! Nagy megállítja a lerohanást, nem sietünk sehová. Balogh megdöngeti a kapufát, a kipattanó Nagy kezében landol. Bánhidi fordul kapura Bodó passzával, támadó hibát fújnak.

45. perc. Balogh megmutatja Szuszinak, hogy kell ezt befejezni, hatgólos a különbség! 23–17!

45. perc. Szuszi megtalálja a rést a falban, de kapu mellé lő ziccerben.

44. perc. Nagy László ziccerét Misszaui védi.

43. perc. BODÓÓÓÓÓÓÓÓÓ!!! Óriási átlövésgól, 22–17! Ráadásul aztán Szanai lövését védi Székely, a miénk a labda!

42. perc. Ez most szép, Buganmi a szélről betalál, 21–17.

41. perc. Tunéziai időkérés, mert eléggé bénultnak tűnnek támadásban, és ha így marad, akkor ezt a meccset nem fordítják meg. Bő 10 perc alatt csak két gólt lőttek.

41. perc. Bodó átlövését kiüti Misszaui, majd keresgéli kicsit a labdát a hirdetőtábla mögött.

40. perc. Bodó labdát szerez!

40. perc. KÍNAI!!! Lékai felteszi a labdát, Balogh érkezik, 21–16!

39. perc. Nagy László eladja a labdát, a tunéziaiak viszont az üres kapu mellé ívelnek. Van itt minden.

38. perc. Suiref kapura fordul, kapusba lő, Bánhidit viszont kiszórják 2 percre. A labdát viszont ideadják. Érdekes. Bánhidi második kiállítása.

37. perc. Megkapjuk a labdát, Hoszni belement Lékaiba. Aki aztán a magyar akció végén sokáig kivár, lő, kapusba. Mondjuk löktek is rajta...

36. perc. ÚGY, ÚGY! Bodó suhint egy óriási gólt, 20–16, először vezetünk 4 góllal!

35. perc. Székely véd egy nem túl jó átlövést.

35. perc. Aluini, 18–16, Lékai, 19–16. Párosával jönnek a gólok.

34. perc. Buganmi nullszögből lő gólt, Bóka felel, 17–15 és 18–15!

33. perc. Először lehet négygólos különbség a mérkőzésen, emberelőnyben támadunk. Misszaui viszont védi Nagy László lövését.

32. perc. Újabb tunéziai labdavesztés, Szuszi nem hagyja elvégezni a szabaddobást, kiállítás!

32. perc. Tunéziai labdavesztés, Nagy László Lékaihoz passzol, aki kihasználja, hogy rendezetlen a védelem, 17–14!

31. perc. A tunéziai válogatotté az első támadás a második félidőben. Hoszni keresi a beállót, de nincs Suiref, mert Schuch eltakarította.

1. FÉLIDŐ

30. perc. A félidő időn túli – védett – szabaddobással zárul. MAGYARORSZÁG–TUNÉZIA 16–14, SZÜNET! Semmi sem dőlt el, a mérkőzés inkább a mi szánk íze szerint alakul, viszont elszakadni nem sikerül a tunéziaiaktól. Háromgólosnál nagyobb különbség még egyáltalán nem volt a mérkőzésen.

30. perc. Szuszi bemegy Ilyés mellett, és ezzel 16–14.

30. perc. Balogh is megállíthatatlan, 16–13, a 6. gólja!

29. perc. Ez most megállíthatatlan, Hoszni megindul, bemegy a fal résébe, befejezi az akciót, 15–13.

28. perc. Rossz bejátszás után Balogh robog, 15–12! Sérülten is nagyot játszik eddig.

27. perc. Szuszi egyéni akciója után Székely véd! Jön az ellentámadás, Lékai kivár, belövi, 14–12!

27. perc. Bánhidi a kapusba lő, az egyenlítésért támad Tunézia.

26. perc. Magyar időkérés a válasz. Csoknyai István felhívja a figyelmet a beálló megállítására.

26. perc. Balogh kapu mellé lő, közelebb jöhetnek a tunéziaiak. Jönnek is, Szuszi lő egy nagy gólt, 13–12.

25. perc. Suiref kiharcol egy hetest, Buganmi belövi, 13–11.

24. perc. Bodó passzát Bánhidi összeszedi, kapura fordul, bepattintja a ziccert, hiába rángatják, 13–10!

23. perc. Bodó betalál, 12–9. Szanai egyből felel, 12–10!

23. perc. Beállóban azért van gondunk elég, Suiref szépít, 11–9. És most nem állítják ki rögtön a gólja után.

22. perc. Lékai, 11–8! Ő is négygólos, csakúgy, mint Balogh. Tunéziai kapuscsere, mert Misszaui elvesztette az egyszer már meglelt fonalat.

21. perc. Szanai most nem viszi ziccerig, inkább egy nagy átlövést választ, 10–8.

21. perc. Balogh góljával pedig már 10–7!

20. perc. SZÉKELY!!! Tisztára játszott tunéziai akció, ám ez is elakad a magyar kapusban, Szanai hibázott ziccert.

19. perc. Egyből jön is a tunéziai időkérés.

19. perc. Székely elkapja a fonalat és véd még egyet, Nagy László meg odaér a támadást befejezni, 9–7, 5–7 után 4–0-s magyar roham!

18. perc. Székely véd egyet Szuszi lövése után, fordulunk, Lékai ziccerben, nem hibázza el, ismét magyar előny, 8–7! Nagy László remek passzt adott.

18. perc. Rossz tunéziai akció után jöhetünk, Bodó beteszi a labdát Bánhidinek, aki egyenlít, 7–7.

16. perc. Mielőtt kritikussá kezdene válni a helyzet, Lékai gólt lő, 6–7.

16. perc. Suiref, 5–7. Megint rögtön kiállítják a gólja után, nem engedte elvégezni a középkezdést! A második 2 perce.

15. perc. Szanai egyből büntet, 5–6. Megpróbáljuk beívelni az üres kapuba labdát, ám Hoszni repül, és remek mozdulattal kiüti Sipos lövését!

15. perc. Labdaszerzés, 3 az 1-ben megy a magyar csapat, Bóka ziccerben, kihagyja, Misszaui véd!

13. perc. Ligetvári hámozza magát át két védőn, lenyomják, kiállítás ez is. Kiegyenlítődik a létszám, Hadzs Jusszef is kiáll. Aztán Misszaui védi Balogh lövését.

12. perc. Székely véd egy nagyon éles szögből elengedett lövést, a kipattanót a tunéziaiak kaparintják meg. Aztán Bodót kiküldik 2 percre. A fájdalomdíj: jó védekezés és magyar labdaszerzés!

10. perc. Misszaui dühöng, mert hiába fog ziccert, magyar hetes az ítélet. Balogh Zsolt belövi, 5–5!

10. perc. Egyből fordul Tunézia, Hoszni ziccerben, 4–5.

9. perc. Baloghot istenesen derékon ragadják. A kapust lehívva támadunk, Lékai lő talpról, Misszaui véd.

8. perc. Villámgyors tunéziai gól, Szanai, 4–4.

8. perc. 2 PERC! Bánhidinek már sok volt a rovásán, túl sokat nyüstölte a beállót.

7. perc. FORDÍTUNK! Bodó-pöröly, gyors akció, a labda a kapuba vágódik, 4–3.

7. perc. Balogh úgy tér vissza, ahogy kiszállt, újabb gól és 3–3. Majd rossz tunéziai akció!

6. perc. A százszázalékos tunéziai lövőteljesítmény sem tart örökké, Buganmi hibázik a szélről, léc.

5. perc. Ziccerig játszott akció, Balogh betör a falba Bodó passza után, 2–3.

4. perc. Bánhidi keménykedik, kap egy sárga lapot. Hoszni keze villan, 1–3 átlövésből.

3. perc. Hosszú támadás után tunéziai gól emberhátrányból és megint beállóból, Dzsaballah, 1–2. perc. Aztán Balogh eladja a labdát.

2. perc. Suirefet kiszórják, emberelőnybe kerül a magyar válogatott. Lékai egyenlít, 1–1.

1. perc. Rossz magyar támadásra jó tunéziai, Suiref, 0–1.

1. perc. MAGYARORSZÁG KEZDTE A MÉRKŐZÉST. Székely a kapuban. Balogh, Bodó a kezdőben.

ÖT PERC ÉS KEZDÜNK! Himnuszok. Pirosban a mieink, fehérben Tunézia.

A MÉRKŐZÉS BEHARANGOZÓJÁT ITT OLVASHATJÁK EL!

JÓ ESTÉT KÍVÁNUNK! Nincs mese, itt már nyerni kell, már ha a magyar férfi kézilabda-válogatott oda akar érni az olimpiai selejtezőt érő helyekre a világbajnokságon: az ellenfél Tunézia, a vesztes nagy bajban lesz. Tartsanak velünk!

A középdöntő II. csoportjában Magyarország 1 ponttal, Tunézia pont nélkül áll. Dánia és Svédország 6 pontos, Norvégia 2, Egyiptom 1, Norvégia és Egyiptom egy mérkőzéssel kevesebbet játszott, tehát a tabella még nem egyenesedett ki.

A MÉRKŐZÉS ELŐTT

• Mindkét csapat tudott spórolni a kulcsjátékosaival szombaton, így nyílt összecsapásra van kilátás, amelyen nagy szükségünk lenne a győzelemre. Jó hír, hogy Bodó Richárd és a csapathoz szombat este visszatérő Balogh Zsolt is vállalni tudja a játékot. Mindkettejük bevethető, kérdés, milyen állapotban.

• Összesített magyar mérleg Tunézia ellen: 6 mérkőzés, 4 győzelem, 1 döntetlen, 1 vereség, 169–151-es gólkülönbség.

• A legutóbbi Afrika-bajnoki fináléban Egyiptomot felülmúló tunéziaiak legjobbja a montpellier-i Mohamed Szuszi irányító-balátlövő, aki tagja volt a tavaly BL-győztes gárdának. Kedveli a játékát Gerona kapitány is – az utolsó leheletéig a pályán hagyja. A gárda további külföldön szereplő játékosai közül a kapus Makrem Miszaui és az irányító Kamel Aluini a Dinamo Bucuresti-ben légióskodik, a két beállós közül pedig Dzsihed Dzsaballah a török Eskisehir, míg Maruan Suiref a francia Tremblay erőssége, a gólerős balátlövő Moszbah Szanai pedig az emírségekbeli al-Naszr játékosa.

I. CSOPORT (KÖLN)
18.00:
Brazília–Horvátország
20.30: Izland–Franciaország
18.00:
MAGYARORSZÁG–Tunézia (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

20.30: a 17. helyért, Szerbia–Argentína

A csoportok első 2-2 helyezettje jut az elődöntőbe, a 3. helyezettek a világbajnokság 5. helyéért, a 4. helyezettek a torna 7. helyéért léphetnek pályára. A világbajnokság győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek részt vehetnek az ötkarikás selejtezőn 2020 tavaszán.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE – NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok: MIKLER Roland (Telekom Veszprém), SZÉKELY Márton (Grundfos Tatabánya)
Jobbszélső: HORNYÁK Péter (Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők: BALOGH Zsolt (Mol-Pick Szeged), NAGY László (Telekom Veszprém), MÁTHÉ Dominik (Balatonfüredi KSE)
Irányító:LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence (Mol-Pick Szeged), SIPOS Adrián (Grundfos Tatabánya), SCHUCH Timuzsin (Ferencváros)
Balátlövők: BODÓ Richárd (Mol-Pick Szeged), ILYÉS Ferenc (Grundfos Tatabánya), LIGETVÁRI Patrik (Ademar León – Spanyolország), SZITA Zoltán (Balatonfüredi KSE)
Balszélsők:BÓKA Bendegúz (Balatonfüredi KSE), JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya)
Szövetségi kapitány: CSOKNYAI István és Vladan MATICS