A Barcelona túl nagy falat volt a Veszprémnek a BL-döntőben

NEDELYKOV TAMÁS, ILKU MIKLÓSNEDELYKOV TAMÁS, ILKU MIKLÓS
2015.05.31. 17:49
A képből is látszik, a Barcelona klasszis védekezése ellen szenvedni kellett (Fotó: Hegedüs Gábor)
A spanyol Barcelona 28–23-ra legyőzte az MKB-MVM Veszprémet a férfi kézilabda Bajnokok Ligája 2015-ös döntőjében. A magyar csapat nem tudta megismételni a THW Kiel elleni produkcióját, azonban így is kiváló szezont futott.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, FINAL FOUR (KÖLN)
DÖNTŐ
BARCELONA (spanyol)–MKB-MVM Veszprém 28–23 (14–10)
Köln, 20 000
néző. V: Dinu, Din (románok)
Barcelona: SARIC – TOMÁS 5, R. Entrerríos 4, Sorhaindo, N. KARABATIC 6, Morros, G. SIGURDSSON 6 (1). Csere: K. Lazarov, Gurbindo 3, Nöddesbo 3, Sarmiento 1
Veszprém: Alilovic – Marguc 2, NAGY L. 8, Rodríguez, Sulic 2, ILICS 5 (1), Iváncsik G. 1. Csere: Mikler (kapus), Terzic, Schuch, Gulyás P. 2, Zeitz, Lékai 1, Nilsson 2, Dzsamali
Az eredmény alakulása. 5. p.: 1–2. 7. p.: 4–2. 15. p.: 7–5. 21. p.: 9–6. 25. p.: 10–9. 28. p.: 13–9. 34. p.: 16–11. 39. p.: 19–14. 43. p.: 19–17. 48. p.: 21–17. 52. p.: 24–18. 58. p.: 27–21
Kiállítások: 10, ill. 10 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 1/1

Nem túlzás, hogy amerre csak jártunk Kölnben a hétvége során, lépten-nyomon magyar szurkolókba botlottunk, akik optimistán tekintettek a vasárnapi nagy meccs elé.

Háromnegyed órával a kezdés előtt érkeztek meg a főszereplők a pályára, elsőként a Veszprém, utána a Barcelona. A két csapat egymás elleni mérlege masszív spanyol fölényt mutatott (tíz Barcelona-győzelem, négy Veszprém-siker, egy döntetlen), de a magyar csapat a Kiel elleni koncentrált, hittel teli játékával a nagy esélyesnek tartott katalán együttes ellen sem számított esélytelennek.

A felvezető műsorban a pálya megint egy óriási kivetítővé alakult, és leereszkedtek a nagy vetítővásznak is, amiken feltűnt a BL-trófea. Ezt követően az amerikai származású, de Németországban élő Kim Sanders szórakoztatta a közönséget, miközben légtornászok emelkedtek a magasba. Majd jött a csapatok bemutatása, felváltva szólították a két együttes játékosait.

ELSŐ FÉLIDŐ

A Veszprém kapujában Mirko Alilovic kezdett, és az első barcelonai támadásnál ziccert fogott. Momir Ilicsnek ezúttal bejött az első lövése, de utána a spanyol fal többször is jól blokkolt. Egygólos veszprémi előnyből kétgólos hátrány lett. A Barca rendre meg tudta találni a rést a védelemben, a Veszprém Nagy László góljaival tapadt, de a román bírópáros utána kiszórta a csapatkapitányt két percre.

Nagy egy megindulásból egyenlíthetett volna a 14. percben, de estében Saric lábát találta el. Közben Kiril Lazarov lesántikált a katalánoknál. A Veszprém támadójátéka sokszor lassúnak és ötlettelennek tűnt, Ortega időt is kért a 17. percben. Ilics a legjobbkor lőtt extra gólt, de utána lerohanásból hibázott, így újra elmaradt az egyenlítés. Helyette Sigurdsson góljaival hárommal is elment a Barca, Alilovicot Mikler Roland váltotta.

A szombati kemény csata után többet kellett cserélnie Ortegának, rövid ideig a Zeitz, Lékai, Terzic belső hármas támadott, de utána jöttek vissza a kezdők. Nagy felvállalta a felelősséget, és többször is egy gólra hozta fel csapatát, de a Barcának mindig megvolt rá a válasza. Mikler most sem kapta el a fonalat, volt olyan Karabatic-lövés, amely róla pattant be. Továbbra is kevés volt a vállalkozókedv veszprémi oldalon, az ellenfél Karabatic főszereplésével négy góllal is meglépett, és ezt meg is tartotta a szünetre (14–10).

MÁSODIK FÉLIDŐ

Mikler-védéssel és Nagy-gólokkal kezdődött a játékrész, de hátul nem sikerült kivédekezni az ellenfél támadásait, így pedig nem sikerült közelebb férkőzni. A magyar csapat játékosai próbálták egymást tüzelni, miközben visszajött Alilovic.

Ismét nekigyürkőzött a Veszprém, és köszönhetően annak, hogy a magyar csapatnak is összeállt a védekezése, sikerült feljönni mínusz kettőre (19–17). Nagy továbbra is hátán vitte csapatát, de Alilovic is nagyobb tartást adott a kapuból.

Zaklatott percek következtek, sorra fújták mindkét oldalon a támadó hibákat, és ebből sajnos Xavi Pascual együttese jött ki jobban. Míg előtte felcsillant remény, addig ezután újra távol került az egyenlítés. Az 51. percben először lépett pályára a final fourban Iman Dzsamali, de ekkor már késő volt.

Sigurdsson és Karabatic is kíméletlenül kihasználta a lehetőségeit, egyszerűen nem engedték közelebb a Veszprémet. A végén még többször is emberelőnyben játszhatott a Veszprém, de ez már nem osztott, nem szorzott. Jellemző volt, hogy Sulic az 56. percben lőtte első gólját.

A Barcelona ezúttal túl erősnek bizonyult, és végül 2823-ra nyerte meg a döntőt. De a Veszprém sem szomorkodhat, ugyanis a BL-en kívül az összes sorozatot megnyerte, amiben elindult a szezonban (bajnokság, SEHA-liga, Magyar Kupa, Szuperkupa), és a final fourban is fontos lépést tett azzal, hogy bejutott a döntőbe.

Nagy László: Persze, hogy csalódás!

Nöddesbo úgy érezte, hogy borzalmasan lassan telik az idő

A magyar szurkolók meg is tapsolták kedvenceiket, miközben a háttérben már elkezdték építeni a színpadot az ünnepélyes eredményhirdetéshez. Rob Fowler slágere után átadták az ezüstérmeket a Veszprémnek, majd Ilics átvette a gólkirálynak járó elismerést. A Veszprém szerb balátlövője 114 góllal zárt az élen, megelőzve a mostani meccsen megsérülő, így 106 góllal maradó Lazarovot.

A final four legértékesebb játékosának (MVP) Karabaticot választották. A 2015-ös négyes döntő a Barcelona önfeledt ünneplésével zárult. A katalánok kilencedik BEK-/BL-győzelmüket szerezték meg, legutóbb 2011-ben nyertek, még Nagy Lászlóval.

A nemzetek rangsorában a spanyolok 15 elsőségükkel beérték a németeket, a szovjeteknek öt, a jugoszlávoknak és a keletnémeteknek négy-négy győzelmük van.

A 2014–15-ös BL-idény második helyezettje: az MKB-MVM Veszprém (Fotó: Hegedüs Gábor)

KORÁBBAN
BRONZMECCS

THW KIEL (német)–KIELCE (lengyel) 26–28

A DÖNTŐ PERCRŐL PERCRE

2. FÉLIDŐ

60. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK! A BARCELONA NYERTE A FINÁLÉT!
60. perc:
Alilovic védi Karabatic lövését, Sulic pedig góllal fejezi be a kontrát. Víctor Tomás a jobb szélről fejezi be az utolsó támadást.23–28
59. perc: Lékai szép egyéni akciója zárul góllal, középről talál be az irányító. 22–27
58. perc: Nöddesbo ismét gólt lő, ismét Alilovicról pattan be… 21–27
57. perc: Kiegészül a Barcelona, faultra játszik a katalán csapat támadásban, Nöddesbo lövése Alilovicról bepattan. 21–26
56. perc: Sulic hozza még eggyel közelebb a Veszprémet. 21–25
55. perc: Kettős emberelőnyben a Veszprém, az utolsó esély a zárkózásra. Gulyás gyorsan góllal fejezi be a támadást. Nyitott védekezés a Veszprémtől, passzívnál Entrerríos lövését védi lábbal Alilovic.20–25
54. perc: Nagy László lövését védi Saric lábbal. Alilovic védése után kontrázik a Veszprém, Sulicot felborítja Karabatic, két perc, hiába reklamál a francia.
53. perc: Időt kér a Veszprém, nagyon meglép a Barcelona. Nagy László jobb kézzel húzza a jobb felsőbe a labdát. Sőt, Morros kap egy két percet. Bravúros figura a Barcától, Tomás a befejező beállóból.19–25
52. perc: Passzív a Veszprémnél, Dzsamali a kapufát trafálja telibe, Nilsson bevetődve mellé húzza a kipattanót. Karabatic talpról ugrik fel és lő a hálóba… 18–24
51. perc: Sigurdsson a beálló helyéről talál be, ráadásul Zeitz két percet kap közben. 18–23
50. perc: Kiegészül a Veszprém, Chema lába közben begörcsöl. Iliccsel szemben belül védekezés, de csak szabaddobás. Nagy László mellé lő.
49. perc: Iváncsik Gergő megkülönböztetőben, Ilics végre megtöri saját gólcsendjét, ziccerből. Gurbindo villámgyorsan válaszol, szép csel után lő a jobb alsóba.18–22
48. perc: Sarmiento harcol ki hetest, ráadásul Schuchot leküldik két percre. Sigurdsson magabiztosan értékesíti a hetest. 17–21
47. perc: Ilics lő óriási keresztlécet, a Barcelonáé a labda.
46. perc: Most lépés miatt elveszik a Barcelonától is, Sulic eladja, de Lazarov lövését védi Alilovic. Ilicsnél belemenés, Sigurdsson pedig megtöri a gólcsendet ziccerből. Ezért nagy kár.17–20
45. perc: Lazarov mellé lő a bal oldalról. Nem tud feljönni egy gólra a Veszprém, megint elveszik támadásban a labdát, Sulicot látják szabálytalannak a román játékvezetők.
44. perc:BRAVÚR! Entrerríos lövését védi Alilovic, milyen fontos hárítás ez! Chema megiramodik egyből, Víctor Tomás meglöki hátulról, ez két perc! Nagy László bődületes lécet lő, de Ilics összeszedi a kipattanót, aztán Nagynál belemenést fújnak.
43. perc: NAGY LÁSZLÓ! Hetedik gólja a világklasszis átlövőnek, leválik Lazarovról és a bal alsóba bombáz. 17–19

Nagy László a kölni döntőben is húzóember volt (Fotó: Hegedüs Gábor)

42. perc: Ilicset is meglökik a levegőben, gyenge lövését fogja Saric. Tomás ellépi támadásban, elveszik a Barcelonától a labdát.
41. perc: Karabatic lövését megfogja Alilovic, ki sem ejti a labdát! Karabaticot ápolni kell, rosszul esik, nekidől Terzic térdének.
40. perc: GYÖNYÖRŰ GÓL! Alilovic védése után egy kontra, Iváncsik Gergő egy cunderrel fejezi be a támadást, az ilyenek nagyon hiányoznak a Veszprém játékából eddig. 16–19
39. perc: Entrerrios lövi át a falat, a bal alsóba helyez. Alilovic ismét a kapuban a Veszprémnél. Sulic harcol ki hetest, Ilics pedig bedobja a döntő első hetesét, Saric beleér, de nem tud védeni.15–19
38. perc: GULYÁS! Szép átlövés tőle, a bal felsőt pókhálózza ki. 14–18
37. perc: Gurbindo a jobb szélről lő a hosszúba Iváncsik mellett. 13–18
36. perc: Ilicset blokkolják, Nagy lövését védi Saric. A kontrából Karabatic szerencsés gólt lő Mikler lábai alatt. Nilsson két védő között fordul be és lő szép gólt.13–17
35. perc: NAGY LÁSZLÓ! Középről ragaszt hatalmas gólt a bal felsőbe, emberhátrányban. A túloldalon Karabatic elrontja, elkapkodja a lövést.12–16
34. perc: Gulyás beleüt a labdába, de Entrerrios meg tudja kaparintani és a hálóba vágja. 11–16
33. perc: Víctor Tomás emberhátrányban is betalál. Szabálytalan zárás Sulicnál, elveszik a labdát a Veszprémtől, Karabatic színészkedik egy kicsit, a bírók megeszik. SŐT! Sulicot ki is állítják emiatt...11–15
32. perc: NA EZ VALAMI! Rutenka a kispadon kap két percet reklamálásért, Gurbindo bánja ezt a pályán lévők közül. Nagy László használja ki az emberfórt, ötödik gólja ez a meccsen. 11–14
31. perc: A Barcelona kezdi ezt a játékrészt, Karabatic lövését védi Mikler!
31. perc: FOLYTATÁS!

1. FÉLIDŐ

30. perc: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! A SZÜNETBEN 14–10 A BARCELONA JAVÁRA!
30. perc:
Időt kér a Barcelona 43 másodperccel a félidő vége előtt. Karabaticcsal nem tud mihez kezdeni a Veszprém, Terzicről fordul le és lő a hálóba. Ilics lövését fogja Saric, már sokadjára.10–14
29. perc: MIKLER! Megvan az első védése a magyar kapusnak, Sarmiento kísérletét fogja. Sajnos a túloldalon Saric is hárítja Ilics próbálkozását.
28. perc: Karabatic nagy gólt ragaszt a bal felsőbe, két védővel a nyakán. Nilsson gyönyörűen fordul be Nagy passzával és lő a hosszú felsőbe. 10–13
27. perc: Karabatic lő középről, lövése Miklerről szerencsétlenül befelé pattan. Nagy lövését védi lábbal Saric.9–12
26. perc: Sarmiento bombáz középről a kapu bal oldalába. Ilics átlövését védi Saric.9–11
25. perc: Nagy László megint eljátssza ugyanazt, középre viszi a labdát és a bal alsóba helyez. 9–10
24. perc: A Veszprém köszöni szépen, gyorsan lefordul és Marguc révén felzárkózik egy gólra. Nöddesbo is betalál a túloldalon.8–10
23. perc: Nagy László töri meg a veszprémi gólcsendet, középről lövi át a falat és a bal alsóba tüzel. Szabálytalan zárás, elveszik a labdát a Barcától.7–9
22. perc: Kemény ütközés, Chema fejeli le Sigurdsson vállát, úgymond.
21. perc: Végigviszi a figurát a Barcelona, Sigurdsson pedig góllal fejezi be a bal szélről. Kapust cserél a Veszprém, jön Mikler Roland Alilovic helyére.6–9
20. perc: Kőkeményen védekezik a Barcelona, nehezen jut lövéshez a Veszprém. Terzic talpról mellé lő.
19. perc: Alilovic lábbal hárít, a kontrából Ilics lövését fogja Saric, gyorsan fordul egyből a Barcelona, Sigurdsson a befejező. 6–8
18. perc: Passzív a Veszprémnél, Ilics viszont óriási gólt ragaszt a bal felsőbe! 6–7
17. perc: Kiegészül a Veszprém is, ráadásul Ortega időt kér.
16. perc: A Barcelona kiegészül, passzívnál kiszedik Ilics kezéből a labdát. A Barcelona viszont elveszíti támadásban, Gurbindo eladja.
15. perc: Öt az öt ellen mezőnyben, Gurbindo a jobb oldalról a hosszú alsóba lő. 5–7
14. perc: Ilics óriási gólt ragaszt a bal alsóba! Nagy László labdát szerez, de a ziccert kihagyja, Saric lábbal hárít. A kontrából Karabatic iramodik meg, Terzic kőkeményen megfogja, ez is kiállítás.5–6
13. perc: Kiegészül a Veszprém, és jön egy kiállítás a Barcelonánál, Viran Morros viszi le Chemát a földre egy két percért.
12. perc: Kapus nélkül a Veszprém, Margucon a megkülönböztető, de Sulic lécet lő, pech. A túloldalon Nöddesbo veszíti el a labdát.
11. perc: KÉT PERC! Nagy Lászlót állítják ki, amiért megrángatja Entrerriost. Passzívnál Entrerrios lő a hálóba Alilovic feje fölött. 4–6
10. perc: Belefújnak a Barca támadásába, fordulhat a Veszprém, lépéshiba. A túloldalon is elveszik, Sulicot látják szabálytalannak.
9. perc: Lazarov hát mögött teszi ki a szélre Víctor Tomásnak, aki bezúzza a hosszú alsóba a jobb oldalról. Ismét Nagy László lövi át a falat, ezúttal a bal alsóba pattint. 4–5
8. perc: Fontos gól, Nagy László lövi át a falat a szaggatottról. 3–4
7. perc: Gyönyörű gól a Barcelonától, Sigurdsson cunderez a bal szélről Alilovic mellett. Elveszik a labdát a Veszprémtől támadásban, a lerohanásból Víctor Tomás talál be.2–4
6. perc: Raúl Entrerrios egalizál, a jobb alsóba helyez. Nagy lövését védi Saric, a gólvonalon pattog a labda, de megfogja a Barcelona kapusa.2–2
5. perc: Sigurdsson is besárgul védekezésben. Ilicset blokkolják, de Nagy László labdát szerez, a támadás végén Marguc eredményes. 2–1
4. perc: Karabatic egyenlít, kifelé futva húzza vissza a jobb alsóba. 1–1
3. perc: ALILOVIC! Hatalmas védés, Sorhaindo ziccerét fogja a veszprémi kapus. VEZET A VESZPRÉM! Ilics jó tíz méterről bombáz a jobb felsőbe. 1–0
2. perc: Karabaticot viszi földre Terzic, sárga lap. Sulic is megfogja a franciát, ez is sárga.
1. perc: A Veszprémé az első támadás, a Barcelona hatosfalat védekezik. Nagy László lövését blokkolják.
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A TALÁLKOZÓ!

A DÖNTŐ ELŐTTI BEMUTATÁS

PUYOL RÁCSODÁLKOZIK

SCHUCH A KAPUBAN

ÍGY FOGADTÁK A VESZPRÉMET A SZURKOLÓK

Felcsendül az EHF Bajnokok Ligája himnusza, pillanatok múlva kezdünk, ne menjenek messzire!

A csapatok ismét egyesével érkeznek a pályára, kezdve a csapatkapitányokkal, Víctor Tomással és Nagy Lászlóval. A katalánok gránátvörös-kékben lépnek parkettre, a Veszprém fehérben.

A két csapat épp a legutóbbi szezon final fourjában futott össze: akkor a bronzmérkőzésen a Barcelona 26–25-re legyőzte a magyar csapatot.

Az elődöntőben a Veszprém a korábban a végső győzelemre is esélyesnek tartott (végül negyedik helyen záró) THW Kielt búcsúztatta, a Barcelona a bronzérmet begyűjtő Kielcét gyűrte le.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat! Hamarosan kezdődik a várva várt döntő a férfi kézilabda final fourban, az MKB-MVM Veszprém és a Barcelona összecsapása. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

A két csapat eddigi egymás elleni mérlege masszív Barcelona-fölényt mutat. Tízszer győztek a katalánok, négyszer a Veszprém, és egy meccs zárult döntetlennel. A két csapat a tavalyi final fourban is összecsapott, akkor 26–25-re győzött a Barca. Bár Renato Sulic ezúttal is a lelátón fejezte be az elődöntőt, most ott lehet a vasárnapi találkozón.

A Barcelona eddig csak német csapattal szemben bukott el BL-döntőt (2010: Kiel, 2013: Hamburg), míg a Veszprém abba kapaszkodhat, hogy 2007 óta az a csapat, amelyik kiverte a Kielt, BL-győztes lett.

A nyilatkozatokért és a teljes beharangozóért kattintson ide.