Nem bírta a végét a Kielce, döntőben a Barcelona!

2015.05.30. 15:05
Bielecki lövései sokszor kifogtak a Barcelona védekezésén, hiába (Fotó: Hegedüs Gábor)
Elsőként a Barcelona jutott be a férfi kézlabda Bajnokok Ligája fináléjába, miután az elődöntőben 33–28-ra legyőzte a lengyel Kielcét a kölni final fourban.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, FINAL FOUR (KÖLN)
ELŐDÖNTŐ
BARCELONA (spanyol)–VIVE TAURON KIELCE (lengyel) 33–28 (16–14)
Köln, 19 250
néző. V: Stolarovs, Licis (lettek)
BARCELONA:
Pérez de Vargas – Tomás 3, K. LAZAROV 7 (2), Sorhaindo 2, R. Entrerríos 2, N. KARABATIC 8, G. V. SIGURDSSON 5. Csere: SARIC (kapus), Morros, Sz. Rutenka, Sarmiento 2, Gurbindo, Nöddesbo 4, Arino. Edző: Xavier Pascual
KIELCE:
Sego – CUPIC 3, Buntic 2, Musa 1, Tkaczyk 2, Chrapkowski 1, Strlek 2. Csere: Szmal (kapus), BIELECKI 7 (2), Aguinagalde 3, Reichmann 2, M. Jurecki 1, Jachlewski 1, K. Lijewski 2, Zorman, Rosinski 1. Edző: Talant Dujsebajev
Az eredmény alakulása. 7. p.:
2–2. 13. p.: 6–4. 16. p.: 9–5. 23. p.: 10–9. 25. p.: 13–11. 28. p.: 14–13. 34. p.: 19–14. 36. p.: 19–17. 38. p.: 20–20. 44. p.: 25–25. 51. p.: 29–26. 55. p.: 31–27
Kiállítások:
4, ill. 8 perc
Hétméteresek:
2/2, ill. 3/2
Xavier Pascual:
– Elégedett vagyok, mert az történt, amit vártam. Hatalmas csatában, sok test test elleni ütközéssel, nagyon kemény védekezéssel kifárasztottuk a Kielcét. Gyorsan kell regenerálódnunk a döntőre.
Talant Dujsebajev:
– Az első félidőben nagyon sok hibával játszottunk, de a másodikban kitűnően harcoltunk. Az egyenlítés rengeteg energiánkba került, a végére nem maradt erőnk.

Ha lehet ilyet mondani, idén még színvonalasabb körítéssel készültek a kölni szervezők. Minden meccs előtt külön megnyitót tartanak. Ezúttal a tetőszerkezetről leeresztett óriás kivetítő előtt légtornászok fokozták a show-t, miközben Rob Fowlerék a teljesen megtelt aréna négy sarkában énekeltek.

Aztán érkeztek persze a főszereplők is, a Talant Dujsebajev edzette Kielce játékosai különösen motiváltnak tűntek. Az EHF hivatalos honlapján csak a spanyol edzők csatájaként beharangozott elődöntőben a Kielce szerezte meg ugyan az első gólt, de utána rendre a Barca vezetett. 4–4-nél egyenlített a Julen Aguinagaldét is bevető lengyel csapat, de a 14. percben négygólos hátrányba kerülve Dujsebajev kénytelen volt időt kérni.

DUJSEBAJEV KIBORULT
Nehezen fékezte magát a meccs utáni sajtótájékoztatón a mindig lobbanékony Talant Dujsebajev, a Vive Tauron Kielce edzője, aki „félállásban” a magyar férfiválogatott szövetségi kapitánya.

„Hatalmas hibákat követtünk el az első félidőben, hatot vagy nyolcat, olyanokat, amiket egy lengyel bajnoki mérkőzésen sem engedhetünk meg magunknak – idézi a Telekom Sporthír Szolgálat a spanyol-kirgiz szakember szavait. – A második harminc percben ugyan sikerült ledolgozni a hátrányunkat és kihasználni a Barcelona öt-hat perces rövidzárlatát, de az első félidő hibái így is megbosszulták magukat. Nagyon szomorú vagyok, annak ellenére, hogy a csapatom nagyot küzdött és megpróbálta teljesíteni a taktikai utasításokat. Talán más lett volna a végeredmény, ha az ellenfél kapuját nem a harminchét éves veterán Danijel Saric védi, aki megbabonázta a mieinket. Számítottam arra, hogy a kapusteljesítmények meghatározóak lesznek, de hogy ennyire…”

Ki más, mint a csapatkapitány, Víctor Tomás szerezte előtte a katalánok nyolcadik találatát, amely a Barca 7000. gólját (!) jelentette a BL-ben. Tomás a találkozó előtt Kiril Lazarovra tippelt, amire jó esély is nyílt, a macedón ugyanis már háromnál járt ekkor.

A Barca kontrollálta a meccset, de Bieleckiék sem hagyták magukat leszakítani, az más kérdés, hogy egyenlíteni nem tudtak. Nikola Karabatic a 26. percben már második kétperces büntetését kapta, miközben a focisták legendája, Carles Puyol ezúttal is a kispad mellől biztatta a kéziseket. Xavi Pascual együttese 16–14-re ment a szünetben.

A folytatásban négy perc alatt öt góllal ellépett a Barcelona, Dujsebajev hirtelen azt sem tudta, melyik játékosát teremtse le a kispadon (leginkább Denis Bunticnak jutott ki a jóból). Ezt követően pillanatok alatt visszajött mínusz egyre a sorozatban több indításos gólt szerző Kielce, így Pascual időt kért. 20–20-nál ismét egyenlő az állás. Bielecki sorra lőtte a gólokat, a túloldalon a visszaálló Karabatic vette hátára csapatát.

Az egyenlítéstől új lendületet kapó Kielce rendre válaszolni tudott a spanyolok góljaira, akik közben behozták a kapuba Danijel Saricot. Szépen potyogtak a gólok mindkét oldalon, mígnem az utolsó tíz perchez érve 29–26-ra meg tudott lépni a katalán együttes.

Az elődöntő legszebb pillanatai

Saric több nagy védést is bemutatott, a Kielce pedig már nem tudott még egyszer újítani. Karabaticék nem követték el ugyanazt a hibát, mint a 2014-es elődöntőben a Flensburg ellen, és nem adták le biztos vezetésüket az utolsó percekben.

„Aki azt mondta, hogy a Kielcének nem lesznek lehetőségei, hazudik!” - a mérkőzés után a barcelonai Jesper Nöddesbo nyilatkozott az NSO Tv-nek

A 33–28-ra nyerő Barcelona 11. BL-fináléjára készülhet, a korábbi tíz közül hetet megnyert, legutóbb 2011-ben diadalmaskodott. Ezen meccs alapján nem szakadt meg az a 2005 óta tartó sorozat, hogy csak spanyol és német csapat szerepel a döntőben.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, FINAL FOUR
DÖNTŐ (Köln, május 31.)
MKB-MVM VESZPRÉM–Barcelona18.00 (Tv: DIGI Sport1)
V: Din, Dinu (románok)
A 3. HELYÉRT
THW Kiel–Vive Tauron Kielce15.15 (Tv: DIGI Sport1)
V: M. Johansson, Kliko (svédek)
ELŐDÖNTŐ (Köln, május 30.)
Barcelona (spanyol)–Vive Tauron Kielce (lengyel)
33–28 (16–14)
V: Licis, Stolarovs (lettek)
THW Kiel (német)–MKB-MVM VESZPRÉM27–31 (13–13)
V: G. Nacsevszki, Nikolov (macedónok)

2. FÉLIDŐ

60. perc: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! DÖNTŐBEN A BARCELONA!
60. perc:
Lazarov labdát szerez védekezésben, a ziccert talpról vágja be, teljesen ütemtelenül. Bielecki szépít.33–28
59. perc: Sőt, Morros jól védekezik, támadhat a Barcelona.
58. perc: Nöddesbo is hibázik, Szmal fogja a ziccerét, a túloldalon Tkaczyk lövését hárítja Saric. Kapusparádé most. Saric eddig 15 lövésből 10-et kivédett. Szerencsés Karabatic-gól, Szmalról és a kapufáról pattan be a lövés. 32–27
57. perc: Közel ötperces gólcsend végén hétméterest harcol ki a Kielce, Jurecki a szenvedő fél. DE! Bielecki hétméteresét fogja Saric!
56. perc: Belemenés a Barcelonánál, Karabatictól veszik el a labdát.
55. perc: Nöddesbo bevágja a ziccert, ezzel gyakorlatilag eldönti a mérkőzést. Aguinagalde nagyon hiányzik a Kielcének. Tkaczyk átlövi a falat, de Saric eszén nem tud túljárni.31–27
54. perc: Rosinski nagyon aktív támadásban, de gólját elveszik. Cupic nullszögből kapufát lő.
53. perc: Hatalmas gól Karabatictól, nyolc méterről bombáz a kapu bal oldalába. Rosinski lövése ezúttal is Saricban akad el. Sigurdsson megpróbálja átemelni Segót, de a kapu tetejére dobja a labdát.30–27
52. perc: Meglép kicsit a Barca ismét, Lazarov középről lövi át a lengyel falat. Rosinski most nem hibázik, kapaszkodik a Kielce.29–27
51. perc: Elveszik a labdát a Kielcétől támadásban, Bunticnál a lépéshiba, Dujsebajevnek nem tetszik az ítélet.
50. perc: Rosinski próbálkozását simán fogja Saric, a túloldalon Sarmiento góllal büntet. 28–26
49. perc: Karabaticot nem lehet megállítani, két védővel a nyakán lő a kapu közepébe. 27–26
48. perc: Karabatic lövését blokkolják, de visszapattan a labda a Barcelonához. Nöddesbóhoz nem jut el a bejátszás, támadhat a Kielce. Reichmann a szélről pattint a bal alsóba. 26–26
47. perc: Lazarov hiába talál a hálóba, nem adják meg, lépéshiba. Bielecki talpról lő, bele a blokkba, megiramodna a Barca, de visszafújják, dühöngenek a katalánok.
46. perc: Nincs szerencséje a Kielcének, Lijewski kapufát lő.
45. perc: PARÁDÉ! Óriási az iram, Saric két nagy bravúrt is bemutat gyors egymásutánban. Sigurdsson pedig betalál a jobb szélről, ezek most a Barcelona pillanatai. 26–25
44. perc: Saric mutat be egy fontos védést, majd a túloldalon Strlek is, ráadásul parádésan indítja Cupicot, aki bevágja a ziccert. 25–25
43. perc: Jön a válasz a Kielcétől, Jurecki beállóból talál be, nem találja védekezését a Barcelona. Sorhaindo köszön be a túloldalon, vezet a Barca.25–24
42. perc: Kapuscsere ide vagy oda, Tkaczyk páros lábról ugrik fel és bombáz a jobb alsóba. Karabatic ellenállhatatlanul tör be két védő között és lő a kapus szemei közé.24–23
41. perc: BIELECKI!
Újabb hatalmas gól a lengyel átlövőtől, egészen kiszorított helyzetből lő a rövidbe. Kiril Lazarov válaszol, közben kapust cserél a Barcelona.23–22
40. perc: Karabatic kerül a földre, Musa kap két percet, oda üt a levegőben a franciának. Hamar gólra váltja a fórt a Barca, Entrerrios talál be középről. 22–21
39. perc: Karabatic góljával ismét vezet a Barcelona. Bieleckivel nem bírnak a katalánok, a bal oldalról lövi ki a bal alsót.21–21
38. perc: Jót tesz a szünet a katalánoknak, Sigurdsson góllal fejezi be a támadást Lazarov átadásából. A túloldalon Musa felel egyből. EGYENLÍT A KIELCE! Manuel Strlek dobja be ziccerét, hat gólt lőtt eddig a Kielce a fordulás óta.20–20
37. perc: MI AZ, HOGY! A harmadik labdaszerzés két percen belül, Tkaczyk ezt is bevágja. Időt kér a Barcelona, elolvad az előny. 19–18
36. perc: BELEJÖN A KIELCE! Tkaczyk lő bombagólt, a Kielce csékája a bal felsőbe helyez. Sőt! Lazarovot blokkolják, a kontra végén Cupic talál be. Döbbenetes! Újabb labdaszerzés a Kielcétől, Chrapkowski pedig bevágja a következő ziccert. 19–17
35. perc: Rossz bejátszás a Kielcétől, Buntic adja el. Entrerrios betalál, de nem adják meg.
34. perc: Vargas véd egyet lábbal, a kontrából Sigurdsson talál be, meglép a Barcelona. 19–14
33. perc: A jelek szerint Aguinagalde sérülése súlyosabb a vártnál, valószínűleg nem tudja folytatni a játékot. Lazarov viszont nagyon is ott van a pályán, gólt is lő, ezzel 103 találatnál jár az idei kiírásban. Sorhaindo is betalál, Entrerrios hát mögötti passza után. 18–14
32. perc: Lazarov tüzel passzívnál, Sego viszont hárít. Jureckitől elveszik a labdát, ismét nem jut lövésig a Kielce.
31. perc: Szabálytalan zárás a beállónál, elveszik a labdát a Kielcétől az első támadásnál.

31. perc: FOLYTATÓDIK A MÉRKŐZÉS!

1. FÉLIDŐ

30. perc: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! 16–14 A SZÜNETBEN A BARCELONA JAVÁRA!
30. perc:
Rutenka lök támadásban, elveszik a labdát a katalánoktól, Rosinski pedig betalál. Nöddesbo is megteszi ezt ziccerben. 16–14
29. perc: Nöddesbo beállóból eredményes, ráadásul kiállítják róla Bunticot. Újabb technikai hiba a Kielcétől, Cupicnál egy kétszerindulás.15–13
28. perc: Villámgyors góllal felel a Kielce, Bielecki nagy formában van, négy lövés, négy gól eddig tőle. Ráadásul Rutenke ront a túloldalon, de Zormantól meg elveszik a labdát belemenés miatt.14–13
27. perc: Foggal-körömmel védekezik a Kielce emberelőnyben, Sarmiento kerül földre, majd Sigurdsson. A Barcelona kijátssza ziccerig emberhátrányban is, Tomás a befejező. 14–12
26. perc: Ismét szépít a Kielce, Lijewski a gólszerző. SŐT! Reichmann is betalál a jobb oldalról, ráadásul Karabaticot kiküldik róla, dupla öröm a lengyeleknek. 13–12
25. perc: Jachlewski felel góllal, egy-egy lépéshiba ezután mindkét oldalon. A különbség, hogy a Kielce hibáját bünteti a Barca, Sigurdsson lövi be ziccerét. 13–10
24. perc: Passzívnál eredményes Sarmiento, talpról lövi ki a jobb alsót. 12–9
23. perc: FELJÖN EGY GÓLRA A KIELCE! Bielecki eredményes. Nöddesbo hűti le a kedélyeket és reagál egy villámgyors góllal Karabatic jó bejátszásából. Lijewski lövését védi Vargas.11–9
22. perc: Szerencsés gól! Aguinagalde pofozza a hálóba a kipattanót Jachlewski kapufája után. Ezúttal a Barcelona adja el a labdát támadásban, ez volt a harmadik a katalánoknál, a Kielce ebben a mutatóban hatnál jár eddig.10–8
21. perc: Gyorsan válaszol a Kielce, Lijewski a gólszerző. A Barcától elveszik a labdát lépéshiba miatt támadásban.10–7
20. perc: Egy kínait próbál a Kielce, de nem jut el a bejátszás Aguinagaldéhoz. A túloldalon Karabatic tör be két védő között középen és bombáz a bal alsóba. 10–6
19. perc: Nyitott védekezés a Kielcétől, Tomás a szélről tör be, de Sego hárít. Kiejti a labdát Zorman, de ráugrik, rá meg Karabatic és Sigurdsson, közel 200 kilogramm. Nem csoda, hogy ápolni kell.
18. perc: Karabatic lövését blokkolják a lengyelek és marad is náluk a labda, a gyors indítást pedig Cupic váltja gólra. 9–6
17. perc: Érdekes ítélet, Sigurdsson és Karabatic zár szabálytalanul Cupicnak, előbbi kap sárgát. Közben egy barcelonai kontra, de Tomás cundere a kapufáról kipattan, nincs szerencséje. Ahogy Jureckinek sem a túloldalon, ő talpról lő keresztlécet.
16. perc: Karabatic harcol ki hetest, Lazarov pedig kíméletlenül belövi, a bal alsóba tüzel. 9–5
15. perc: Újabb eladott labda a lengyelektől, de Sigurdsson ziccerét lábbal hárítja Sego. Nagy bravúr. Aguinagalde befordul beállóban, és közelebb hozza a Kielcét. 8–5
14. perc: BAJBAN A KIELCE!Tkaczyk lepattan Sorhaindóról, a kontrából VíctorTomás eredményes. SŐT! Karabatic labdát szerez védekezésben, a gyors ellentámadásból ismét a katalánok csapatkapitánya, Tomás talál be. Dujsebajev időt kér. 8–4
13. perc: Vargas védi Buntic lövését, a kontrából Karabatic eredményes. Ráadásul Bunitc is két percet kap a megiramodó Karabatic megbillentéséért. Kettős emberhátrányban a Kielce. 6–4
12. perc: Hetes és két perc a túloldalon, Sorhaindót viszi földre Musa, akit kiállítanak ezért. Lazarov nem rontja el a hetest, a bal alsóba pattint. 5–4
11. perc: Hetest kap a Kielce, Bielecki ezt is bevágja, ezúttal a jobb alsóba, Egál, és kiegészülnek a katalánok. 4–4
10. perc: Rutenka lő mellé szorított helyzetben.
9. perc: ITT AZ ELSŐ KIÁLLÍTÁS! Karabatic mehet le két percre, belemenést próbál eljátszani Buntic mellett, sikertelenül. Kihasználja rögtön a fórt a lengyel csapat, Buntic a jobb szélről eredményes. 4–3
8. perc: Tkaczyk kiejti a labdát támadásban, a kontrából ValurSigurdsson eredményes. 4–2
7. perc: Aguinagalde harcol ki hetest. KarolBielecki pedig bevágja. KirilLazarov köszön be a túloldalon, a bal alsóba helyez átlövésből. 3–2
6. perc: Karabatic ellen fújnak támadásban rossz zárás miatt, fordulhat a Kielce.
5. perc: Fordít a Barcelona,Entrerrios most nem hibázik, a kapus indításából fejezi be a kontrát, a jobb alsóba lő. 2–1
4. perc: Raúl Entrerrios lő bődületes kapufát, a kontrából Buntic tüzel, de Perez de Vargas hárít. Buntic másodjára mellé lő.
3. perc: VEZET A KIELCE! De nem sokáig, Karabatic szinte azonnal válaszol Aguinagalde góljára. 1–1
2. perc: Aguinagalde próbál helyet csinálni, de belefújnak.
1. perc: Hosszasan támad a Barcelona, de nagyon keményen védekezik a Kielce, nyitott védekezéssel. Lazarov mellé lő.

1. perc: ELKEZDŐDÖTT A TALÁLKOZÓ!

Lett játékvezetők dirigálnak a mérkőzésen: Zigmars Stolarovs és Renars Licis.

A Barcelona szokásos gránátvörös-kék csíkos szerelésében játszik, a Kielce sárgában. Felcsendül a BL himnusza, mindjárt kezdünk, ne menjenek messzire!

A megnyitó ünnepség már lezajlott, a játékosok egyenként érkeznek a parkettre. A két csapatkapitány érkezik elsőként, majd a társak. A hangulat idén is fantasztikus Kölnben, telt ház természetesen.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat a férfi kézilabda legjobban várt eseményének első felvonásán, a Bajnokok Ligája final fourjának első elődöntőjében, melyben a Barcelona és a Kielce csap össze. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

A nyolcszoros BEK/BL-győztes (1991, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2005, 2011) Barcelona a lengyel Kielcével – a magyar szövetségi kapitány, Talant Dujsebajev csapatával – találkozik. Mindkét együttes remek formában van, a spanyol csapat a kieséses szakaszban imponáló magabiztossággal ejtette ki előbb a dán Aalborgot (60–33-as összesítés), majd a horvát PPD Zagrebet (68–44). Ezzel szemben a 2013-ban harmadik lengyelek a csoportban meneteltek, egyedüliként a mezőnyben pontot sem veszítettek – többek között oda-vissza megverték a Szegedet –, ám a nyolcaddöntőben csak 60–58-cal búcsúztatták a Montpellier-t, majd a negyeddöntőben 55–51-gyel a Vardar Szkopjét.