Spexit – az olaszok visszavágtak a négy évvel ezelőtti döntőért

2016.06.27. 17:51
Giorgio Chiellini gólja gyakorlatilag eldöntötte a meccset (Fotó: Action Images)
Az olasz válogatott okos, taktikus és főleg eredményes játékkal 2–0-ra megverte Spanyolországot az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, és bejutott a legjobb nyolc közé. Ott sem lesz könnyebb dolguk az olaszoknak, hiszen a világbajnok németek vár rájuk.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ
OLASZORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 2–0 (1–0)
Saint-Denis, Stade de France, 76 165 néző. Vezette: Cakir (török)
OLASZORSZÁG: Buffon – Chiellini, Bonucci, Barzagli – De Sciglio, De Rossi (Motta, 54.), Florenzi (Darmian, 84.), Parolo, Giaccherini – Éder (Insigne, 82.), Pelle. Szövetségi kapitány: Antonio Conte
SPANYOLORSZÁG: De Gea – Juanfran, Sergio Ramos, Piqué, Alba – Iniesta, Busquets – David Silva, Fabregas, Nolito (Aduriz, a szünetben; Pedro, 81.) – Morata (L. Vázquez, 70.). Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque
Gólszerző: Chiellini (33.), Pelle (91.)

A meccs online közvetítését ide kattintva lehet elolvasni.

KÉSŐBB
Anglia–Izland 1–2

Négy évvel ezelőtt kétszer találkozott egymással a spanyol és az olasz válogatott, a csoportkörben játszott 1–1 után a fináléban 4–0-s spanyol győzelem született. Az olaszok az 1994-es vb-negyeddöntő óta nem győzték le tétmeccsen a spanyolokat, akiknél Vicente del Bosque nem variált, ugyanazt a kezdő tizenegyet küldte pályára, mint a csehek, a törökök és a horvátok ellen.

Antonio Conte viszont sokat variált az írek elleni kezdőhöz képest, ami nem csoda, hiszen biztos csoportelsőként gyakorlatilag tét nélküli meccset játszott a szigetországiakkal.

Ez azt is jelentette, hogy több volt a friss ember az olasz válogatottban, amely az első percektől fölényben játszott. David de Gea kapus az első 11 percben két hatalmas bravúrt bemutatott, előbb Alessandro Florenzi szabadrúgása után Graziano Pelle fejesét tornázta ki a bal alsó sarokból, majd Emanuele Giaccherini ollózását követően tolta a labdát a kapufára.

JÚNIUS 27. FEKETE NAP A SPANYOLOKNAK
A spanyolok napra pontosan tíz évvel ezelőtt kaptak ki legutóbb nagy torna kieséses szakaszában: 2006. június 27-én a franciák ejtették ki őket a németországi vb nyolcaddöntőjében (1–3).

Előzetesen arra lehetett számítani, hogy a legutóbbi két idényt a Juventusban töltő Álvaro Morata és klubtársai, Gianluigi Buffon, valamint a Giorgio Chiellini, Leonardo Bonucci, Andrea Barzagli trió nagy küzdelmét hozza a találkozó, ehhez képest a spanyol csapat alig jutott el az olasz tizenhatosig. Inkább kivárásra játszott a címvédő, az olaszok sokkal hamarabb feltalálták magukat, ha hozzájuk került a labda.

A 33. percben Sergio Ramos szabálytalankodott Pellével szemben, a szabadrúgást Éder kapura lőtte, az egyébként fantasztikus De Gea első hibája volt, hogy kiejtette a labdát, amelyre Giaccherini csapott le, majd az öt és felesnél történt tömegjelenet végén Chiellini juttatta a hálóba a labdát. 1–0

FEHÉRBEN NEM MEGY
A spanyolok hatodszor játszottak fehér mezben nagy tornákon. Mind a hat meccset elvesztették.
1994-ben Olaszország ellen 1–2
1998-ban Nigéria ellen 2–3
2004-ben Portugália ellen 0–1
2014-ben Hollandia ellen 1–5
2016-ban Horvátország ellen 1–2
2016-ban Olaszország ellen 0–2

A spanyolok a 2000-es Eb óta először kaptak gólt a kontinensviadal kieséses szakaszában. Az olaszok viszont a 2000-es döntő óta nem vesztettek el Eb-meccset 1–0-s vezetésről (azt is csak hosszabbítás után).

A gól után is az olaszok voltak a veszélyesebbek, a 44. percben Giaccherini jobb felső sarokba tartó labdáját De Gea újabb hatalmas bravúrt bemutatva hárította.

Giaccherini és Florenzi nagyon jól játszott, élénk volt az olasz középpálya, ezt Del Bosque a szünetben egy újabb csatár, Aritz Aduriz beküldésével próbálta meg ellensúlyozni. A térfélcsere után szögletet követően Morata fejelhetett, de éppen Buffon ölébe bólintotta a labdát. Az 56. percben Pelle eldönthette volna a meccset, egyedül kiugorva azonban nem tudta ellőni a labdát De Gea mellett.

A spanyolokat a kapusuk tartotta a meccsben.

A spanyolok kiesését jósoló olasz drukkerek kis politikát is vittek a szurkolásba

Az olaszok ezt követően fáradni kezdtek, egyre inkább átadták a területet a címvédőnek, amely a tizenhatosukhoz szögezte a kék mezeseket. Átlövésekkel, beívelésekkel próbálkoztak az ibériaiak (már a két középhátvéd, Gerard Piqué és Sergio Ramos volt a két center), de Buffonon és a Juve védőhármasán nem tudtak kifogni – már Morata nélkül sem.

A 91. percben aztán jött az olasz ellentámadás és a kontra végén az egyenlítés: miután Buffon hárította Ramos fejesét, a gyors akció végén Darmian a jobb szélen elfutva középre lőtt, a megpattanó labda Pelle elé került, aki ugyanúgy lőtt félfordulattal a kapuba, mint a belgák ellen. 2–0

Ezzel eldőlt a meccs és a továbbjutás, az olaszok 1994 óta először győzték le a spanyolokat tétmeccsen.

Az olasz válogatott a negyeddöntőben szombaton Németországgal találkozik Bordeaux-ban.

AZ EB EGYENES KIESÉSES SZAKASZA
Június 25.15.00Svájc–Lengyelország 1–1 (Shaqiri 82., ill. Blaszczykowski 39.) – 11-esekkel 4–5
Június 25.18.00Wales–Észak-Írország 1–0 (McAuley 75. – öngól)
Június 25.21.00Horvátország–Portugália 0–1 (Quaresma 117.) – h. u.
Június 26.15.00Franciaország–Írország 2–1 (Griezmann 58., 61., ill. R. Brady 2. – 11-esből)
Június 26.18.00Németország–Szlovákia 3–0 (J. Boateng 8., Gomez 43., Draxler 63.)
Június 26.21.00Magyarország–Belgium 0–4 (Alderweireld 10., Batshuayi 78., E. Hazard 80., Carrasco 91.)
Június 27.18.00Olaszország–Spanyolország 2–0 (Chiellini 33., Pelle 91.)
Június 27.21.00Anglia–Izland 1–2 (Rooney 4. – 11-esből, ill. R. Sigurdsson 6., Sigthórsson 18.)