Súlyemelő Eb: két bolgár férfiarany, Boros Viktória 8. lett

2022.06.05. 00:21
Boros Viktória a 8. helyen végzett a 87 kilósok tíztagú mezőnyében (Fotó: Vas Népe/Cseh Gábor)
A 102 kilóban diadalmaskodó, nemrég még osztrák David Fiserov a 109 kilós kategóriában is nyert volna, a junior Európa-bajnoki ezüstérmes Boros Viktória nyolcadik lett a női 87 kilósok között.

Osztrákból lett bolgár nyerte meg a férfi 102 kilósok versenyét a tiranai Európa-bajnokság nyolcadik napján: hat jó fogással mindhárom aranyat besöpörte a 2019-ig osztrák színekben szereplő, junior Eb-ezüstig jutó David Fiserov (eredeti nevén David Fischer). A 23 éves emelő 2020 óta küzd a mázsákkal bolgárként, első nagy versenye a tavalyi moszkvai Európa-bajnokság volt, amelyen negyedikként végzett. A szakításban címvédő azeri Dadas Dadasbayli súlyosan megsérült az első fogásnem küzdelmében, és bár negyedik lett, a lökésre nem tudott kijönni.

A 109 kilóban is bolgár győzelem született a junior-világbajnok Hriszto Hrisztov révén, más kérdés, hogy Hrisztov nem nyert volna egy kategóriával lejjebb…

A nap utolsó programjaként a női 87 kilósok léptek pódiumra, köztük Boros Viktória. A Haladás junior Európa-bajnoki ezüstérmese a 92 és a 95 kiló kiszakítása után a 98-cal már nem bírt, lökésben pedig a kezdősúlyán, 107 kilón ragadt, a 112 kétszer is kifogott rajta – mindkét rossz gyakorlata után a dobogó felszínét vizslatta kérdőn… Az összetettben elért 202 kiló a 8. helyre volt jó a tíztagú mezőnyben.

Vasárnapi zárásra két verseny maradt, a férfi és női ólomsúlyban a derekával az elmúlt egy hónapban sokat bajlódó Nagy Péter, illetve Gyürüs Barbara áll a rúd mögé.

Száz évet kellett várni…
A férfi 89 kilósok csütörtöki versenyén emlékezetes győzelmet aratott Antonino Pizzolato: lökésben 217, összetettben 392 kilóval világrekordot ért el, ezzel ő a második olasz súlyemelő a sportág történetében, aki világcsúcstartónak vallhatja magát. Az 1920-as olimpián a nehézsúlyúak – akkor 82.5 kiló felettiek – viadalát 265 kilós teljesítménnyel (egykaros szakítás: 70, egykaros lökés: 75, kétkaros lökés: 120) megnyerő Filippo Bottino 1922-ben 116 kilóra javította a nyomás világrekordját. Megjegyzendő, hogy 1920 előtt csak 1896-ban szerepelt a sportág az ötkarikás programban: súlykategória nélkül, egy- és kétkaros emelésben rendeztek versenyt.