Rögbi-vb: Új-Zéland nem ismert kegyelmet, jöhet az ötödik döntője – videók

2023.10.20. 23:18
Will Jordan három célt ért el pénteken az új-zélandi csapatban (Fotó: Getty Images)
Nem történt meglepetés Saint-Denis-ben: Új-Zéland magabiztosan, hét célt elérve 44–6-ra legyőzte Argentínát a Franciaországban zajló rögbi-világbajnokság péntek esti első elődöntőjében, és az első válogatott lett, amelyik ötödször is megmérkőzhet az aranyéremért.

Emiliano Boffelli büntetőjével némi meglepetésre az argentinok szerezték meg a vezetést, aztán az új-zélandiak rövid időn belül a szélen lyukat találó Will Jordan, majd Jordie Barrett révén is a célterületre vitték a labdát, sőt az első félidőben Shannon Frizell is elért egy célt– negyven perc alatt gyakorlatilag eldőlt a meccs.

ILYEN VOLT A PÉNTEK ESTI HAKA

ÍZELÍTŐ AZ ELSŐ FÉLIDŐBŐL

Hiába az argentinok lelkesedése, a háromszoros világbajnok fegyelmezetten védekezett, és folyamatos nyomás alatt tartotta ellenfelét a folytatásban is. A fekete mezesek erősebbek, gyorsabbak, feltartóztathatatlanok voltak: az újrakezdés után szinte azonnal jött a következő ötpontos akció (Aaron Smith), majd Frizell is újra a célterületre jutott, és Jordan is bebrusztolta a második célját, sőt a hajrában – pazar, villámgyors egyéni akció végén – a harmadikat is. Még az is simán belefért, hogy Richie Mo'unga elrontson négy jutalomrúgást, azon csak az elődöntőbeli pontkülönbség-rekord megjavítása úszott el.

A mesterhármast elérő Jordan nyolc célnál tart ezen a világbajnokságon; ezzel beállította a vb-rekordot, azaz számára a döntőben lesz pluszmotiváció is.

Az All Blacks a korábbi négy vb-döntőjéből hármat megnyert (1987, 2011, 2015), egyet elveszített (1995). Az október 28-ai fináléban az Anglia–Dél-Afrika csata győztese lesz az ellenfél.

Argentína harmadszor vesztett vb-elődöntőt, azaz harmadszor játszhat a bronzéremért: a korábbi két alkalomból egyszer megszerezte a harmadik helyet (2007), egyszer negyedik lett (2015).

A RÖGBI-VB-RŐL – RÖVIDEN
A négyévente megrendezett, immár tizedszer kiírt rögbi-világbajnokságon húsz válogatott vesz részt: a csoportkörben (szeptember 8.–október 8.) négy ötcsapatos csoportban körmérkőzést vívtak, minden kvintettből az első kettő jutott be az egyenes kieséses szakaszba. A negyeddöntő október 14–15-én volt, az elődöntő 20–21-én, a bronzmérkőzés 27-én, a döntő október 28-án lesz.
A NEGYEDDÖNTŐ EREDMÉNYEI: Argentína–Wales 29–17, Új-Zéland–Írország 28–24, Anglia–Fidzsi-szigetek 30–24, Dél-Afrika–Franciaország 29–28
A csoportok végeredménye
A-csoport: 1. Franciaország 18 pont (4 mérk.), 2. Új-Zéland 15 (4), 3. Olaszország 10 (4), 4. Uruguay 5 (4), 5. Namíbia 0 (4)

B-csoport: 1. Írország 19 pont (4 mérk.), 2. Dél-Afrika 15 (4), 3. Skócia 10 (4), 4. Tonga 5 (4), 5. Románia 0 (4)
C-csoport: 1. Wales 19 pont (4 mérk.), 2. Fidzsi-szigetek 11 (4), 3. Ausztrália 11 (4), 4. Portugália 6 (4), 5. Grúzia 3 (4)
D-csoport: 1. Anglia 18 pont (4 mérk.), 2. Argentína 14 (4), 3. Japán 9 (4), 4. Szamoa 7 (4), 5. Chile 0 (4)
A győzelemért 4 pont járt, a döntetlenért 2. Az egy mérkőzésen elért legalább négy cél egy bónuszpontot ért, és ugyancsak egy bónuszpont járt annak a vesztes csapatnak, amelyik hét vagy kevesebb ponttal kapott ki.
A versenykiírás értelmében a vb-n egy válogatott két mérkőzése között legalább öt napnak kell eltelnie, hogy a játékosok regenerálódhassanak.
Az eddigi világbajnokok: Új-Zéland (3), Dél-Afrika (3 – címvédő), Ausztrália (2), Anglia (1)