BL: nyolcan első góljukat, ketten első gólpasszukat szerezték a szerdai játéknapon

D. S. B.D. S. B.
2023.12.14. 10:15
Hiába remekelt a csoportkörben a dortmundi kapus, Gregor Kobel, Warren Zaire-Emery ellene szerezte meg első gólját a Bajnokok Ligájában (Fotó: Getty Images)
Nyolc labdarúgó is először volt eredményes a labdarúgó Bajnokok Ligájában. A csoportkör szerdai utolsó napján ráadásul két további játékos első gólpasszát adta, miközben a mutató túloldalán a Real Madrid korábbi védője, Pepe 40 évesen és 290 naposan tovább írja nemrég megdöntött saját csúcsát. A Bajnokok Ligája szerdai játéknapjának legérdekesebb statisztikái.

A már biztos továbbjutó Atlético Madrid már a 6. percben megszerezte a vezetést a Lazio ellen. Az Atlético gólját Antoine Griezmann szerezte, aki a csoportkör hat meccsén ötször volt eredményes, ez pedig a legjobb teljesítménye a Bajnokok Ligája történetében a francia támadónak, aki egyébként ebben a kiírásban minden tétmérkőzést figyelembe véve már 14 gólnál jár.

A Feyenoord a Celtic vendégeként elszenvedett 2–1-es vereség ellenére is az Európa-ligában folytathatja szereplését. A rotterdamiaknak a glasgow-i volt zsinórban a kilencedik idegenbeli vereségük a Bajnokok Ligájában, ilyen rossz szereplésre pedig még nem volt példa holland csapattól a nemzetközi porondon – az Ajax 2003 áprilisa és 2004 novembere között hét meccset bukott el vendégként.

A hollandok egyenlítő találatát Yankuba Minteh szerezte, aki 19 évesen és 144 naposan a legfiatalabb Feyenoord-gólszerző lett a Bajnokok Ligájában és az európai kupasorozatokban.

A Celtic büntetőből került előnybe a rotterdamiak ellen, a Feyenoordnak pedig ez már a második megítélt büntetője volt legutóbbi négy BL-meccsén, épp annyi, mint az azt megelőző 59-en.

BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 6. (UTOLSÓ) FORDULÓ
E-CSOPORT
Atlético Madrid (spanyol)–Lazio (olasz) 2–0
(Griezmann 6., Lino 51.)
Celtic (skót)–Feyenoord (holland) 2–1 (Palma 33. – 11-esből, Lagerbielke 90+1., ill. Minteh 82.)

AZ E-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Atlético Madrid 6 4 2 17– 6 +11 14
2. Lazio 6 3 1 2 7– 7 0 10
3. Feyenoord 6 2 4 9–10 –1 6
4. Celtic 6 1 1 4 5–15 –10 4

A Dortmund vendégeként elért döntetlennel került az egyenes kieséses szakaszba a Paris Saint-Germain. A párizsiakkal egymás után 12. alkalommal fordult elő, hogy továbbjutottak a csoportkörből, ennél hosszabb sorozata csak a Real Madridnak és a Bayern Münchennek van jelenleg, a rekordgyőztes spanyolok sorozatban 21-szer, a bajorok 16-szor végeztek csoportjuk első két helyének valamelyikén.

A PSG gólját Warren Zaire-Emery szerezte, aki 17 évesen és 280 naposan a legfiatalabb francia Bajnokok Ligája-gólszerző lett megelőzve Karim Benzemát (2005. december 17 év, 352 nap) és Kylian Mbappét (2017. február, 18 év, 63 nap).

A Dortmund egyik legjobbja a csoportkörben a kapus, Gregor Kobel volt, aki a várható kapott gólok száma alapján 4.1 góltól mentette meg csapatát a csoportkörben, ennél jobb mutatója csak a csoportutolsó Newcastle kapusának, Nick Pope-nak volt 4.9-cel.

A „szarkák” mellett a Manchester United is negyedik helyen búcsúzott a BL-től, olyanra pedig mindössze háromszor volt példa a sorozat történetében, hogy angol klub csoportutolsóként zárjon a Bajnokok Ligájában – ezt megelőzően a Blackburn az 1995–1996-os, a Manchester United a 2005–2006-os, és a Manchester City a 2012–2013-as idényben lett negyedik.

A Newcastle-nál Lewis Miley 17 évesen és 226 naposan a legfiatalabb angol labdarúgó lett, aki gólpasszt adott a Bajnokok Ligájában, megdöntve Theo Walcott 2006 novemberi rekordját, amikor az Arsenal színeiben 17 évesen és 250 naposan készített elő gólt.

A Milan első gólját a korábbi PL-játékos, Christian Pulisic szerezte, aki az észak- és közép-amerikai labdarúgók BL-góllövőlistáján a harmadik helyre jött fel nyolcadik találatával Javier Hernández (14) és Dwight Yorke (11) mögé.

F-CSOPORT
Borussia Dortmund (német)–Paris Saint-Germain (francia) 1–1
(Adeyemi 51., ill. Zaire-Emery 56.)
Newcastle United (angol)–Milan (olasz) 1–2 (Joelinton 33., ill. Pulisic 59., Chukwueze 84.)

AZ F-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Borussia Dortmund 6 3 2 1 7–4 +3 11
2. Paris SG 6 2 2 2 9–8 +1 8
3. Milan 6 2 2 2 5–8 –3 8
4. Newcastle United 6 1 2 3 6–7 –1 5

Az RB Leipzig Gulácsi Péterrel a kapujában nyert 2–1-re a svájci Young Boys ellen és jutott csoportmásodikként a nyolcaddöntőbe. A vendégek gólját Ebrima Colley szerezte, aki első gambiai labdarúgóként volt eredményes a sorozatban, s ezzel már 108 nemzetnek van gólszerzője a Bajnokok Ligájában.

A Manchester City első angol csapatként tudott nyolc egymást követő európai kupamérkőzést megnyerni. A mérkőzés első négy gólját olyan játékos szerezte, aki először volt eredményes a sorozatban. Az angolok fiatal támadója, Micah Hamilton az ötödik legfiatalabb angol gólszerző az elitsorozatban 20 évesen és 30 naposan, míg a címvédő harmadik gólját szerző Kalvin Phillipsnek 30. manchesteri meccsén lett meg az első gólja, legutóbb pedig még 51 meccsel ezelőtt, 2021 augusztusában, a Leeds Crewe Alexandra elleni kupameccsén volt eredményes.

G-CSOPORT
RB Leipzig (német)–Young Boys (svájci) 2–1
(Sesko 51., Forsberg 56., ill. E. Colley 53.)
Crvena zvezda (szerb)–Manchester City (angol) 2–3 (Hvang In Bom 76., Katai 90+1., ill. Hamilton 19., Bobb 62., Phillips 85. – 11-esből)
A G-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Manchester City 6 6 18– 7 +11 18
2. RB Leipzig 6 4 2 13–10 +3 12
3. Young Boys 6 1 1 4 7–13 –6 4
4. Crvena zvezda 6 1 5 7–15 –8 1

A Barcelona már 76 másodperc után hátrányba került a Royal Antwerp vendégeként. Ez volt a csapat leggyorsabb kapott gólja 2011. szeptember 13. óta, amikor Alexandre Pato 24 másodperc után vette be a gránátvörös-kékek kapuját. Xaviék ráadásul a sokadik gyors góljukat kapják, a spanyol bajnokságban a Granada és az Alavés is már az 1. percben megszerezte a vezetést.

A belgák első gólját Arthur Vermeeren szerezte, aki egyrészt 18 évesen és 309 naposan a BL legfiatalabb belga gólszerzője lett, másrészt egy belga csapat leggyorsabb gólszerzője a sorozatban.

A Barca egyenlítő góljánál Ferran Torresnek Lamine Yamal készített elő, aki pedig az első 16 éves labdarúgó, aki gólból vette ki a részét egy BL-meccsen.

Azok után, hogy kedden Sergio Ramos pályafutása 17. BL-góljával már a legeredményesebb védő lett a sorozatban, korábbi madridi csapattársa is rekordot döntött, a Porto Sahtar elleni nyolcgólos drámájából ugyanis Pepe 40 évesen és 290 naposan vette ki a részét góllal, ezzel tovább írja nemrég megdöntött csúcsát.

A mérkőzés legjobbja egyébként a két gólja mellett két gólpasszt is jegyző Galeno lett, aki három angol támadóhoz, Harry Kane-hez, Bukayo Sakához és Jude Bellinghamhez csatlakozott, hiszen mind a négyen legalább hét gólból vették ki a részüket ebben a BL-kiírásban.

H-CSOPORT
FC Porto (portugál)–Sahtar Doneck (ukrán) 5–3
(Galeno 9., 43., Taremi 62., Pepe 75., F. Conceicao 82., ill. Szikan 29., Eustáquio 73. – öngól, Eguinaldo 88.)
Royal Antwerp (belga)–FC Barcelona (spanyol) 3–2 (Vermeeren 2., Janssen 56., Ilenikhena 90+3., ill. Ferran Torres 35., Guiu 90+1.)

A H-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Barcelona 6 4 2 12–6 +6 12
2. Porto 6 4 2 15–8 +7 12
3. Sahtar Doneck 6 3 3 10–12 –2 9
4. Antwerp 6 1 5 6–17 –11 3

A NYOLCADDÖNTŐ SORSOLÁSA

Időpont: december 18., hétfő, 12.00, Nyon – élőben az NSO-n!

YOUNG BOYS (svájci)

A BL-csoportkör harmadik helyezettjei az Európa-liga tavaszi playoffjába kerülnek, ahol az El-csoportkör nyolc másodikja ellen játszanak. Egy ország két csapata nem kerülhet össze. A párharcokban az El-ből érkező csapatok lesznek a kiemeltek, ők játsszák otthon a második mérkőzést. A sorsolás december 18-án, hétfőn, 13 órakor lesz Nyonban. A legjobb 16 közé jutásért rendezendő csaták első meccseit február 15-én, a visszavágókat február 22-én játsszák le.