Atlétikai ob: Kerekes Gréta legyőzte Kozák Lucát, Takács Boglárka újabb magyar csúcsa

SZENDREI ZOLTÁNSZENDREI ZOLTÁN
2024.02.18. 18:08
Kerekes Gréta legyőzte Kozák Lucát az ob-n (Fotó: Árvai Károly)
Takács Boglárka szombati 60 méteres rekordjavítása után vasárnap a 200 méter magyar csúcsát is megdöntötte a fedett pályás atlétikai magyar bajnokságon. Két, már biztos vb-résztvevő gátfutónk csatájából Kerekes Gréta jött ki győztesen, aki 7.96-os egyéni csúcsot elérve legyőzte Kozák Lucát a Nyíregyházi Atlétikai Centrumban.

Óriási csatát hozott a női 60 méteres gátfutás a várakozásoknak megfelelően. Kerekes Gréta három századmásodperccel jobb 2024-es idővel várhatta az országos bajnokságot, mint a szám hazai rekordere, Kozák Luca. Két klasszisunk egymástól eltérő előfutamba kapott besorolást, ami tovább fokozta az izgalmakat. Kozák 8.09-cel, Kerekes 8.10-zel biztosította a helyét a fináléban. A döntő a teljes hétvége legmagasabb színvonalú versenyét hozta, ahol a 20 éves Tóth Anna is beszállt a harcba. A fiatal reménység 8.05-ös új U23-as országos csúccsal lett bronzérmes, amivel ő is egy tizeden belül volt a győzteshez képest. Az aranyérem végül a jól hajrázó Kerekesé lett, aki életében először futotta le nyolc másodpercen belül a 60 m gátat. 7.96-os teljesítményétől Kozák öt századdal maradt el, de ő is idei legjobbját érte el, ami mindenképp biztató a fedett pályás világbajnokság előtt két héttel.

A március 1. és 3. között Glasgow-ban sorra kerülő megmérettetésen Takács Boglárkának is szurkolhatunk majd. A BHSE sprintere elképesztő formában van, míg szombaton 60 méteren, addig vasárnap 200 méteren döntött magyar csúcsot. Minden idők leggyorsabb magyar sprinternője ezúttal Orosz Irén 1982 óta fennálló beltéri rekordját adta át a múltnak 23.56 másodperces remeklésével. Az ezüstérmes Sulyán Alexa alig 18 évesen nemcsak az U20-as, de az U23-as országos csúcsot is 23.70-re javította.

Szintén megvan az esélye a vb-kijutásra Szeles Bálintnak, aki visszafogottabb rajtja után legyőzte a 200 méteren is dobogós helyen záró Eszes Dánielt 60 m gáton. A 25 esztendős atléta a döntőben 7.74 másodperc alatt ért célba, aminél egyszer sem futott jobban a télen.

Tovább tart Vindics Balázs elképesztő sorozata: az UTE középtávfutója 2016 óta legyőzhetetlen 800 méteren, vasárnap zsinórban kilencedik bajnoki címét nyerte meg. Palkovits István a szombati 1500 méter után az ob második napján 3000 méteren sem talált legyőzőre. Hozzá hasonlóan szintén duplázott Molnár Attila, aki egy nappal azután, hogy megnyerte a 400 métert, a Fradi váltóját is sikerre vezette.

50. FEDETT PÁLYÁS ATLÉTIKAI MAGYAR BAJNOKSÁG
Férfiak
200 m. Országos bajnok: Wahl Zoltán (TSC-Geotech, e: Bartha Attila és Karlik Pál) 21.28, 2. Bundschu Patrik (Vasas) 21.31, 3. Eszes Dániel (VSD) 21.46
800 m. Országos bajnok: Vindics Balázs (UVSE, e: Zemen János) 1:48.11, 2. Huller Dániel (VSD) 1:49.74, 3. Kubasi János (SVSE) 1:51.40
3000 m. Országos bajnok: Palkovits István (KARC, e: Németh Gyula) 8:01.55, 2. Karsai Gábor (Békéscsabai AC) 8:10.25, 3. Vörös Márk (NYSC) 8:30.34
60 m gát. Országos bajnok: Szeles Bálint (EVSI, e: Petrovai József) 7.74, 2. Eszes Dániel (VSD) 7.79, 3. Felber Farkas Ákos (SVSE) 7.91
4x400 m váltó. Országos bajnok: FTC (Városi Roland, Solymári Máté, Kovács Bendegúz Zoltán, Molnár Attila, e: Ferenczi Imre, Karlik Pál, Kazi Tamás, Scheidler Géza, Szász Bence és id Tomhauser István) 3:14.49, 2. UTE (Szilveszter Marcell, Birovecz Bátor, Csernus Péter, Vindics Balázs) 3:16.77, 3. A-Plast Ikarus BSE (Molnár Csaba, Takács Gergő, Kovács Ádám, Petró Ádám) 3:20.86
Rúd. Országos bajnok: Böndör Márton (Győri Atlétikai Club, e: Scheidler Géza és Böndör Dániel) 531, 2. Kéri Tamás (FTC) 500, 3. Varga Iván (MTK Budapest) 480
Távol. Országos bajnok: Németh Mátyás (KARC, e: Adamik Zoltán, Scherer Tamás és Simity László) 727, 2. Gerics Roland (TSC-Geotech) 720, 3. Pap Kristóf (TFSE) 720
Nők
200 m. Országos bajnok: Takács Boglárka (BHSE, e: Németh Roland) 23.56 – új magyar csúcs, 2. Sulyán Alexa (MATE-GEAC) 23.70 – új U23-as és U20-as magyar csúcs, 3. Molnár Janka (TSC-Geotech) 24.32
800 m. Országos bajnok: Kéri Bianka (SVSE, e: Tóthné Stupián Anikó) 2:05.46, 2. Muszil Ágnes (Zalaszám-ZAC) 2:06.59, 3. Janositz Gréta (BEAC) 2:10.93
3000 m. Országos bajnok: Böhm Lilla (BHSE, e: Káldy Zoltán) 9:15.54, 2. Horváth Karolina Helga (BEAC) 9:29.73, 3. Szalai Fanni (Margitszigeti AC) 9:34.65
60 m gát. Országos bajnok: Kerekes Gréta (DSC-SI, e: ifj. Tomhauser István) 7.96, 2. Kozák Luca 8.01, 3. Tóth Anna (DVTK) 8.05 – új U23-as magyar csúcs
4x400 m váltó. Országos bajnok: MATE-GEAC (Kriszt Sarolta, Simon Virág, Mátó Sára, Nádházy Evelin – e: Karakas Józsefné, Kovács Zoltán, Körmendy Katalin és Máté Alpár) 3:38.85, 2. BHSE (Bottlik Judit, Kőszegi Míra, Bathó Borbála Dorka, Szúcs Szabina) 3:45.28, 3. SVSE (Széll Gyöngyi, Besenyődi Petra, Felber Kata Zselyke, Kéri Bianka) 3:46.35
Magas. Országos bajnok: Fekete Fédra (BHSE, e: Zsivoczky-Farkas Györgyi és Zsivoczky-Pandel Attila) 185, 2. Papp Zsófia Edina (BHSE) 173, 3. Krizsán Xénia (MTK Budapest) 165
Hármas. Országos bajnok: Szabó Beatrix (MTK Budapest, e: Deutsch Péter és Somogyvári Tamás) 13.00, 2. Nyisztor Petra (NYSC) 12.58, 3. Hoffer Krisztina (TSC-Geotech) 12.58

VÉLEMÉNYEK

KEREKES GRÉTA, a női 60 m gát aranyérmese: – Szoros versenyben voltam Kozák Lucával, ugyan nem közvetlenül egymás mellett futottunk, de éreztem, hogy én nyertem. A nyolc másodperc volt az álomhatár a számomra, szerettem volna megmutatni, hogy képes vagyok rá. Nemrég nagyon mély gödörbe kerültem, de az elmúlt másfél évben mind fizikailag, mind lelkileg egyensúlyba kerültem, megtanultam csak magamra fókuszálni. Hiába ér nagy siker vagy kudarc, azt csak a családom és a közeli hozzátartozóim tudják átérezni. Ma itt volt a 83 éves nagymamám is a lelátón, örülök, hogy ő is láthatta ezt a pillanatot. Még nincs vége a szezonnak, remélem, hogy Glasgow-ban újra rá tudok tenni egy lapáttal.
TAKÁCS BOGLÁRKA, a női 200 méter bajnoka és országos csúcstartója: – Három éve nem versenyeztem fedett pályán 200 méteren, emiatt egy picit izgultam, hogyan fog menni. Összességében igyekeztem bátor futást véghez vinni, menni, ahogy a csövön kifér, egy kicsit besavasodtam, de talán sikerült tartanom a frekvenciát a legvégéig. Nagyon hosszú ez a 200 méter továbbra is, talán 140-nél nem is futottam hosszabbat a télen. Nem volt nagy célunk vele, a lejelentkezés előtt pár perccel még gondolkodtunk rajta, hogy fussak-e, de edzőmmel, Németh Rolanddal közösen végül úgy döntöttünk, hogy rajthoz állok.
SZELES BÁLINT, a férfi 60 m gát győztese: – Az előfutamban a rajtot úgy elrontottam, hogy majdnem orra estem. Ezért a döntőben nem mertem úgy eljönni, amire képes vagyok. Eszes Dani az első gátnál még előttem volt, ekkor realizáltam, hogy futnom kell a győzelemért. Érzem magamban az erőt, még sok van bennem. Eddig kijutó helyen álltam a vb-ranglistán, de berakták elém a szabadkártyásokat, így hátrébb kerültem. Nem készültünk külön a fedett pályás szezonra, de nagyon boldog lennék, ha mégis összejönne a glasgow-i részvételem.
PALKOVITS ISTVÁN, a férfi 1500 és 3000 méter magyar bajnoka: – A terv az volt, hogy összedolgozunk Karsai Gáborral, aki nagy tehetsége a magyar atlétikának, hogy egymást segítve minél gyorsabbak legyünk. Négy évvel fiatalabb nálam, de már 14:05-ös egyénije van 5000 méteren, klasszis futó lehet belőle. Nem lett országos csúcs, de azért jó futás volt ez a 3000. Sajnálom, hogy szombaton jó barátomnak, Szögi Pistinek nem volt tűéles a formája, ezért le tudtam őt győzni 1500-on. Bízom benne, hogy nyáron jobb állapotban lesz, és együtt tudunk a párizsi olimpiára menni. Ő 1500-on, én 3000 m akadályon.