A Real Madrid kipipálta ezt is: megvan az első klub-vb-arany

2014.12.20. 20:20
Sergio Ramos ismét roppant fontos gólt fejelt (Fotó: Reuters)
A Real Madrid megszerezte fennállása első klubvilágbajnoki címét Marokkóban, a döntőben az argentin San Lorenzót 2–0-ra legyőzve. A spanyolok góljait Sergio Ramos és Gareth Bale szerezte. Ez az első eset, hogy a Real Madrid egy naptári év alatt négy nagy trófeát gyűjtött be.

KLUBVILÁGBAJNOKSÁG, MARRÁKES
DÖNTŐ
REAL MADRID (spanyol)–SAN LORENZO (argentin) 2–0 (1–0)
Marrákes
, Stade de Marrakech, 45 000 néző. V: Walter López Castellanos (guatemalai)
Real Madrid: Casillas – Carvajal (Arbeloa, 73.), Pepe, S. Ramos (Varane, 89.), Marcelo (F. Coentrao, 44.) – Kroos, Isco – Bale, J. Rodríguez, C. Ronaldo – Benzema. Vezetőedző: Carlo Ancelotti
A kispadon:
K. Navas (k.), Pacheco (k.), Nacho, Khedira, Illarrameni, Medrán, J. Hernández és Jesé.
San Lorenzo: Torrico – Mas, Yepes (Cetto, 61.), Kannemann, Mercier – Kalinski, Ortigoza, Buffarini, Barrientos – Cauteruccio (Matos, 68.) G. Verón (Romagnoli, 57.). Vezetőedző: Edgardo Bauza
A kispadon:
Leo Franco (k.), Devecchi (k.), R. Arias, Catalán, Fontanini, Quignón, Cavallaro, Villalba és Blandi.
Gólszerző: S. Ramos (37.), Bale (51.)

A Madrid Isten és a világ csapata – utalt az idei klub-vb-döntő előtt a Real Madrid védője, Sergio Ramos arra, hogy ellenfelük, az argentin San Lorenzo legismertebb szurkolója maga a Szentatya. Bizony, el is kelt a hit a mérkőzés előtt dél-amerikai oldalon, hiszen a kis klub összköltségvetése jó tízmillió euró, azaz annyi, mint amennyiért mondjuk a madridiak cserekapusát, Keylor Navast vették meg a nyáron, Cristiano Ronaldo meg egymaga eggyel több gólt lőtt a Bajnokok Ligája elmúlt kiírásában, mint az egész San Lorenzo a Libertadores-kupában.

BÍZTAK BENNÜK
Nemcsak Ferenc pápára és Aragornra, azaz Viggo Mortensenre bízták a szurkolást az argentinok, egyes források szerint 10 000 szurkoló kísérte el a San Lorenzót a fináléra.

Carlo Ancelotti a lehető legjobb csapatát állította ki, csak Luka Modric hiányzott sérülés miatt, még James Rodríguez is felépült, Edgardo Bauza, a San Lorenzo mestere pedig ugyanazt a kezdőt jelölte, mint az elődöntőre.

A nagy fogadkozások ellenére igencsak középszerűen kezdődött a mérkőzés, a legrosszabb spanyol-argentin hagyományoknak megfelelően unalmas mezőnyharcot láthattunk, kőkemény belemenéssel és pocsék középtávoli lövésekkel.

Teljesen visszaállt a San Lorenzo, tulajdonképpen felhagyott a támadásokkal, és a tolódásos tömörülés eredményre vezetett – egészen addig, amíg egy szöglet után Sergio Ramos a kapuba nem fejelt. 1–0!

Nem tudjuk, hogy Isten melyik csapatnak szurkol, nem esküdnénk meg rá, hogy éppen a Realnak, de az egészen biztos, hogy Ramos istenien fejel – és pokoli fontos gólokat. Szerzett már gólt BL-döntőn, klubvilágbajnoki fináléban és Spanyol Szuperkupa-mérkőzésen is.

Nincsenek már olyan spílerei a San Lorenzónak, mint a közelmúltban Néstor Gorosito, Alberto Acosta, Leo Rodríguez, Paulo Silas, Oscar Ruggeri, Sebastián Abreu, Iván Córdoba, Pablo Zabaleta, Paolo Montero vagy Ezequiel Lavezzi voltak – de olyan kapusuk sincs, mint egykoron volt José Luis Chilavert. Sebastián Torrico ugyanis az 51. percben belepkézte Gareth Bale harmatos lövését, ezzel el tulajdonképpen is dőlt a finálé. Ami Bale-szerencse itt, az balszerencse ott: 2–0! Bale a BL-döntőben, a klubvilágbajnoki fináléban és a spanyol Király-kupa döntőjében is betalált – ő is bátran kupaspecialistának nevezhető.

Pár középtávoli lövéssel tesztelték még a hajrában az argentinok Iker Casillast, már csak a kapuslegenda 700. realos tétmérkőzésének tiszteletére is, Bale beadása meg a lécen csattant, de ez a mérkőzés már korábban eldőlt.

A Real Madrid a trófeával (Fotó: FIFA)

Minden sorozatot figyelembe véve egyhuzamban a 22. győzelmét aratta a Madrid – ez utóbbi műfajban már csak a brazil Curitiba előzi meg 24-gyel, no és az 1970-es évek elején az NBA-ben egy 33-as szériát összehozó Los Angeles Lakers...

Emeljük ki mindenképpen, hogy a 22 sikert 81 szerzett góllal érte el a királyi klub, amelyik a Bajnokok Ligája, a Király-kupa és az Európai Szuperkupa után negyedik nagy címét hódította el 2014-ben (klubrekord!) – Toni Kroos pedig másodszor lett világbajnok az idén, a nyáron a nationalelffel szerzett aranyat Brazíliában a „rendes" vb-n.

Carlo Ancelotti, a Real Madrid vezetőedzője lett a harmadik szakvezető a futballtörténelemben, aki két csapattal is elhódította a klubvilágbajnoki trófeát, avagy jogelődjét, az Interkontinentális (Toyota-) Kupát.

Ancelotti 2007-ben a Milannal nyert klubvilágbajnokságot (ez volt az első eset, hogy európai csapat nyerte meg a klub-vb-t), 2014-ben ezt a sikert ismételte meg a Real Madriddal. Korábban két szakvezető szerezte meg két klubbal is a trófeát: Josep Guardiola a Barcelonával (2009, 2011) és a Bayern Münchennel (2013), míg Carlos Bianchi még a jogelőd Interkontinentális Kupában a Vélez Sarsfielddel (1994) és a Boca Juniorsszal (2000, 2003).

A KLUBVILÁGBAJNOKSÁG TELJES PROGRAMJA

NYOLCADDÖNTŐ
Magreb Tétuan (marokkói)–Auckland City (új-zélandi) 0–0 – 11-esekkel 3–4

NEGYEDDÖNTŐ
Auckland City
–ES Szétif (algériai) 1–0
Cruz Azul (mexikói)–Western Sydney Wanderers (ausztrál) 3–1 – h. u.

ELŐDÖNTŐ
Cruz Azul–Real Madrid (spanyol) 0–4
San Lorenzo (argentin)–Auckland City 2–1 – h. u.
AZ 5. HELYÉRT
ES Szétif–Western Sydney Wanderers 2–2 – 11-esekkel 5–4
A 3. HELYÉRT
Auckland City–Cruz Azul 1–1 – 11-esekkel 4–2
DÖNTŐ
Real Madrid–San Lorenzo 2–0

Ancelotti pedig több címet nyert másfél év alatt, mint Mourinho (3) az ő három madridi éve alatt.

A nagy spanyol statisztikus, Pedro Martin szerint a Real egy naptári év alatt még soha nem nyert négy trófeát.

A Real a Barca után (2009, 2011) után a második spanyol csapat, aki diadalmaskodik ebben a sorozatban.

Ebben az idényben Ramos minden fejes góljához Kroos szállította a gólpasszt.

Toni Kroos és Sami Khedira az elsők, aki egy évben lettek a felnőtt válogatottal és klubjukkal is világbajnokok.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Két perc a ráadás.

90. perc
CR hat méterről a kapus ölébe fejel, Coentrao bal oldali beadása után.

89. perc Raphael Varane
be, Ramos le.

88. perc
Buffarini lő ballal 18-ról nem sokkal a bal alsó mellé.

87. perc Casillas most a bal sarok elé ér oda, Mercier lőtt középtávolról, félmagasan.

85. perc Walter Kannemann visszarántja CR-t, sárga ez is.

84. perc Casillas!
Védi vetődve a jobb alsó előtt Kalinski 20 méteres, jobblábas bombáját.

82. perc Bale ad be jobbról két szép csel után, de Torrico most figyel.

81. perc Támadgat az SL, védekezget az RM.

No. 7 ebben az évben 61 gólt vágott, 8-cal elmaradva tavalyi önmagától.

Cristiano Ronaldo lehet a negyedik, aki két csapattal is eredményes a sorozatban, és a harmadik, aki a fináléban is kétszer talál be, Filippo Inzaghi és Lionel Messi után.

78. perc
CR kap egy hatalmasat. Ettől eltekintve sem az napja a mai.

73. perc Carvajal le, Álvaro Arbeloa be.

73. perc BENZEMAAAA... Bale remek jobb oldali beadását az ötösről ballal a jobb sarok mellé pörgeti a gall, két védővel birkózva.

Bale: négy kupadöntő a Reallal, három gól. Meg egy léc.

Szorgalmatos.

Matos ügyes gyerek, kezdésként hatalmasat rúg Pepébe.

68. perc Mauro Matos be, Cauteruccio le. Nincs több arg csere.

66. perc
Casillas leér a bal alsó elé Mas 16-oson belüli, ballábas lövésére.

63. perc LÉC! Bale jobb oldali beadása kikerüli Torricót, és majdnem beakad a hosszú felsőbe.

63. perc Végre futball: Benzema lecselezi Merciert, majd a 16-os elől ballal nem sokkal véti el a bal alsót.

61. perc Yepes le, Mauro Cetto be.

Ez a Verón meg nem az a Verón...

57. perc
Gonzalo Verón le, az egykori csodagyerek Leandro Romagnoli be.

55. perc Julio Buffarini behúzza a balon Bale-en a vészféket. Sárga.

53. perc Enzo Kalinski gyönyörű mozdulattal lő 18-ról a bal felső fölé.

Bale lőtt, de Torricóé a Bale-sors... De Mercier és Yepes sem állt éppen a helyzet magaslatán.

Isco adta a gólpasszt a 16-os elől.

51. PERC DE EZT MEG BEÜTI MAGÁNAK A KAPUS! GARETH BALE NEM KÜLÖNÖSEBBEN ACÉLOS, 13 MÉTERES, LAPOS, BALLÁBAS LÖVÉSÉT A BAL ALSÓBA POTYÁZZA TORRICO. 2–0!

50. perc Bale jobb oldali beadását kiüti Benzema elől Torrico.

49. perc CR kapura lőne az ötös elől, de Mercier blokkol.

47. perc
Az első SL-szöglet egy másodikba torkollik, de most is ment Pepe Yepes elől.

45. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Kroos mind a 44 passza pontos volt eddig. Majd utánaszámolunk hosszú téli estéken.

Nos, piszkálni nem piszkálták (csak párszor felrúgták), de gólt még mindig nem lőtt a portugál.

Viggo Mortensen sohasem tagadta, hogy – ahogy a pápa, ő is – San Lorenzo-drukker. A dán-amerikai színésznek megvan a receptje a Real Madrid megállítására. „Nem szabad hagynunk, hogy Ancelotti és a Real provokáljanak minket. Ez a mélyen tisztelt olasz menedzser egy kissé arrogáns volt, amikor azt mondta, Ronaldo azért nem talált be a Cruz Azul ellen, mert »a gólját a döntőre tartogatta.« Az egyetlen megfelelő reakció egy ilyen nyilatkozatra csak az lehet, hogy megpróbáljuk egy kicsit felidegesíteni a portugál gólvágót a fináléban. Ha a játékosok jól megfogják a Real hetesét az első tizenöt percben – talán egy kicsit megpiszkálják a frizuráját – az elég lehet ahhoz, hogy megállítsuk őt.”

Cristiano Ronaldo nem lőtt még gólt viszont a tornán, pedig nagyszerű évet zár: a Real Madriddal tavasszal Bajnokok Ligáját nyerő portugál őszre is megtartotta kiváló formáját, 24 mérkőzésen 32 gólt szerzett.

Sergio Ramos egyébként a La Liga leggólerősebb hátvédje, most klub-vb-aranycipős lehet.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Kannemann most kézzel blokkolja CR 23 méteres lövését, még a 16-os előtt. De mindegy is, hol, mert tovább.

45. perc
A tüchtig, echte argentin Walter Kannemann bemutat egy pocsék fejest.

Ne ránk haragudjanak, ezt Ancelotti mondta a brazilról.

44. perc Fábio Coentrao váltja a „világ legjobb balhátvédjét".

Nem, meghúzódott jobb combja. De szédeleg is, szemmel láthatóan.

43. perc
Egy támadáson belül Kroos és CR is akkorát kap vállal, hogy Marcelo elterül.

Ne feledjük, ez "San Iker" 700. fellépése a Realban!

41. perc
Iker Casillas szépen lép ki Barrientos bal oldali beívelésére.

Kezd túlpörögni a fiatal jobbhátvéd...

38. perc Carvajal nekiáll birkózni a Barrientos, Mas kettőssel, majd kap egyet. Annyira nagyot azért nem, hogy mindenképpen elterüljön...

A nagy öreg Yepes nem bírta a lépést Ramosszal. A kapus is kimozdulhatott volna éppen a csavart labdára.

37. PERC VEZET A REAL! KROOS BAL OLDALI SZÖGLETÉT SERGIO RAMOS AZ ÖTÖSRŐL A BAL ALSÓBA FEJELI! 1–0!

36. perc HELYZET! Benzema labdát szerez, hosszas labdavezetés után lekészít Bale-nek, aki az ötös bal sarka elől ballal kapura lő, de jobbra vetődve véd Torrico.

Spanyol csapat ellen csak a brazil Internacional nyert a megújult sorozatban. 2006-ban a Barcelonát verte el egy nullára.

34. perc Marcelo bal oldali beadását kivágja az ötös elől Juan Mercier.

30. perc Mas igen szenved, Daniel Carvajal tényleg oltári nagyot rúgott bele. Sárga. A lap, Mas térde meg kék-zöld.

28. perc
Végre valami! CR keresztpasszát 20-ról ballal a kapus lábai elé postázza Benzema.

A San Lorenzo a harmadik arg csapat, amelyik bejutott a klub-vb fináléjába, a Boca Juniors (2007) és az Estudiantes (2009) után. Az első lehet, amelyik nyer is.

25. perc
Pepe nagyot kap Cauterucciótól, de nincs sárga. Járt volna pedig.

22. perc Sergio Ramos
is besárgul, megbokázza Julio Buffarinit.

19. perc
Ramos középre csúsztatja Kroos jobb oldali kornerét, de Bale lemarad róla.

17. perc Pablo Barrientos
kap sárgát, mert felrúgja Bale-t a 16-os előtt. CR újabb szabadrúgása is a sorfalon csattan. Most 22-ről lőtt, Ortigoza fejjel mentett, felugorva.

14. perc
Gareth Bale-t földre viszi a 16-oson belül Mario Yepes, de tovább.

13. perc
Isco kiharcol egy szögletet, Toni Kroos beadja, de a védők kifejelik.

12. perc
Ramos a földön, Néstor Ortigoza tartott rá a lábára. Sárga.

10. perc Pepe most a balon tüsténkedik, Martín Cauteruccio nagy bánatra. Kirúgás.

8. perc Ramos alig 60 méteres csodapasszt irányít Benzema elé, a levétel is majdnem remek, Torrico él a játékkal, és takarít a bal oldali kapufa előtt.

Mas ez az érzés, most pakolt oda a fiatal balszélsőnek a portugál bekk.

6. perc Pepe ment harcosan a jobbon Emanuel Mas elől.

5. perc Hosszas előkészületek után Ronaldo lő el egy 35 méteres szabadrúgást, amely a sorfalról éppen a kapus, Sebastián Torrico ölébe pattan.

A gall szemrehányóan néz a fűre, a madridi kispadon páran nyíltan megsomolyogják.

Mint aki halkan belelépett...

1. perc Máris helyzet, CR bal oldali beadása elsuhan az ötösön a megbotló Karim Benzema előtt.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A spanyolok tiszta fehérben, az argok kék-vörösben.

Sepp Blatter, a FIFA elnöke köszönti a megjelenteket a gyepen.

Most ugyanazt a kezdőt nevezte, mint az elődöntőben.

„Meg kell mutatnunk technikai kvalitásainkat a pályán, de harcosságunkat, elszántságunkat is – így a találkozó előtt Carlo Ancelotti. – Biztos vagyok benne, hogy jó meccs lesz, sok találkozóját láttam már a San Lorenzónak, a legjobbunkat kell nyújtanunk ellenük, sokkal összeszedettebbnek kell lennünk, mint bármely más mérkőzésen. Az edzőnek nem szabad túlságosan is motiválnia játékosait az ilyen meccsek előtt, mert túl nagy nyomás helyez rájuk. Sokkal fontosabb ennél, hogy a taktikáról beszéljünk."

A San Lorenzo mestere, Bauza az ecuadori Liga de Quitót 2008-ban a sorozat döntőjébe vezette, a Manchester United ellen azonban kikaptak.

KLUBVILÁGBAJNOKI ADATBANK ITT!

Ma este kiderül, hogy Bauzának van-e ellenszere a Real mostani futballjára, de a San Lorenzo így is sikerként könyvelheti el a klub-vb-szereplést. A vesztes döntős négymillió euróval, a győztes ötmillióval gazdagszik. Az argentinok számára ez igen jelentős bevétel, hiszen éves büdzséjük tízmillió euró.

Az 56 éves szakember persze valószínűleg csak őszinte volt, nem akarta cukkolni az ellenfelet, sőt Carlo Ancelottit az egekig magasztalta. „Nem hittem volna, hogy Carlo Ancelotti ilyen jól teljesít majd. Csodás nézni, ahogy játszanak, rég láttam csapatot olyan fölényben futballozni, mint a Real a Liverpool ellen. Elődje, José Mourinho mindent kontrákkal nyert meg, a Portónál az Internél és a Realnál is. Madridban a szemébe néztem, és egy szomorú embert láttam. A stílusa nem illett a klubhoz, úgy érezte, nem az ő játékát játsszák. Szükség esetén Ancelottival is kontráznak, de nem arra alapoznak, hiszen a Real történtéhez nem illik ez a felfogás."

„Spanyol szüleim vannak, és a Barcelonának drukkolok." Talán nem ez volt a célja, de így biztosan szerzett magának néhány újabb drukkert Edgardo Bauza, a Real Madrid elleni klubvb-döntőre készülő argentin San Lorenzo vezetőedzője.

Egy kis örökmérleg: a két csapat még nem találkozott egymással tétmérkőzésen.

JÖTTEK-MENTEK! Nincsenek ilyen.

A csütörtöki edzést még kihagyta, pénteken azonban ismét a csapattal készült, játéka ettől függetlenül kérdéses a San Lorenzo ellen. James Rodríguez viszont, aki nem lépett pályára az elődöntőben, teljesen felépült már, szerda óta teljes intenzitású tréninget végez, közölte Carlo Ancelotti vezetőedző. Luka Modric biztosan nem játszhat, az argentinoktól Mauro Matos maródi.

„A marrákesi drukkerhad már-már hazai körülményeket teremtett az elődöntőben, végig buzdítottak, éreztük a szeretetüket. Igen, ez a Real nagysága. A Madrid Isten és a világ csapata! Argentínában szenvedéllyel szeretik ezt a nagyszerű játékot. Noha tudjuk, hogy a római katolikus Szentatya is nagy futballrajongó, és a San Lorenzónak szurkol, szombaton megpróbálunk a világ összes Real-drukkerének a kedvében járni" – vezette fel patetikusan a találkozót Sergio Ramos, a királyiak középhátvédje, akit combsérülése miatt kedden le kellett cserélni a Cruz Azul (4–0) elleni klub-vb-elődöntő 64. percében.

A harmadik helyéért megrendezett mérkőzésen az új-zélandi Auckland City 1–1-es kilencven percet követően tizenegyesekkel 4–2-re legyőzte a mexikói Cruz Azult.

A vártnál sokkal nehezebben jött össze az Európa–Dél-Amerika döntő a marokkói labdarúgó-klubvilágbajnokságon. A szerdai elődöntőben a San Lorenzo a rendes játékidőben 1–1-re végzett a torna meglepetéscsapatával, az új-zélandi Auckland Cityvel, és csak hosszabbításban tudta legyőzni.

Marrákesben a klubvilágbajnokság bronzmérkőzésére és fináléjára kerül sor szombat délután, majd este, utóbbi a Bajnokok Ligája-címvédő Real Madrid, valamint a Libertadores-kupa-győztes San Lorenzo között zajlik majd. A dél-amerikaiak az elődöntőben nem mutattak meggyőző játékot, a spanyolok ellen sokkal jobb teljesítményre lesz szükségük, mint az Auckland City ellen hosszabbításba torkolló összecsapáson.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A REAL MADRID–SAN LORENZO KLUBVILÁGBAJNOKI DÖNTŐ ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!