Nagyot harcolt a Monterrey, de Firmino klub-vb-döntőbe lőtte a Poolt

T. D.T. D.
2019.12.18. 18:20
Roberto Firmino klubvilágbajnoki döntőbe lőtte a Liverpoolt (Fotó: AFP)
Végletekig kiélezett mérkőzésen 2–1-es győzelmet aratott a Liverpool a Monterrey felett a klubvilágbajnokság elődöntőjében a katari Dohában. Ezzel az angol klub bejutott a döntőbe, amelyben a brazil Flamengo vár rá.

KLUBVILÁGBAJNOKSÁG, DOHA
ELŐDÖNTŐ
Liverpool FC (angol)–CF Monterrey (mexikói) 2–1 (1–1)

LIVERPOOL: Alisson – Milner (Alexander-Arnold, 74.), J. Gomez, Henderson, Robertson – Lallana, N. Keita, Oxlade-Chamberlain – Shaqiri (Mané, 68.), Szalah, Origi (Firmino, 85.). Menedzser: Jürgen Klopp
MONTERREY:
Barovero – J. Medina, C. Montes (Layún, 79.), N. Sánchez, Vangioni – C. Rodríguez, Ortiz – Pabón (Meza, 82.), R. Pizarro (J. González, 90.), J. Gallardo – Ro. Funes Mori. Vezetőedző: Antonio Mohamed
Gólszerző: N. Keita (12.), Firmino (93.), ill. Ro. Funes Mori (14.)

Az elődöntőben kapcsolódott be a klubvilágbajnokság küzdelmeibe a Liverpool, amely a második körben a katari al-Szaddot kiejtő mexikói Monterreyjel küzdött meg a fináléért. Nem nevezhettük gyengének az angolok kezdőjét, de nem is ez volt a legerősebb tizenegyük: Virgil van Dijk kisebb sérülése miatt nem játszott, jobbhátvédként James Milner, középhátvédként Joe Gomez és Jordan Henderson futott ki a gyepre a kezdő sípszóra. Roberto Firmino és Sadio Mané is csak a kispadon kezdett.

Érvénytelenített lesgóllal nyitott a Monterrey, ezt követően azonban magához ragadta a kezdeményezést az angol csapat. Jürgen Klopp alakulata hatalmas labdabirtoklási fölényt alakított ki, majd bő tízpercnyi tapogatózást követően érkezett az első gól: Mohamed Szalah kiválóan passzolt a védelem mögé, a helyzetet a beinduló Naby Keita váltotta gólra a 12. percben – 1–0.

Mindössze két perc múlva érkezett is a válasz: a Monterrey kissé kaotikus akciójának végén a lefejelt labdát Jesús Gallardo lőtte kapura balról, a közeli, erős lövést Alisson csak kiütni tudta, a középen érkező Rogelio Funes Mori nem hibázta el a hatalmas ziccert – 1–1.

Nem véletlen, ha a spanyol futballt szeretőknek ismerősen cseng a Funes Mori név: Rogelio ikertestvére, Ramiro a Villarreal játékosa.

A Liverpool ezt követően is kezdeményezett: Szalah rendszeresen elkérte a középpályásoktól a labdát, és remekül osztogatott a védelem mögé beinduló játékostársaknak – elsősorban a gólszerző Keita volt partnere ebben, aki az egyiptomihoz hasonlóan aktívan futballozott. A Monterrey alapvetően a védekezésre rendezkedett be – amint a mexikóiak megszerezték a labdát, igyekeztek mielőbb a kapu elé juttatni azt, és befejezni az akciót. Ezt viszont remekül csinálták, több veszélyes helyzetet is kialakítottak – elsősorban a több veszélyes lövést is megeresztő Dorlan Pabón révén. Alisson tehát egyáltalán nem unatkozott az első félidő során.

A helyzet a szünet után sem változott különösebben: a láthatóan nem százszázalékos Liverpool birtokolta a labdát, és próbálta kicsalogatni saját tizenhatosáról a biztosan védekező Monterreyt, amely továbbra is veszélyes kontrákat vezetve próbálta meglepni a „vörösöket”. Kloppnak nem volt más választása: a frontvonalak megmozgatásának reményében Sadio Manét, Trent Alexander-Arnoldot és Roberto Firminót is a pályára vezényelte.

A végjátékhoz – és így a hosszabbításhoz – közeledve egyre több mexikói támadójátékos tűnt fel saját tizenhatosán belül, mindhiába. A 93. percben Szalah két védővel a nyakán cselezgetett az alapvonal közelében a jobb oldalon, visszagurított Alexander-Arnoldnak, aki laposan középre adott. Firmino jött, és finom mozdulattal a kapuba továbbított – 2–1.

Habár a hátralévő játékidőben is veszélyeztetett a Monterrey, újabb gólt már nem szerzett, így a Liverpool vívhatja szombaton a brazil Flamengo elleni döntőt (csakúgy, mint csaknem négy évtizede, 1981-ben). A mexikói játékosok csalódottsága érthető, szégyenkezni azonban egyáltalán nincs okuk – Antonio Mohamed csapata alaposan megnehezítette a „vörösök” dolgát.

A MÁSIK ELŐDÖNTŐBEN
Flamengo (brazil)–al-Hilal (szaúdi) 3–1

94. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!

93. perc: KÖZEL AZ EGYENLÍTÉS!
Jó akció végén Layún ad be, ám középen nem érkezik időben a társ, kirúgás lesz a vége!

91. perc: ELDŐLT?! FIRMINO BETALÁL, VEZET A LIVERPOOL! Szalah kavargat két védő szorításában a tizenhatos és az alapvonal találkozásánál, Alexander-Arnoldhoz passzol, aki egyből, laposan középre ad. Az érkező brazil mindenkit megelőz, finom mozdulattal továbbít a kapuba. 2–1!

90. perc:
Monterrey-csere, Pizarro helyett González érkezik.

89. perc:
remek kényszerítő után Keita kerülhetne helyzetbe – ha nem venné át hosszan a labdát. Funes Mori ment.

88. perc:
Alexander-Arnold passza után Firmino próbál tiszta helyzetet találni magának a beadáshoz – szöglet jöhet.

86. perc:
jó mexikói összjáték után Vangioni adna be balról – Gomez közbelép, sarokrúgás.

85. perc:
összeáll az álomtrió az angoloknál – Origi le, Firmino be.

84. perc:
Ortizt kell ápolni, ám tudja folytatni.

82. perc:
a sokat tüzelő Pabón hagyja el a pályát, Meza érkezik a helyére.

8

1. perc: MANÉ LŐ TÁVOLRÓL! Barovero viszont együtt él a játékkal és remekül véd!

79. perc:
mexikói csere, Montes sérülése miatt Layún érkezik a pályára.

78. perc:
Oxlade-Chamberlainnek rúg oda Gallardo – sárga lap.

78. perc:
Monterrey-szöglet után Sánchez fejeli le a labdát, Alisson véd.

77. perc:
a mexikóiak edzője, Antonio Mohamed hevesen reklamál a technikai zónán kívül, Klopp éppen emiatt kéri számon a játékvezetőt. Mindketten sárga lapot kapnak.

74. perc:
Milnert le is kapja Klopp, Alexander-Arnold jön a helyére.

74. perc: NAGY HELYZETET HAGY KI A LIVERPOOL!
Oxlade-Chamberlain középről, a kapunak háttal teszi ki a labdát a jobb szélre Milnernek, aki bead – Manéék kis híján összehozzák a gólt, de végül kipattan a labda a pályáról!

72. perc:
Gallardo szinte egyedül lendül akcióba a bal oldalon, egy csel után éles szögből lő – Alisson öklöz.

70. perc: hosszan szövögetett angol akció végén Milner adna be jobbról – Vangioni ment szögletre.

68. perc: nincs mese, érkezik Mané – Shaqirit váltja.

68. perc: távoli mexikói lövés!
Funes Mori lő legalább 30 méterről, két védő mellől, a csavarodó labdát Alissonnak kell szögletre tolnia!

67. perc:
Szalah közvetlen közelében most nincs védő, lő is az egyiptomi, de nincs újabb gól.

66. perc: HATALMAS MEXIKÓI HELYZET!
Remek labdajáratás után jön jobbról a beadás – Milner és Pizarro „eltűnnek” a kézfogó közben –, végül ismét Pabón fejezi be a támadást egy kaput el nem találó lövéssel.

63. perc:
támad a Monterrey, Pabón jobbról érkező beadása után Gallardo célozza meg fejjel a bal alsót Milner mellett – nem találja el.

62. perc:
a szöglet után lefejelt labdát Origi rúgja a kapuba – apró szépséghiba, hogy lesőrl. Marad az iksz.

61. perc:
Robertson keresztlabdáját Vangioni rúgja ki Milner elől, szöglet.

60. perc:
Oxlade-Chamberlain próbálkozik egy jobblábas lövéssel, ám gyenge és pontatlan a kísérlet, nem is talál kaput.

58. perc:
közben Gomez rántja le az őt faképnél hagyó Funes Morit – Henderson is a közelben, így nincs piros lap, csak sárga.

58. perc: MIT HAGY KI KEITA!?
Két remek csel után a tizenhatoson belülről lőhet teljesen tisztán a „vörösök” nyolcasa, ám nem helyezi eléggé a lövést, így Barovero véd!

56. perc:
veszélytelen angol szöglet után indulna a Monterrey, de Rodríguez és Pabón nem értik meg egymást, így előbbi átadása is pontatlan.

55. perc:
remek sarkazás a felpassz után Szalahtól – a jobbon robogó Milner kapja a labdát, a beadásból szöglet lesz.

55. perc:
Szalah ismét lefordulna emberéről, ám túl sokan vannak körülötte.

54. perc:
gyorsan induló, ám lelassuló Liverpool-kontra, Origi a tizenhatos sarkától lő a blokkba.

53. perc:
Néhány másodperccel később Szalah próbálja maga mögött hagyni Sánchezt, ám a labda eközben Baroverónál köt ki.

52. perc:
a túloldalon Oxlade-Chamberlain kapja a labdát a jobbon, ám beadása túlságosan hosszú.

51. perc:
megint Pabón kísérletezik, a megpattanó lövést ismét hárítja Alisson.

50. perc: PABÓN!
Már a harmadik veszélyes lövése, Alisonnak nagyon gyorsan kell reagálnia a szabadrúgásnál, oda is ér a jobb sarokra menteni!

49. perc: Joe Gomez buktatja Pizarrót Alisson kapujától körülbelül 25 méterre, szabadrúgással jöhet a Monterrey.

48. perc:
Szalah kapja a labdát a mexikói védők gyűrűjében, lőni nem tud, ám a mögötte érkező Robertson igen – nem talál kaput a balhátvéd.

47. perc: Vangioni rúg oda, Shaqirinek, övé a meccs első sárga lapja.

46. perc: CSERE NINCS, FOLYTATJUK A MÁSODIK JÁTÉKRÉSSZEL!

45+1. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

45. perc:
egy perc lesz a hosszabbítás.

45. perc:
újabb angol akció, Szalah, majd Origi veti be magát, ám utóbbi nem tudja folytatni a támadást.

43. perc: Remek mentés Baroverótól!
A védelem mögé belógó Keita kapja ismét a labdát, el is húzná a labdát a kapus mellett, aki kivetődve remekül nyúl közbe!

42. perc:
Pabón ismét feltűnik a jobb oldalon, Pizarrót keresi a beadásával – nem elég pontos a labda.

40. perc:
Szalah tör be a Monterrey tizenhatosán belülre, ám Vangioni és Sánchez is érkezik, nem tudja áthámozni magát rajtuk az egyiptomi.

39. perc:
Funes Mori merész: a gólvonalat elhagyó Alisson kapuját próbálja bevenni körülbelül a felezővonaltól. Nagyon pontatlan a lövés, a brazil kapus nyugodtan végignézheti.

37. perc: REMEK MEXIKÓI TÁMADÁS!
A jobbon meginduló Pabón egy ütemmel védői előtt, a középen érkező Funes Morit keresi, ám Alisson remekül kivetődve nyúl közbe. Ez sem volt veszélytelen…

36. perc:
Oxlade-Chamberlain, Keita, Szalah és Shaqiri remek összjátékkal próbálja megbontani a mexikói védelmet, ám ezúttal a zöld gyep vétózza meg az akciót – a svájci játékos elcsúszik.

34. perc:
Sánchez hibáját Szalah használná ki immár a túloldalon, ám a védő becsúszva javít.

33. perc: Pizarro próbálja áthámozni magát két liverpoolin az oldalvonal szorításában, Henderson állítja meg.

31. perc:
Szalah indít rohamot a jobb oldalon, ám Vangioni remek szerelést mutat be – Pool-bedobás a vége.

31. perc:
még egy mexikói kísérlet, ezúttal Gallardo próbálkozik balról. Nem talál kaput.

30. perc:
hosszas Liverpool-támadás végén indulna meg a Monterrey – Gomez hátulról buktatja Pizarrót, jöhetnek a mexikóiak.

27. perc: PABÓN! Már másodszor lő a mexikóiak kolumbiai játékosa, ismét jobbal céloz, ezúttal a hosszú sarkot választja. Remek, erős lövés, Alisson nagyot véd!

26. perc:
Keita buktatja Rodríguezt, jöhet a Monterrey.

25. perc:
Keita próbál befutni egy kis híján pontos indítást a bal szélen – Montes becsúszva tisztáz.

23. perc: megint Milner, megint Szalah!
Most továbbmegy az angol játékos, az egyiptomi adja is neki a labdát sarokkal, ám éles a szög, Barovero nagyot hárít!

22. perc:
Milner a tizenhatos közelében támad, félresikerült passza után visszakaphatná a labdát Szalahtól a tizenhatoson belül – ám a „vörös” hetes nem számít a visszapasszra, így jöhet a Monterrey.

20. perc:
mindkét fiút kemény fából faragták, vissza is tértek a pályára.

19. perc:
húha, kemény ütközés. Gallardo fejel össze Milnerrel, mindketten lent maradnak, érkezik az orvosi segítség.

18. perc:
Pabón kerül a földre Origi jóvoltából, mexikói szabadrúgás.

16. perc:
visszavette az irányítást a Liverpool, folyamatosan a „vörösöknél a labda”.

14. perc: EZ NEM TARTOTT SOKÁIG, EGYENLÍT A MONTERREY! Ide-oda pattog a labda, végül Gallardo lő erőset a szélről, az Alissonról középre pattanó labdát az arra járó Funes Mori pofozza be. 1–1!

13. perc: MAJDNEM OTT A VÁLASZ!
Pabón ad le életerős lövést jobbról, jobbal, ám a labda elkerüli a bal felső sarkot!

12. perc: VEZET A LIVERPOOL, KEITA TALÁL BE! Szalah tökéletesen passzolja a kilépő Montes mögé a labdát, Keita érkezik, és jobbal elrúgja Barovero mellett. 1–0!

10. perc:
lesgyanús helyzet mexikói részről, ám Funes Moriék nem tudják kihasználni a helyzetet – a síp néma marad, jön a Pool.

9. perc:
a két 11-es, Szalah és Vangioni csap össze, utóbbi szabálytalan – szabadrúgást ívelhet a kapu elé a Pool a Monterrey térfelének közepéről.

8. perc:
felhördül a közönség, Szalah teszi maga elé az indítást, ám védője még időben utoléri.

7. perc:
Lallana keresi a jobbon megiramodó Oxlade-Chamberlaint egy hosszú, felívelt labdával – nem találja meg.

5. perc:
megvan az első lövés, Shaqiri próbálkozik ballal 20-ról, középről, de a labda elkerüli a jobb alsót.

2. perc:
egyből kézbe veszi az irányítást a Pool, helyzet még nincs, de ez minden bizonnyal csak idő kérdése.

1. perc:
lesgóllal nyit a Monterrey – szól a síp, a találat érvénytelen.

1. perc: A MONTERREY KEZDI A MÉRKŐZÉST!

ELŐZMÉNYEK

A Liverpool is megkezdi klubvilágbajnoki szereplését, az angol csapat az elődöntőben kapcsolódik be a küzdelmekbe. Jürgen Klopp csapata Bajnokok Ligája-győzelmének köszönheti a katari túrát.

Mint ismert, komoly döntéseket kellett hoznia a Liverpoolnak a decemberi menetrenddel kapcsolatban: Klopp tiltakozása ellenére a „vörösök” Ligakupa-meccsét december 17-re – vagyis tegnapra – időzítették az illetékesek, így azon a mérkőzésen csupa fiatal játékossal állt fel. A Kelleher – Hoever, Van den Berg, Boyes, Gallacher – Christie-Davies, Chirivella, Kane – Elliott, Longstaff, Hill összeállítású csapatból nem sok név tűnik ismerősnek. A tegnapi tizenegy átlagéletkora 19 év és 182 nap volt, ami a klub történetének a legfiatalabb alapfelállása tétmeccsen – az Aston Villa magabiztos, 5–0-s sikert aratott a fiatalok ellen.

Mindez azonban aligha lepte meg vagy szomorította el különösebben a német menedzsert, aki a lehető legerősebb kerettel érkezett meg Dohába. Dejan Lovren, Fabinho, Nathaniel Clyne, Joel Matip és Georginio Wijnaldum sérüléssel bajlódik – utóbbi a keretben azért ott van.

„Ez egy nagy jelentőséggel bíró torna. Nehéz ide eljutni, hiszen meg kell nyerni hozzá a Bajnokok Ligáját, amire büszkék lehetünk. Az elődöntőre és a döntőbe jutásra figyelünk, ez a célunk. Mindannyian éhesek vagyunk a sikerre. Nemrég érkeztünk meg, de az edzésen látszott, hogy mennyire várjuk ezt a mérkőzést. A lehető legjobb eredményre készülünk”
– magyarázta Divock Origi a Liverpool honlapján olvasható interjúban.

A Liverpool 2005-ben járt a klubvilágbajnokságon, ám akkor a Sao Paulo ellen kikapott a döntőben 1–0-ra. A Monterrey is járt már a tornán, legjobb eredménye a 2012-es harmadik helyezés.

Hogy a Monterreyről is essen szó: az 1945-ben alapított északkelet-mexikói klub a CONCACAF Bajnokok Ligája aranyérmeseként kvalifikálta magát a klub-vb-re. Így a második körben szállt be a küzdelmekbe Antonio Mohamed csapata, amely a korábbi barcelonai Xavi által irányított katari al-Szaddot győzte le 3–2-re. A Monterrey jelenleg a mexikói liga rájátszásában remekül menetel, december végén a döntőben lesz jelenése a Club América ellen.

A másik ágon a brazil Flamengo már legyőzte a szaúdi al-Hilalt, így a győztes a dél-amerikai gárdával néz farkasszemet a fináléban.