Schmitt Pál hat, Gyenesei István hét magyar aranyat jósol az ötkarikás játékokon

Vágólapra másolva!
2008.08.06. 07:53
Schmitt Pál továbbra is tartja év eleji jóslatát, mely szerint a piros-fehér-zöld küldöttség hat aranyérmet nyerhet a pekingi olimpián. A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke ugyanakkor abban bízik, hogy egy sikeres ötkarikás szereplést ismét felhívja a figyelmet arra, mennyire alulfinanszírozott a magyar sport. Gyenesei István, a sportot felügyelő önkormányzati miniszter optimistább: ő hét arannyal számol.
Háromszor hat érmet vár Pekingből a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Schmitt Pál
Fotó: Meggyesi Bálint (archív)
Háromszor hat érmet vár Pekingből a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Schmitt Pál
Háromszor hat érmet vár Pekingből a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Schmitt Pál
Fotó: Meggyesi Bálint (archív)
Háromszor hat érmet vár Pekingből a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Schmitt Pál

Schmitt Pál három hatossal számol, azaz a 170 fős magyar csapat minden éremből hatot szerezhet Pekingben. Ez szerinte annak ellenére reális elvárás, hogy Kolonics György halálával egy éremesélyes kenupárossal lett szegényebb az együttes, amely az elmúlt játékokhoz viszonyítva sokkal kisebb létszámú, az amerikai és ausztrál úszók világcsúcsokkal sokkolták a világot, a kínaiaknál pedig kiszámíthatatlan, melyik sportágban állnak elő egy-egy egy új világklasszissal.

MINDEN, AMIT AZ OLIMPIÁRÓL TUDNI ÉRDEMES!

„Tartom a hat arany-, hat ezüst-, hat bronzérmes elvárást, de tény, hogy most már ehhez több szerencse kell. Van hat-hét olyan sportág, amelyek közül bármelyik előrukkolhat meglepetéssel. Persze azt még nem tudni, melyek lesznek ezek, most úgymond egy kicsit rájuk tolom a felelősséget" – mondta a MOB-elnök az MTI-nek.

Schmitt Pál abban is bízik, hogy a sikeres szereplés ismét ráirányítja a figyelmet a sport alulfinanszírozottságára.

„Sokszor hangoztattuk már, hogy a magyar sport alulfinanszírozott, s az olimpia ismét felhívhatja erre a figyelmet. És most nem az élsportról van szó. Magyarországon a költségvetés 0,2 százaléka jut a sportra, ami elenyésző összeg, tíz gyerekből hat nem sportol. Ezen változtatni kell. A világ 16 napig a sportolókra figyel, ennek önkormányzati, sőt családi szinten is lehet hatása."

A MOB-elnök a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjaként úgy vélekedett, minden idők legnagyobb olimpiájára kerül sor Pekingben.

„A kínai fővárosban 205 ország versenyzői indulnak. A műsor ugyanaz, mint négy éve, 11 128 sportoló indulhat, ezen a téren féket tettünk a növekedésre. Négy év múlva London lesz házigazda, a 2016-os játékokért pedig három nagyszerű város verseng, így biztos kezekben van a jövő, nincs ok a változtatásra. A politika változtatott korábbi hozzáállásán, már nincs bojkottfenyegetés, a világ vezetői politikusai közül többen ott lesznek a megnyitón. Remélhetőleg a jövőben senki sem próbálja saját céljaira felhasználni a világ legnagyobb kulturális seregszemléjét."

Schmitt elárulta, mint NOB-tag azt kérte, hogy vívásban, öttusában és kajak-kenuban adhasson át érmeket.

„Ez persze nem azt jelenti, hogy lemondtam volna más sportágakról. A NOB-tagokkal ilyenkor egymás között cserélni szoktuk a díjátadási lehetőségeket, s ha ott vagyok egy magyar sikernél, igyekszem ezt megtenni."

Gyenesei István nem elsősorban érmekben gondolkozik a pekingi olimpiát illetően, mégis ráígér Schmitt Pál három hatosára, s mindegyik dobogós helyből hetet remél.

„Jó lenne, ha sikerülne megőrizni az Athénban elért 13. helyünket az éremtáblázaton úgy, hogy minél több sportág szállítsa az érmeket" – mondta az MTI-nek Gyenesei István, aki augusztus 6-ától 11-ig, majd 18-ától 24-ig tartózkodik Pekingben.

„Annak nem örülnék, ha egy sportág nyerne például 12 aranyat, a többi semmit. Ugyanakkor egy tizedik hely is lehet értékes, mert egyes sportágakban, vívásban vagy öttusában annyira kiegyenlített a mezőny. Összességében mindegyik éremből hetet várok, a hetes egy misztikus szám, miként a 21-es is" – mondta.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik