Hajós Alfréd remekelt, Szpirosz Velokasz futás helyett szekérre pattant

PIETSCH TIBORPIETSCH TIBOR
Vágólapra másolva!
2008.08.05. 02:24
Hogy az újkori játékok első állomása Athén legyen, arról 1894-ben Párizsban döntöttek, akkor még teljes volt a görög siker. Két esztendővel később már nem…
Hajós Alfréd 100 és 1200 méteren diadalmaskodott az első újkori olimpián, Athénban
Hajós Alfréd 100 és 1200 méteren diadalmaskodott az első újkori olimpián, Athénban
Hajós Alfréd 100 és 1200 méteren diadalmaskodott az első újkori olimpián, Athénban
Hajós Alfréd 100 és 1200 méteren diadalmaskodott az első újkori olimpián, Athénban

1894, Párizs.
Akkor és ott folytatódott minden. Az ókori olimpiák feltámasztását szorgalmazó nemzetek képviselői a francia fővárosban gyűltek össze, s a Sorbonne-on tartott tanácskozás eredményeként előbb megalakult a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, majd eldőlt, hogy 1896ban Athén lehet a játékok házigazdája. A görögök teljes sikert arattak: Demetriosz Vikelasz személyében még a NOB első elnökét is ők adták.

Aztán kis híján belebuktak az egészbe. Görögország miniszterelnöke ugyanis hamarjában jelezte: a kincstár szegénysége miatt nem lenne szerencsés, ha Athén holmi sportvetélkedőre költené kevés drachmáját. Így vetődhetett fel – dr. Kemény Ferenc ötlete nyomán –, hogy a millenniumát ünneplő Magyarországra „költöztessék” az olimpiát. A budapesti rendezésből végül nem lett semmi, mivel a 3 740 000 drachmás büdzsé felét összedobta a görög nép, a másik felét meg hozzátette az állam. Bizonyos George Averoff egymillióval szállt be, a Panathinaiko Stadion restaurációját egymaga finanszírozó üzletember cserébe szobrot kapott: a létesítmény előtt felállított alkotásról 1896. április 5-én hullt le a lepel – 24 órával a rajt előtt…

Másnap 80 ezer szem- és fültanúja volt I. György király ünnepi beszédének, mellyel megnyitotta a viadalt (az olimpiai láng fellobbanását azonban senki sem látta, már csak azért sem, mert erre az 1928-as amszterdami játékokig kellett várni). A ceremóniát a pályáról figyelő sportolók között labdarúgó és krikettező nem akadt: noha a párizsi kongresszuson még arról volt szó, hogy mindkét sportág képviselteti magát Athénban, a programba végül nem sikerült beilleszteni. Az evezők még rosszabbul jártak, számukra a helyszínen derült ki, hogy nem szállhatnak hajóba, mégpedig azért nem, mert a megméretés napján viharos erejű szél fújt. Senkinek sem jutott eszébe, hogy ha kedvezőbbre fordul az időjárás, esetleg egy-két nappal később már vígan lapátolhatnának a derék sportemberek…

És ha már itt tartunk: a vitorlázók versenye azért maradt el, mert a szervezők egyrészt nem találtak megfelelő hajókat e célra, másrészt csak hazai sportolók neveztek a számra – a görög bajnokságot nyilván nem akarták az olimpiával összekötni…

Gondolták, atlétikában úgyis kenterbe verik a mezőnyt. Erre mi történt? Az amerikaiak szinte mindenkinél gyorsabbnak és erősebbnek bizonyultak. Szegény görögöknek egy reményük maradt: „specialitásukban”, a maratoni futásban gyűjtik be a hőn áhított érmet. A motiváció nem volt kicsi: a hazai indulók abban a tudatban vágtak neki a távnak, hogy amelyikük nyer, Athén városa élete végéig eteti, itatja és öltözteti, s hogy tényleg ne legyen gondja semmire, arról – a feltehetőleg újabb szoborról álmodó – Averoff gondoskodott: egymillió drachmát ajánlott fel a győztesnek.

Mi tagadás, volt esély arra, hogy görög diadal születik: a 25 indulóból négy volt külföldi… Ehhez képest sokáig a 21 görög üldözte a négy külföldit (köztük Kellner Gyulát), a „kisebbség” dominanciája egészen az utolsó kilométerig tartott. A publikum már-már elkönyvelte, hogy a hellének ebben a számban is a „futottak még” kategóriába tartoznak, amikor Szpiridon Luisz megmentette a haza becsületét: huszáros hajrát kivágva maga mögött hagyott mindenkit. Talán nem véletlen, hogy ő bírta legjobban a strapát: addig vízhordóként élte életét. Azt követően meg királyként…

Kellner Gyuláról is szóljunk: a célba ugyan negyedikként ért, miután levegőhöz jutott, panaszt tett a zsűrinél, mondván, az országúton még csak ketten voltak előtte, és nem rémlik neki, hogy bárki is megelőzte volna. Konstantin trónörökös főrendezői minőségben faggatta ki a dobogósokat, hogy aztán bejelentse: Szpirosz Velokasz töredelmesen bevallotta, a táv egy részét szekérre pattanva tette meg. A csalót kizárták (utóbb még az egyetemről is…), Kellnerből pedig nevető harmadik lett. Habár vannak kétségeink afelől, hogy az eredményhirdetéskor szétvetette a jókedv, a harmadik helyezettek ugyanis nem kaptak érmet… Persze még így is jobban járt, mint bármelyik sportolónő: a gyengébbik nemet egyszerűen nem engedték rajthoz állni Athénban. Nesze neked, görög demokrácia.

Ha Hajós Alfrédról nem emlékeznénk meg, legalább akkora hibát követnénk el, mint a hölgyeket száműző szervezők. Szóval: a 100, majd az 1200 méteres úszást megnyerő „magyar delfin” valószínűleg csak azért nem győzött 500-on, mert azt a számot közvetlenül a 100 és az 1200 méteres futam után, illetve előtt bonyolították le, és valamikor pihennie is kellett. Második diadalát követően a vízből teljesen megdermedve kihúzott Hajós hamar magához tért: amikor György király arról érdeklődött nála, hol tanult meg ilyen jól úszni, rávágta, hogy a vízben, felség…

Akárhogy is nézzük, aranyköpés volt.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik