nemzetisport.hu 2015.06.05 18:20 Frissítve: 2015.06.05 23:06

A Dárdai-gárda harminc perc alatt lerendezte a litvánokat

Felkészülési mérkőzésen a magyar válogatott az első félidő pazar játékának köszönhetően 4–0-ra megverte Debrecenben Litvániát.

A magyar válogatott az első félidőben nagyon megszórta ellenfelét (Fotó: Veres Viktor)

FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS

MagyarországLitvánia 4–0 (4–0)
Debrecen
, Nagyerdei Stadion, 6218 néző. Vezette: Zelinka (cseh)
Magyarország: Dibusz (Király, a szünetben) – Szolnoki (Szélesi, a szünetben), Fiola, Lang, Forró (Leandro, a szünetben) – Stieber Z. (Varga R., a szünetben), Simon Á., Tőzsér, Dzsudzsák – Nikolics (Szalai Á., a szünetben), Priskin (Németh K., a szünetben). Szövetségi kapitány: Dárdai Pál
Litvánia:
Klevinskas – Andriuskevicius (Kijanskas, 76.), Klimavicius, Mikuckis (Freidgeimas, a szünetben), Vaitkunas – Kazlauskas (Luksa, a szünetben), Panka, Chvedukas (Kuklys, 72.), Cesnauskis – Sirgedas (Slivka, 58.), Matulevicius (Spalvis, 62.). Szövetségi kapitány: Igoris Pankratjevas
Gólszerző:
Stieber Z. (15.), Dzsudzsák (20.), Nikolics (29.), Priskin (31.)

A MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉT IDE KATTINTVA OLVASHATJA EL!

A litvánok ellen felszabadultan lépünk pályára, Dárdai Pál elmondta, abszolút nem érdekli a pénteki eredmény – vezette fel a finnek elleni Európa-bajnoki mérkőzés főpróbáját Dzsudzsák Balázs, majd csapatkapitányként a válogatottat is a szélső vezette fel, mégpedig a Nagyerdei Stadion gyepére. Természetesen nem kell szó szerint venni Dárdai szavait, de az figyelemre méltó, hogy két csatárral kezdett csapatunk, Nikolics Nemanjával és Priskin Tamással, akiket középen Tőzsér Dániel, a széleken Dzsudzsák mellett Stieber Zoltán igyekezett segíteni.

A védelmet a Dibusz – Szolnoki, Fiola, Lang, Forró ötös alkotta, akik közül a jobbhátvéd, Szolnoki Roland most esett át a tűzkeresztségen a nemzeti csapatban.

A MAGYAR VÁLOGATOTT SELEJTEZŐBELI EREDMÉNYEI
Magyarország–Észak-Írország 1–2 (Priskin 75., ill. McGinn 81., Vanczák 88. – öngól)
Románia–Magyarország 1–1 (Rusescu 45., ill. Dzsudzsák 82.)
Feröer–Magyarország 0–1 (Szalai 21.)
Magyarország–Finnország 1–0 (Gera 84.)
Magyarország–Görögország 0–0

Hamar meghozta a szokásosnál támadóbb jellegű taktika a gyümölcsét, mert egy-egy veszélytelen középtávoli lövés után a 15. percben Stieber Zoltán a jobb felsőbe tekert egy lecsorgó labdát, a tizenegyespont környékéről. 1–0!

Bátraké a szerencse – tartja a mondás is, de ez aligha vigasztalja a litvánok kapusát, Saulius Klevinskast, aki csúnyán bevédte Dzsudzsák Balázs távoli szabadrúgását, és máris 2–0-ra vezetett a Dárdai-gárda.

Önbizalmat adott a jó kezdés a korábban a címeres mezben a legfontosabb pillanatokban rendre megremegő Nikolics Nemanjának is, aki gyönyörű gólt emelt a 16-oson kívülről (3–0), majd Dzsudzsák harcos labdaszerzése után Priskin Tamás gondolkodás nélkül értékesítette ziccerét. 4–0 ide, félórányi játék után!

Dzsudzsák már a harmadik gólt készítette elő társainak saját találata mellett, nem véletlenül nevezte őt Dárdai a minap egyenesen zseninek – válogatottunk egyébként egy félidő alatt négy gólt legutóbb 2010 októberében szerzett, a San Marino elleni Eb-kvalifikációs találkozón (8–0).

Játékosaink elszántságára jellemző, hogy a Priskin által véletlenül lekönyökölt Fiola Attila vérző fejjel is visszakérezkedett a pályára, majd pár másodpercre rá fejjel tisztázott az ötösön Deivydas Matulevicius elől. Voltak korábban olyanok, akik ennél jóval fontosabb mérkőzésen is lesántikáltak a hajrában, amikor már nem volt cserelehetőségünk...

AJÁNLÓ
Kis videós magyar–litván futballtörténelem

Tőzsér Dániel is megmutatta, hogy teljesen áthatotta az angol futball szellemisége, egy sárga lappal a háta mögött becsúszva szerelte a gólhelyzetben lévő Gratas Sirgedast az ötösön, csodás mozdulattal.

A szünetben Dárdai – korábbi terveinek megfelelően – a csapat több mint felét lecserélte, pályára vezényelve a Király Gábor, Szalai Ádám, Németh Krisztián, Leandro, Varga Roland, Szélesi Zoltán hatos fogatot.

Talán a változtatások miatt vette fel nehezebben a mérkőzés fonalát a magyar válogatott, Matulevicius még helyzetbe is került, de rosszul célzott. Pontatlan be- és átadások, közepes tempó jellemezte ekkor a mieink játékát, jó húsz perc kellett az első érdekesebb magyar támadásig, de Varga pontatlanul tálalt a jobb szélről Németh elé.

Németh középtávoli lövése sem veszélyeztette a litvánok idegrendszerét, így a 70. percben bizony felharsant az első türelmetlen füttyszó a lelátókról. Szalai megszerezhette volna az ötödiket, de elvariálta hatalmas ziccerét, beérte őt védője.

Csalódott közönség ide, az egyre morcosabban néző Dárdai oda, a magyar válogatott nem tudott felpörögni a hajrára, sőt Királynak kellett két bravúrt bemutatnia: előbb kikapta a bal sarok elől Mantas Kuklys közeli próbálkozását, majd a másik kapufa elől kiütötte Egidijus Vaitkunas távoli szabadrúgását.

Dárdai ettől sokkal jobb kedvre derült...

Hogy ilyen szélesen mosolyogjon a finnek elleni, immáron komoly téttel bíró erőpróba után is, ahhoz az kell majd, hogy nemzeti csapatunk végig magas fordulatszámmal futballozzon jövő szombaton.

Az NSO Tv  vágatlan felvételei Dárdai Pál sajtótájékoztatójáról

A találkozó után Stieber Zoltán, Fiola Attila, Nikolics Nemanja, Tőzsér Dániel és Dibusz Dénes, nyilatkozott az NSO Tv-nek.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Bogdán Ádám (Bolton – Anglia), Dibusz Dénes (Ferencváros), Király Gábor (Fulham – Anglia)
Védők: Fiola Attila (Puskás Akadémia FC), Forró Gyula (Újpest FC), Juhász Roland (Videoton), Lang Ádám (Győri ETO FC), Leandro (Omonia Nicosia – Ciprus), Szélesi Zoltán (Puskás Akadémia FC), Szolnoki Roland (Videoton), Pintér Ádám (Levadiakosz – Görögország)
Középpályások: Gera Zoltán (Ferencváros), Márkvárt Dávid (Pécsi MFC), Simon Ádám (Videoton), Stieber Zoltán (Hamburg – Németország), Tőzsér Dániel (Watford – Anglia), Varga József (Debreceni VSC-Teva)
Támadók: Dzsudzsák Balázs (Dinamo Moszkva – Oroszország), Németh Krisztián (Sporting Kansas City – Egyesült Államok), Nikolics Nemanja (Videoton), Priskin Tamás (Győri ETO FC), Simon Krisztián (1860 München – Németország), Szalai Ádám (Hoffenheim – Németország), Varga Roland (Ferencváros)

A Finnország elleni selejtező előtt csatlakozik a kerethez: Guzmics Richárd (Wisla Kraków – Lengyelország), Kádár Tamás (Lech Poznan – Lengyelország), Vanczák Vilmos (Sion – Svájc)

Biztonsági tartalékok: Böde Dániel (Ferencváros), Gulácsi Péter (RB Salzburg – Ausztria), Koman Vladimir (Diósgyőri VTK), Rudolf Gergely (Győri ETO FC)