Mondiale: Milla, Maradona, Matthäus

HEGYI TAMÁS, VARRÓ KRISZTIÁNHEGYI TAMÁS, VARRÓ KRISZTIÁN
2010.06.06. 17:18
A sorsdöntő pillanat: Brehme tizenegyese Goycochea hálójában (Fotó: Action Images, archív)
Már csak öt nap van hátra a földtekén végigterjedő futball-láz kitöréséig, midőn útjára indul a labda a dél-afrikai futball-vb-n. A Nemzeti Sport Online az olvasók elé tárja az eddigi 18 világbajnokság eseményeit és eredményeit. Sorozatunk tizennegyedik részében az 1990-es olaszországi torna történéseit elevenítjük fel röviden.

A magyar csapat 1974 óta először nem jutott ki a világbajnokságra; a mieinket a selejtezőkben megelőző spanyolok a tizenhat, az írek pedig a nyolc között véreztek el Olaszországban.

Az itáliai Mondiale amúgy nem a „jogo bonito" (szép futball) diadalát zengte, jól mutatta ezt a nyitány, amelyen a kilenc emberrel záró kameruniak Francois Oman-Biyik történelmi felhőfejesével legyőzték a Diego Maradonával felálló világbajnoki címvédő Argentínát. Milla apó, azaz a 38 éves Roger Milla akkor csak epizódszereplő volt – alig tízpercnyi játéklehetőséget kapott –, a Románia (2–1) elleni csoportmeccset, majd a Kolumbia (2–1) elleni nyolcaddöntőt azonban már egymaga döntötte el.

S amikor már nemcsak a „szelídíthetetlen oroszlánok", hanem a világ is elhitte a csodát, az angolok elleni hosszabbításos negyeddöntőben jött az addig jobbára szenvedő Gary Lineker, a négy évvel korábbi gólkirály, és két találatával megfordította az eredményt (2–3)…

Amúgy ez volt az a vb, amelyen először lett alapigazság, hogy nincsenek többé törpék. Costa Rica állhatatos futballját az örök vesztes skótok meg a svédek bánták, Luis Gabelo Conejo kapus és Juan Cayasso csatár nevét egy délután alatt megtanulta a világ. Egyiptom is csak a csoportkör utolsó mérkőzésén veszítette el továbbjutási esélyét a Hollandia és az Írország elleni iksz után Angliától 1–0-ra kikapva.

A nyolcaddöntőben Brazília és Argentína öt tornából negyedszer csapott össze egymással – addigi mérkőzéseik közül a legnagyobb brazil győzelmi eséllyel. Amíg azonban Alemao és társai csupán a kapufát tesztelték (háromszor is!), addig Maradona és Claudio Caniggia első közös villanása győztes gólt eredményezett a 80. percben. Az argentin gárda másodszor és utoljára nyert a tornán, két héttel később mégis ott volt a római döntőben!

TUDTA-E, HOGY...
…az NSZK elleni (1–5) csoportmeccsen az Arab Emírségek szépítő gólját szerző Kalid Iszmail (Mubarak) a találatáért egy Rolls-Royce-ot kapott ajándékba?
…a torna 18 mérkőzésen befújt büntetőiből csak 13-at váltottak gólra, ami erőteljesen hozzájárult a 2.21-os negatív gólrekordhoz?
…a tizenegyes-párbajokban négy lövést hárító Sergio Goycochea teljesítményét (igaz, két torna alatt) csak az NSZK-beli Toni Schumacher tudta lemásolni a vb-k történetében?
…az amerikai válogatottat erősítő Christopher Sullivan a Győr futballistájaként vett részt a világbajnokságon?
…Olaszország (Walter Zenga) 517 percen keresztül nem kapott gólt, ami tornacsúcs?

Elsősorban a – világbajnok Nery Pumpido kettős lábtörése miatt a kezdőbe kerülő – kitűnő Sergio Goycocheának köszönhetően. A kolumbiai Millonarios 22 éves kapusa a jugoszlávok és a házigazda olaszok elleni tizenegyesrúgások során két-két hárításával mindegyik honfitársánál többet tett azért, hogy Diego (Maradona) és Carlos (Bilardo) újra megváltók legyenek.

Csakhogy a fináléban a vb legjobb és legeredményesebb futballját játszó nyugatnémet alakulat volt az ellenfél – amely négy éve várt arra a pillanatra, hogy visszavághasson az Azték Stadionban elszenvedett 3–2-es vereségért.

Az NSZK csapata – és legjobbja, Lothar Matthäus – szenzációsan ötvözte magában azokat az erényeket (fizikum és technika), amelyek a csoportmeccsek parádéja, majd a világbajnokság legnívósabb 90 perce, a hollandok (2–1) elleni milánói ütközet után az utolsó három fellépésén szerzett egy-egy góllal harmadszor is a világ trónjára emelte.

El kell ismerni: a Császár, vagyis – az 1974-ben játékosként egyszer már világbajnok – Franz Beckenbauer szakvezetőként is a nagyot alkotott.