Gomes Vidije először kapott ki labdabirtoklásban

Pór KárolyPór Károly
2013.04.15. 18:07
A Győr ellen már nem ment annyira a Videotonnak (Fotó: Veres Viktor)
Ahogy azt olvasóink az elmúlt hetekben már megszokhatták, a Nemzeti Sport Online a hét elején ismét egy kis statisztikai összeállításban tekint vissza a labdarúgó NB I legutóbbi fordulójára, annak statisztikai érdekességeire. Ezúttal a Győri ETO–Videoton (1–1) találkozóra összpontosítunk. Ezen a mérkőzésen először fordult elő José Gomes irányítása alatt, hogy a fehérváriak több mutatóban is alulmaradtak.

A GYŐR HAGYTA A LEGKEVÉSBÉ JÁTSZANI A VIDEOTONT

„Emberére" akadt a Videoton, illetve a fehérváriak télen kinevezett vezetőedzője, José Gomes a Pintér Attila irányította Győri ETO „személyében."

A fehérváriak a korábbi öt 2013-as bajnokijukon – a Honvéd, az Eger, a Siófok, a DVTK és a Haladás ellen – a legfontosabb statisztikai mutatókban kivétel nélkül az ellenfelük fölé tudtak nőni. Még a Diósgyőr elleni, 2–1-re elveszített mérkőzésen is. A listavezető Győr ellen azonban megfordult az eddigi trend. A fehérváriak labdabirtoklásban és a pontos passzok számában is alulmaradtak az ETO-val szemben.

A Videoton erősségét statisztikailag eddig három fő, egymással összefüggő, egymást erősítő statisztikai mutató mentén jellemezhettük: pontos passzok, ebből is következő jelentős labdabirtoklási fölény, aminek pedig következménye volt az ellenfélénél sokkal több kapura lövés. Az ETO, főképp a második félidei játékának köszönhetően azonban játékban felnőtt a Videoton mellé, sőt bizonyos tekintetben még fölé is kerekedett. Nem volt véletlen 0–1 után a győri egyenlítés.

Forrás: mlsz.hu/ Instat Football

Lássuk részleteiben is az okokat, kezdjük a sort a labdabirtoklással! A Videoton idén – a tegnapi meccsig – minden ellenfelénél jóval többet birtokolta a labdát. A legkisebb különbség a Haladás elleni meccsen alakult ki, de Szombathelyen is majd' három perccel többet volt a labda a fehérváriaknál, mint a vasiaknál. Ehhez képest vasárnap az ETO 27:31 percig, a Videoton pedig csak 24:25 percig birtokolta a labdát, vagyis ezúttal Kovács Istvánék maradtak alul több mint három perccel.

Még látványosabb a fehérvári visszaesés a pontos passzok terén. A Honvéd ellen 541, az Eger ellen 553, a Siófok ellen 443, a DVTK ellen 401, a Haladás ellen pedig 328 pontos passzt mutattak be José Gomes tanítványai, a Győr ellen viszont csak 283-at, szemben az ETO 338 jó átadásával. Ez a jelentős különbség azért magyarázatot ad arra, hogy a Videoton miért nem tudott az ETO fölé nőni.

Más kérdés, és egy kicsit árnyalja a képet, hogy Varga Rolandék hiába passzoltak többet, nem voltak pontosabbak, mert átadásaiknak csak a 77 százaléka volt jó, míg a vendégeknél ez a szám 78. A lefújást követően az ETO vezetőedzője, Pintér Attila is kiemelte, hogy főleg az első félidőben pontatlanok voltak.

LÖVÉSBEN MÉG MINDIG VERHETETLEN A VIDEOTON

Egy mutatóban azonban még mindig verhetetlennek tűnik José Gomes csapata, ez pedig a lövések száma. A továbbra is az NB I egyik leginkább támadó szellemben futballozó együttese Győrben 19-szer próbálkozott kapura lövéssel a hazai 14-gyel szemben.

Az már megint csak más lapra tartozik, hogy a 19-ből csak négy talált kaput, míg hazai oldalon a 14-ből három. Ugyanakkor ezek a számok is azt mutatják, amit José Gomes nyilatkozott a mérkőzés után, vagyis, hogy a helyzeteik alapján – amikből az első félidőben volt több – akár meg is nyerhették volna a találkozót.

A futballt azonban továbbra is gólra játsszák, és ahogy korábban Diósgyőrben, úgy Győrben sem a lövések száma alapján osztották a pontokat a meccs végén.

Írásunkban, korábbi elemzéseink tapasztalataira is támaszkodva, alapvetően a Videoton szemszögéből közelítettük meg a tegnapi rangadót. Ám nem lehet eléggé hangsúlyozni: nem a fehérváriak játszottak rosszabbul, mint korábban, hanem a Győr volt sokkal jobb az eddigi ellenfeleknél. Vagyis Pintér Attila tanítványai megmutatták, hogyan lehet bátran, kezdeményezően futballozni még a Videoton ellen is, és egyúttal azt is bizonyították, nem véletlenül vezetik a tabellát.