Egressy és Szanyó óta nem kezdett így be senki

2013.08.18. 12:24
Simon Attila nagyon belekezdett – vajon a Videoton védelme meg tudja állítani? (Fotó: Szabó Miklós)
Vasárnap 18.30-tól a Videoton otthonában lép pályára a Paks, amelynek csatára, Simon Attila nagyszerű formában kezdte az idényt: az első három fordulóban hat gólt szerzett. A fehérváriaknál Nikolics Nemanja öt találatnál jár – mi pedig utánanéztünk, mikor nyitott valaki Simonhoz hasonlóan eredményesen egy új szezont.

Nikolics Nemanja teljesítményéhez foghatót – öt szerzett gól az első három NB I-es fordulóban – találunk az elmúlt évtizedben is, bár nem sokat.

Legutóbb Hrepka Ádámnak sikerült a szezon első három fordulójában öt gólt elérnie, az MTK (akkori) csatára hét évvel ezelőtt, a 2006–2007-es bajnokságban előbb a REAC-nak köszönt be háromszor, majd kicsit megpihent a ZTE ellen, aztán a harmadik fordulóban kettőt vágott a Sopronnak – így vezette a góllövőlistát a negyedik forduló előtt 5 találattal.

Az időben visszafelé haladva Illés Béla remek idénykezdetei juthatnak eszünkbe, az MTK-szurkolók egyik nagy kedvence a 2002–2003-as és a 2000–2001-es kiírásban is öt gólnál tartott három fordulót követően. 2000 őszén nem egyedül produkált ilyen eredményes futballt, hiszen az újpesti Herczeg Miklós is alaposan bekezdett a gólgyártásba: a lila-fehérek villámgyors szélsője az Újpest–DVSC (8–3) találkozón háromszor, a Videoton elleni fehérvári összecsapáson kétszer volt eredményes – de ő is „csak” öt találatig jutott az első három fordulóban.

Az 1996–1997-es szezonig kell visszamenni ahhoz, hogy Simon Attila mostani teljesítményéhez hasonló produkcióra bukkanjunk, ráadásul az a bajnokság abban is megegyezik a mostanival, hogy három forduló után nemcsak egy hatgólos, hanem egy ötgólos játékos is akadt.

Az újpestiek támadó középpályása, Szanyó Károly 1996 őszén előbb a III. Kerület elleni nyitó meccsen vágott be hármat az ellenfélnek, majd az Újpest–ZTE találkozón duplázott, végül Siófokon is szerzett egy gólt – három játéknapot követően tehát hat találattal állt, eggyel megelőzve a debreceni Sándor Tamást, aki szintén az óbudaiak (2) és az egerszegiek (3) ellen brillírozott. Szanyó azon az őszön 12 gólig jutott, majd a télen a Bundesliga II-ben szereplő Lübeckhez igazolt, míg Sándor Tamás 20 találattal zárta az idényt, és második lett a góllistán – az első három fordulóban gólt nem szerző, de aztán 23-ig jutó Illés Béla mögött.

Ha még két évet visszalépünk az időben, Egressy Gábor nagyszerű szezonkezdetéhez jutunk el. A Szanyóhoz hasonlóan szintén újpesti játékos – a Garami József irányította lila-fehérekkel egyetemben – bombaformában futballozott az 1994 őszi bajnoki rajton, a Pécs elleni 6–1-es, a Vasas otthonában elért 5–3-as és a Soproni LC elleni 7–1-es győzelemből is két-két góllal vette ki a részét, így három forduló után hat találatnál járt. A bajnokság végére 12 gólig jutott – meg sem közelítette a gólkirály Preisinger Sándor (ZTE) 21 gólos teljesítményét.

Az utóbbi két évtizedben tehát – a most remekül kezdő Simon Attila mellett – két olyan játékos volt, aki az első három fordulóban hat gólig jutott, mindketten az Újpest labdarúgójaként érték el ezt a teljesítményt (nem mellékesen Simon is futballozott korábban a Megyeri úton). Szanyó Károlyban és Egressy Gáborban az is közös, hogy a negyedik fordulóban már egyikük sem tudott eredményes lenni: 1996-ban Szanyó az Újpest–Kispest találkozón csak kapufáig jutott, míg 1994-ben Egressynek a Ferencváros ellen (az Üllői úton 3–0-ra megnyert meccsen) nem sok esélye volt folytatni a jó szériát, egy kemény belépő után sérülés miatt le kellett cserélni a 20. percben…

Vajon Simon Attila – az elődökkel ellentétben – tudja-e növelni góljai számát a 4. fordulóban? Ma este erre (is) választ kapunk.