Fehérvár–MTK: három gól itt, két kiállítás ott

VAJDA GYÖRGYVAJDA GYÖRGY
2023.10.08. 12:50
Kalmárról előbb kiállították Thiamot, majd duplázott (Fotó: Dömötör Csaba)
A labdarúgó NB I 9. fordulójában a Fehérvár 3–0-ra legyőzte odahaza az MTK-t. Az első félidő végére két vendégjátékos is piros lapot kapott, ezzel el is dőlt a mérkőzés sorsa.

LABDARÚGÓ NB I
9. FORDULÓ
Fehérvár FC–MTK Budapest 3–0 (Katona Mátyás 45+1., Kalmár Zs. 54., 88.)
Székesfehérvár, Sóstói Stadion, 3136 néző. Vezette: Bogár
Kiállítva: Kádár (19., MTK), Thiam (42., MTK)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A futball egyik örök igazsága, hogy minden taktika annyit ér, mint amennyit a játékosok a pályán megvalósítanak belőle. Nos, a Ferencvárostól a 8. fordulóban hat gólt kapó MTK megpróbálta bebizonyítani, a súlyos vereség nem törte meg a csapatot, s azt is, hogy nem szakít a labdatartásra, apró passzokra épülő játékkal. Arra azonban nem készült fel a Horváth Dávid vezette szakmai stáb, hogy a 19. percben elveszíti egyik középső védőjét, a korábbi válogatott Kádár Tamást. A jogos kiállítás után érthetően az 5–2–1–2-es hadrendről a 4–4–1-esre tért át a vendég együttes, s továbbra sem mondott le a sok passzról, majd gyors megindulásos futballról, sőt ha a korábbi Puskás-díjas Zsóri Dániel jobban összpontosít a hazai kapu előtt, a vezetést is megszerezhette volna az MTK.

Apropó, Zsóri. Úgy tűnik, a nemzetközi hírnév nem tett jót a 22 éves csatárnak, ugyanis egyelőre nem csak a jó játékkal, a gólokkal is adós, s talán nem véletlen, hogy vasárnap negyedszer kapott lehetőséget kezdőként a csapatban, s eddig egyszer sem talált az ellenfelek kapujába. A kiállítás inkább a Fehérvár FC-t zavarta meg, az MTK emberhátrányban is jobban futballozott ellenfelénél. Aztán a félidő hajrájában újabb jelentős eseménynek lehettek szemtanúi a hazai együttes szimpatizánsai. A védekező középpályás Khaly Thiam sárga lapot kapott, s mert ez már a második volt, kilenc emberre fogyott az MTK. Hogy ez így esett, abban bizony Horváth Dávid is hibázott. Miután a játékvezető kiállította Kádár Tamást, nemcsak a hadrenden kellett volna változtatnia, hanem a párharcokat bátran felvállaló, ütközésektől sem visszariadó, már egy sárga lappal rendelkező középpályását is le kellett volna hívnia a pályáról. Nem tette, viszont leküldte helyette Bogár Gergő játékvezető.

Nos, a kettős emberelőnyt már szinte egyből kihasználták a székesfehérváriak, mégpedig az amúgy is jól teljesítő Katona Mátyás révén, akinek lövése nyomán vélhetően eltűnt az a bizonyos pókháló a bal felső sarkból. Bár sokak szerint egygólos előnnyel az öltözőbe vonulni az egyik legnagyobb veszélyt jelenti a folytatásra, azért a hazaiaknak sok izgulni valójuk nem maradt a mérkőzés hátralévő részében. Meglepő, szinte megmagyarázhatatlan fordulattal folytatódott a találkozó. A vendégek mestere négypercnyi játék után kettőt cserélt. Egyelőre megfejthetetlen, hogy a változást miért nem a szünetben hozta meg, belegondolni is rossz, hogy talán a pályára lépő, vagy lecserélt labdarúgók játékperceinek száma befolyásolta a vezetőedző döntését...

Kádár Tamás hamar a kiállítás sorsára jutott (Fotó: Dömötör Csaba)

A válogatott keretbe visszatérő Kalmár Zsoltot azonban semmi sem zavarta meg, az 54. percben akkor gólt rúgott ballal, hogy azt talán még korábbi csapatának városában, Dunaszerdahelyen is látták! Macska-egér játék jellemezte a mérkőzés hátralevő részét, a hazaiak szórakoztak az erejükkel egyre inkább elkészülő vendégekkel, s csupán az a kérdés maradt hátra, az MTK megússza-e hat kapott gól alatt a meccset. Megúszta, pedig alakulhatott volna másképpen is, hiszen az első félidő elején sokkal jobban futballoztak Bognár Istvánék, működött a taktika, sőt még tíz emberrel is maradt esély arra, hogy akár meg is nyerheti a találkozót a fővárosi együttes.

A súlyos vereséget elkerülte az MTK, de csak azért, mert a Fehérvár FC emberelőnyben sem futballozott jól. Egyetlen kidolgozott helyzetet sem teremtett Demjén Patrik kapuja előtt, a három gól az egyéni kvalitásnak, nem pedig a csapat játékának tudható be. Éppen ezért csupán az eredménynek örülhetnek a fehérváriak, no meg annak, hogy a végül duplázó Kalmár Zsolt kezdi visszanyerni erejét, s ezzel együtt formáját. S mint ahogy azt lapunk megjósolta, Fiola Attiláék újabb apró lépéssel távolabb kerültek a veszélyes zónától. 3–0

(Fotó: Dömötör Csaba)
1. Ferencvárosi TC 7 6 1 26–9 +17 18
2. Paksi FC 9 5 3 1 15–10 +5 18
3. Újpest FC 9 5 2 2 15–14 +1 17
4. Diósgyőri VTK 9 5 1 3 17–11 +6 16
5. Puskás Akadémia 9 4 3 2 14–14 0 15
6. MTK Budapest 9 4 2 3 11–14 –3 14
7. Debreceni VSC 8 4 4 13–12 +1 12