Szabó János pályafutása első duplájával nyert a Paks a Vasas ellen

VAJDA GYÖRGYVAJDA GYÖRGY
2017.12.02. 15:28
Szabó János (jobbra) pályafutása legeredményesebb bajnoki szezonját futja (Fotó: Micheller Szilvia)
A labdarúgó NB I 18. fordulójában a Paks 3–1-re verte meg a Vasast. Szabó János duplázott a hazaiaknál, akik két góljukat is szöglet utáni fejesből érték el. Az angyalföldiek a csereként beálló Pavlov révén szépségdíjas góllal szépítettek.

LABDARÚGÓ NB I
18. FORDULÓ
Paks–Vasas 3–1
(Szabó J. 56., 62., Lenzsér 74., ill. Pavlov 72.)
Paks,
Városi Stadion, 842 néző. V: Solymosi

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Öngyilkos taktikát választott Michael Oenning a Vasas vezetőedzője a Paks ellen. Három, szálfatermetű védő – Manjrekar James, Vaskó Tamás, Vít Benes – elé ugyanis a szintén magas és jól fejelő Felix Burmeistert állította, a középpályára pedig négy, támadni is tudó középpályást tett, akik előtt két csatár szerepelt. A német szakember húzása egyértelműsítette, győzni érkeztek Paksra.

S hogy miért veszélyes a háromvédős rendszer?

Azért, mert ha gyors az ellenfél, könnyen eljut a kapuig. Erre spekulálhatott Csertői Aurél, a hazaiak mestere is, amikor gyors és kombinatív játékot kért tanítványaitól, s azt, ha lehet, tartózkodjanak a beívelésektől, hiszen a Vasas-védők mellett eltörpülő csatároknak, Szakály Dénesnek és Nikházi Márknak esélye sem lehet a kapu előtti fejelésre. Nem is volt, igaz, a paksiak az első félidőben az ívelésig sem jutottak el, ugyanis érvényesült a Vasas létszámfölénye, ám hiába, mert a kapura kevés veszélyt jelentettek Remili Mohamedék.

Az első valamirevaló akcióra a 27. percig kellett várni, a fürge Berecz Zsombor az alapvonalig cselezett, beadása azonban célt tévesztett. Szenvedett a Paks, nem tudott mit kezdeni a visszatámadó vendégekkel, ha pedig néha átlépte a felezővonalat, egy-egy pontatlan passz meghiúsította az akcióit. Látva a gondokat, változtatott a hadrenden Csertői Aurél, és Kulcsár Dávidot a jobb oldali szélső pozíciójára tolta fel, ám ezzel ugyan csak annyit ért el, hogy Ádám Martin valamivel hátrább húzódott, így semlegesítve a szélsőt. Nem véletlen, hogy a hazaiak első helyzete nem a jobb, hanem a másik oldalon adódott, az is az egyik hátvéd, Szabó János előretörésének tudható be.

A második félidőben valamivel bátrabban futballoztak a paksiak a Vasas „jegenyéi" ellen, s ennek következtében egyre többször kerültek Bertus Lajosék a vendégvédelem mögé. A paksi gól azonban mégsem kidolgozott akcióból született, hanem szöglet után, az egyik legmagasabb paksi, Szabó János meglepetésre Lubos Kamenárt megelőzve a hálóba fejelte a labdát.

Aztán hét perccel később a legaktívabb hazai másodszor is betalált, úgy tűnt, megadta a kegyelemdöfést a második félidőre passzívvá váló Vasasnak. Csakhogy Michael Oenning még nem adta fel: pályára küldte Jevgen Pavlovot, aki látványos góllal szépített, de a lendületbe jövő, jóval gyorsabban futballozó Paksot már nem lehetett megállítani, s bebizonyosodott, valóban öngyilkos taktikát választott a Vasas mestere, amelynek következtében ismét vereséget szenvedett a csapata (3–1), ráadásul úgy, hogy a hazaiak két gólt is fejesből szereztek.

A mezőny legjobb embere a pályafutása első élvonalbeli dupláját elérő paksi csapatkapitány, a védő Szabó János volt.

1. Videoton FC 18 11 5 2 41–21 +20 38
2. Ferencvárosi TC 18 11 5 2 36–17 +19 38
3. Debreceni VSC 18 9 4 5 32–20 +12 31
4. Újpest FC 18 6 8 4 25–23 +2 26
5. Budapest Honvéd 18 7 4 7 30–30 0 25
6. Paksi FC 18 6 6 6 27–29 –2 24
7. Diósgyőri VTK 18 6 4 8 29–28 +1 22
8. Vasas FC 18 6 3 9 24–35 –11 21