Parádés kezdés után kikapott a Sopron az Euroliga elődöntőjében

FAZEKAS ZOLTÁN, GYŐRI FERENC (SOPRON)FAZEKAS ZOLTÁN, GYŐRI FERENC (SOPRON)
2019.04.12. 19:50
A Sopron Basket kiváló első félidőt játszott a női kosárlabda Euroliga hazai rendezésű final fourjának elődöntőjében, a nagyszünet után aztán a címvédő Jekatyerinburg érvényesítette a papírformát és 81–59-re győzött.
Queralt Casasék nagyon erős orosz csapattal találták szembe magukat (Fotó: Koncz György)

A JÁTÉKNAPRÓL KÉSZÜLT GALÉRIA IDE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!

NŐI KOSÁRLABDAEUROLIGA
NÉGYES DÖNTŐ, SOPRON
ELŐDÖNTŐ

UGMK JEKATYERINBURG (orosz)–SOPRON BASKET 81–59 (17–24, 25–15, 18–7, 21–13)
Sopron
, 3000 néző. V: Cici (albán), Yalman (török), Zapolski (lengyel)
JEKATYERINBURG: McBride 12/9, VANDERSLOOT 15/3, TORRENS 13/9, MEESSEMAN 7/3, GRINER 19. Csere: Baric, Beljakova 4, Vagyejeva 11/3, Vieru. Edző: Miguel Méndez
SOPRON: Fegyverneky, TURNER 15/6, Cvendakics 10, DUPREE 12, Zahui 11/6. Csere: Casas 6, Jovanovics 5. Edző: Roberto Íniguez
Az eredmény alakulása. 2. perc: 7–0. 5. p.: 10–5. 8. p.: 16–14. 11. p.: 17–26. 14. p.: 27–28. 16. p.: 34–30. 19. p.: 34–35. 23. p.: 47–39. 26. p.: 53–41. 31. p.: 62–46. 36. p.: 74–54. 40. p.: 81–59
Miguel Méndez:
– Először is a városnak szeretnék köszönetet mondani, tényleg újra nagyszerű a rendezés. Ami a meccset illeti, javarészt kontrolláltuk a játékot, s ugyan a második negyedben hátrányba is kerültünk, nem pánikoltunk. A második félidőben jól védekeztünk és végül magabiztosan nyertünk.
Roberto Íniguez: – A második félidőben gyengén kosaraztunk, statikus lett a játékunk, elvesztettük a fókuszt, bizonyos helyzeteket túlgondolkodtunk. Mostantól a bronzmeccsre kell koncentrálni. Büszke vagyok a csapatra, ez is a játék része. A nézők és saját magunk miatt is oda kell tennünk magunkat vasárnap a helyosztón.

20.30: Jekatyerinburg–Dinamo Kurszk

Roberto Ínigueznek van egy jó tulajdonsága. Oké, biztos több is, de aktuálisan abba igyekeztünk kapaszkodni az Euroliga (újabb) soproni négyes döntője előtt, hogy a korábbi öt final fourja (vagy final eightje) során mindig megnyerte az elődöntőt együttesével a soproniak spanyol edzője. A bizakodást épp csak enyhén lombozta le, hogy a mieinkre ezúttal a világ legjobb csapata, az orosz UGMK Jekatyerinburg várt, amely tavaly elhódította az első számú európai sorozat trófeáját.

VÉLEMÉNYEK
Kayla McBride, a Jekatyerinburg hátvédje „Jó hangulatban játszottunk, Sopronban mindig jó a közönség, ez most sem volt másként. Courtney Vandersloot jó ritmust adott az együttesnek, mi csak tettük, amit diktált. Igazi csapatmunka volt, kihasználtuk az erősségeinket, örülünk, hogy ismét döntőt játszhatunk.”

Fegyverneky Zsófia, a Sopron csapatkapitánya: „Jól játszottunk az első félidőben, olyan ritmusban kosaraztunk, ahogy szerettük volna. Fordulás után sajnos sokat kellett öt az öt ellen játszani, így nehéz volt helyzeteket kialakítani a jól védekező oroszok ellen. Nagyszerű együttes a Jekatyerinburg, ezt most is bizonyította.”

Ha az alap kiindulóhelyzetben nem is lett volna teher a Sopron Basket játékosainak vállán, a hazai környezet mégis növelte a nyomást – Fegyverneky Zsófia és társai az idény során többször is bizonyították, hogy idegenben nemhogy hasonló, jobb teljesítményre is képesek, mint otthon. Ennek ékes példája a Bourges Basket elleni negyeddöntő volt, de a TTT Riga és különösen a vasárnap döntőt játszó Dinamo Kurszk vendégeként is parádésan teljesített a gárda.

A kezdés előtti percekben valahogy nem volt a tavaly érezhető feszültség a levegőben, ennek persze sok oka lehet, és a legkevésbé valószínű az, hogy a szurkolók ne bíztak volna a bravúrban. A magyarországi négyes döntő viszont önmagában már valóban nem hatott az újdonság erejével. Ahogy az sem, hogy a Jekatyerinburg szurkolói sokan vannak, hangosak és fáradhatatlanul püfölik a dobjaikat. A szpíker nem volt ennyire eleven és igazából nem is állt a helyzet magaslatán, a soproni kiválóságok nevét a rádiós vízállásjelentéshez mérhető lelkesedéssel olvasta be.

A feldobást megelőző másodpercekre azért megérkezett a bizsergés, beindult a „boogie”.

Lendületes öt nullával nyitott az orosz csapat, még szerencse, hogy Brittney Griner bónuszbüntetője leperdült. Lett viszont 7–0 Alba Torrens kosara után, Amanda Zahui triplája mutatta azért a soproni jelenlétet. Mivel Íniguez mester is kiemelte a kezdés fontosságát, a látottak nem adtak okot túl sok bizakodásra. Aztán a negyedik percben a házigazda edzőjét technikai hibával sújtották, mert szokásához híven besétált a pályára, ezúttal azonban semmiféle türelmi időt nem szabtak meg a játékvezetők, hamar kiosztották a büntetést.

A Sopron meg felvette a tempót, ami egyébként szemmel alig követhető volt, és szépen tapadt az UGMK-ra, 16-nál utol is érte. Zahui pontokat dobott és hatalmas melót végzett Griner semlegesítése terén. Queralt Casas betörése után már a Sopron vezetett, aztán Turner Yvonne két triplát hajított, mi meg csak ámultunk és bámultunk (24–17). Az első negyedre jellemző adat volt, hogy nulla személyi hiba állt Miguel Méndez együttesének neve mellett, ez egyértelműen a védekezés puhaságára utal.

Eksztázisban játszottak hazánk büszkeségei, Fegyverneky két tanári védekezést is bemutatott, és ezt még akkor is boldogan néztük, ha hamarosan fordított a rivális. És büszkék voltunk Candice Dupree-re is, mert senki sem dobja olyan jól a tempót a sarokból, mint ő.

A nagyszünet után megszilárdította előnyét a címvédő (47–39), egyúttal megtorpant a Sopron. Ez az egész harmadik negyedre árnyékot vetett, de így is mosolyt csalt az arcunkra, amikor Alekszandra Crvendakics kirántotta az egyébként zseniálisan játszó Griner kezéből a labdát.

Nem maradtunk tehát részsikerek nélkül, teljes mértékben méltó ellenfele volt a magyar bajnok a végül 81–59-re diadalmaskodó Jekatyerinburgnak, ám ezúttal nem sikerült eltüntetni a keretek minősége és ezzel összefüggésben az anyagi lehetőségek közti masszív differenciát.

Roberto Íniguez első elveszített Euroliga-elődöntője után vasárnap az USK Praha ellen küzdhet a bronzéremért a Sopron Basket, de ez az égvilágon semmit sem csorbít sem az edző, sem pedig csapata érdemein.

Mosoly, büszkeség, elismerő szavak, tapsvihar és köszönet.

Sok játékos bármit megadna azért, hogy itt legyen – Fegyverneky

TUDÓSÍTÁSPERCRŐL PERCRE

4. NEGYED

Köszönjük a figyelmet!

A címvédő Jekatyerinburg döntőzhet vasárnap, a Sopron bronzéremért küzdhet a Prágával.

40. perc: Vandersloot dobott még egy ziccert. Ez a vége!
A Sopron ki fog kapni, de a soproni közönséget ez nem érdekli, felállva tapsolja a csapatát.
39. perc: Vandersloot szolgálta ki Vagyejevát, akit triplát dobott középről. 79–59
38. perc: Crvendakics nagyon nehezen került helyzetbe, de megoldotta a középtávolit. 74–59 Vandersloot könnyen jutott el a gyűrűig. 76–59
37. perc: nem tud betalálni a Sopron,Vagyejeva ziccerével már húsz közte. Turner dobott be egy floatert, majd Griner lekönyökölte Zahuit. A játékvezetők videózás után sportszerűtlent ítéltek. Zahui egy büntetőt értékesített.74–56
36. perc: Jovanovics beütötte a negyedik hibáját, Vagyejeva kétszer büntetett. (69–54) McBride dobott triplát, egyre nagyobb a különbség... Íniguez időt kért. 72–54
35. perc: Vandersloot tett vissza egy támadópattanót. A hazaiknál most Crvendakics volt eredményes. 67–52
34. perc:
Dupree most nagyon él, ziccert dobott. Vandersloot is szépen tört be, Jovanovics odaütött neki. Kettőből egy büntető ment be. 65–52
33. perc: Fegyverneky vezérletével nagyot védekezett a Sopron.
32. perc: gyönyörű soproni akcióból megint Dupree talált be, most Griner nem hagyta annyiban. 64–50
31. perc: Griner
kosarára Dupree válaszolt. 62–48

Elkezdődött a negyedik negyed.

Az orosz szurkolók is kitesznek magukért (Fotó: Koncz György)

3. NEGYED

Véget ért a harmadik negyed.
30 perc: Griner
megszórja magát. Jovanovics is éledezik, most faulttal együtt dobott kettest. A büntető rossz. (58–46) Szépen játszott a Jeka, Beljakova dobott belőle kettest. 60–46
29. perc: Jovanovics állhatott a büntetővonalra, kettőből egy kísérlete volt sikeres. 56–44
A Jekatyerinburg 18 pontot szerzett a soproni eladott labdákból.
28. perc: Crvendakics Griner kezéből tépte ki a támadópattanót. Ilyet sem látunk gyakran. Ezért viszont pontot nem adnak, nem úgy Beljakova zicceréért. 56–43
27. perc: Casas ziccere a dudaszó pillanatában hagyta el a soproni játékos kezét. Nem biztos, hogy időben volt, de megadták. (53–43) Vandersloot kettőből egy büntetőt dobott be. 54–43
26. perc: nem tud kosarat szerezni a Sopron, a másik oldalon Meessemant szépen játszották meg leválóban. 53–41
25. perc: megint Griner. Ha ő be tud fordulni, és a palánkkal szemben tud dobni, azt ritkán rontja el. 51–41

25. perc: szép játék volt, de Jovanovics Grinerrel találta szemben magát, nem tudott dobni a 206 centis óriás mellett. Időt kért a Sopron, amely ebben a negyedben egyelőre csak két pontot szerzett.
24. perc: Griner addig forgott, míg kiharcolt egy faultot, Zahuinak ez a harmadik hibája volt. Az amerikai center mindkét büntetőjét bedobta. 49–41
23. perc: Torrens maradt üresen, ziccert dobott. A másik oldalon végre megvan az első soproni kosár is, Crvendakics. 47–41
22. perc: elrontott támadások után Vandersloot dobott hármast. 45–39

Elkezdődött a második félidő.

Statisztikázzunk! Az oroszok remekül dobják a hárompontosokat, tíz kísérletükből hat a helyére került. Griner 11 pontnál és 6 lepattanónál tart, Torrens 11 egységig jutott és McBride is berakott 9 pontot a közösbe.

A triplákra a soproniak sem panaszkodhatnak, főleg a mérkőzés elején céloztak nagyon jól, de a jelenlegi 4/9 is jónak számít. Az első számú pontfelelős természetesen most is Turner, aki már 13-nál jár, Zahui 10 pontot szerzett.

A hazaiaknál a labdára jobban kellene figyelni (könnyű ezt mondani), nyolcszor szórták el, amit rendre meg is büntetett a Jekatyerinburg.

Kiváló a hangulat (Fotó: Koncz György)

2. NEGYED

Véget ért az első félidő.
20. perc:
a maradék 19 másodperben nem tudott tiszta dobóhelyzetet kialakítani a Sopron, Dupree így is megoldotta, lepördülésből, hátralépve dobott középtávolit. 42–39
Időt kért a Sopron.
20. perc: Griner betakarta Crvendakicsot, majd ráordított a földön fekvő szerbre. Szimpatikus. A játékvezetőknek is tetszett, nem adtak érte technikait. A másik oldalon McBride hármast dobott. 42–37
19. perc: Griner nem kicsi, nehezen is tartja Zahui. Az amerikai mindkét büntetőjét értékesítette. (36–35) Meesseman üresen maradt és bevágott ő is egy triplát. Dupree kettest szerzett. 39–37
18. perc: csoda, Torrens elrontott egy triplát. Zahui szép dobással fordított 34–35
17. perc: kaotikus támadás végén Turner harcolt ki faultot dobás közben. A honosított irányító első büntetője kimaradt, a második bement. 34–33
16. perc: a Sopron most nem találja a ritmust támadásban, nem úgy Torrens, aki újabb hármast dob. Megelégelték a hazaiak, szép passz után Jovanovics ziccerezett. 34–32
15. perc: szép akció végén Casas a sarokból dobott távoli kettest, Griner horogdobással válaszolt. Később megint Griner oldotta meg. 31–30
14. perc:már szinte elveszített labdát szelídített meg Vagyejeva és talált be a festéken belülről. 27–28

13. perc: Torrens megint távolról talált be. (25–28) Fegyverneky rövid időn belül kétszer állított meg lerohanást, most ráadásul támadóhibát harcolt ki.
12. perc: labdát veszített a Sopron, Torrens hármassal büntetett. Ez fájt. (22–26) Crvendakicsra nem figyelek a palánk alatt, köszönte szépen. 22–28
11. perc: Turner jól használta a zárásokat, könnyű ziccert dobott. A másik oldalon Vagyejeva pozícióból oldta meg. 19–26
Elkezdődött a második játékrész.

Turner Yvonne remekül kezdett (Fotó: Koncz György)

1. NEGYED

Turner 10, Zahui 8 pontnál jár egy negyed után.

10. perc: hosszú ideje nem került tiszta dobóhelyzetbe az orosz gárda, nem is dobálják a pontokat. Vége az első negyednek, vezet a Sopron!

Időt kért a Jeka.
9. perc: Turner futtából, gondolkodás nélkül állt bele a triplába, bement. Lepattanó után rohant a magyar együttes, Turner nem is kellett több. Újabb hármas. 17–24.
8. perc:
elég sok támadópattanót szed a Jeka, a leginkább Griner tarthatatlan. Kiharcolt faultja után csak az egyik büntetője jó. (17–16). Casas előbb ziccert rontott, jó soproni védekezés után már nem hibázott. VEZET A SOPRON! 17–21
Kiváló a hangulat.
7. perc: könnyű kosarakat szereznek az oroszok, most éppen McBride. A Sopronban egyre jobban belelendül Zahui, ezúttal hármast dobott. (16–4). Hazai labdaszerzés után Turner indult és ziccerrel egyenlített. 16–16
6. perc: Turner teremtett magának helyzetet, majd nem sokkal később Crvendakics is megszerezte az első kosarát. 14–11
5. perc: Griner közelijére Zahui válaszolt. Rohan a Jeka, Vandersloot-ziccer.12–7
4. perc: gyönyörű kosár! Fegyverneky a fél pályához közel, oldalról dobta be a labdát a palánk alá belépő Dupree-nek. Íniguez technikait kapott, McBride értékesítette a büntetőt. 10–5
3. perc: Vandersloot ziccerezett, Dupree két támadáson belül kétszer rontott.
2. perc: Zahui dobása is rossz, Griner faulttal együtt dobott ziccert, a büntetője kimaradt. (5–0)Újabb elhibázott hazai kísérletek és egy jó Torrens-középtávoli után, Zahui dobott hármast. 7–3
1. perc: az első támadás a Soproné volt, Turner triplája lejött. A másik oldalon McBride betalált távolról. 3–0

Elkezdődött a mérkőzés! „Hajrá, Sopron!”

A Sopron kezdője: Turner, Fegyverneky, Crvendakics, Dupree, Zahui.
A Jekatyerinburg kezdője: Vandersloot, Torrens, McBride, Meesseman, Griner.

A bemutatás is igen látványos, nagy a show Sopronban.

A Jekatyerinburg ugyanakkora létszámú és ugyanolyan hangos szurkolótáborral érkezett, mint tavaly. A soproni drukkerek sem akarnak lemaradni, az első elődöntő vége előtt öt perccel rákezdtek. A kezdő sípszóhoz közeledve egyre hangosabbak. Jó lesz a hangulat...

ELŐZMÉNYEK

Kezdjük egy kis múltidézéssel! Majdnem pontosan egy évvel ezelőtt a Sopron Basket Euroliga-döntőt rendezett. Akkor (ahogyan most is) már óriási bravúrt jelentett az is, hogy a magyar együttes bejutott a legjobb négy közé, a szakemberek azonban arra már nem sok esélyt láttak, hogy ott meccset nyerjen. A soproni klub máshogy gondolta, és végletekig kiélezett küzdelem után, 1.2 másodperccel a Yakin Dogu elleni mérkőzés vége előtt Jelena Milovanovics adöntőbe dobta a csapatát.

A fináléban az orosz UGMK Jekatyerinburg volt az ellenfél, amely még a törökökénél is erősebb kerettel rendelkezett és ezt ki is használta,72–53-ra diadalmaskodott.

Egy év eltelt és Európa legjobb négy együttese ismét Sopronban találkozik. A hazaiaknak abból a szempontból még nehezebb a feladatuk, hogy idén már az elődöntőben összefutnak a „világválogatottal”. A Jekatyerinburgban Beljakova, Torrens, Beglova, Meesseman és Griner tavaly is pályára lépett a fináléban, s a csapat azóta kiegészült McBride-dal és Vandersloottal, akik akkor a Yakin Dogu játékosaként szerepeltek.

A Sopronban is maradtak olyanok, akiknek lehet emlékük a döntőről, a mostani keretből pályára lépett akkor Alekszandra Crvendakics, Tina Jovanovics, Határ Bernadett, Dubei Debóra, Turner Yvonne és Fegyverneky Zsófia. Utóbbi azt mondja, életre szóló emlékeket szerzett.

„Óriási dolog, hogy egymás után a második évben itt lehetünk, és minden percet élvezni kell, mert nem tudni, hogy mikor lesz megint ilyen lehetőségmondtaFegyverneky Zsófia.Az elmúlt hetekben arra készültünk, hogy olyan szinten és ritmusban játsszunk, amilyenben az Euroliga-elődöntőben szeretnénk. Viszonylag keveset foglalkozunk a Jekatyerinburggal, a saját játékunkat próbáljuk játszani, szerintem jó úton haladunk. A tavalyi elődöntő hangulata egy életre megmarad bennem, minden játékosnak az az álma, hogy ilyen közegben szerepelhessen. Remélem, a közönség az idén is ugyanolyan erőt ad nekünk, mint akkor.”

A soproniak motorja, Turner Yvonnetavaly 21 pontot szórt a fináléban, s idén is elszántan várja a küzdelmeket.

„Mi történelmet szeretnénk írni, de tudjuk, hogy a két orosz együttes tényleg erősebb, tehetősebb klubnyilatkozott lapunknaka honosított irányító. – Ám ebben a sorozatban a siker nem azon múlik, kinek van több szupersztárja, hanem hogy kinek van jobb csapata. Megvan a hitünk a végső győzelemben, elég tehetségesek és szorgalmasak is vagyunk az aranyhoz, ám hogy sikerüljön, mindenkinek csapatban kell gondolkodnia és játszania.”

A címvédő Jekatyerinburg ebben az idényben mindössze kétszer kapott ki – egyszer az orosz bajnokságban a Kurszktól, egyszer az Euroligában a Prágától.

„Ez érdekes statisztika, de szerintem ahhoz semmi köze, ami pénteken a parketten történik – reagált Turner. – Mert ha csak a számokat nézzük, főleg a csoportkört, aszerint mi is »csak« egy jó, közepesnél erősebb gárda vagyunk, hiszen kikaptunk a görög Olympiakosztól is. Ám a parketten máshogy nézünk ki – amikor éles helyzetben játszunk, egységes és masszív együttes vagyunk. S mint azt már többször hangsúlyoztam, adott napon bárkit le lehet győzni.”