1999 után ismét kijutott a kosárválogatott az Eb-re!

2016.09.14. 19:25
A magyar válogatott célba ért: ott lesz a 2017-es kontinenstornán! (Fotó: Koncz György)
A magyar férfi kosárlabda-válogatott Luxemburgban aratott  68–65-ös győzelmével, egy fordulóval a selejtező vége előtt csoportelsőként kvalifikálta magát a 2017-es Európa-bajnokságra.

Úgy kezdődött a mérkőzés, ahogy arra számítani is lehetett, a magyar válogatott első három mezőnydobása a helyére került, így Wittmann Krisztián öt és Vojvoda Dávid két pontjával gyorsan elléptünk 8–2-re. Ezt követően jelezték a hazaiak, hogy ez nem olyan mérkőzés, mint amilyet Sopronban játszottak ellenünk. Elsősorban Picard villogott ebben a játékrészben, a mieink pedig rendre elhibázták dobásaikat, illetve többször is eladták a labdát. Az első tíz perc 14–14-es döntetlennel zárult.

A második negyed sem folytatódott jobban, továbbra sem találtuk a ritmust, míg luxemburgi oldalon az egész selejtező legeredményesebb játékosa Alex Laurent termelte a pontokat, valamint előlépett mellé Schumacher is. Nagyrészt a vendéglátóink vezettek ekkor, mi leginkább Eilingsfeld Jánosnak köszönhettük, hogy nem szakadtunk le nagy különbséggel, na meg Hanga Ádámnak, aki felébredt, és gyorsan berámolt hét pontot. A félidő így is 38–35-ös luxemburgi előnnyel zárult.

A magyar klasszis aztán ott folytatta a fordulást követően, ahol abbahagyta, két triplával és egy kettessel fordította meg az állást, de Luxemburg nem adta fel, gyorsan egyenlített. A harmadik negyedben egy ideig fej fej mellett haladt a két csapat, összességében egyébként remekül védekeztünk, összesen 11 pontot kaptunk a harmadik játékrészben.

A magyar válogatott az utolsó negyednek négypontos előnnyel, illetve biztos Eb-résztvevőként futott neki, hiszen a britek legyőzték Macedóniát, így az eredményünktől függetlenül, már biztos csoportelsőként zárunk.

A vége azonban a százszázalékos mérlegünk miatt roppant izgalmasra alakult. A csapatok az utolsó percekre tartalékoltak, hat percig nem nagyon esett kosár. Kettő-négy pontos magyar előnnyel haladtunk a vége felé. Az utolsó 60 másodpercben aztán ismét nem a kosaraké volt a főszerep, egyedül Perl Zoltán talált be büntetőből. Az utolsó támadást Luxemburg vezette, Schumacher azonban elhibázta az egyenlítőnek szánt triplát, így 68–65-re megnyertük ötödik selejtezős meccsünket is.

FÉRFI KOSÁRLABDA EB-SELEJTEZŐ
5. FORDULÓ
LUXEMBURG–MAGYARORSZÁG 65–68
(14–14, 24–21, 11–18, 16–15)
Luxembourg, 500 néző. V: Herbertsson (izlandi), Jovanic (bosnyák), Sztasziev (macedón)
LUXEMBURG: Birenbaum 2, Melcher 2, Delgado 5/3, Gindt, LAURENT 13/3. Csere: PICARD 15/6, Grün 6, Arbaut, SCHUMACHER 13, Kox, Kalmes, Koster 9/3. Szövetségi kapitány: Ken Diederich
MAGYARORSZÁG: Wittmann 8/6, Vojvoda 9/9, HANGA 18/9, Tóth N., Keller Á. 7. Csere: Kovács P., EILINGSFELD 12/3, Ruják, Tóth Á., Ferencz 4, PERL 10/3. Szövetségi kapitány: Sztojan Ivkovics
Az eredmény alakulása. 2. perc: 2–8. 6. p.: 7–8. 8. p.: 9–13. 12. p.: 18–16. 15. p.: 25–19. 17. p.: 29–30. 22. p.: 38–43. 26. p.: 45–51. 29. p.: 47–53. 32. p.: 54–53. 36. p.: 56–59. 38. p.: 58–64
Ken Diederich: – Először is gratulálok a magyar együttesnek az Európa-bajnoki szereplés kiharcolásához. Saját részről boldog vagyok, hogy negyven percig versenyben voltunk egy ilyen jó csapattal. Sokat fejlődtünk az elmúlt hat hétben, biztos vagyok benne, hogy a jövőben meccseket is tudunk majd nyerni.
A csoport másik mérkőzésén
Macedónia–Nagy-Britannia 62–89
Az állás: 1. Magyarország 10 pont, 2. Nagy-Britannia 8, 3. Macedónia 7, 4., Luxemburg 5

Szeptember 17.: Magyarország–Macedónia, Szolnok 18.00

A magyar válogatott, ha szűken is, de Luxemburgban is nyert!

4. negyed

40. perc Fél perccel a vége előtt Perl egy büntetőt dob be a kettőből 65–68, Schumacher elhibázta az egyenlítőnek szánt triplát, ez a vége!

39. perc Keller büntetőt dobott, Picard triplát 65–67 Nagyon jól játszik, már 15 pontos.

38. perc Vojvoda-tripla 58–64 Nem sokszor volt még ilyen nagy előnyünk. Schumacher két büntetővel volt eredményes, Ferencz duplával 60–66 Laurent kettesével fordulunk az utolsó két percre. 62–66

37. perc Keller ahogy beállt rögtön hozzászólt a tánchoz 57–61 Melcher megint csak egy büntetőt tett a helyére. 58–61

36. perc Ferencz szerezte meg első pontjait 56–59 Melcher büntetőjével 57–59

34. perc Perl, Grun kosárváltással 56–55 Perl talál be megint. 56–57

32. perc Grun kosarával ismét Luxemburgnál az előny 54–53 Ő az egyetlen luxemburgi, aki nem a hazai bajnokságban játszik. Grun a német Trier játékosa.

31. perc Picard triplát szerzett, már 12 pontos, az eredmény 52–53

A harmadik negyedben fantasztikusan védekeztünk, összesen 11 pontot szerzett ellenfelünk.

Közben a csoport másik meccsén a britek megverték Macedóniát, így a mai eredményünktől függetlenül már biztosan kint vagyunk az Eb-n!!!

3. negyed

30. perc Schumacher kosarával zárul a harmadik negyed. 49–53

27. perc Picard kosarára Keller felel. 47–53

26. perc Hanga kettőből egy büntetőt értékesített 43–46 Koster nem hagyta szó nélkül, már 9 pontnál jár 43–45 Wittmann-tripla, majd Hanga kettes. 45–51

25. perc Eilingsfeld szerezte meg 12. pontjait, ezzel 43–45

24. perc Birenbaum talál be, újra egál. 43–43

23. perc Ferreira triplával jelzi, hogy még ők is a pályán vannak. 41–43

22. perc Triplával folytatódott a Hanga-parádé! 38–43

21. perc Hanga kezdte meg a harmadik negyedet egy triplával 38–38 Hanga nem lassít, kettesével újra vezetünk. 38–40

Válogatottunk egyelőre nem találja a ritmust, egyelőre csak két gólpasszt szereztünk, ellenben viszont hétszer is eladtuk a labdát. Ha ezt a pontatlanságot kiszűrjük, akkor beindulhat a gépezet.

A magyar csapatban Eilingsfeld 10, Hanga 7, Vojvoda pedig 6 pontnál jár.

Laurent az egész selejtező legtöbb pontot dobó játékosa 22.2 pontos átlagával, mindezt ráadásul 62 százalékos mezőnyözéssel, és különösen kiemelkedő a 60 százalékos triplázással érte el. A mai meccsen 11 pontnál jár eddig.

2. negyed

19. perc Schumacher kettesével 38–35 Ez a félidő vége.

18. perc Laurent villant ismét 33–33 Laurent triplával, Hanga duplával jelentkezett. 36–35

17. perc Hanga első pontjaival újra vezetnek a magyarok! 29–30 Grun duplájára Hanga triplával válaszol, beindult a magyar klasszis. 31–33

16. perc Megint Eilingsfeld eredményes 27–24 , majd az erőcsatár egy triplát is a helyére küld, egyenlő. 27–27 Laurent kettese után Keller dobott be egy büntetőt. 29–28

15. perc Eilingsfeld dobott megnyugtató két pontot, majd a szabálytalanságért járó büntető is a helyén 25–22 Ferreira duplájával. 27–22

14. perc Tóth Norbert tripladobás közben faultolja Picardot, aki 3-ból kettőt értékesít. Majd Koster hármast dob 25–19 Jön is az időkérés Ivkovicstól.

13. perc Perl faultja után Koster mindkét büntetőjét bedobta. 20–19

12. perc Laurent egyenlít, majd Koster kosarával már vezet Luxemburg 18–16 Perl vágott be egy triplát, nagyon kellett 18–19 Luxemburg időt kért.

11. perc Perl kosarával kezdődik a második negyed.

Az első félidőben általában erősen teljesítenek a luxemburgiak, hiszen Nagy-Britannia és Macedónia is megszenvedett velük a mérkőzés elején. A csoport másik mérkőzésén a félidőben a britek 44–30-ra vezetnek Macedóniában.

1. negyed

10. perc Az utolsó másodpercekben Picard kiegyenlített, 14–14-gyel zárul a negyed.

8. perc Schumacher hozta közelebb az övéit 11–14 A kosár után egy büntetőt is értékesített a jó nevű luxemburgi. 12–14

7. perc Több elhibázott játék után, újabb cserék a magyaroknál, majd Vojvoda vágott be egy triplát 9–13 Kox faultja után Keller 2-ből 1 büntetőt dobott be. 9–14

6. perc Ferencz került a pályára, egyből szabálytalankodott, ráadásul Picard kosara közben, aki bedobta a büntetőt is 7–8 Eilingsfeld majd megint Picard volt eredményes 9–10 Ivkovics időt kért.

5. perc Folytatódik a rotáció, jelenleg a Ruják–Vojvoda–Kovács–Tóth N.–Eilingsfeld ötössel állunk fel. Keller faultja után Schumacher dobott be két büntetőt. 4–8

4. perc Vojvoda helyett Kovács, Wittmann helyett pedig Ruják a pályán. Ruják eddig egy mérkőzésen szerepelt a selejtezőben, éppen a luxemburgiak ellen soproni mérkőzésen. Akkor 22 perc alatt 7 pontot, 3 lepattanót és 2 gólpasszt jegyzett.

2. perc Wittmann hármasával 2–8 A gólpasszt Hanga adta.

1. perc Az első kosarat Wittmann szerezte. 0–2 Vojvoda folytatta a pontgyártást egy triplával, majd Laurent szerezte az első hazai pontokat. 2–5

1. perc A feldobásnál Luxemburg hozta el a labdát.

A magyar válogatott a megszokott Wittmann, Vojvoda, Hanga, Tóth Norbert, Keller ötössel kezd.

Hajrá, Magyarország!

A találkozó játékvezetői: Sigmundur Herbertsson (izlandi), Bojan Jovanovic (bosnyák), Dumitru Stasiev (moldovai).

A magyar válogatott, amennyiben megnyeri a mai mérkőzést, már biztosan kijut a 2017-es Európa-bajnokságra. Vojvodáék egyébként olyan kedvező helyzetbe hozták magukat az előző négy meccs megnyerésével, hogy akkor is kvalifikálhatják magukat, ha esetleg mindkét hátralévő találkozójukon vereséget szenvednének, de Sztojan Ivkovics csapatára nem az a jellemző, hogy ne tenné oda magát százszázalékosan.

A luxemburgi csapat idegenben megszorongatta Macedóniát (75–89), Sopronban nem bírt a mieinkkel, a britektől is kikapott (72–95), hazai pályán viszont még jobban megizzasztotta a macedónokat (74–82), ám ismét vereséget szenvedett, így a csoport utolsó helyéről várja a folytatást.

A magyar válogatott eddig fantasztikusan szerepel a selejtezőben, négyből négy mérkőzést nyert meg, ezzel vezeti a G-csoportot. Hanga Ádámék két héttel ezelőtt rögtön óriási sikerrel kezdték a kvalifikációt Nagy-Britannia 96–77-es legyőzésével. Ezt követően jött egy kötelező győzelem Luxemburg ellen (89–64), a legnehezebb ellenfélnek várt Macedónia legyőzése (76–66), majd egy 88–80-as londoni siker.

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Luxemburg–Magyarország férfi kosárlabda Európa-bajnoki selejtezőmérkőzés online közvetítésében!