Férfi kosár Eb-sel.: ez csodálatos, Macedóniában is nyertünk!

2016.09.07. 22:21
Vojvoda Dávid 27 ponttal a magyar válogatott vezére volt (Fotó: Földi D. Attila, archív)
A magyar férfi kosárlabda-válogatott nagyon jó védekezésének és Vojvoda Dávid kiváló egyéni teljesítményélnek köszönhetően idegenben 76–66-ra legyőzte az esélyesebbnek tartott Macedóniát az Európa-bajnoki selejtezőn, így továbbra is százszázalékos a csoportjában, és újabb lépéssel került közelebb a kontinensviadalra való kijutáshoz. Az Eb-re a hét selejtezőcsoport győztesei mellett a négy legjobb második jut ki.

FÉRFI KOSÁRLABDA
EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
G-CSOPORT, 3. FORDULÓ

MACEDÓNIA–MAGYARORSZÁG 66–76 (17–15, 18–17, 13–16, 18–28)
Kavadarci, 2500 néző. Vezette: Rizsik (ukrán), Faur (román), Yilmaz (török)
MACEDÓNIA: Kosztoszki 7/3, Magdevszki 4, V. SZTOJANOVSZKI 16/3, TRAVIS 12/3, Janeszki 6. Csere: Dujkovics 5, Gjuroszki 5/3, Mladenovszki 1, Nikolovszki 8, Karadjovszki 2. Szövetségi kapitány: Dragan Raca
MAGYARORSZÁG:
WITTMANN 11/9, HANGA 15, VOJVODA 27/12, TÓTH N. 7/3, Keller 9/3. Csere: Kovács P. 2, Tóth Á., Perl 5/3, Eilingsfeld, Ferencz. Szövetségi kapitány: Sztojan Ivkovics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–7. 9. p.: 13–13. 12. p.: 17–21. 16. p.: 23–23. 22. p.: 35–36. 25. p.: 38–38. 28. p.: 42–48. 33. p.: 50–56. 36. p.: 55–65. 39. p.: 64–72
Kipontozódott: Tóth Á. (29. p.), Keller (32. p.), Wittmann (38. p.)
Sztojan Ivkovics: – Minden elismerésem a srácoké. Itt az eredménye annak, hogy az elmúlt négy esztendőben milyen sokat dolgoztunk. A kritikus szituációkra rendre jól reagáltunk. Aki látta ezt a találkozót, az tudja, hogy a felkészülési időszakban miért utaztunk olyan sokat és játszottunk kemény meccseket. Köszönjük a nagykövetség munkatársainak, hogy a helyszínen szurkoltak nekünk.

A magyar válogatott az első két selejtező meccsen bevált Wittmann Krisztián, Hanga Ádám, Vojvoda Dávid, Tóth Norbert, Keller Ákos összeállításban kezdett a Szkopjétól 96 kilométerre délkeletre fekvő Kavadarciban, ahol az Eb-selejtezőt a G-csoport favoritjaként kezdő, de Nagy-Britanniában 96–79-es vereséget szenvedő Macedónia számára kötelező volt a győzelem.

ÍGY LEHET KIJUTNI
A 40. Eb-nek Helsinki, Tel-Aviv, Kolozsvár és Isztambul ad otthont 2017. augusztus 31-tõl szeptember 17-ig. Finnország, Izrael, Románia és Törökország a rendező jogán tagja a 24-es mezőnynek, Spanyolország, Litvánia, Franciaország, Szerbia, Görögország, Olaszország, Csehország, Lettország és Horvátország a 2015-ös Eb 1-9. helyezettjeként szerzett részvételi jogot. Hozzájuk csatlakozik a selejtezőből 11 válogatott, a hét csoportgyőztes és a négy legjobb második helyezett.

Ehhez képest inkább magyar szempontból kezdődött álomszerűen a mérkőzés, Hanga két büntetője után Keller duplát és triplát is dobott, és 7–2-re elhúzott a magyar válogatott. Vojvoda kétpontosát követően a hatékony védekezés ellenére azért nem tudott elhúzni Sztojan Ivkovics csapata, mert elöl a dobások pontatlanok voltak.

A macedónok Nagy-Britannia és Luxemburg elleni meccsén egyaránt 28 pontig jutó Vojdan Sztojanovszki vezérletével 8–9-re felzárkóztak a hazaiak, de Keller büntetőivel gondoskodott róla, hogy továbbra is nálunk maradjon az előny. A magyar csapat az első negyed hátralévő perceiben labdalopásokkal és támadó lepattanókkal borzolta a hazai kedélyeket, az első 10 percben tízzel kevesebb dobóhelyzethez jutottak a hazaiak, mint a mieink.

A támadásaink nagy része triplakísérletekkel ért véget, és sajnos Keller első próbálkozását követően nyolcszor is pontatlanul céloztunk távolról (a britek ellen hat triplát dobó Hanga háromszor lőtt „mellé"). Ennek következtében az első negyed végére két sikeres büntetővel 17–15-ös hazai vezetés alakult ki.

A sok kimaradt kísérlet sem szegte kedvét a magyar csapatnak, a második negyed Tóth Norbert triplájával indult, majd Hanga egy két- plusz egypontossal 17–21-re alakította az állást. Válogatottunk továbbra is kiválóan védekezett, de amikor Ivkovics a kezdőket pihentette, Ljubomir Mladenovszki egy támadás alatt három támadólepattanót is szerzett, aminek a vége nem lehetett más, mint magyar fault...

Szoros maradt a meccs, de 26–25 után Perl Zoltán triplájával fordítottunk, de sajnos Keller két büntetőt is kihagyott, majd saját palánkja alatt szabálytalankodott. Kiril Nikolovszki egyenlített, Sztojan Gjuroszki triplájával pedig már három volt oda. A félidő végén a kimaradt triplák közé két Vojvoda-dupla is keveredett, így 35–32-es hazai vezetés alakult ki 20 perc után.

Az első félidőben a magyar válogatott mezőnyből 12/37-es (ebből 3/15 a tripla), a macedón 11/24-es (ebből 2/8 tripla) mutatóval állt. Lepattanók terén nem volt nagy különbség (21–19 oda), labdalopásokban igen: 6–1 ide.

A második félidő magyar kosarakkal és labdaszerzéssel kezdődött (Hanga hatodik triplakísérlete is kimaradt, de kétpontost szerzett), és még magasabb szintre sikerült emelni a védekezést, négy és fél percet várt a hazai közönség az első macedón kosárra. Ez idő alatt hat pontot dobtunk, de újabb fordulat jött, és 35–38-ról 42–38 lett az állás. A lüktetés nem hagyott alább, sőt, zsinórban tíz magyar pont következett (42–48), aztán hat macedónnal zárult a harmadik negyed – 48–48-cal várták a csapatok az utolsó 10 percet.

Ebben kezdésnek Vojvoda-tripla, majd Keller-kipontozódás következett. Wittmann is betalált távolról, Hanga pedig kétpontossal növelte hat pontra az előnyt (50–56). A macedónokban Romeo Travis tartotta a lelket kosaraival, de hat perccel a vége előtt ő is eladta a labdát. Vojvoda, Wittmann és Hanga kosaraival négy perccel a vége előtt tíz pont volt ide (55–65), de természetesen nem volt vége.

Egy rossz magyar passz után 62–67-re módosult az állás, Ivkovics időt kért, de rossz triplakísérlet és jó macedón büntetők után három pontra feljöttek a macedónok. A hátralévő egy percbe már csak egy fordulat fért bele, a meccs legjobbja, Vojvoda három-, majd kétpontost dobott, majd újabb hármassal eldöntötte a találkozót (64–75)!

A magyar válogatott továbbra is csoportelső, és hatalmas lépést tett a 2017-es Eb-re való kijutás felé.

És néhány meccs végi statisztika. A végére dobószázalékban is felülmúltuk a macedónokat (29/70 a 21/52 ellen), s bár lepattanózásban 43–34-re jobbnak bizonyultak a hazaiak, a döntő talán a labdalopások aránya volt, ebben 15–4-es magyar részsiker született.

A csoport másik meccsén Nagy-Britannia a harmadik negyed közepén még csak két ponttal vezetett Luxemburg ellen, de a negyedik negyedre kijött a két csapat közötti különbség, és 95–72-re nyertek az esélyesebb hazaiak.