Legyőzte a címvédő Falcót, a Szedeák bejutott a férfi kosárlabda Magyar Kupa döntőjébe

GYŐRI FERENCGYŐRI FERENC
2024.04.06. 19:02
Noah Locke 32 ponttal vezette nagy győzelemre a kék mezes szegedieket (Fotó: Dömötör Csaba)
Meglepetés a férfi kosárlabda Magyar Kupa négyes döntőjének szombati nyitányán: a Szedeák 96–87-re legyőzte a címvédő Falcót az első elődöntőben, ezzel bejutott a vasárnapi fináléba, ahol a Szolnok lesz az ellenfele.

A PVSK szimpatizánsai már kifelé jöttek a BOK-csarnokból az alsóbb osztályú csapatoknak kiírt Hepp-kupa Cegléd elleni, nehezen megnyert elődöntőjét követően, mikor a Falco-Vulcano Energia KC Szombathely drukkerei még az aréna környékén énekeltek bő egy órával kedvenceik fellépése előtt, már ezzel jelezve, a Zsíros Tibor Férfi Magyar Kupa első elődöntőjében – amelyben az SZTE-Szedeák volt az ellenfél – ők teremtik majd meg az igazi kosárlabda-hangulatot.

Keller Ákos eladott labdájával, aztán Tanoh Dez András szépen kilépett ziccerével nyitott a címvédő, és mivel Benke Szilárd is betalált kétszer (közte triplát dobott Noah Locke), megállapíthattuk, nem ragadt be a rajtnál az NB I alapszakaszát megnyerő, de a csúcsformájától az utóbbi időben távol járó vasi alakulat. Kicsit megtorpant a következő percekben, de azért tartotta néhány pontos előnyét, amely kettőre apadhatott volna a 14. percben, ha a korábbi falcós De’Quon Lake be tudja dobni a ziccert – szerencséjére az ekkor már 13 pontnál járó Ryan Woolridge kisegítette őt, mi több, Mucza Tamás triplájával először vezetett a Szedeák (29–30). Ebből Benke a szombathelyiek szempontjából hamar plusz ötöt csinált, mindhiába, Locke triplája zárta a félidőt, a felek hárompontos szegedi előnnyel vonultak az öltözőbe.

A második félidőben négy perc alatt 24 pontot termeltek a csapatok, és ebből a kosárzuhatagból a Falco jött ki jobban (57–54). Nem nyugodott meg Milos Konakov legénysége, Pongó Marcell kihagyott ziccere után kireklamált magának egy technikai hibát, Lake meg hamarosan Kellerről dobott kosarat (61–61). Woolridge kettese után jött Konakov időkérése, és talán ezzel érkezett meg a fordulat: Perl Zoltán dudaszós találata zárta a harmadik negyedet és Antonio Jordano triplája nyitotta a negyediket.

Ilyen könnyen azért nem lehetett lerázni a szupermotivált Tisza-partiakat, akik kiegyenlítettek, majd Simándi Árpád challenge-et kért, hátha sportszerűtlenné változtatják a játékvezetők Pongó Woolridge elleni faultját, de nem járt sikerrel. A hurok viszont a vasiak nyaka körül szorult: Locke negyedik hármasa ötpontos Szedeák-vezetést eredményezett. Jordano hasonló értékű dobással felelt, aztán Boris Barac kapott sportszerűtlen hibát.

A Falco szemszögéből mínusz hétről indult a záró öt perc, Locke eksztázisban kosárlabdázott, a szegedi csapat tűzben égett, a túloldalon Perl tartotta a lelket a gárdában. Matthew Tibynak is kiosztottak egy sportszerűtlent, és elúszni látszott a döntőbe jutás a topfavoritnak. Bő kettő perccel a vége előtt visszajöhetett volna háromra a Falco, azonban labdaszerzése után érthetetlen módon kihagyta a szinte kihagyhatatlant Tiby.

Benke betalált közelről, egy perc volt hátra, hárommal ment a Szedeák, és Zsíros Péter bedobta azt a triplát, amellyel a bajnoki rájátszásba be sem jutó szegediek 2022 után ismét kiütötték a Falcót a Magyar Kupából – a vége 96–87 a kékmezeseknek.

ZSÍROS TIBOR FÉRFI MAGYAR KUPA, NÉGYES DÖNTŐ
ELŐDÖNTŐ
SZTE-SZEDEÁK–FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 96–87 (18–23, 27–19, 20–25, 31–20)
BOK-csarnok, 1200 néző. V: Kapitány, Goda, Fodor A.
SZEGED: WOOLRIDGE 20/6, Cohill 2, LOCKE 32/15, Bognár K. 2, LAKE 18. Csere: ZSÍROS 9/9, Balogh Sz., Bailey 4, MUCZA 9/3. Edző: Simándi Árpád
FALCO: Tanoh Dez 6, BENKE SZ. 14/6, Pot 6, Keller Á. 8, TIBY 14. Csere: PERL 24/3, Pongó Marcell 5/3, Barac 4, Jordano 6/6, Kovács B. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 4. perc: 4–11. 6. p.: 11–11. 8. p.: 16–22. 12. p.: 23–29. 15. p.: 30–29. 16. p.: 30–35. 19. p.: 40–40. 23. p.: 51–52. 26. p.: 58–59. 28. p.: 63–61. 31. p.: 67–72. 33. p.: 77–72. 35. p.: 82–75. 37. p.: 90–81. 39. p.: 90–87
Simándi Árpád: – Nagyszerűen játszottunk, amióta én vagyok a csapat edzője, talán ez volt a legjobb teljesítményünk. Mentálisan végig nagyon erősek voltunk, semmi sem tudott minket kizökkenteni, amikor néhány ponttal a Falco vezetett, akkor is rendben voltunk mentálisan. Végig koncentráltak a srácok, betartották az utasításokat, és a szívüket-lelküket kitették ezért a győzelemért.
Milos Konakov: – Csalódottak vagyunk, nem ilyen tervekkel vágtunk neki a négyes döntőnek. Arról beszéltem a meccs előtt, hogy a kupa speciális sorozat, és ez ezen a napon is egyértelműen bebizonyosodott. Nem ez az első, és valószínűleg nem is az utolsó eset. Az ellenfél három játékosa dobott összesen hetven pontot, ez volt a kulcs, hiába készültünk rájuk, nem tudtuk megállítani őket. A jó támadójáték hozhat győzelmeket, de a trófeákat a megfelelő védekezéssel lehet megszerezni, és mi ezúttal nem védtük megfelelően az egy-egyeket.

Később
NHSZ-Szolnoki Olajbányász–NKA Universitas Pécs 87–70 (30–18, 18–16, 13–23, 26–13)