Női kosár NB I: a Sopron nyerte a nyitó felvonást a döntőben

2023.04.15. 16:45
A Sopron Basket hazai pályán 80–68-ra legyőzte a Serco Uni Győrt a női kosárlabda NB I idei döntőjének szombat délután lejátszott első mérkőzésén.
GALÉRIÁNK A KÉPRE KATTINTVA NYÍLIK! (Fotó: Nagy Gábor)

Szívesebben lett volna Prágában a női élvonalbeli döntő első mérkőzésének idején a Sopron Basket csapata, azonban a zöld-sárgáknak címvédőként nem sikerült kiharcolniuk az Euroliga final fourjába jutást. A klub így idejekorán harcba szállhatott 16. bajnoki címéért – most próbálkozhat 23. alkalommal. A rivális Serco Uni Győr váratlan vereségek nélkül, nagyon kiegyensúlyozott teljesítménnyel és néhány bravúrral jutott a fináléba, amelyet nem kezdhetett más céllal, minthogy megnehezítse egyértelmű favorit ellenfele dolgát.

Az első kosárra jó másfél percet kellett várni a Novomatic Arénában, Ezi Magbegor találatára viszont rögtön válaszolt Aaryn Ellenberg, majd újra Magbegor következett, mindjárt kétszer. Ezekben a pillanatokban a házigazda jól használta ki, hogy a Győr Beatrice Mompremier hiányában klasszikus center nélkül kénytelen játszani a Magyar Kupa négyes döntője óta. A megyei rangadón remek hangulat uralkodott, a Rába-parti szurkolók is kitettek magukért, átérezték a találkozó rendkívüli fontosságát. Az első triplát a soproniak ausztrál bedobója, Alice Kunek jegyezte, a győriek hat perc alatt 11 büntetőt dobhattak, és egyet sem hibáztak el! Weninger Virág viszont előbb átdobta a gyűrűt, majd visszaszerezte a labdát, csakhogy kihagyta az üres ziccert is – Cziczás László és Földi Attila, vagyis a vendégek stábjának tagjai gyorsan megvigasztalták és a bizalmukról biztosították a 25 éves hátvédet. Török Ágnes alig tíz perc alatt négy faultot gyűjtött, emellett amiatt is aggódhattak a látogatók, hogy 24–15-ös hátrányba kerültek.

Rengeteg szabálytalanság tarkította az összecsapást, a második negyedben a Sopron sikerrel verte vissza a Győr felzárkózási kísérletét. Jelena Brooks, aki egyértelműen a legjobb játékos ebben az évadban, ezúttal is vezérszerepben tündökölt, ahogyan a túloldalon Ellenberg is. A félidei 42–33-as hazai előny megnyugtatónak tűnt soproni szempontból, az meg pláne, hogy a harmadik periódus elején sikerült rápakolni a különbségre.

Nem adta magát könnyen a Győr, feljött hétre, ekkor Gáspár Dávid időt kért, majd hamarosan Cziczás mester bosszankodhatott egy fault miatt, ám utána elfogadta az ítéletet – ekkor egyébként már hárman rendelkeztek négy hibával a trónkövetelőnél.

57–46-ról indult a záró tízperc, továbbá szép Dubei Debóra-kosárral és Peyton Williams kipontozódásával, ami magas poszton gyakorlatilag megpecsételte a Győr sorsát. Brooks tetszés szerint gyűjtögette a kosarait, Török Ágnes is kiszállt a mérkőzésből, a Sopron Basket 16 ponttal állt jobban, így levonhattuk a következtetést – a finálé első felvonásán nem borult a papírforma. Kedden a győri Egyetemi csarnokban folytatódik a párharc.

NŐI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
SOPRON BASKET–SERCO UNI GYŐR 80–68 (24–15, 18–18, 15–13, 23–22)

Sopron, 1200 néző. V: Földházi, Goda, Varga-Záray
SOPRON: Fegyverneky 7/3, TURNER 8, Czukor 7/3, BROOKS 25, MAGBEGOR 19. Csere: Böröndy 2, Kunek 8/3, Sztankovics 4. Edző: Gáspár Dávid
GYŐR: ELLENBERG 28/6, Dubei 7, Dombai 5/3, Török Á., P. Williams 2. Csere: OROSZOVÁ 13/3, Varga Zs. 3/3, Ruff-Nagy 10/6, Weninger. Edző: Cziczás László
Az eredmény alakulása. 3. perc: 6–2. 5. p.: 10–11. 8. p.: 19–15. 12. p.: 26–23. 15. p.: 34–26. 18. p.: 38–27. 22. p.: 47–33. 25. p.: 49–37. 28. p.: 53–44. 32. p.: 64–50. 35. p.: 69–56. 38. p.: 74–59
Kipontozódott: P. Williams (31. p.), Török Á. (34. p.), Varga Zs. (35. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1-0 a Sopron javára
Gáspár Dávid: – Örülök a győzelemnek, más pozitívumot nem nagyon tudok elmondani. A mutatott játék képével nem vagyok elégedett. Sokszor kapkodtunk, ügyetlenkedtünk, tizenhat eladott labdánk volt, bizonyos helyzetekben okosabban is játszhattunk volna. Elismerésem a Győrnek, keményen játszott, tartotta a lépést velünk. Az első negyedben volt öt perc, amikor jól játszottunk, de ez nem lesz elég a következő mérkőzésre. Köszönjük a szurkolóinknak, hogy ilyen nagy számban kilátogattak és buzdítottak minket!
Cziczás László: – Megérdemelten szerezte meg a győzelmet a Sopron. Az első negyedben sajnos nagyon sok buta faultot követtünk el, és olyan különbségre tettek szert a hazaiak, amely után már csak futottunk. Nagyjából rendeztük a sorainkat, és három korrekt negyedet tudtunk játszani, ami dicséretes. Centerposzton legyőztek minket, erre próbálunk valamit kitalálni a szorosabb mérkőzések reményében.

SOPRON BASKET (1.)–SERCO UNI GYŐR (2.) (a párharc állása: 1–0)

A 3. HELYÉRT, 1. MÉRKŐZÉS

DVTK-HUN-THERM–ATOMERŐMŰ KSC SZEKSZÁRD 64–60 (12–23, 21–14, 15–17, 16–6)
Miskolc, 1200 néző. V: Tőzsér, Nyilas, Rózsavölgyi.
DVTK: Aho N. 3/3, KÁNYÁSI 14/9, GUIRANTES 30/9, Garbin 3/3, M. Jovanovics 2. Csere: Aho T. 3/3, Kiss A. 2, Bernáth 7/3. Edző: Völgyi Péter
SZEKSZÁRD: Studer Á. 11/3, Wallace 8, Dudásová 7, Mányoky 4, GOREE 16. Csere: KRNJICS 14, Miklós M., Boros J., Szücs G. Edző: Djokics Zseljko
Az eredmény alakulása. 4. perc: 4–9. 7. p.: 6–17. 14. p.: 20–27. 16. p.: 22–33. 18. p.: 25–33. 22. p.: 35–37. 24. p.: 37–45. 29. p.: 48–50. 31. p.: 53–54. 33. p.: 56–54. 36. p.: 61–56. Kipontozódott: Aho N. (38. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a DVTK javára
Völgyi Péter: – Éreztem, hogy nem fogjuk jól kezdeni a mérkőzést, és sajnos igazam lett. A Szekszárd nagyon felkészült belőlünk, így roppant nehéz dolgunk volt az összecsapáson. A nagyszerű szurkolótáborunk támogatásával harcoltuk ki a győzelmet.
Djokics Zseljko: – Jó mérkőzést játszott a két csapat. Igyekeztünk megfelelően felkészülni a piros-fehérekből, és ez sikerült is. A rossz külső dobásaink pecsételték meg a sorsunkat. A remek atmoszférához elismerésem mindkét csapat szurkolótáborának.

A 7. HELYÉRT, 1. MÉRKŐZÉS
E.ON ELTE BEAC–VASAS AKADÉMIA 62–77 (11–19, 20–18, 20–17, 11–23)
Gabányi-sportcsarnok, 200 néző. V: Nepp, Gruber, Földi.
BEAC: M. Green 9/3, Angyal B. 6, Milkovics, TÓTH F. 24, Vojtulek 18. Csere: Juhász A. 2, Koch 1, Katona B. 2, Orosz Zs., Radócz. Edző: Mészárosné Kovács Andrea
VASAS: Pardee 16/9, Szerencsés 5, TÓTH O. 11, MADÁR E. 10/3, NUNN 18. Csere: Madár K. 2, Szmailbegovics 7, Salamon Zs. 2, Láng-Miticzky 4, Budácsik 2, Gelei. Edző: Milos Pavlovics
Az eredmény alakulása. 4. perc: 4–7. 9. p.: 8–18. 13. p.: 14–23. 18. p.: 26–33. 23. p.: 38–43. 27. p.: 49–48. 33. p.: 54–62. 37. p.: 58–72. Kipontozódott: Vojtulek (40. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Vasas javára
Mészárosné Kovács Andrea: – Elnézést szeretnék kérni a szurkolóinktól. Szégyellem magam a mutatott játék miatt, tehetetlennek bizonyultam. Akarat nélküli, mentálisan már otthon járó játékosok voltak a pályán, és ez sajnos kívülről is jól látszódott. Remélem, hogy akik ezt produkálják, azokat a csapat közeléből is sikerül eltávolítani. A Vasas fél gőzzel, ötvenszázalékos teljesítménnyel is megérdemelten nyert.
Milos Pavlovics: – Kicsit féltem a meccstől, hiszen a PEAC elleni hárommérkőzéses párharcból érkeztünk a találkozóra, így nem tudtam, hogy a lányok miként reagálnak erre a terhelésre. Nagyon jól bírtuk a találkozót, negyven percig küzdöttünk. A szerdai meccsen jobban kell figyelnünk a lepattanózásra, illetve ellenfelünk külső dobásait is jobban kell védenünk, mert nem hinném, hogy még egyszer ilyen rosszul céloz majd távolról. Támadásban ugyanezt az intenzitást várom a lányoktól, szeretnénk otthon lezárni a párharcot.

A 9-12. HELYÉRT
PINKK-PÉCSI 424–LUDOVIKA CSATA 78–86 (26–28, 10–23, 23–18, 19–17)
Pécs, 50néző.V:Horváth A., Szalai, Csák.
PINKK:TENYÉR17,Szücs L.4,Vincze23/15,Árvai4,KOVÁCS K.17.Csere:Bojtár, Horváth Zs.6/3,Borbás7.Edző:Kovács Dénes
CSATA:Horváth B.7/6,Gábor3,Toman D.5/3,GYÖNGYÖSI10,BARNAI7.Csere:JÁHNI19/6,CZANK14/3,Toman R.7/3,Szabó F.8/3,Boros B.6/6.Edző:Tursics Krisztián
Az eredmény alakulása. 4. perc:11–5.13. p.:28–32.15. p.:28–38.24. p.:45–56.28. p.:59–69.33. p.:65–72.Kipontozódott:Árvai (38. p.)
Kovács Dénes:– A játékunk nem volt jó, de akadtak benne biztató elemek. A mérkőzés néhány fázisában elégedett lehettem a látottakkal.
Tursics Krisztián:– Az első félidőben kapott pontjaink száma mindent elmond a koncentrációnkról. Szinte semmivel sem lehettem elégedett a mutatott játék elemei közül, legfeljebb a győzelemnek örülhetek.