Férfi kosár NB I: óriási csata, a Sopron a Szolnokot is legyőzte!

GYŐRI FERENC, KOVÁCS GERGELYGYŐRI FERENC, KOVÁCS GERGELY
2022.02.12. 20:59
Hatalmas küzdelmet vívott egymással a fehér mezes Sopron és a Szolnok (Fotó: Török Attila)
A Szolnok lefaragta tetemes hátrányát, sőt az utolsó negyed derekán fordított is, de végül nem tudta megállítani a mezőny legjobb formában lévő csapatát: a házigazda Sopron 83–78-ra megnyerte a férfi kosárlabda NB I 22. fordulójának utolsó pillanatokig kiélezett rangadóját, azaz győzelmi sorozata immár 13 mérkőzést számlál. A Falco, a Körmend és a Kaposvár szintén hazai pályán könyvelt el győzelmet, a Kecskemét és a ZTE idegenben nyert a szombati játéknapon.

A sebzett vad a legveszélyesebb – tartja a mondás, és ez a Szolnoki Olajbányászra is igaznak tűnt a bámulatos, 12-es győzelmi szériát összehozó Sopron KC otthonában vívott rangadó előtt, amelyre a tavalyi döntős a Nyíregyházától hétközben otthon elszenvedett vereséggel hangolt, így legutóbbi hét fellépéséből négyszer hagyta el vesztesen a parkettet.

Tapintani lehetett a feszültséget a feldobás előtt, már jóval a startot megelőzően szinte csordultig telt a Novomatic Aréna, merthogy sikere esetén a dobogó második fokára léphetett az SKC. A kék-fehérek először küldhették csatába az új amerikai irányítót, a találkozót szenzációs 21 ponttal záró Myles Macket.

A soproniak nagy lendülettel, elszántan kezdtek, s 13–6-os előnyre tettek szert a vendégek első időkéréséig. Többször átvehette volna a vezetést az első negyedben az Olaj, azonban túlságosan idegesen kosárlabdázott, így mínusz nyolccal mehetett a rövid pihenőre. A differencia hamar 15-re, majd húszra nőtt, nem is lehetett összehasonlítani a két fél eltökéltségét – legalábbis ekkor még nem…

A fordulás után éledezett a látogató, a különbség viszont nem csökkent (63–43), egyértelműnek tűnt a kimenetel. A Szolnok viszont nem hagyta ennyiben, és a záró periódus negyedik percére 69–67-re felzárkózott! Szigorodott a védekezése, ültek a kinti dobásai, és rögtön izgalmas lett a csata, főként miután Marjan Cakarun két középtávolijával fordítani tudtak a vendégek.

Pongó Máté először sportszerűtlen hibát kapott, amit videózás után simára „szelídítettek”, de a két sikeres hazai büntető után újabb két ponttal jelentkezett Cakarun. A soproniak üldözőkké váltak úgy, hogy a harmadik negyedben még 22 ponttal előrébb jártak. Bő egy perccel a vége előtt Teyvon Myers bombázott be egy triplát, így 79–78-as SKC-vezetést regisztrálhattunk. Roko Badzim nem talált be messziről, Cakarun támadóhibát követett el, de volt még hátra 21 másodperc.

Myers bedobta a büntetőit, a túlsó térfélen Badzimnak és Pongónak is volt lehetősége egyenlíteni, ám nem éltek vele – a Sopron megelőzte a Szolnokot, feljött a második helyre, s immár 13 mérkőzés óta nem talál legyőzőre.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
22. FORDULÓ, szombati mérkőzések
SOPRON KC–SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ 83–78 (25–17, 24–15, 18–20, 16–26)
Sopron, 2000
néző. Vezette: Földházi, Csabai-Kaskötő, Török R.
SOPRON: MYERS 19/3, Fazekas, Boriszov 5, Ford 9/9, MONTGOMERY 19. Csere: MACK 21/9, Sitku 4, Werner, Csendes 3/3, Takács N. 3/3. Edző: Kosztasz Flevarakisz
SZOLNOK: Solano 11/3, Pallai 4, Cummings 7/3, Szubotics 7, CAKARUN 18. Csere: BADZIM 15/15, Taiwo 2, Pongó 10/6, Zsíros, Kovács 4, Csornai. Edző: Gasper Potocník
Az eredmény alakulása. 4. perc: 11–6. 7. p.: 18–17. 12. p.: 34–19. 15. p.: 42–22. 18. p.: 48–27. 22. p.: 49–37. 25. p.: 58–41. 28. p.: 65–45. 32. p.: 67–55. 35. p.: 72–70. 38. p.: 74–76
Kipontozódott: Kovács (37. p.), Cakarun (40. p.)
Kosztasz Flevarakisz:
– Ez hatalmas győzelem volt, egyben egy köszönetnyilvánítás a csapattól a szurkolók felé, akik most is hihetetlen hangulatot teremtettek. Ilyen közegben nem lehetett más a vége, mint győzelem. Az első félidőben sok fiatal játékost küldtem a pályára, akik jól teljesítettek. Tudtam, hogy egy ponton fáradtabbak leszünk, és ez néhány játékoson látszott is a huszonötödik perc után. A Szolnok nagyon jó csapat, amit a második félidőben meg is mutatott. Azért is nagy győzelem ez, mert egy nagyon jó ellenfél és a fáradtság ellen egyszerre szereztük meg.
Gasper Potocník: – Az első félidőben nem tudtuk megvalósítani, amit az elmúlt napokban elterveztünk, és nem sikerült elkerülni azokat a helyzeteket sem, amelyekről külön beszéltünk. A fordulás után nagyon jól játszottunk, csapatként küzdöttünk, ezért a második félidei teljesítményért meg kell dicsérnem a csapatomat. Azonban ha ezen a szinten sikeresek akarunk lenni, akkor negyven percen keresztül kell jól teljesíteni, mert az a csapat fog nyerni, amelyik a végjátékban összeszedettebb.

FALCO-VOLVO ALPOK AUTÓ SZOMBATHELY–NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK 93–72 (23–7, 24–21, 21–30, 25–14)
Szombathely, 2570
néző. Vezette: Benczur, Söjtöry, Fodor
SZOMBATHELY: Váradi 10/6, Clark 9/3, Kovács B. 3/3, GOLOMÁN 13/3, KELLER Á. 11. Csere: PERL 19/3, SOMOGYI 12/6, Barac 8, Verasztó 5/3, Takács , Horváth Á. , Sövegjártó 3/3. Edző: Milos Konakov
SZEGED: Persons 4, Balogh, COOK 19/6, BOGNÁR 17/9, Alston 12. Csere: Keller I. 4, Filipovic 5, Polányi, Davis 9/3, Szatmári, Mayer 2, Balogh. Edző: Simándi Árpád
Az eredmény alakulása. 7. perc: 19–3. 12. p.: 28–9. 17. p.: 41–18. 24. p.: 58–39. 30. p.: 68–58. 33. p.: 74–58. 36. p.: 80–68
Milos Konakov:
– Nagyon jól kezdtünk, főleg nagyon jól védekeztünk. A harmadik negyedben volt egy kis hullámvölgyünk, de a negyedik játékrészben rendeztük a sorainkat, és biztosan nyertünk.
Simándi Árpád: – Nagyon gyengén, nagyon lassan kezdtünk. Hatalmas előnyt adtunk a mérkőzés első felében ellenfelünknek, amit egy Falco-szintű csapat természetesen kihasznál.

EGIS KÖRMEND–ALBA FEHÉRVÁR 91–83 (23–21, 13–26, 30–13, 25–23)
Körmend, 1950
néző. Vezette: Praksch, Mészáros B., Frányó
KÖRMEND: Stokes 8/6, White 17/6, Martinez, SZAVICS 19/9, GORDON 15. Csere: Takács 6, HENRY 19/9, Ferencz 4, Krivacsevics. Kenéz 2, Durázi 1, Kiss M. Edző: Andonisz Konsztandinidisz
FEHÉRVÁR: PONGÓ MARCELL 11/9, Smith 6, Takács, Fakuade 6, Omeneka 10. Csere: VOJVODA 21/6, Stark 7, Lukács 2, Davis 12/6, Szabó 6, Balsay 2. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása. 3. perc: 9–4. 7. p.: 15–14. 14. p.: 25–32. 17. p.: 30–39. 25. p.: 51–51. 27. p.: 59–53. 33. p.: 66–67. 37. p.: 81–78
Kiállítva: Andonisz Konsztandinidisz (19. p.)
Andonisz Konsztandinidisz:
– Köszönöm a két edző kollégának és a csapatnak, hogy a kiállításom után is keményen és okosan teljesítették feladatukat. Úgy harcoltak a fiúk, ahogy Körmenden, körmendi mezben kell. Voltak nehéz időszakok már a csapat életében, úgy érzem, együtt vagyunk, szurkolóink mellettünk állnak, és szeretnénk a négyben zárni az alapszakaszt.
Matthias Zollner: – A Körmend megérdemelte a győzelmet, erre főleg a második félidei játékával szolgált rá. Sok fontos szituációban hagytunk pontszerzési lehetőséget ellenfelünknek, mi pedig a sorsdöntő pillanatokban hibákat követtünk el. Volt körmendi trénerként nagyon nehéz mérkőzés volt ez nekem…

KAPOSVÁRI KK–PVSK-VEOLIA 82–75 (23–24, 16–13, 20–16, 23–22)
Kaposvár, 900
néző. Vezette: Papp P., Tőzsér, Szilágyi B.
KAPOSVÁR: HILLIARD 17, T. J. PRICE 27/12, Plézer 2, X. Ford 12, MARTIN 15. Csere: Krnjajszki 4, Csorvási 1, Puska, Bogdán 4/3. Edző: Nikola Lazics
PÉCS: Haynes-Jones 19/6, Goldring 4, Bíró O., IVOSEV 17/6, BRKICS 17. Csere: Carpenter 9/6, Popadic, Meleg 7, Illés 2. Edző: Andrija Csirics
Kiállítva: Brkics (29. p.)
Kipontozódott: Bíró O. (40. p.)
Nikola Lazics:
– Nem játszottunk a megfelelő ritmusban, de küzdöttünk, hajtottunk a sikerért és végül megérdemelt győzelmet arattunk. Hetek óta nem tudunk megfelelő edzésmunkát végezni, ez meglátszik a ritmusunkon, ennek ellenére nyertünk és ez a legfontosabb.
Andrija Csirics: – Nem játszottunk jól, a harmadik negyedben elvesztettük a kontrollt. Ez sorsdöntő volt számunkra. A sérülések miatt amúgy is szűk volt a cserelehetőségünk, Veljko Brkics kiállítása pedig meghatározó volt számunkra.

ATOMERŐMŰ SE–DUNA ASZFALT DTKH KECSKEMÉT 76–80 (11–22, 24–14, 21–13, 20–31)
Paks, 800
néző. Vezette: Győrffy P., Goda, Kovács N.
PAKS: Brown 12/9, Frank, TAYLOR 14/3, Goins 10/3, PACEVICIUS 18. Csere: Kovács Á. 10, Pajor, BRZOJA 12. Edző: Petar Mijovics
KECSKEMÉT: POLLARD 26/6, Jaramaz 6, Klobucar 10, Kucsera 2, KARAHODZSICS 11. Csere: Kiss D. 1, DRAMICSANIN 10/6, Wittmann 14, Ivkovics M. Edző: Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–9. 7. p.: 4–16. 13. p.: 14–24. 16. p.: 25–31. 23. p.: 39–39. 26. p: 40–45. 32. p.: 60–57. 35. p.: 68–64. 38. p.: 72–69
Jan Pavlik másodedző:
– Sok volt a mérkőzés elején összeszedett tizenöt pontos hátrány. Mentálisan és fizikailag is sokat kivett belőlünk, hogy fel tudjunk zárkózni. Az utolsó negyedben harmincegy pontot kaptunk, ez nagyon sok. Nem az én tisztem véleményt mondani, de a csapatot nemcsak belülről kell erősíteni, hanem kívülről is.
Forray Gábor: – Büszke vagyok a fiúkra, hogy ilyen nehéz időszakban is megmaradt a tartásunk. A kritikus pillanatokban nekünk sikerült jó döntéseket hoznunk. Nagyon fontos győzelem volt ez, köszönjük a szurkolóinknak, hogy ilyen sokan elkísértek bennünket és támogatták a csapatunkat ezen a nehéz meccsen.

HÜBNER-NYÍREGYHÁZA BS–ZALAKERÁMIA ZTE KK 76–78 (15–19, 23–16, 18–17, 20–26)
Nyíregyháza, 900
néző. Vezette: Kapitány, Farkas G., Pozsonyi
NYÍREGYHÁZA: N. Johnson 10/3, BRYCE 18/9, Kiss B. 5/3, Pipiras 13/9, SUÁREZ 23/6. Csere: LeDay 3/3, Mokánszki, Bazsó 2, Bus I. 2, Anda. Edző: Pethő Ákos
ZALAEGERSZEG: D. WILSON 12, Takács M., DE COSEY 12, Holton 9/3, BARNETT 18/9. Csere: PARKS 14/6, Horti 4, Németh Á. 7/3, Révész Á. 2. Edző: Emir Mutapcic
Az eredmény alakulása. 5. perc: 8–6. 8. p.: 13–19. 17. p.: 27–33. 18. p.: 33–33. 23. p.: 45–35. 25. p.: 50–39. 29. p.: 54–52. 32. p.: 58–58. 36. p.: 74–66. 39. p.: 74–76
Pethő Ákos:
– Egy hét alatt ez volt a harmadik mérkőzésünk, de ez sem mentség arra, hogy huszonkét támadólepattanót szedett az ellenfél. Ezt nem lehet megengedni.
Emir Mutapcic: – Nagyon fontos győzelmet arattunk egy kiváló csapat felett. Győztes mentalitásról tettünk tanúbizonyságot, nem adtuk fel akkor sem, amikor a Nyíregyháza tizenegy ponttal vezetett, a tizenhét eladott labdát is tudtuk kompenzálni. Remélem, a következő meccseken is ez a küzdőszellem jellemez bennünket.