Elképesztő végjátékban Háfra bombagólja hozta a győzelmet

NEDELYKOV TAMÁS (Nancy), RUSZNÁK GYÖRGY (közvetítés)NEDELYKOV TAMÁS (Nancy), RUSZNÁK GYÖRGY (közvetítés)
2018.12.09. 14:47
Háfra Noémi gólja döntötte el a mérkőzést (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
A norvégoktól elszenvedett súlyos vereség után Németország ellen folytatta a középdöntőt a magyar válogatott a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokságon. A végig kiélezett meccsen az utolsó pillanatokban a csapat a győzelemért támadhatott, és egy elképesztő Háfra-góllal sikerült megnyerni a találkozót.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG

KÖZÉPDÖNTŐ, 2. FORDULÓ

2. CSOPORT (NANCY)

MAGYARORSZÁG–NÉMETORSZÁG 26–25 (12–10)
Nancy, 2800 néző. Vezette: Moszorinszki, Pandzics (szerbek)
MAGYARORSZÁG: BÍRÓ B. – LUKÁCS V. 7, KOVACSICS 3, PLANÉTA 3 (3), Mészáros R., HÁFRA N. 5, Schatzl Nadine 3. Csere: Kiss É. (kapus), Kovács A. 2, Pálos-Bognár, Tóth G., Kazai, SZABÓ L. 3, Lakatos. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
NÉMETORSZÁG: ECKERLE – Zapf, STOLLE 9, SMITS 6, BEHNKE 4, Bölk 1, Grossmann. Csere: Roch (kapus), Grijseels 2 (1), Schmelzer 1, Wigel, Schulze 1, Geschke 1 (1), Berge. Szövetségi kapitány: Henk Groener
Az eredmény alakulása. 11. p.: 5–1. 15. p.: 5–4. 22. p.: 7–8. 27. p.: 10–9. 40. p.: 17–14. 47. p.: 19–19. 50. p.: 20–21. 55. p.: 23–24. 59. p.: 24–25
Kiállítások: 4, ill. 2 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 3/2

A MÁSIK MÉRKŐZÉSEN
Hollandia–Románia 29–24

Nem maradt sok ideje a norvégok elleni vereségen töprengenie a magyar válogatott tagjainak, egy szünnapot követően már a németek következtek, márpedig a papírforma szerint ez a meccs tűnt a leginkább nyerhetőnek a középdöntőben. A feladat így sem ígérkezett könnyűnek, mert Henk Groener együttese az eddig lejátszott mérkőzésein megmutatta, hogy bárkire veszélyes lehet (erről leginkább a norvégok tudnának mesélni).

Kiválóan kezdtünk védekezésben, az öt-egyes formációval többször is hibára kényszerítve a németeket, a megszerzett labdákból indulva pedig eredményesek tudtunk lenni, így néhány perc elteltével már 3–0 volt az állás a javunkra. Nagyobb is lehetett volna a különbség, azonban mi is kihasználatlanul hagytunk több ígéretes lehetőséget. Ezzel együtt a németek tűntek idegesebbnek, nyolc perc után csak egy Xenia Smits-gól állt a nevük mellett, Groener ki is kérte első idejét.

A mieink is produkáltak egy ötperces gólcsendet, amit Lukács Viktória tört meg indításból. Az FTC jobbszélsőjének ez már a harmadik találata volt (5–1). Bíró Blanka többször is jól olvasta a német lövéseket, de aztán Alicia Stolle vezérletével egyre feljött az ellenfél, Kim Rasmussen egyből megnyomta a piros gombot. Mi tagadás, a jó kezdés után 11 perc alatt csak kétszer voltunk eredményesek.

Ezután hiába lőttünk gyorsan kettőt, sokszor csak szenvedtünk támadásban, ezt kihasználva egy 4–0-s sorozattal hat perc alatt fordítottak az egyre inkább magukra találó németek (7–8). Szerencsénkre Bíró alaposan megtámogatott minket hátulról, a beállóval szemben többször is ziccerben védett, így tartani tudtuk a lépést. A kapitány arról beszélt a meccs előtt, hogy több játékosán is látta a fáradtság jeleit, ez is közrejátszott a hullámzó teljesítményben. Mindezt jól szemléltette, hogy Háfra Noémi rövid időn belül előbb eladott egy labdát, majd lőtt egy szép gólt és labdát is szerzett. Szabó Laura jól szállt be, két gólt is összehozott a falban, a szünetre nagyot küzdve sikerült 12–10-es előnnyel menni.

A második félidőben is folytatódott a fej fej melletti küzdelem, védekezésben nehéz volt megtalálni a nyerő taktikát, mert Smits és Stolle lövései is nagyon veszélyesek voltak, miközben beállóban már a magas Luisa Schulzéval kellett birkóznunk. Kovacsics Anikó a góllövésbe is beszállt, és több lehetőségünk nyílt a négygólos különbségre, ehelyett maradt a félidei kettő. Sőt, Groener időkérése után Stolle hetedik találatával újra csak egy volt az előny (17–16).

Bíró helyére Kiss Éva érkezett a kapunkba, aki a legjobbkor védett hetest, megakadályozva a német egyenlítést. Támadásban többször elpasszoltuk magunkat, s a meginduló németeket már nagyon nehéz volt feltartóztatni. Az utolsó tíz perchez érve átvették a vezetést a németek (20–21), innentől már nekünk kellett futni az eredmény után. Lukácsban bízhattunk, biztos kézzel lőtte be a helyzeteit – emberhátrányban is –, csak közben sajnos megint jöttek a hibák is. Utóbbiból Háfra is sajnos sokat vállalt, Rasmussen mégis rendre visszaküldte, két és fél perccel a vége előtt ő egyenlített (24–24).

Groener harmadik időkérése után, már passzívnál Smits bevágta a bal felsőbe, a túloldalon Schatzl Nadine egyenlített. A követvetkező német támadás kapufával végződött, 21 másodpercünk maradt, hogy megnyerjük a meccset. Háfra (ki más?) vállalta el a sorsdöntő lövést, és kipókhálózta a bal felső sarkot, ezzel 26–25-re hoztuk a meccset. Elképesztő befejezés volt!

Szerdán 18 órától Románia ellen zárjuk a középdöntőt, és még megvan az esélyünk arra, hogy Párizsban is pályára léphessünk. A csoportok az első két helyezett vívja jövő pénteken az elődöntőt, a harmadik helyezettek az ötödik helyért csapnak össze.

A kontinenstorna győztese kvótát szerez a 2020-as tokiói olimpiára, és a további két dobogóshoz hasonlóan kijut a jövő decemberi, kumamotói világbajnokságra.

A MAGYAR VÁLOGATOTT UTOLSÓ MÉRKŐZÉSE A KÖZÉPDÖNTŐBEN
December 12. (szerda), 18.00: Magyarország–Románia (Tv: M4 Sport)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége, megnyertük! Óriási izgalmak után egy góllal sikerült! 26–25
60. perc: Háfra! Óriási gólt lőtt a bal fölsőbe!
60. perc: Kapufát dobtak a németek, és húsz másodperccel a vége előtt időt kértünk.
59. perc: Háfra
lövése kijött, Schatzl összeszedte a kipattanót, és belőtte. 25–25
59. perc: Smits elképesztő…
Szabaddobás után lőtt a bal fölsőbe. 24–25
59. perc: Passzívnál támadtak a németek, majd időt kértek.
57. perc: GÓÓÓL! Háfra
szakadt el a védőktől, és a kapufa segítségével egyenlített. 24–24
57. perc: Planéta
lopott labdát, indulhattunk az egyenlítésért.
56. perc:
Nem indultak gyorsan a németek, de az idő nekik kedvez egyelőre.
56. perc: Háfra
eladta a labdát, ezért nagy kár volt…
55. perc: Bíró
hatalmas védéssel menti meg a kapunkat Stolle lövése után. Aztán Smiths tört be, és belőtte. 23–24
54. perc:
Üres kapuval a hátunk mögött támadtunk, Kovacsics lövését védték, de a kipattanót Lukács kaparintotta meg, és ő belőtte! 23–23
53. perc:
A hetest Grijseels bevágta. 22–23
53. perc:
Gyors középkezdés után Szabó Laura szabálytalankodott, hetes és két perc.
53. perc:
Nem hagyjuk magunkat. Kovacsics egy közbelövéssel egyenlített. 22–22
52. perc: Ej, de szerencsés gól! Stolle
lövését majdnem megfogta Kiss, de beejtette. 21–22
51. perc: Erről van szó!
A jobb szélről Lukács megint belőtte! 21–21
50. perc:
Ezt aztán góllal büntették a németek, és Behnke révén átvették a vezetést. 20–21
50. perc:
Viszonylag sokáig támadtunk, de Háfra megint eladta a labdát.
49. perc:
Lépéshiba Tóthnál, őrült izgalmak után Behnke sem tudott gólt szerezni.
49. perc:
Labdát vesztettünk, aztán labdát szereztünk!
48. perc: Behke
ejtése ellen nem volt ellenszerünk… 20–20
47. perc:
De már újra vezetünk! Schatzl a bal szélről szépen lőtt a hosszúba. 20–19
47. perc: Egyenlítettek. Bölk
távoli bombája jutott a bal fölsőbe. 19–19
46. perc: Háfra
remekül tört be, de a lövését védte a kapus.
46. perc: Magyar időkérés.
46. perc: Geschke
állt oda a heteshez, de Kiss Éva kivédte!
45. perc:
Megint rontottunk támadásban, ráadásul hetes és két perc. Kovacsicsot küldték ki.
45. perc:
Eladott labda után megint feljöttek egyre a németek Behnke révén. 19–18
44. perc: Stolle
lövését ezúttal a blokk segítségével mentette Kiss Éva.
44. perc:
De itt van Lukács Vica, aki szintén nem tud hibázni a jobb szélről. 19–17
44. perc: Stollét
valahogy meg kellene állítani, mert a nyolcadik gólját szerezte. 18–17
43. perc: Ez az! Szabó
keveredett ki kissé jobbra, és két kapufás góllal jelentkezett. 18–16
43. perc: Stollét
még a fal sem tudta megállítani, így is belőtte. 17–16
42. perc: Német időkérés.
42. perc: Lakatos
tört be, de az ziccerét kivédte Eckerle.
41. perc:
Hetest kaptak a németek, jött Kiss Éva, de Geschke a jobb alsóba lőtt. 17–15
40. perc:
Kijátszottuk a labdát a jobb szélre, s Lukács remekül lőtt a kapuba. 17–14
40. perc: Jó a blokk! Bölk
lövését mentette Planéta. Labdát szereztünk.
39. perc:
Kár volt ezért a német gólért, ráadásul Háfra jobb felsőbe tartó lövését védte Eckerle elég könnyedén.
38. perc: Stolle
viszont alig-alig hibázik, ezúttal a bal alsót választotta. 16–14
38. perc: Schatzl
kapott labdát a bal szélen, de mellé lőtt.
37. perc: Kovács
rossz lövése után Stollénál lépéshibát fújtak.
36. perc:
Végre Schulze hibázott, a kapufa mentett, de nem siettük el a támadást.
36. perc: Hej, de szép volt! Kovacsics
tört be, és gyönyörűen ejtett a bal fölsőbe. 16–13
36. perc:
Majdnem labdát loptunk, de nem sikerült, Smits előtt nyitva állt az út, és a léc alá bombázott. 15–13
35. perc:
Némi törlés után Kovács átlövésből a kapu jobb oldalába lőtt. 15–12
34. perc:
Ezt már nem védhette… Schulze kapott labdát beállóban, és kegyetlenül bevágta. 14–12
33. perc: Stolle
lövését védte Bíró, de maradt a labda náluk.
33. perc. Háfra remek!
viszonylag gyorsan sikerült a válasz, betörésből lőtt a bal fölsőbe. 14–11
32. perc:
Passzívban játszottak már a németek, amikor Stolle vállalt el egy átlövést, amely után a labda a kapunkba vágódott. 13–11
31. perc: És milyen jól! Kovacsics
tört be két védő között, és a kapu bal oldalába lőtt. 13–10
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, két gól az előnyünk. 12–10
30. perc:
Sajnos eladtuk a labdát, gyorsan indultak a németek, de Schulze hiába lőtt gólt, belépett, szóval érvénytelen.
30. perc: Szabó
harcolt ki belemenést, de sajnos csúnyán összeütközött Schmelzerrel.
29. perc: Grossmann
kiejtette a kezéből a labdát, előbb Tóthtal szabálytalankodtak, majd Szabó Laura kapott labdát beállóban, és szépen lőtt a jobb fölsőbe. 12–10
28. perc:
Újabb hetest kaptunk, ezt Szabó harcolta ki. A hetest Planéta ezúttal is belőtte! 11–10
27. perc:
Üres kapuval a hátuk mögött támadtak a németek, és Smith lőtte ki a bal fölsőt. 10–10
27. perc: Gól! Kovács
maradt egyedül, betört két ember között, és a bal alsóba lőtt. 10–9
27. perc: Háfra
labdát szerzett, indította Lukácsot, akit visszahúztak, Grijseels mehetett le két percre.
26. perc: Háfra
javította hibáját, és nagyon szép gólt lőtt a kapu közepébe. 9–9
25. perc:
Egy eladott labda után Stolle indulhatott, és ezt már Bíró sem védhette. 8–9
24. perc: Lakatos
próbálkozott, de eladta a labdát, az ellenakcióból egy darabig nem lett semmi, mert Schmelzer ziccerét megint védte Bíró. És utána sem, mert Schmelzer újabb ziccerét védte!
23. perc: Grijseels
lőtt 9 méterről, de erre már számított Bíró, és szépen védett.
22. perc: Végre. Háfra
harcolt ki hetest. A hetest Planéta a jobb felsőbe vágta. 8–8
22. perc: Átvették a vezetést… Grijseels
lőtt középről nagy gólt az elmélázó védőink között. 7–8
21. perc: Lakatos
lőtt balról, és a kapufát találta el…
20. perc: Rasmussen
cserélget, és egyelőre nem találjuk a fonalat támadásban.
19. perc: Háfra
jobb alsóra tartó lövését védte a kapus, az ellentámadásból egyenlítettek Schmelzer révén, aki a hatosról lőtt könnyű gólt. 7–7
18. perc: Lukács
eladta a labdát, és ezt Stolle megint góllal büntette, ezt most lábról egy rossz védekezés után. 7–6
17. perc:
Most a kapufa segített meg Planéta blokkja, csakhogy maradt a labda náluk, Stolle lőtt újabb kapufát. Még mindig maradt náluk, és ezt már belőtték Smits révén. 7–5
16. perc: Kovacsics
szép átadásával Schatzl került helyzetbe, és kegyetlenül belőtte a bal alsóba. 7–4
16. perc: Bíró
újabb földöntúli bravúrjával megtartottuk az előnyünket.
16. perc: Szép! Szabót
találta meg a labda beállóban, és ő belőtte a helyzetét. 6–4
15. perc: Magyar időkérés.
14. perc: Ezért kár volt… Tóth
belemenése után azonnal büntettek a németek, Stolle volt megint eredményes betörés után. 5–4
14. perc: Smits
lövését védte szenzációsan Bíró, de maradt a labda a németeknél, Stolle nagy átlövése utat talált a kapunkba. 5–3
13. perc: Kovacsics
ugrott fel magasra, de Eckerle kitalálta a gondolatát, és védett.
12. perc: Kovacsics
eladta a labdát, a németek egy jó bejátszás után Behnke révén szépítettek. 5–2
11. perc: Smits
került ziccerbe, de Bíró csodásan védett lábbal.
11. perc: Stolle
elrontotta, Bíró villámgyorsan indított, s Lukács a ziccert a bal alsóba lőtte. 5–1
10. perc:
Jó lenne elmozdulni a góltalanságunkból, de egyelőre a németek jól védekeznek. Kovács lövését blokkolták.
10. perc:
Gyorsan indultak a németek, de Zapf a vonalra lépett.
9. perc: Bölk
vállalkozott távolról, de messze fölé. Háfra utánozta, ő is fölé lőtt.
9. perc: Német időkérés.
8. perc:
Divatban a kapufa, most Planéta találta el.
8. perc:
Rossz passz után jöhettek a németek, de nem sokáig, mert lépéshibát fújtak.
7. perc: Smits
találta el a kapufát, pedig Bíró már verve volt. Nem bántuk.
6. perc: Stolle
lőtt messziről, de a kapufáról kipattanó labdát megszereztük.
6. perc: Kovács
tört be nagy lendülettel, szabálytalankodtak vele, hetes. A hetest Planéta lőtte a kapuba. 4–1
4. perc:
Óriási átlövésgóllal jelentkeztek a németek, Smits vágta be a jobb felsőbe a labdát. 3–1
4. perc
Labdát szereztünk, gyorsan indult Háfra, adta Lukácsnak, aki a jobb alsóba vágta a ziccert. 3–0
3. perc: Bölk
belemenése után jöhetett az újabb magyar akció, és Háfra szép átlövésével máris két gólra hízott az előnyünk. 2–0
1. perc: Bíró
szép védésével indult a meccs, majd az ellentámadásból Lukács lőtt a jobb szélről szépen a rövid sarokba. 1–0
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta fehérben, a német tiszta feketében játszik.

ELŐZMÉNYEK

Az előző fordulóban a magyar női kézilabda-válogatott nagy különbségű, 38–25-ös vereséget szenvedett a címvédő Norvégiátóla franciaországi Európa-bajnokság középdöntőjében. Kim Rasmussen szövetségi kapitány szerint a két csapat nem volt egy súlycsoportban azon a meccsen, de a németek elleni erőpróbára kell már összpontosítani.

A német válogatott – a magyarhoz hasonlóan – jelentősen átalakított, rendkívül fiatal és rutintalan kerettel vágott neki a franciaországi Európa-bajnokságnak. Ehhez képest eddig meglehetősen masszív teljesítménnyel menetel: a címvédő Norvégia 33–32-es legyőzésével letette a névjegyét a tornán, amelyen aztán később Csehországot is elintézte, legutóbb pedig pénteken, a középdöntő első körében simán kiütötte Spanyolországot. A gyors és lendületes kézilabdát játszó, remek átlövőkkel felálló, egységes német együttesben 12 játékos szerzett gólt a spanyolok ellen.

A MAGYAR VÁLOGATOTT 18 FŐS EB-KERETE NÉVJEGYEK ÉS SZUBJEKTÍV JELLEMZÉSEK ITT!