Harminckét német gól sem volt elég a Fradi ellen

2019.01.27. 13:52
Nerea Pena parádésan játszott Németországban (Fotó: Földi Imre)<br />
A Ferencváros megszenvedett Németországban a Thüringer HC-val, de 35–32-re győzött a női kézilabda Bajnokok Ligája középdöntőjének első körében.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
KÖZÉPDÖNTŐ, 1. FORDULÓ
2. CSOPORT
THÜRINGER HC (német)–FTC-Rail Cargo Hungaria 32–35
(19–19)
Nordhausen, 1500 néző. V: Brehmer, Skowronek (lengyelek)
THC: Giegerich – Jakubisová 4, Wohlbold 1, N. Müller, SCHMELZER 7, BÖLK 6, Szazdovszka 2
Csere: J. Krause (kapus), HUBER 9 (4), Mazzucco 3
Edző: Herbert Müller
FTC: Bíró B. – Lukács V. 2, Háfra N. 2, Horváth D., Mészáros R., Kovacsics 3, Schatzl Nadine 2
Csere: Szikora, Szemerey (kapusok), PENA 14 (5), Klivinyi 2, KLUJBER 5, MÁRTON G. 5, Zsiborás L., Faluvégi D.
Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 7. perc: 5–1. 13. p.: 8–6. 22. p.: 15–12. 35. p.: 21–21. 39. p.: 22–23. 43. p.: 23–26. 46. p.: 26–27. 52. p.: 27–30. 55. p.: 30–31. 58. p.: 31–32
Kiállítások: 6, ill. 12 perc
Hétméteresek: 6/4, ill. 6/5

„A védekezésünk messze van attól, amit szeretnénk” – jegyzete meg Elek Gábor a Ferencváros vezetőedzője a mérkőzés előtti nyilatkozatában. Ezt aztán a szünetben is nyugodtan elmondhatta csapatának, amely 19 gólt kapott az első félidőben.

Noha a Thüringer több, harminc év fölött játékossal indult harcba a Bajnokok Ligája középdöntőjének első meccsén, a három igazán veszélyes játékosát, Emily Bölköt, Meike Schmelzert és Josefine Hubert kitűnően használta, sőt, a 38 éves Lydia Jakubisová is szórta a gólokat. Az előbbi három játékos kapcsolatából, elsősorban a beállók megjátszásával már az első percekben nagy előnyt épített ki a német együttes.

Ugyancsak Elek Gábort idézhetjük, ami jól összefoglalja az első játékrészt: „Dekoncentrált az egész, ez a meccs nem nyeri meg önmagát” – hívta fel játékosai figyelmét egy időkérés alatt.

A Fradi azonban nehezen pörgött fel, ám volt egy játékos, aki a foghíjas csapatban (itt lehet megemlíteni, hogy Horváth Dóra és a húsz éves Klujber Katrin, majd a második játékrészben a 17 éves Zsiborás Luca is bemutatkozott a BL-ben) magára vállalta a gólszerzést. Nerea Pena sokáig hibátlanul értékesítette a hétmétereseket, de betalált váratlanul meghúzott átlövésből is, máskor jó érzékkel lépett be üres területre, hogy megjátszható legyen. A spanyol játékos 12 találatig jutott harminc perc alatt, az sem zavarta meg, hogy egy idő után már külön őrzőt kapott.

Ami a felállást illeti, a magyar együttes szakmai stábjának nem sok lehetősége volt váratlant húzni a második félidőre, arra azonban senki nem számított, hogy Pena nem kezd a fordulás után. Nyolc perc elteltével aztán visszaállt, előbb kihagyott egy hetest, majd nem sokkal később akcióból volt eredményes, ezzel először vezetett a Fradi (22–23).

Márton Gréta elirigyelte csapattársától a gólszerzést, az említett vezető találat után ő vette a kezébe az irányítást, innentől öt találatot jegyzett, és Klujber is eredményesen debütált. A német csapat elfáradt a végére, a Fradi így lassacskán bedarálta ellenfelét, és győzelemmel kezdte a középdöntőt.

Köszönjük a figyelmet!

Kapufán csattant időn túli német szabaddobással ért véget a meccs. Győzött a Ferencváros!
60. perc: Klujber
is lőtt még egyet. 32–35
60. perc: Kovacsics végképp lezárta, így már nem számított az újabb német találat. 32–34
59. perc:
Bölk lövése mellé, alighanem eldőlt.
59. perc: az utolsó előtti perc elején Márton talált be szélről. 31–33
Időt kért a Fradi.
58. perc:
megynugodni azonban még nem lehet, Schmelzer találatával csak egy közte. 31–32
57. perc: Bíró kulcsfontosságú védést mutatott be.
56. perc: Klujber köszönt ismét. 30–32
55. perc: Huber megint tökéletes labdát kapott, ő aztán az ilyet nem is szokta elhibázni. 30–31
54. perc: Klujber szép góljára Bölk válaszolt. 29–31
53. perc: Wohlbold talált be. 28–30
52. perc: régen láttunk gólt beállóból, itt egy újabb. Huber. Pena is gyarapítja a góljai számát. 27–30
51. perc: Lukács nagyon kiszorított helyzetből lőtt a kapusba, de a Fradinál maradt a labda. Az ismételt akcióból sem lett semmi.
50. perc: Klujber a falba lőtt, Bölk pedig a saját kilenceséről az üres kapu mellé.
49. perc:
Horváthot állították ki két percre. Először került a pályára Luzomová, gyorsan fölé lőtt egy hetest.
48. perc: Márton elirigyelte Penától a gólszerzést, megint ő talált be, miután labdát szerzett a Fradi. 26–29
47. perc: Márton lőtt nagy gólt nehéz helyzetből. 26–28
46. perc: szerencsétlen szituáció után Háfrát állították ki. Gyorsan kihasználták a hazaiak, Mazzucco átejtette Bírót. 26–27
45. perc: most Schmelzer kapott jó labdát, nem is hibázott. 25–27
44. perc: Huber után Klivinyi talált be. 24–27
44. perc: megint Márton volt eredményes, időt kért a Thüringer. 23–26
43. perc: Bíró védett, a kipattanót Schmelzer dobta fölé.
42. perc: még nem állt fel a német védelem, ezt kihasználva Klivinyi cselezte be magát és lőtt gólt. 23–25
41. perc: Mazzucco egyenlített, Márton válaszolt. 23–24
40. perc: jó védekezés után Klivinyi növelhette volna a különbséget, ám fölé pattintott.
39. perc: Pena gyorsan jóvá tette az előző hibáját és egy akciógóllal előnyhöz juttatta a Ferencvárost. Először vezet a magyar csapat. 22–23
38. perc: Bölk állt ki, Mészáros hetest is kiharcolt közben. Pena a félidőben először került pályára, ám kihagyta a hetest. Továbbra sem tud vezetni a Fradi.
36. perc: vezető Fradi-gól helyett a vendégek eladták a labdát, ebből Schmelzerrel dobattak indításgólt. Klujber válaszolt. 22–22
35. perc: Bíró védett, ez volt az első kimaradt hetes a meccsen.
35. perc:
szép játék volt, Lukács került nagy helyzetbe, amit ki is használt. 21–21
34. perc: Jakubisová talált be a széltől befutva. 21–20
33. perc: Háfra ziccerét védték, a másik oldalon Bíró is hárított. Az ellentámadásból Kovacsics egyenlített.
32. perc: heteshez jutottak a németek, Huber góljával ismét vezetnek. 20–19

Elkezdődött a második játékrész!

1. FÉLIDŐ

Véget ért az első félidő!
30. perc:
Bíró védett, nem tudtunk belőle rohanni, ám felállt védelem ellen is sikerült betalálni. Ki más? Természetesen Pena. Tizenkét góllal zárta az első félidőt. 19–19
29. perc: Bölk nagy gólt lőtt, Pena továbbra sem hagyja, hogy leszakadjon a Fradi. 19–18
28. perc:
Bíró védett, de hiába. Hétméterest lőhetett a Thüringer, Szikora nem tudott hárítani, Huber a gólszerző. 18–17
27. perc: Háfra átlövésből volt eredményes, végre egál! 17–17
26. perc: Klujber harcolt ki hetest, ez egyet jelent azzal, hogy Pena újabb gólt szerezhet. Meg is tette, ez már a tizedik neki. 17–16
25. perc: ismét gyors gólváltás, Schatzl után Bölk. 17–15
24. perc: Pena
gyönyörűen lépett be, jó labdát kapott, újabb gólt szerzett. A németek sem tétlenkedtek, gyorsan válaszoltak Bölk révén. 16–14
23. perc: megint Huber kapott labdát beállóban, az akció most is góllal ért véget. Pena ezúttal akciógóllal hozta közelebb a csapatát. 15–13
22. perc: újabb Fradi-hetes, újabb Pena-találat. 14–12
21. perc: Mazzucco betalált, majd Pena belement Jakubisovába. A németek aztán rendezetlen védelem ellen szereztek könnyű gólt. 14–11
20. perc: Klujber átadásából Lukács lőtt gólt szélről. 12–11
19. perc: Klujber az első másodperceit játssza a BL-ben, azonnal gólt is lőtt Pena passzából. 12–10
18. perc: hasonló a helyzet a másik oldalon is, Klivinyi a kiállított, Huber a gólszerző hetesből. 12–9
17. perc: hetes és Bölk-kiállítás. Pena most sem hibázott. 11–9
16. perc: Schmelzer helyett most Huber volt beállóban, ő is megkaparintotta a bejátszást és gólt lőtt. 11–8
16. perc: Schatzl
gólja után a Thüringer is időt kért. 10–8
Elek Gábor az időkérés alatt felszólította övéit, hogy koncentráljanak, „ez a meccs nem nyeri meg önmagát”
.
15. perc: Pena
tartja a lépést a németekkel, hátul Bíró védett. 10–7
14. perc: Lukács nem ért el egy hosszú indítást, az ellentámadásból Bölk átlövésgólt szerzett. Elek Gábor időt kért. 10–6
13. perc: Bíró védett, de a kipattanó Schmelzerhez pattant, aki újabb gólt szerzett. 9–6
12. perc: a Thüringer utolsó passzlehetőségéből fantasztikus labdát kapott Schmelzer, nem maradt rá védő, nem is hibázott. A másik oldalon Mészáros harcolt ki hétméterest, Pena megint belőtte. 8–6
11. perc: most Huber volt a bűnös, kiállították. Másodpercekkel később Háfra harcolt ki hetest, a büntetőt Pena lőtte a helyére. 7–5
10. perc: hétmétereshez jutottak a németek, Huber értékesített. 7–4
10. perc: Kovacsics is váratlan megoldással talált be. 6–4
9. perc: Pena
ütemtelenül lőtte át Schmelzert, így a Fradi emberhátrányban szerzett újabb gólt. Schmelzer most aztán üresen maradt ziccerben és gólt lőtt. 6–3
8. perc: Háfra szépített, majd a másik oldalon Bíró védett. 5–2
7. perc: a Ferencváros kölcsönjátékosát Horváthot szórták ki két percre. Ezt kihasználva Bölk talált be átlövésből. 5–1
6. perc: Mindkét oldalon elvették a labdát a játékvezetők, majd a Fradi adta el. Később Bíró védett, aztán Háfra találta el a kapust.
4. perc: Pena révén megvan az első magyar gól, majd Jakubisová megint szélről volt eredményes, ezúttal nem ejtéssel talált be, hanem a kapu rövid oldalát vette be. A Ferencvárosnál belemenést fújtak, az ellentámadást Schmelzer fejezte be góllal. 4–1
3. perc: Jakubisová az első góljához kísértetiesen hasonló találatot szerzett. 2–0
2. perc: a Ferencváros eladta a labdát az első támadásából. Német kapufa után a hazaiak még az FTC térfelén szerezték vissza a labdát.
1. perc:Jakubisová szélről ejtette át Bírót. 1–0
Elkezdődött a mérkőzés!
És a Fradi-szurkolók a magyar Himnuszt is elénekelték, a németek illedelmesen állva hallgatták végig.
Megvolt a csapatok bemutatása, a BL-himnuszt is hallottuk. Néhány másodpercen belül kezdődik a mérkőzés.

ELŐZMÉNYEK

A Ferencváros is megkezdi a női Bajnokok Ligája 2. csoportkörét, az első ellenfél a Thüringer HC. A hétszeres német bajnok, hazájukban idén címvédő erfurtiak a BL előző körében a Fradihoz hasonlóan harmadik helyen végeztek a csoportjukban, a Győr és a Ljubljana előzte meg őket. Az ETO-tól otthon 38–22-re kaptak ki, Magyarországon 31–28-ra maradtak alul.

Az FTC-nek már az első meccsen nagy esélye lehet megkezdenie a zárkózást, amire szükség is lesz, a csoport első négy helyezettje jut a negyeddöntőbe.

„Az lesz a kérdés, mennyire tudunk stabilak maradni védekezésben – mondta Kovacsics Anikó, az FTC csapatkapitánya. – Sokat dolgozunk a védelmen, és bízom benne, hogy lassan beérik a munka, de az biztos, hogy mindenkinek hozzá kell tennie valami pluszt. A hozzáállással általában nincs gondunk, most sem lesz baj, de a Thüringer HC-vel Németországban mindig nehéz meccset játszunk. Az elmúlt években is így volt, most sem lesz könnyebb dolgunk. Ugyanakkor muszáj nyernünk ahhoz, hogy elérjük a célunkat a középdöntőben.”

A Fradi 2017 márciusában 29–29-et játszott Németországban, míg 2017 októberében 29–25-re nyert vendégként.

Az valamelyest megkönnyítheti a ferencvárosiak dolgát, hogy a németeknél sérülés miatt hiányzik vagy csak korlátozottan bevethető Iveta Luzumová, Ina Grossmann, Kristy Zimmerman, Alicia Stolle és a korábbi magyar válogatott Triscsuk Krisztina is. Igaz, a Fradinak is megvan a maga baja Danick Snelder és Hornyák Dóra kiválásával, ezért az elmúlt hetekben igazolt junior-világbajnok Klujber Katrin és Horváth Dóra, illetve a klub utánpótlásából felhozott, 17 éves Zsiborás Luca pályafutása első mérkőzését játszhatja a Bajnokok Ligájában.

A csoportban szombaton már lejátszottak két meccset: a Győr 36–27-re kiütötte a CSM Bucuresti-et, a Kristiansand Ljubljanában nyert 25–24-re.