Alig hibáztunk lövést, biztos győzelem Katar ellen a kézi-vb-n

2019.01.14. 15:17
Bodó ma sem fukarkodott a gólokkal (Fotó: MTI)
Nem sok ideje maradt a pihenésre és a felkészülésre a magyar férfi kézilabda-válogatott tagjainak az Angola elleni sikert után, mert máris jött a Katar elleni ütközet a dán–német közös rendezésű világbajnokságon. Ennek ellenére koncentrált játékkal, kiváló lövőteljesítménnyel (89 százalék!), végig vezetve, hat góllal (32–26) nyert a magyar csapat, és nagy lépést tett a továbbjutás felé. Egyedül Balogh Zsolt bokasárülése ad okot aggodalomra.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, DÁNIA ÉS NÉMETORSZÁG

CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
D-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–KATAR 32–26 (16–11)
Koppenhága, 1694
néző. V: Nacsevszki, Nikolov (macedónok)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák 3, BALOGH ZS. 3, LÉKAI 5, Bánhidi 3, Bodó 4, BÓKA 4. Csere: SZÉKELY (kapus), NAGY L. 3, Ilyés, Jamali 2, Sipos A., Ancsin G. 2, Ligetvári 1, Császár 2 (2), Juhász Á. Szövetségi kapitány: Csoknyai István és Vladan Matics
KATAR: Juszuf – Berrased, Hasszaballa, Zakkar, CAPOTE 4, ALI 4, Zuauj 1. Csere: Saric, Suljakovic 1 (kapus), Marzo 5, Szinen 5 (4), Mallas, Roiné 3, Sajeb 1, Madadi 1, Ajssza 1. Szövetségi kapitány: Valero Rivera
Az eredmény alakulása. 3. p.: 3–0. 12. p.: 6–3. 17. p.: 9–5. 23. p.: 12–8. 27. p.: 13–11. 35. p.: 21–14. 38. p.: 21–17. 42. p.: 22–19. 48. p.: 26–20. 55. p.: 30–23. 56. p.: 23–24. 59. p.: 24–25
Kiállítások: 16, ill. 10 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 6/4

A rendezők ezúttal sem akadályozták meg, hogy a magyar szurkolók egy csoportba verődjenek össze a hosszanti oldalon, így sikerült újra valamiféle meccshangulatot teremteni az egyébként nagyrészt üres Royal Arénában.

Lényeges kérdés volt, hogy melyik csapatból mennyit vett ki az egy nappal korábbi mérkőzés, Katar ugyan előbb letudta az Egyiptom elleni „rangadóját”, viszont nem tudta annyit pihentetni a kulcsembereit, ellentétben a mieinkkel, akik már egy félidő alatt eldöntötték a két pont sorsát Angolával szemben.

Ezúttal két cserével indítottuk a meccset, védekezésbe Nagy László és Ilyés Ferenc érkezett a falunkba, ez azonban nem okozott gondot, ugyanis rendre góllal fejeztük be a támadásainkat. A szegedi belső embereknek egyaránt bejött az első lövése, Valero Rivera már a negyedik percben időt kért (3–0).

Ahogy az várható volt, a tunéziai származású beálló, Jusszef Benali megtartása sok gondot okozott, és emberelőnyben Katar vissza is tudott jönni 4–3-ra. Ezekben a percekben több bizonytalanság is adódott a támadójátékunkban, de hamar sikerült lezárni a zavaros időszakot, és visszaállítani a háromgólos különbséget. Mindkét kapu előtt csináltunk szép dolgokat, sokszor kellett a közel-keletieknek nem igazi helyzetből lövésre vállalkozniuk, ami Mikler Roland feladatát is megkönnyítette. A túloldalon pedig türelmesen játszottunk, amíg valaki ziccerbe nem került, így tartottuk a három-négygólos előnyt.

A szélsőink ismét biztos kézzel lőttek, amikor pedig Balogh Zsolt átadásából Lékai Máté kínaiból talált be Danijel Saricnak, a szurkolók rázendítettek a „Mi vagyunk a legnagyobbak!” rigmusra. Az ellenfél Vadzsdi Szinen góljaival tartotta magát, miközben a beálló elleni védekezés továbbra is problémás terület volt. Szintén aggodalomra adhatott okot, hogy a 29. percben Balogh lebicegett a pályáról, miután megsérült a bal bokája. A szünetre alakult ki az addigi legnagyobb különbség, Ancsin Gábor bombájával öttel vezettünk a félidőben (16–11).

BALOGH RÉSZLEGES SZALAGSÉRÜLÉST SZENVEDETT
Az MKSZ tájékoztatása szerint Balogh Zsolt enyhe részleges bokaszalag-sérülést szenvedett.

Balogh Zsolt kisebb, részleges szalagsérülést szenvedett, az ultrahang-vizsgálat alapján törés nincs – mondta el Erdélyi Gábor csapatorvos. – A sérült testrész terhelhetősége a következő napokban dől el.”

A gyógyulási időről biztosat hétfőn még nem lehet mondani, az egészségügyi stáb a jobbátlövő komplex kezelését megkezdte.

Balogh sajnos nagy kötéssel a lábán csak a nézőtérre ült le a folytatásra, hogy fel tudja polcolni a lábát a korláton. A helyén így Nagynak valószínűleg a tervezettnél többet kellett a pályán töltenie, de a Veszprém jobbátlövője nagy kedvvel tette a dolgát, újabb góljával már hét volt az előnyünk a 36. percben (21–14). Ezután viszont megtorpantunk, és a következő hét percben csak egyszer találtunk be, ezalatt háromra jött fel Katar, időt kellett kérnünk.

Szerencsére sikerült megállítanunk a katari felzárkózást, még ha egyre nagyobb energiákat is kellett mozgósítanunk az újabb gólok megszerzéséért. Lékai vette hátára a csapatot, az irányításával újra elmentünk hattal, ezzel már nyugodtabban várhattuk az utolsó tíz percet, amelyre Székely Márton érkezett a kapunkba.

Az ellenfél is többet hibázott ekkor, elég ha csak a két kimaradt hetesre gondolunk. Négy perccel a vége előtt Vladan Matics már sorra puszit nyomott a kispadon ülők fejére, hiszen győzelmünket nem fenyegette veszély. A 32–26-os sikerrel nagy lépést tettünk a továbbjutás felé. Egészen kivételes adat, hogy az IHF statisztikája szerint 89 százalékos hatékonysággal (36 kísérletből 32 gól) lőttünk a mérkőzésen. Egy nap pihenő után előbb szerdán Egyiptom következik, majd csütörtökön Svédország ellen zárjuk a csoportkört.

A MAGYAR VÁLOGATOTT TOVÁBBI CSOPORTMÉRKŐZÉSEI
Január 16., 18.00:Magyarország–Egyiptom (Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 17., 20.30:Svédország–Magyarország (Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)

A világbajnokság győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek részt vehetnek az olimpiai selejtezőtornákon 2020 tavaszán.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a mérkőzésnek, jó játékkal, biztosan nyert a magyar csapat. 32–26
60. perc:
Még egy kiállítás katari oldalon, majd Ancsin lőtt nagy gólt. 32–26
59. perc: Jamali
fölé lőtt, Suljakovic összeszedte, és a kapus az üres kapunkba ívelt. 31–26
58. perc:
Sokáig támadtunk eredménytelenül, aztán passzívnál gyorsan elvették tőlünk, majd Ajssza csavart szemtelen mozdulattal a jobb szélről a kapunkba. 31–25
57. perc: Sipost
kiállították, hetest kaptak a katariak, de Székely kivédte Ali hetesét!
57. perc:
Most Bodó harcolt ki hetest, amelyet Császár biztosan pörgetett a léc alá. 31–24
56. perc: Ali
maradt egyedül a hatoson, és a magyar kapuba pattintott. 30–24
55. perc: Bánhidi
két kapufát is eltalált egyetlen lövéssel, de kaptunk egy hetest. A hetest Császár a bal alsóba lőtte. 30–23
55. perc: Marzo
a kapufát döngette meg, Bóka pedig összeszedte a labdát.
54. perc: Bodó
lőhetett volna újabb gólt, de ezúttal a kapu fölé durrantott.
53. perc:
Megint kaptak egy hetest a katariak, belül védekezés volt az ok. A hetest Madadi mellé lőtte.
53. perc: Lékaira
lehet számítani, mert eldőlve lőtt középről a kapu közepébe. 29–23
52. perc: Roiné
vette észre a lövőzónát, és ha már kitárult előtte, akkor ő lőtt is egy gólt. 28–23
51. perc: Nagy László
vette észre az üresbe futó Bodót, aki teljesítette a házi feladatot. 28–22
51. perc: Marzo
nem lankad, ezúttal majdnem a jobb oldalon tűnt fel, és onnan lőtte a gólt. 27–22
50. perc:
Passzívig játszottunk, aztán Lékai nem túl erős lövését Suljakovic bevédte... 27–21
49. perc:
Nem elég, hogy Marzo átlövésből betalált, lökés miatt Ilyést még ki is küldték két percre. 26–21
49. perc: Katari időkérés.
49. perc: Bodó
régen lőtt már gólt, ezúttal a jobb alsót választotta 9 méterről. 26–20
48. perc: Madadi
szerezte meg a labdát a bal szélen, de eléggé ki volt már sodródva, így mellé lőtt.
47. perc:
A higanymozgású Lékai tört át a katari védelmen, és belőtte. 25–20
47. perc:
Rossz magyar bejátszás után támadtak a katariak, majd Marzo lövését védte Mikler.
46. perc: Marzo
óriási lövése lejött a lécről, Sipos viszont összeszedte. Aztán kapott egyet az arcába, de ezért nem járt büntetés.
45. perc:
Eladtuk a labdát, bár előtte úgy tűnt, szabálytalankodtak a katariak.
44. perc:
Csak nem hagyják magukat... Roiné átlövése jutott könnyen a kapunkba. 24–20
43. perc:
Labdát szereztünk, és Ligetvári üres kapuba lőtt könnyű gólt. 24–19
43. perc: Szinennek
ez volt a harmadik kiállítása, piros lapot kapott.
43. perc: Lékai
nagyszerű átadását Bóka kiválóan küldte a bal fölsőbe, ráadásul emberelőnybe kerültünk. 23–19
42. perc: Magyar időkérés.
42. perc: Nagy
labdát vesztett, némileg hullámvölgybe kerültünk, ráadásul Madadi a bal szélről a kapu közepébe pattintott. 22–19
41. perc:
Gyönyörű sánc után sikerült nagy nehezen labdát szereznünk.
40. perc:
Támadó szabálytalanságot láttak nálunk, aztán Bánhidi kommentálta az ítéletet, kiküldték két percre.
39. perc:
Ráerősítettek a katariak, most Roiné bombázott a bal alsóba. 22–18
38. perc: Lékai
nagy passzát Bóka vágta a katari kapuba. 22–17
38. perc: Nagy
labdát vesztett, hárman indultak a katariak, végül Capote lőtte be. 21–17
37. perc: Capota
igencsak belőtte magát, most a bal fölsőt lőtte ki. 21–16
37. perc: Szinent
küldték ki két percre, majd Nagy passza volt hosszú.
36. perc: Capote
tisztára játszotta magát, majd a jobb fölsőbe durrantott. 21–15
36. perc: Nagy
vette észre, hogy szabad előtte az út, betört, és a jobb alsóba lőtt. 21–14
35. perc: Ancsin
kapott kétperces büntetést, majd szerencsénk volt, mert Marzo a kapufát találta el Mikler közreműködésével.
34. perc:
Távolról próbálkozott Jamali, és 112 km/órás lövése ellen nem volt ellenszer. 20–14
34. perc:
Hetest kapott Katar, amelyet Szinen a kapu bal oldalába lőtt. 19–14
33. perc: Marzót
nehéz megállítani, nagy gólt lőtt a bal fölsőbe, aztán hirtelen Jamali tört be a másik oldalon, és szerezte a tizenkilencedik gólunkat. 19–13
33. perc: Bánhidit
hagyták egyedül, ő pedig szépen lőtt a kapu jobb oldalába. 18–12
32. perc: Marzo
nagy lendülettel érkezett, és a jobb fölsőbe pattintott. 17–12
31. perc:
A katariaké volt az első támadás lehetősége, de eladták, Hornyák végigszáguldott a pályán, és belőtte! 17–11
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, öt góllal vezetünk. 16–11
30. perc: Mikler
hatalmas védéssel szomorította el Capotét.
védte szépen a katari lövést, majd megpróbáltuk végigjátszani a félidőt. Ez nem sikerült, de Ancsin így is hatalmas bombát küldött a jobb fölsőbe. 16–11
29. perc:
Az esetnél Balogh megsérült, a padnál ápolják.
29. perc:
Labdát szereztünk, megvártuk, míg letelik az emberhátrány, aztán Bóka a bal szélről ügyesen lőtt a bal alsóba. 15–11
28. perc: Bóka
szép bejátszásával Bánhidi fordult be, és a jobb fölsőbe lőtt. 14–11
27. perc: Bánhidinél
láttak szabálytalanságot támadásban, majd az ellentámadásból kaptunk egy kiállítást és egy hetest... Rossz üzlet. A hetest Szinen a kapuba pattintotta. 13–11
26. perc: Magyar időkérés.
26. perc: Sajeb
most jött be, hát azonnal lőtt is egy gólt. 13–10
25. perc:
Most mi kaptunk hététerest, amelyet Lékai harcolt ki, Balogh pedig a hálóba pattintott. 13–9
24. perc:
Szépen találták meg beállóban Alit, aki a kapu bal oldalába lőtt. 12–9
24. perc: Bánhidi
pihenhet két percet egy rossz szerelési kísérlet után.
23. perc:
Szenzációs Balogh-passz után az érkező Lékai kiválóan lőtt ziccerből a jobb fölsőbe. 12–8
23. perc:
Üres kapuval a hátuk mögött támadtak a katariak, de nem figyeltünk Szinenre, aki távolról jól bevágta. 11–8
22. perc:
Tudatos, szép támadás végén az egyedül hagyott Hornyák remekül vágta a bal fölsőbe a labdát. 11–7
22. perc:
Újfent emberelőnybe kerültünk, mert Roinét küldték le.
21. perc:
Megint kaptak egy hetest a katariak, ezúttal is belül védekezés miatt. A hetest megint Szinen végezte el, és ezúttal a jobb alsóba pattintott. 10–7
19. perc: Hornyák
kapta a labdát Lékaitól a jobb szélen, és egészen éles szögből remekül tekert el a kapus mellett. 10–6
18. perc: Bodónál
belemenést fújtak, a másik oldalon pedig belül védekezés miatt hetest. A hetest Szinen a kapu bal oldalába lőtte. 9–6
18. perc: Roiné
középre tartó löketét szépen védte Mikler, de maradt a labda náluk. No nem sokáig, mert ezúttal Marzo lövését tolta fölé a magyar kapus.
17. perc:
Gyönyörű támadás végén Balogh Lékait hozta játékba, aki szépen lőtt a bal alsóba. 9–5
17. perc:
Emberelőnybe kerültünk, mert Szinent küldték ki két percre.
16. perc: Capote
passzát halászta le Bóka, és lassan le is járt az emberhátrányunk.
15. perc: Nagyot
nem tudták megállítani, emberrel a nyakán lőtt a kapu jobb oldalába. 8–5
15. perc: Marzo
alsó lövése sok kísérlet után csak utat talált a jobb alsóba. 7–5
14. perc: Ilyést
küldték ki két percre, mert lebirkózta a beállót.
13. perc:
Igaz, hogy Ali beállóból szép gólt szerzett, de a másik oldalon Bodó távolról a sánc között vágta a bal fölsőbe a labdát. 7–4
12. perc: Bóka
kapta a bal oldalon Bodótól, és a rövid sarokba pattintott. 6–3
12. perc: Mikler
remekül védte Marzo lövését.
11. perc:
Hosszan támadtak a katariak, aztán Capote nem jutott lövéshez, Nagy gyorsan indult, és a bal alsóba lőtt. 5–3
9. perc: Balogh
jó bejátszását Bánhidi lőhette rá, de Sarics védett.
8. perc:
Emberhátrányban támadtunk, és nem siettettük. Aztán Lékai a védőkbe lőtt, gyorsan indult Katar, és Zuaui belőtte. 4–3
7. perc: Capote
kapta a labdát, és jobbról a kapufa segítségével hozta közelebb Katart. 4–2
6. perc: Capotét
megállítottuk, de kaptak egy szabaddobást, és már passzívot jeleztek a bírók, amikor Bodót lökés miatt kiküldték két percre. Amúgy Bóka volt a szabálytalan...
5. perc: Balogh
átadását halászta le a levegőből Bánhidi, és hiába lógtak a nyakán, ő belőtte. 4–1
4. perc: Ali
fordult be, és a jobb alsóba lőtt. 3–1
4. perc: Nem tartott sokáig, máris időt kért Katar.
4. perc: Balogh
játszott Bodóhoz, aki távolról jól besuvasztotta a bal alsóba. 3–0
3. perc: Marzót
lesáncoltuk, de maradt a labda náluk, Marzo megint próbálkozott, de fölé lőtt.
2. perc: Ilyés
sáncolt, megszereztük a labdát, de nem siettük el a támadást. Balogh eljátszotta, hogy passzol, aztán nagy erővel lőtt a bal alsóba. 2–0
1. perc: Balogh
ment be a lazán védekező katariak között, és szépen lőtt a bal fölsőbe. 1–0
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta pirosban, a katari tiszta fehérben játszik.

ELŐZMÉNYEK

Mindkét csapat két teljesen ellentétes arcát mutatta eddig a vb-n, a katariak kikaptak Angolától a nyitó körben, míg a mieink csak döntetlenre végeztek Argentínával, majd aztán a második fordulóban a közel-keletiek Egyiptomot, mi Angolát győztük le simán.

A harmadik fordulóban már a harmadik kontinensről érkező ellenféllel kerülünk szembe a vb-n. Az ázsiai férfi kézilabdát a Rivera-korszak kezdetétől, 2013-tól uraló katariak közül csupán hatan maradtak a keretben a négy évvel ezelőtt vb-döntőt játszók közül, de a két évvel ezelőtti tornához képest is fiatalodott a csapat, s már nem kizárólag készen vett külföldiekre alapul (ebben szerepe van a nemzetközi szövetség honosítási korlátjának is). Persze ha megnézzük a jelenlegi névsort, még mindig jelentős hányadát adják a keretnek a honosított játékosok, van szerb, bosnyák, egyiptomi, francia, kubai és tunéziai születésű játékosuk is. A közvélemény és a szurkolók körében továbbra is érezhető egyfajta ellenszenv Katar iránt, az Angola elleni meccsükön például az egész csarnok az afrikai csapatnak szurkolt.

• A világbajnokság beharangozóját itt lehet elolvasni.
• A magyar válogatottat ebben a cikkben mutattuk be.