Ötödszörre összejött: Spanyolország az Európa-bajnok!

2018.01.28. 20:15
Spanyolország állva hagyta a második félidőben Svédországot (Fotó: AFP)
Ötödször futott neki Spanyolország a férfi kézlabda Eb-döntőnek, és ötödszörre végül sikerült. Az első félidőben nagyszerűen játszottak a svédek, de a másodikban nem tudtak mit kezdeni a spanyolok védekezésével, így fejet kényszerültek hajtani. Spanyolország győzelmével kijutott jövő évi világbajnokságra is.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
DÖNTŐ
SPANYOLORSZÁG–SVÉDORSZÁG 29–23 (12–14)
Zágráb,
12 500 néző. V: Gubica, Milosevic (horvátok)
SPANYOLORSZÁG: Corrales – SOLE 5 (3), Gurbindo 1, Sarmiento 1, Aguinagalde 1, R. ENTERRIOS 4, Rivera 1. Csere: STERBIK (kapus), G. Guardiola 1, MORROS, Canellas, A. Dujshebaev 4 (1), Arino 4, Figueras 1, BALAGUER 5, Goni 1. Szövetségi kapitány: Jordi Ribera
SVÉDORSZÁG: APPELGREN – Ekberg 4 (1), Arnesson 1, Darj, Nielsen 5, Hennigsson 2, Wanne 3. Csere: Palicka (kapus), Zachrisson 3, Gottfridsson 2, F. Pettersson, Jeppsson 1, Östlund, Tollbring, L. Nilsson 2. Szövetségi kapitány: Kristjan Andrésson
Az eredmény alakulása. 5. perc: 3–2. 10. p.: 4–4. 12. p.: 4–7. 21. p.: 7–10. 30. p.: 11–14. 43. p.: 20–15. 52. p.: 25–17. 56. p.: 27–20
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 5/4, ill. 2/1

A HARMADIK HELYÉRT
Franciaország–Dánia 32–29
(17–14)

Történelmileg ellenkezőbb előjelekkel nem is készülhetett volna az utolsó meccsre az elődöntő előtt várthoz képest meglepetésre fináléba jutó svéd és spanyol a válogatott, hiszen a skandinávok korábban négy alkalommal (1994, 1998, 2000, 2002) nyerték meg a viadalt, és soha nem veszítettek kontinensviadalon döntőt, míg az ibériaiak mind a négy Eb-fináléjukat elbukták (1996, 1998, 2006, 2016), e viadalon még soha nem végeztek az élen. A közelmúlt eredményei többségében ugyan a spanyolok mellett szóltak – a svédek nem véletlenül nem voltak dobogón sem 16 éve –, a két csapat 2016-os olimpiai selejtezője ugyanakkor mély nyomott hagyott a déliekben: bár két góllal legyőzték Malmőben az északiakat, körbeverés miatt ez az eredmény kevés volt, és lemaradtak Rióról.

AZ EB VÉGEREDMÉNYE
Győztes: SPANYOLORSZÁG (Julen Aguinagalde, Aitor Arino, David Balaguer, Joan Canellas, Rodrigo Corrales, Alex Dujshebaev, Daniel Dujshebaev, Raúl Entrerríos, Angel Fernandez, Adrian Figueras, Gedeon Guardiola, Iosu Goni Leoz, Eduardo Gurbindo, Viran Morros, Gonzalo Pérez de Vargas, Valero Rivera, Daniel Sarmiento, Ferran Sole, Strebik Árpád, szövetségi kapitány: Jordi Ribera)
16. Montenegró

A meccs elején ugyan háromszor a spanyolok kerültek előnybe, a svédeknél Jesper Nielsen sorozatban három gólt is dobott, majd jött Hampus Wanne gyors indításból szerzett találata, és Jordi Ribera máris indokoltnak látta időt kérni (4–6). A szélső remekül kezdett támadásban, akárcsak a kapuban Mikael Appelgren, aki húsz perc után bőven 50 százalékos hatékonyság fölött járt, a kiválóan és rendkívül feszesen működő hatosfal mögött magabiztosan hárította az átlövéseket (8–10).

Rodrigo Corrales ehhez képest a túloldalon nem hozott bravúrokat, a félidő hajrájára érkezett is Sterbik Árpád, akit akcióból Nielsen látványos ejtéssel avatott fel. A jobban induló északiak diktálták a tempót, és tartották kétgólos előnyüket a szünetben is (12–14). Vajon ki gondolta ezt az első fordulóban, amikor a svéd gárda a félidőben nyolc góllal „égett", és volt pillanat, hogy tízgólos hátrányban kullogott Izland után?

A második játékrészre viszont nagyon felpörögve érkeztek ki a spanyolok, és bő másfél perc alatt ki is egyenlítettek. Hiába volt Appelgren ziccervédése és Kristján Andrésson időkérése, az All Star-válogatottba is beválasztott Ferran Solé hetesével átvették a vezetést a piros mezesek (15–14).

Érezhetően megbicsaklott a svéd önbizalom, Appelgren például hetest védett, ám labdaeladás után úgy kapott gólt, hogy csapattársával, Palickával konzultált a padnál. 7–1-es spanyol rohammal indult a félidő, és Andrésson jobbnak látta már a 42. percben kikérni az utolsó időt is 19–15-nél, mert David Balaguerék rendre ütemet fogtak csapatán. A jobbszélső egyébként szenzációs teljesítményt nyújtott: az időkérés után az ötödik góljával terhelte az ellen hálóját, mindegyiket a fordulás után szerezve!

Horvátország–Montenegró

Automatikus európai vb-résztvevők: Franciaország (címvédő), Spanyolország (Európa-bajnok), Dánia, Németország (rendező)

Eduardo Gurbindo kétpercese adhatott volna esélyt a svédeknek, ám Niclas Ekberg ebben a lélektani pillanatban szétforgácsolta a kapufát a hetesével, miközben Sterbik beállítása fordulatot jelentett, tartást adott a spanyol védekezésnek, és amikor kellett, csapattársai is segítették: Álex Dujshebaev például a hatos fölé berepülve mentett üres kapus helyzetnél.

A másik együttesben Balaguer viszont nem hibázott a kapus hiányában sem. A svéd csapat megrendült, az 50. percben 23–16-nál gyakorlatilag eldőlt a finálé, a végén csak a különbség volt kérdéses. A svédek úgy zárták az Eb-t, ahogy kezdték Izland ellen: teljes lefagyással. Sterbik Árpád, a meccs embere (hivatalosan is!) pedig egy hosszú hétvégére beugorva a kontinens élére segítette Spanyolországot, amely a második félidőt 17–9-re megnyerve, 29–23-as sikerrel hódította el a trófeát.

Spanyolország négy elveszített Eb-finálé után felért a földrész trónjára, története során először lett Európa-bajnok, továbbá bónuszként kijutott a világbajnokságra is. Svédország ugyanannyi vereséggel zárta a tornát, mint győzelemmel, és júniusban vár rá a Hollandia elleni vb-selejtező.

Így ünnepeltek a spanyolok az öltözőben

Sterbik Árpád a helyosztókra beugorva letéteményese lett a spanyol Eb-aranynak (fotó: AFP)

A döntő összefoglalója

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, vége az Eb-nek. Spanyolország a második félidőben állva hagyta Svédországot, és teljesen megérdemelten győzött. 29–23
60. perc: Ekbergnek
jutott a döntő utolsó gólja, mert a spanyolok már nem akartak támadni. 29–23
60. perc: Goni
lőtt még egy gólt a spanyoloknak. 29–22
59. perc:
A spanyol kispadon már táncolnak a játékosok és a szakvezetők...
58. perc:
Labdát szereztek a svédek, de Tollbring ziccerét Sterbik kifogta.
58. perc: Nielsen
szinte pillanatokon belül szépített. 28–22
57. perc: Dujshebaev
újabb góljával már hét közte. 28–21
57. perc:
Azért Nilsson jelezte, hogy ő is itt van, nagy átlövésgól a jobb alsóba. 27–21
56. perc: Arino
a negyedik góljával jelentkezett, egyre közelebb a spanyolok első Európa-bajnoki címe. 27–20
56. perc:
Svéd labdaszerzés után Henningsson lőtt Sterbik lába között gólt. 26–20
55. perc: Jeppsson
szépített egy szép átlövésgóllal a bal fölsőbe. 26–19
54. perc:
Emberhátrányból is belövik... Ezúttal Sarmiento lőtt a jobb szélről a bal alsóba. 26–18
53. perc: Ekberg
a jobb szélről szépen lőtt Sterbik feje fölött a léc alá. 25–18
53. perc:
Emberelőnybe kerültek a svédek, Morrost küldték ki két percre.
52. perc: Dujshebaev
ellen sem tudnak a svédek mit tenni, betörés után lőtt gólt. 25–17
52. perc: Arino
szerzett labdát, úgy tűnik, a svédek összeomlottak. Ez volt a 14. eladott labdájuk.
51. perc: Aguinagalde
is lőtt egy gólt, beállóból a jobb alsóba. 24–17
50. perc: Lucas Nilsson
szép betörés végén lőtt a léc alá. 23–17
50. perc:
A svédek a veszett fejsze nyele után kapkodtak, hét a hat ellen támadtak, aztán eladták a labdát, és Balaguer az üres kapuba lőtt. 23–16
49. perc:
Már hat góllal vezethetnek a spanyolok, hiszen heteshez jutottak. A hetest Dujshebaev belőtte. 22–16
48. perc: Sterbik
óriási védése után tovább szenvedtek a svédek. Ekberg kesergett.
47. perc:
Kiegészültek a spanyolok, aztán belemenést láttak náluk.
46. perc: Raúl Entrerríos
nagyon szépen lőtt betörés után a jobb alsóba. 21–16
46. perc:
Akkor most a svédektől is kiküldtek egy embert, Darj rángatta kétpercest érően Aguinagaldét.
45. perc:
A hetest Ekberg a kapufára dobta...
45. perc: Gottfridsson
tört be, Gurbindo megrántotta, hetes és két perc.
44. perc: Raúl Entrerríos
lövését védte Appelgren.
43. perc:
Megtört a jég, Henningsson áthámozta magát a védőfalon, majd a jobb alsóba lőtt. 20–16
43. perc:
Ha a svédek nem lőnek gólt, majd Balaguer megteszi... A bal szélről ejtett a jobb alsóba. 20–15
42. perc: Zachrisson
előkészítetlen lövése jött le a blokkról, aztán Ekberg lőtt kapura, de Sterbik védett.
42. perc: Mielőtt végleg elúszna a hajó, jön a svéd időkérés.
42. perc:
Aztán kaptak a svédek egy óriási gólt is. Balaguer bal kézzel nagyon bevágta a kapu bal oldalába. 19–15
41. perc:
Ez nem tetszett a svéd kispadnak, kaptak is egy sárgát.
41. perc: Henningssonnál
támadó szabálytalanságot fújtak.
41. perc: Entrerríos
találta el a kapufát betörés után.
41. perc:
Spanyol labdaszerzés után inkább megálltak a spanyolok, nem sietnek.
40. perc:
Tíz perc alatt egy gól a svédek termése a második félidőben, ez semmiképpen sem nevezhető soknak...
39. perc:
Labdát szerzett Arino, végigszaladt a pályán, majd könnyű gólt lőtt. 18–15
39. perc:
Sokáig keresték a rést a spanyolok a védőfalon, majd hetest harcoltak ki. A hetest Solé kihagyta! Appelgren szépen védett.
38. perc: Sterbik
bravúrja után Arnesson szomorkodhatott.
37. perc:
Zakatolnak a spanyolok, Raúl Entrerríos vágta a labdát a bal fölsőbe. 17–15
36. perc: Zachrisson
balra cselezett, majd a bal alsóba lőtt. 16–15
3
5. perc:
Svéd belemenés, ezek nem éppen az északiak percei. Dujshebaev lövését védte Appelgren, de Balaguer lövése ellen már tehetetlen volt. 16–14
35. perc:
Régen vezettek a spanyolok, most már náluk az előny.
34. perc:
A hetest Solé a jobb felsőbe lőtte. 15–14
34. perc:
Heteshez jutottak a spanyolok mert Entrerrios ellen Darj szabálytalankodott. Darj kapott egy kétperces büntetést is.
34. perc:
Lépéshiba a svédeknél, megzavarták őket a spanyolok a nyitott védekezéssel.
33. perc: Svéd időkérés.
33. perc:
Megint labdát vesztettek a svédek, de Balaguer ezúttal a kapufára dobta a ziccert, mert Appelgren még belepiszkált..
32. perc:
Spanyol labdaszerzés után gyorsan indult Balaguer, és máris egyenlő! 14–14
32. perc: Arino
kapott szép labdát a bal szélen, és a kapufa segítségével a hálóba lőtt. 13–14
31. perc: Arnesson
próbálta mindjárt növelni a svéd előnyt, de Sterbik biztosan védett.
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, jobban játszanak eddig a svédek, és megérdemelten vezetnek. 12–14
30. perc:
Tapadnak a spanyolok, Figueras talált rést hat méterről a svéd védőfalon. 12–14
29. perc:
Óriási svéd gól. Gottfridsson vagy kilenc méterről lőtt nagy gólt. 11–14
29. perc:
Rendkívül hosszú spanyol támadás után már passzívat jeleztek, amikor Canellas a kapufát találta el.
28. perc: Zachrisson
tört be a védőfalba, nem figyeltek rá, ő viszont a jobb alsóba lőtt. 11–13
27. perc: Figueras
fordult be, de szabálytalankodtak vele, hetes. A hetest Solé belőtte a jobb alsóba. 11–12
26. perc: Zachrisson
lövése a kapufáról Sterbikre pattant.
26. perc: Solé
ment fel átlövésre, és meglepte vele a svédeket. Besurrant a labda a jobb alsóba. 10–12
25. perc: Jesper Nielsen
maradt teljesen egyedül középen, és átejtette Sterbiket. 9–12
25. perc: Entrerrios
került helyzetbe, de mellé lőtt. Ő azt reklamálta, hogy szabálytalankodtak vele.
24. perc: A spanyol edző kapust cserélt, Sterbik állt be.
24. perc: Arnesson
két ember között is lőni tudott, méghozzá a léc alá. 9–11
23. perc: Arino
kicsit nehéz helyzetből lőhetett a bal szélről, de ügyesen bevágta a bal alsóba. 9–10
22. perc:
Természetesen kapus nélkül támadtak a svédek emberhátrányban, méghozzá elég hosszasan, de aztán rossz bejátszás miatt labdát vesztettek.
22. perc: Svéd időkérés.
22. perc: Dujshebaev
óriási góljával kapaszkodnak a spanyolok. Nagyon bevágta a bal fölsőbe. 8–10
21. perc: Zachrissont
küldték le két percre.
21. perc:
Heteshez jutottak a svédek, Sterbik jött védeni. Ekberg vállalta el, és biztosan lőtt a bal fölsőbe. 7–10
20. perc: Appelgren
védett, de Guardiola bevetődve megkaparintotta a labdát, majd kegyetlenül belőtte. 7–9
19. perc: Jeppson
vállalta el a lövést de eléggé fölé lőtt.
19. perc: Dujshebaev lövése kijött Appelgrenről, majd Canellas lövését is védte a kapus.
18. perc: Wanne
kapott labdát a bal szélen, de nagyon ügyesen a rövid sarokba perdített. 6–9
17. perc: Rivera
megint a rövid sarkot vette célba, de ezúttal sem lőtte be.
16. perc:
Nem sokáig örülhettek a spanyolok, mert Zachrisson szépen szedett össze egy átadást és a bal alsóba lőtt. 6–8
16. perc: Gurbindo
labdát lopott, indította Solét, aki biztosan lőtte be a ziccert. 6–7
15. perc:
Ez jól jött a spanyoloknak, mert Raúl Entrerríos nagy gólt lőtt a bal fölsőbe. 5–7
15. perc: Arnesson
nagy lövése a lécről jött ki.
15. perc: Aguinagalde
nem tudott befordulni, csak egy szabaddobást harcolt ki. Utána azonban Gurbindo lőhetett, de Appelgren kirúgta a labdát a bal alsóból.
14. perc: Zachrisson
belemenése után a spanyolok újra lehetőséget kaptak a felzárkózásra.
13. perc: Canellas
kapott lehetőséget a jobb szélen a gólszerzésre, de a svéd kapus lábáról kipattant a labda.
12. perc:
Akár néggyel is vezethettek volna a svédek, de Darj óriási ziccerben a lécre lőtt.
12. perc:
Rossz spanyol bejátszás után megint Wanne maradt elöl egyedül, be is vágta. 4–7
11. perc: Jött is a spanyol időkérés.
11. perc: Appelgren
újra labdát fogott, villámgyorsan indult Wanne, és biztosan lőtt a jobb alsóba. 4–6
10. perc:
A svédek nagyon jól koncentráltak, mert meglehetősen gyorsan megszerezték újra a vezetést Gottfridsson révén. 4–5
10. perc: Gurbindo
szedte össze a labdát, aztán befordult, és valahogy begyötörte az egyenlítő gólt. 4–4
9. perc: Rivera
ziccert hibázott, ennek aztán az lett a következménye, hogy Jesper Nielsen a hatosról nagyon bevágta. 3–4
8. perc:
Izgulnak a svédek is, mert rendkívül gyorsan elszórták a labdát támadásban.
8. perc:
Maradt a labda azonban a svédeknél, de nem sokáig, aztán belemenést fújtak a spanyol beállónál.
7. perc:
Megint rontottak támadásban a spanyolok, de a gyors svéd akció ezúttal nem hozott eredményt.
6. perc: Appelgren
nagyot fogott, gyorsan indítottak a svédek, Jesper Nielsen pedig belőtte. 3–3
5. perc:
Heteshez jutottak a spanyolok, Solé biztosan lőtt a léc alá. 3–2
3. perc:
Ismét egyenlítettek a svédek, tapadnak a spanyolokra. 2–2
2. perc: Raúl Entrerríos
mesterien lőtte ki a bal felső sarkot. 2–1
2. perc:
Úgy tűnt, kivédekezik a spanyolok a svéd támadást, de a svédek egyenlítettek. 1–1
1. perc: Rivera
góljával megszerezte a vezetést Spanyolország. 1–0
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés.

(17–14)
Gólok: N. Karabatic 9, Abalo, Sorhaindo 5-5, Mahé 5/1, Porte 4, Remili 2, Dipanda, Guigou, illetve Lindberg 12/1, Laug Schmidt, Mortensen 4-4, H. Toft Hansen, Zachariassen 2-2, M. Hansen 2/1, Damgaard, Mensah Larsen, Kirkelökke

ELŐZMÉNYEK

A svédek tizenhat év után jutottak be ismét a döntőbe, míg a spanyolok két éve is ott voltak a fináléban, de alulmaradtak a németekkel szemben. Abból a csapatból tízen is ott vannak most a spanyol keretben. Húsz éve már rendeztek svéd–spanyol Eb-döntőt, azt 25–23-ra nyerték meg az északiak.

„Csak azt remélhetem, hogy folytatjuk az Eb-döntőkre vonatkozó sorozatunkat" – mondta a svéd válogatott beállója, Jesper Nielsen. Nem elhanyagolható szempont, hogy a svédek hosszabbításra kényszerültek a dánokkal szemben, így több játékperccel a lábukban érkeznek az utolsó meccsre. Különösen igaz ez a PSG játékosára, aki egy kiállítást leszámítva végigjátszotta az elődöntőt.

A spanyol védekezés eddig remekül vizsgázott az egész torna során, a franciákat is ezzel tudták megállítani, átlagban 23.7 gólt engedélyeztek az ellenfeleknek, hárommal kevesebbet, mint a svédek. A lőtt gólok tekintetében csak egy találat a két csapat közötti különbség (196-nál járnak a spanyolok, 195-nél a svédek).

„A védekezés és a kapusteljesítmény most is nagyon fontos leszmondta Julen Agiunagalde. – Mindkét csapat remek kapusokkal rendelkezik, és sokszor ők döntik el a finálékat. Szóval remélem, Rodrigónak és Árpádnak jó meccse lesz."

Mint ismert, a nyártól a Veszprémet erősítő Sterbik Árpádot az elődöntő előtt cserélte be Jordi Ribera spanyol kapitány a megsérülő Gonzalo Pérez de Vargas helyére, a Vardar Szkopje játékosa pedig öt hetesből hármat is megfogott a franciák ellen. Sterbik december közepén játszott legutóbb mérkőzést, és a sok hiányzó miatt a klubjában sem tudtak igazi munkát végezni az Eb alatt, ezzel együtt reményét fejezte ki, hogy a döntőben még többet tud segíteni a válogatottnak.

Az Európa-bajnok egyben egyenes ágon kvalifikálja magát a következő világbajnokságra és Eb-re, míg a vesztes a szombati sorsolás értelmében a hollandokkal vív vb-selejtezőt júniusban.