Férfi kézi Eb: kiszenvedett spanyol siker Ausztria ellen

2014.01.20. 19:55
Szilágyi Viktor öt góllal segítette az osztrákokat, de a spanyolok eggyel jobban jöttek ki a meccsből (Fotó: Reuters)
A Dániában zajló férfi kézilabda Európa-bajnokságon a középdöntő második fordulójában a spanyol válogatott a vártnál sokkal nehezebben, 28–27-re győzte le Ausztriát.

AUSZTRIA–SPANYOLORSZÁG

A csoportkört sérülés miatt kihagyó klasszis spanyol beálló, Julen Aguinagalde góllal jelezte: megérkezett az Eb-re, majd Jorge Maqueda és hetesből Joan Canellas is betalált, a megszeppent osztrákok 2:14 perc elteltével háromgólos hátrányba kerültek. A spanyolok azonban elkövették azt a hibát, hogy fél gőzzel elintézhető ellenfélnek néztek ezek után Ausztriára. Raul Santos két góljával felvette a meccs tempóját a picit lesajnált rivális – a szélső az osztrákok legfoglalkoztatottabb játékosa az Eb-n –, és kiegyenlített meccsen tartotta két-három gólos hátrányát.

A félidő közepén Ausztria 5–1-es periódussal lepte meg a vb-címvédőt – és a világot –, a spanyolok számára a könnyed sétagaloppnak induló ütközet egycsapásra izzadtságszagúvá vált. Aguinagaldén kívül nem igazán volt spanyol játékos, aki húzóember tudott lenni – a szünetben 7/6 volt a beálló lőlapjára írva. Ha az osztrákok bírják a tempót a hajrában, még nagyobb meglepetést is okozhattak volna, így viszont 3–0-s rohammal zártak a spanyolok, akik kétgólos előnnyel várták a második félidőt (12–14).

A szünet után friss, pattogós osztrákok érkeztek a pályára, így hiába pörgött fel a spanyol együttes támadójátéka, messzire nem jutott vele. Igaz, Ausztria sem közeledett, kitartott az előny.

Ezt követően Maqueda percei jöttek, előbb átlövésből, majd egy labdaszerzés után indulásból is eredményes volt, s ezt követően állandósulni látszott a négygólos különbség, sőt Canellas góljával már 23–18-ra vezettek a spanyolok. Az osztrák csapat azonban nem adta fel, Szilágyi Viktor vezérletével 24–22-re visszakapaszkodott, és nem is engedte ismét elszakadni a vb-címvédőt (25–27). Mi több, az emberelőnybe kerülő osztrákok Robert Weber ziccerével két perccel a vége előtt egyre feljöhettek volna, de José Sierra védett. Egy perccel később hiába nyerte meg ugyanezt a párharcot az osztrák, fél perc maradt már csak az egyenlítésre (27–28).

Hat másodperccel a vége előtt Ugalde rontása után Ausztriának sansza volt az ikszre, az időkérés után azonban már csak egy időn túli szabaddobás következett Gedeon Guardiola szabálytalansága után, Szilágyi dobása pedig kevéssel a bal felső mellé szállt.