Kéziseink 20 percig tartották a lépést, aztán futottunk Dánia után

2014.01.20. 20:25
Putics Barna egy gólt szerzett – nehéz volt átlőnünk a dán falat (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 10–10-ig tartotta a lépést a házigazda dán válogatottal az Európa-bajnokság középdöntőjének 2. fordulójában, de utána nem tudott ellenállni a címvédő nyomásának, és végül négygólos vereséget szenvedett Herningben. A vereséggel eldőlt, hogy Mocsai Lajos válogatottja nem juthat be az elődöntőbe. Legjobbjaink a torna e fázisában eddig pont nélküli Ausztria ellen zárnak a középdöntőben.

1. félidő

Amint arra számítani lehetett: a dánok nagyon megnyomták a kezdést, telt házas hazai közönség előtt más választásuk nem is volt. Azonnal a parkettbe akartak döngölni minket a vendéglátók, és 2–0-s vezetésnél úgy nézett ki: ez sikerül is nekik. Csak kapkodtuk a fejünket. Aztán előbb rendeztük a védekezést, majd idővel a támadást. A 9. perc elejéig ugyan még csak egy gólt szereztünk, utána azonban Iváncsik Gergő hetesből, majd Gulyás Péter labdaszerzés utáni lerohanásból talált be, felzárkóztunk mínusz egyre. Többet azonban nem engedélyeztek nekünk a dánok. A házigazda bőven feltolta a védekezését, majdnem a szaggatottig, plusz zavaró, kilépő embere is volt. Ancsin Gábor azonban előrántott egy duplát, így tartottuk a lépést, a 12. percre pedig Tatai Péter bravúrját követően Császár Gábor találata már egyenlítést ért (6–6).

Ancsin a hajrában sérülés miatt nem lehetett a pályán

Zubai Szabolcs ziccert rontott, de Ancsin betört: átvettük a vezetést! Tatai újabb védése után ugyan visszakerült a labda a dánokhoz, de időt kértek, ami jó jel volt a számunkra. Érződött, hogy nincs rend a dán fejekben, simának tűnő meccsen hátrányba kerültek, ráadásul látványosan szenvedtek. Rémálmainkban se jöjjön elő azonban a folytatás, egy perc alatt 3–0-s etapot húztak elő a házigazdák – benne két lerohanással –, de sikerült megállítani az ellent.

A 18. percben emberelőnybe kerültünk, Szalafai Gábor és Szöllősi Szabolcs góljával 2–1-re hoztuk ezt a két percet, tartottuk a versenyt a dánokkal. Rossz bejátszásokkal, technikai hibákkal, belemenésekkel segítettük a dánokat, no meg azzal, hogy védelmünk középen átlőhető volt. Tanácstalanná vált a támadójátékunk, amikor végre lövésig jutottunk, azt meg elrontottuk. Mínusz kettőnél Szöllősit állították ki, és 2–0-t hoztak ki ebből az ismét lendületbe jött dánok. Közel nyolc perc után Iváncsik Gergő büntetőjével mozdultunk el a holtpontról, majd a végjátékra beszálló friss erőnek, Lékai Máténak volt megint egy egész pályás lövése – ezúttal nem lett belőle gól. Maradt a szünetre a háromgólos dán előny (14–11).

2. félidő

A második félidő elején 21 mp kellett a magyar emberelőnyhöz, Iváncsik Gergőnek még annyi sem a gólhoz, viszont 2–1-re „odaadtuk" a két percet az emberhátrányban lévő dánoknak. Ilyés Ferenc kiállítása alatt azonban 1–1-et tudtunk, ami azért biztató volt. Védekezésünk sajnos nem igazán állt össze, és Tatai sem találkozott a labdával. Legfeljebb, amikor a hálóból kotorta ki. Pörögtek a dánok, néha túlságosan is, a 40. percben öttel vezettek (20–15).

Ilyés a 41. percben piros lapot kapott

Érkezett a kapunkba Mikler Roland – rögtön védéssel mutatkozott be –, de helyette sajnos Ilyésre fókuszálhattunk, akit azonnali piros lappal állítottak ki a 41. percben, amikor látványosan ellökte ellenfelét. Zubaival karöltve hiába tiltakozott, hogy nem volt ez akkora durvaság – tényleg nem volt az, maximum két percet ért –, nem hatotta meg a szlovén bírópárost. Lékai bátor egyéni vállalkozásai hoztak színt – és olykor gólt – a játékunkba, de nem tudtuk megközelíteni az ellenfelet. Ancsin Gábor egy ütközés után a lábát fájlalva kivált a játékból, jeges tömlővel nézhette végig a folytatást. A 47. percben, mínusz ötnél (24–19) Mocsai Lajos időt kért.

A záró nyolc percet magyar emberelőny és Iváncsik Gergő újabb értékesített hetese vezette fel – 4/4-gyel állt a veszprémi szélső büntetőből –, aztán ezzel el is ment a fórunk. Próbálkoztunk a kinti átlövésekkel, de nagyon nem jöttek be. A széleket és a beállókat pedig nem foglalkoztattuk, lőtt gól nélkül azonban lehetetlen vállalkozás volt a felzárkózás. Bár közte kettőre még feljöttünk, a vége mínusz négy lett (28–24).

FÉRFI KÉZILABDA EB
KÖZÉPDÖNTŐ, I. CSOPORT
2. FORDULÓ

DÁNIA–MAGYARORSZÁG 28–24 (14–11) – online tudósítás

Herning, 14 000 néző. V: Kristic, Ljubic (szlovénok)
DÁNIA: LANDIN – Lindberg 1, Sondergaard 2, MOGENSEN 5, Toft Hansen 1, M. HANSEN 5, Eggert 3 (1). Cs: Green Krejberg (kapus), Mollgaard 1, CHRISTIANSEN 3, Spellerberg 1, Knudsen 1, Larsen, Mortensen 3, Svan Hansen 2, Thomsen
MAGYARORSZÁG: Tatai – Gulyás P. 3, Ancsin 4, Ilyés, Schuch, Zubai Sz., CSÁSZÁR 2. Cs: Mikler (kapus), IVÁNCSIK G. 6 (4), Putics 1, Szalafai 1, Szöllösi Sz. 1, LÉKAI 3, Mocsai T. 2, Nagy K., Vadkerti A. 1
Az eredmény alakulása. 4. perc: 3–1. 11. p.: 6–4. 14. p.: 6–7. 16. p.: 9–7. 20. p.: 10–10. 27. p.: 14–10. 33. p.: 16–13. 38. p.: 19–14. 44. p.: 22–18. 50. p.: 25–21. 59. p.: 26–24
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 6/4
Ausztria–Spanyolország 27–28
(12–14)
Ld: Schmid 6, Hermann 5, Szilágyi 5, Weber 5, ill. Aguinagalde 8, Canellas 7, Maqueda 4, Rivera 4
Macedónia–Izland 27–29 (11–14)
Ld: K. Lazarov 7, Manaskov 5, Georgievszki 5, ill. Hallgrimsson 6, Sigurdsson 6, Gunnarsson 4

1. Dánia 4 4 121–102 +19 8
2. Spanyolország 4 3 1 123–113 +10 6