Egy másodperccel a vége előtt győzött a Vardar a BL-döntőben

2017.06.04. 17:51
Dibirovék Szkopjéba vitték a BL-serleget (fotó: AFP)
A kölni Lanxess Arénában rendezett férfi kézi BL négyes döntőjének fináléjában a macedón Vardar Szkopje Ivan Cupic utolsó másodpercben szerzett góljával 24–23-ra legyőzte a francia PSG-t és történelme során első alkalommal megnyerte a legrangosabb európai kupasorozatot.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
NÉGYES DÖNTŐ (KÖLN)
DÖNTŐ
PSG (francia)–VARDAR SZKOPJE (macedón) 23–24 (12–11)
Köln,
19 000 néző. V: Geipel, Helbig (németek)
VARDAR: STERBIK – Siskarjov 3, Maqueda, Canellas 2, Abutovics 1, Moraes, GYIBIROV 6. Csere: CINDRIC 3, Borozan 3, Sztojlov, Dujshebaev 2, Cupic 3 (2), Marszenics 1. Edző: Raúl González
PARIS: OMEYER – Abalo 3, Remili 3, N. KARABATIC 5, L. Karabatic, M. Hansen 4 (1), Gensheimer 2 (1). Csere: Skof (kapus), Stepancic 2, Nielsen, NARCISSE 4, Möllgaard. Edző: Zvonimir Serdarusic
Az eredmény alakulása. 12. p.: 5–2. 20. p.: 7–4. 28. p.: 10–10. 37. p.: 15–13. 44. p: 20–17. 52. p.: 21–21. 56. p.: 23–21
Kiállítások: 8, ill. 8 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 3/2
Raúl González:
– Fejet hajtok játékosaim, a világ legjobb kézilabdázói előtt, akikre mérhetetlenül büszke vagyok. A döntőről nem akarok beszélni, mert ez a pillanat nem alkalmas a szakmai elemzésre. Az viszont fontos, hogy köszönettel tartozom minden segítőmnek és Macedóniának. A győzelmet felajánlom a családomnak és – ez különösen fontos – a legjobb barátomnak, Gonzáleznek.
Zvonimir Serdarusic: – Nem csoda, hogy döbbenten álltak játékosaim a lefújáskor. Én is szomorú vagyok. Néhány másodperccel előtte még hosszabbítást érő gólt lőtt Narcisse, aztán egy szkopjei lerohanás... És kikaptunk. Ilyesmi csak a sportban történhet.

A 3. HELYÉRT:TELEKOM VESZPRÉM–FC BARCELONA (spanyol) 34–30 (18–17)

Miután a férfi kézilabda Bajnokok Ligájának négyes döntőjébe bejutott négy csapat közül csak a Barcelona rendelkezett BL-győzelemmel, ezért, amikor szombaton este a PSG után másodikként a Vardar Szkopje is bejutott a fináléba, biztosra vehettük, hogy új klub neve kerül a győztesek közé.

Felvezetésnek – legalábbis nekünk magyar drukkereknek – tökéletes programnak minősült, hogy a döntő előtti bronzmeccsen a Veszprém a négyes torna egyetlen sima győzelmét aratva 34–30-ra legyőzte a katalánokat, és elhódította a bronzérmet. Ennél már csak az lett volna tökéletesebb, ha Nagy Lászlóék a döntőben aratnak ma ilyen fölényes győzelmet.

A finálét azonban a macedón és a francia bajnok vívta, és a Sterbik Árpádot is foglalkoztató Vardar lendületesebben kezdett: olyannyira, hogy a lengyel Kielcével tavaly BL-t nyerő Ivan Cupic vezetésével alig 10 perc után már három góllal vezetett a szkopjei brigád – miközben a többnyire világsztárokból álló PSG csak kereste a játékát.

Ebben sokat segített, hogy Sterbik folytatta szombaton mutatott jó teljesítményét a macedónok kapujában, és az orosz szélső Timur Dibirov is remekül játszott: a 21. percben harmadik góljával már 7–5-re módosította az eredményt.

A hajrára aztán magára talált a PSG, főleg, Nikola Karabatic, aki futószalagon szállította a gólokat és végül nemcsak az egyenlítés, de a félidő utolsó percében a fordítás is sikerült a franciáknak, akik így 13–12-es vezetés mellett mehettek pihenőre, de a mutatott játékuk miatt egyáltalán nem lehettek nyugodtak.

A második félidőre valamivel lendületesebben érkezett a macedón brigád, hiszen a döntőn klasszis szélsőjátékot felmutató Dibirov vezérletével ismét megszerezte a vezetést a Vardar – olyannyira, hogy a 43. percben Ilija Abutovic kihasználta egy labdaszerzés után, hogy kapus nélkül támad a PSG és a saját kilenceséről dobott gólt az üres kapuba, amivel három gólra, 20 –17-re elhúzott a csapat.

Innen is fel tudott azonban még állni a PSG, és 8 perccel a vége előtt ismét egál volt az állás: 21–21 állt az eredményjelzőn, ám a Vardar megint meglépett két góllal, de, csak hogy fokozódjon a drámai hatás, a franciák Daniel Narcisse 4. góljával 8 másodperccel a rendes játékidő letelte előtt egyenlítettek (23–23).

Itt pedig megismétlődtek a Vardar Barcelona elleni elődöntőjén történtek: a Vardar az utolsó pillanatokban fordította a maga javára a mérkőzést: ezúttal mezőny egyetlencímvédője, Ivan Cupic vállalta magára a nagy feladatot, és egyetlen másodperccel a vége előtt a jobb szélről a hálóba zúdította a macedón klub első BL-győzelmét jelentő találatot, 24–23!

Cupic győztes gólja

Ezzel a Vardar kapusa, Sterbik Árpád pályafutása negyedik Bajnokok Ligája-sikerét aratta, majd a lefújás után kiderült, a négyes döntő legértékesebb játékosának (MVP) is megválasztották. A sorozat gólkirálya Gensheimer lett 115 találattal.

A győztes gólt szerző Cupic az első játékos 2009 óta, aki egymást követő két évben BL-győztes lett. Mint emlékezhetünk, tavaly a Kielcével ért fel a csúcsra.

Macedónia a hatodik ország, amelynek a csapata nyerni tudott a férfi BL-ben a spanyolok, a németek, a franciák, a szlovénok és a lengyelek után, és egyben a harmadik nemzet a spanyolok és a szlovénok után, amely mindkét nemnél diadalmaskodni tudott (a nőknél a Kometal Szkopje nyert 2003-ban).

A Vardar a 13. klub, amely megnyerte a legrangosabb európai klubtrófeát, és a hat év alatt a hatodik különböző győztes. A macedón sztárcsapat igen eredményes évet zárt, a női együttes második lett egy hónappal ezelőtt a budapesti final fourban.

26–27
Vardar Szkopje (macedón)–Barcelona (spanyol)
26–25

2. FÉLIDŐ

60. perc: A Vardar drámai utolsó másodpercek után hódította el először a Bajnokok Ligája trófeát.

60. perc:Cupic egyetlen másodperccel a vége előtt a szélről bevágta a győztes gólt, 23–24!

60. perc: Cupic belövi!!!

60. perc: Macedón időkérés, 7 másodperc.

60. perc: Narcisse egyenlít, 23–23!

60. perc: Karabatic harcol ki szabaddobást, törlés, 13 másodperc van hátra.

60. perc: Időkérés a PSG-nél, 28 másodperc van hátra.

60. perc: Omeyer védi Dibirov lövését, támadhat a PSG, kapus nélkül.

59. perc: 77 másodperc van hátra, emberelőnyben a Vardar.

59. perc: Luka Karabatic rántotta le Cindricet, kettő perc!

58. perc: Remili szép betörés végén, 22–23!

58. perc: Omeyer védi Cindric lövését

57. perc: N. Karabatic fölé lő, közel a végső sikerhez a Vardar, ha most gólt lő...

56. perc: Stepancic lövését Maqueda blokkolta, majd Borozan egy passzívba hajló támadás végén belövi messziről, 21–23!

55. perc: Narcisse hiába lő szép gólt egyéni akció végén, a bírók visszafújták...

54. perc: Hansen sokadik labdaeladása után Dibirov ziccerig robogott és be is vágta, 21–22!

54. perc: Francia időkérés.

53. perc: Omeyer most Moraes ziccerét, majd Dujshebaev lövését is védeni tudta néhány másodperc eltéréssel.

52. perc: Omeyer védése után Gensheimer a szélről egyenlít, 21–21!

51. perc: Miután Stepancic blokkolta Canellas lövési kísérletet a PSG támadása végén Abalo a szélről, volt eredményes, 20–21!

50. perc: Narcisse hatalmas lövését Sterbik lábbal védte a jobb alsó elől!

50. perc:Canellas be is lövi, 19–21!

49. perc: Dibirov remek labdaszerzése után a kétgólos különbségért támadhat a Vardar.

48. perc: Sterbik nélkül támad a Vardar, de Omeyer védi Dujshenaev lövését.

47. perc: Narcisse lövése becsorog Sterbiken keresztül, 19–20!

47. perc:Abutovic is kapott két percet.

46. perc: Canellas szép figura után lőtt zúgó felső lécet.

46. perc: Hansen gyakorlatilag felpofozta Cindricet, kettő perc.

45. perc:Hansen hozta közelebb a PSG-t megint, 18–20!

44. perc: Siskarev nem hagyott elvégezni egy szabaddobást, kettő perc.

43. perc: Kapus nélkül a franciák, Abutovic a saját kilenceséről lőt gólt, és fél perc múlva Siskarev is messziről eredményes, 17–20!

42. perc:Hansen találatával zárkózik a PSG, 17–18!

41. perc: Siskarev labdaszerzést követően használta ki a ziccerét, 16–18!

40. perc: Stepancic lő hatalmas gólt, 16–17!

39. perc: Újabb Karabatic találat, megint Nikola, válaszul Borozan lő óriási gólt 8 méterről, 15–17!

38. perc: N. Karabatic és Dibirov gólpárbaja folytatódik, mindketten az ötödik góljukat szerzik, 14–16!

37. perc:Dujshebaev lőtt oldalról szép gólt majd a volt magyar férfi kapitány fia szinte azonnal megszerezte a labdát és Cindricet hozta játékba, aki be is vágta a ziccert, 13–15!

36. perc: Támadót fújtak a PSG-nél, a túloldalon meg Maquedát állították meg a védők.

35. perc: Stoilov szép zárása után Cindric egyenlít, 13–13!

34. perc Narcisse, majd Nielsen lövéseit is védte Sterbik.

33. perc: Dujshebaevnél fújtak belemenést, majd Narcisse ellentmondást nem tűrően bombázott a kapuba, 13–12!

32. perc: Egy szép figura után Dibirov a szélről cunderrel egyenlít, 12–12!

31. perc: A Vardar kezdte a második félidőt.

1. FÉLIDŐ

30. perc: Cindric lőtt 8 méterről, Omeyer lábbal védett, és ezzel vége is a félidőnek, 12–11!

30. perc: Macedón időkérés.

30. perc:Stepancic vágta be a ziccert, 12–11!

29. perc: Remili gólja után N. Karabatic lopott labdát, ismét francia támadás!

28. perc: Cindric állította vissza a világ rendjét mai első góljával, 10–11!

27. perc: A macedón hatos előtti darálóban eltűnő N. Karabatic harcolt ki kettő percet Dibirovnak és egy hetest, amit Hansen értékesített, egál, 10–10!

26. perc: N. Karabatic harmadik góljával egy közte, 9–10!

26. perc: Canellas állítja vissza a kétgólos különbséget, 8–10!

25. perc: Marszenics góljára Narcisse válaszol gyorsan, 8–9!

24. perc: Abalo! A meccs eddigi legszebb gólját lövi, eldőlve, középről felhúzta Sterbik feje fölé, 7–8!

23. perc: Borozan gólt lő, de közben megint nagyot kapott. N. Karabatic kap két percet. Némi hirig után folytatódik a meccs, 6–8!

23. perc: Remili passza után N. Karabatic talált be, 6–7!

22. perc: Dujshebaev messziről lő, Omeyer és a kapufa együttes erővel hárít.

21. perc: Gyors gólváltás: Dibirov újabb ziccerére Remili válaszolt 13 másodperc után, 5–7!

20. perc: Cindric tört be, és lőtt Omeyer kapujába, de már közbesípoltak a bírók. Aztán a tegnapi elődöntő hőse fölé lőtt.

19. perc: Macedón időkérés!

19. perc:Sterbik! Kivédte Gensheimer hetesét!

18. perc: Canellas kapott két percet, miután megborította Hansent, plusz, francia hetes!

18. perc: Dibirov besuhintotta a hatodik szkopjei gólt egy gyors akció végén, 4–6!

17. perc: Abalo totyorgott keveset, szabaddobással megkönyörültek rajta, aztán Dibirov dobott kapufát.

16. perc: Omeyer nem akar lemaradni Sterbiktől, most Dibirov ziccerét védte. Mindkét kapus eddig 50 százalékkal véd.

15. perc: Luka Karabatic labdaszerzése után Sterbik védte Hansen ziccerét!

14. perc: Abutovic sózott oda Luka Karabaticnak, francia hetes. Gensheimer nem hibázott, 4–5!

14. perc: Belemenés Borozannál, feljöhet egyre a PSG.

13. perc: Hansen töri meg a párizsi gólcsendet, 3–5!

12. perc: Francia időkérés.

12. perc: Hansen labdavesztése után a Borozantól kapott passzt követően Siskarev használta ki a ziccert, 2–5!

11. perc: Fent a bírók keze, Borozan lövését védi Omeyer, aztán az újabb akció végén Maqueda löketét is hárítja a kapus.

10. perc: Sterbik bravúr Nikola Karabatic lövésénél.

10. perc:Dibirov a szélről növeli kettőre a macedón előnyt, 2–4!

9. perc: Lépéshiba a franciáknál, aztán Omeyer első védését is feljegyezhetjük, majd Sterbik hárítja Hansen lövését.

8. perc: Újabb szkopjei hetes, Cindric harcolta ki, Cupic vágta be, 2–3!

7. perc: Hansen kapott sárga lapot.

6. perc: Megvan Sterbik első védése, Remili lövését hárította. Nikola Karabatic egyenlít, 2–2!

5. perc: Hansen belépett a hatoson belülre, hiába cunderezett szépen Sterbik mellett, a túloldalon Dujshevaev megszerezte első gólját, 1–2!

4. perc: Hetes a Vardarnak. Nikola Karabatic csapott oda Dibirovnak. Cupic biztos kézzel bevágta, 1–1!

3. perc:Luka Karabatic kapott két percet, miután csúnyán odacsapott Borozannak.

3. perc: Remili szerezte a meccs első gólját, a 9-esről felugorva bombázott Sterbik kapujába, 1–0!

2. perc: Nikola Karabatic harcolt ki szabaddobást - a Vardar jól védekezik.

1. perc: Eladta a labdát a PSG az első akciója végén. A túloldalon Borozan dob mellé.

1. perc: A kékben játszó PSG kezdte a mérkőzést. A Vardar tiszta fehérben.

Megérkeztek a csapatok, BL-himnusz, koncentráció, mindjárt kezdődik a finálé!

A Vardar bevonulását Sterbik Árpád vezeti fel.

Jönnek a párizsiak, elsőként Gensheimer érkezett.

Bemutatták a mérkőzés két német játékvezetőjét.

Zajlik a meccs felvezetése a telt házas kölni Lanxess Arénában, az egykori Spice Girls-tag, Melanie C énekel.

ÉRDEKESSÉGEK

Azt nyilván nem tudjuk előre megjósolni, hogy melyik csapat nyeri meg a finálét, ám az biztos, hogy új győztese lesz a Bajnokok Ligájának. A BL döntőjében korábban még egyik csapat sem járt, a final fourban is csak a PSG, egyszer, tavaly, amikor a bronzérmet szerezte meg, a Vardar pedig fennállása legnagyobb sikerét éli meg, hiszen korábban még a kupasorozat legjobb négy csapata közé sem jutott.

A franciáknál szereplő William Accambray játékát érdemesebb lesz fokozottabban is figyelemmel követnünk, hiszen a következő szezonban már a bronzérmet megszerző Veszprém csapatánál folytatja pályafutását.

A PSG kispadján ülő vezetőedző, Zvonimir Serdarusic már átélhette milyen edzőként BL-t nyerni: 2007-ben a német Kiel csapatát vezette sikerre. Kollégája, Raúl González a Ciudad Real kispadján ülve nyert BL-t 2009-ben.

Nem mondunk meglepőt, a Bajnokok Ligájának idei gólkirálya a PSG-s Uwe Gensheimer lesz, hacsak csapattársa Mikael Hansen nem dob laza 18 góllal többet.