Ligue 1: Mbappé-mesterhármas, rangadót nyert, és élen a PSG

K. Zs.K. Zs.
2023.11.11. 18:57
Kylian Mbappé a Reims elleni meccsen – ez a mozdulat nem hozott gólt (Fotó: Getty Images)
A Paris Saint-Germian 3–0-ra győzött a Reims vendégeként a francia élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 12. fordulójának szombati játéknapján, és a tabella élére állt. Késő este a Le Havre – soraiban Loic Negóval – 0–0-ra végzett hazai pályán a Monacóval.

A PSG számára ideálisan kezdődött a mérkőzés: a 3. percben Ousmane Dembélé jobb oldalról keresztbe ívelt labdáját Kylian Mbappé kapásból, remek mozdulattal a hosszú alsó sarokba bombázta, 0–1. VIDEÓ ITT!

Nem Mbappé volt a párizsiak egyetlen kulcsembere ezen a mérkőzésen: a Reims sokat támadott, és bizony Gianluigi Donnarummának nemegyszer kellett nagyot védenie.

Nem véletlen, hogy a párizsiak bizonyos értelemben fellélegzésként élték meg az 59. perc eseményeit: egy ellentámadás végén Mbappé ügyes testcsellel megzavarta védőjét, így őrizetlenül érkezhetett Carlos Soler középre lőtt labdájára, és közelről be is pofozta a kapuba, 0–2. VIDEÓ ITT!

S még nem volt vége a bemutatónak: a 82. percben megint a saját kapujuktól, hazai szöglet után lódultak meg a párizsiak, ezúttal a csereként beálló Bradley Barcola volt a felszolgáló, Mbappé pedig egyből a hálóba vágta a középre lőtt labdát, 0–3. VIDEÓ ITT!

A kiváló napot kifogó Mbappénak volt egy kapufája is a hajrában, a mesternégyes tehát elmaradt – a győzelem azonban nem, a PSG újra vezeti a tabellát.

Egy kis stat:

• Kylian Mbappé nyolc mesterhármasnál tart a francia élvonalban, legutóbb Delio Onnis ért el legalább ennyit; a liga 299 gólos argentin rekordere 13 triplával köszönt el a nyolcvanas évek közepén;

• a PSG-ben legutóbb Edinson Cavani tartott ugyanúgy 13 gólnál 12 forduló után (2017–2018), mint most Mbappé, a francia nemzetiségű labdarúgókat és a teljes mezőnyt figyelembe véve pedig a saint-étienne-i legenda, Hervé Revelli ért el ennyit legutóbb, sőt többet is – neki a 1969–1970-es kiírás 12. fordulója után 15 volt;

• szombati mesterhármasa révén Mbappé 29 bajnoki gólnál jár az idén, ez a francia élvonal egy naptári évre jutó harmadik leggazdagabb termése az utóbbi fél évszázadban. A két jobb produkció is az övé… Az élboly: Mbappé (32, 2022), Mbappé (31, 2018), Mbappé (29, 2023), Louis Floch (28, 1973), Bernard Lacombe (28, 1977), Jean-Pierre Papin (28, 1991), Alexandre Lacazette (28, 2016).

LE HAVRE–MONACO 0–0

Drámai végkifejletbe torkollott a késő esti Le Havre–Monaco csata, amelyet a magyar válogatott Loic Nego végigjátszott. Bár mindkét oldalon adódtak gólszerzési lehetőségek – a meccs legelején Nego előtt is –, azok kimaradtak (ebben a monacóiak jártak élen).

Még az is, amelyik a 97. percben nyílt a hazaiak előtt: Samuel Grandsir tizenegyest harcolt ki. A VAR-ozás után megítélt büntetőt a sértett hajtotta végre, azonban Philipp Köhn kivédte a lövését – maradt a 0–0!

A meccsen ott volt, egyelőre civilben, a Le Havre új igazolása is: a klub a meccs előtt ünnepélyesen bemutatta André Ayew-t, aki 2015-ben szerződött külföldre a Marseille-ből, és a Swansea, a West Ham, a Fenerbahce, a katari Al-Szadd, valamint a Nottingham érintése után tér most vissza a francia élvonalba.