Löw Schön és a Császár nyomában – statisztika

2012.06.23. 10:50
Joachim Löw egyelőre nem áll, hanem csak ül a dobogón (Fotó: Action Images)
A németek négy találatot helyeztek el tegnap este Görögország kapujában (4–2), így sétáltak be a legjobb négy közé a lengyel-ukrán közös rendezésű Európa-bajnokságon. Joachim Löw szórakoztató játékot nyújtó, egyben eredményes Nationalelfet rakott össze 2006-os hivatalba lépése óta, utóbbi tényt bizonyítja: ahány nagy tornán részt vett együttesével, érmet nyert vele. Beszédes adatok következnek.

A Nationalelf sorozatban 15. tétmérkőzését nyerte meg, amivel világrekordot állított fel a Kicker Sportmagazin szerint. A csodás széria a 2010-es világbajnokság bronzmeccsén kezdődött – amelyen a németek 3–2-re legyőzték Uruguayt –, majd az Eb-selejtezőkben folytatódott, és még most, az Európa-bajnokságon is tart.

Németország 1976 óta nem szerzett négy gólt Eb-mérkőzésen, legutóbb a jugoszláviai kontinensbajnokság elődöntőjében terhelte meg az ellen kapuját négyszer, midőn kiejtette a házigazdákat. Az a találkozó is, akárcsak a pénteki negyeddöntő, 4–2-es végeredménnyel ért véget – de nem 90 perces, rendes játékidőben, hanem hosszabbításban.

Ezt követően 38 összecsapást játszott a (nyugat)német együttes úgy az Európa-bajnokságon, hogy egyszer sem jutott el négy gólig (igaz, ötször közel járt hozzá – de megállt három találatnál), a tegnap esti volt a 39. meccs a sorban.

A vb-ken ez idő alatt ugyanakkor kiosztott néhány ellenfelet a Nationalelf: 1978-ban Mexikónak (6–0), 1982-ben Chilének (4–1), 1990-ben Jugoszláviának (4–1) és az Arab Emírségeknek (5–1), 2002-ben Szaúd-Arábiának (8–0), 2006-ban Costa Ricának (42), 2010-ben Ausztráliának (4–0), Angliának (4–1) és Argentínának (4–0) vágott legalább négy gólt. Ez összesen kilenc gólzáporos győzelem.

Joachim Löw remek együttest alakított ki 2006-os hivatalba lépése óta, megkockáztatjuk, minden idők egyik legjobb német válogatottját! Amely – rakkolás, erőlködés helyett – nemcsak élvezetes, könnyed futballt játszik, hanem eredményeset is, eddigi három nagy tornáján kivétel nélkül érmet szerzett. A négy évvel ezelőtti kontinensbajnokságon második lett, a 2010-es vb-n harmadik, és a legrosszabb esetben most is megvan már a bronz – az elődöntő vesztesei egyaránt megkapják.

Löw ezzel a három „dobogóval” máris olyan német szövetségikapitány-fejedelmek nyomába eredt, mint a hét nagy tornáján öt érmet szerző Helmut Schön, aki mindegyik fajtából nyert egyet a vb-ken, ezen kívül Európa-bajnoki arany és ezüst is került a vitrinjébe, valamint a három világtornáján háromszor dobogóra álló Császár, azaz Franz Beckenbauer.

3 3
*Az 1968-as Eb-vel együtt, amelyre nem jutott ki az NSZK.
Megjegyzés: tornák alatt a világbajnokságokat, az Eb-ket és az olyan olimpiákat értjük, amelyeken az A-csapatukkal vettek részt a (nyugat)németek.

Hogy a németek által legyőzött csapatról is essék szó, írjunk ide egy-két Görögországgal kapcsolatos statisztikát is. A kék-fehérek 25. meccsüket játszották pénteken a világbajnokságok (hat meccs), az Eb-k (16) és a Konföderációs Kupák (3) során, és mindössze harmadszor értek el két gólt. A korábbi két alkalommal győztek, ezúttal nem. Három gólt még nem szereztek soha az ilyen mérkőzéseken, tízszer álltak meg egy gólnál, és 12-szer nem találtak kapuba. Összesített mérlegük a 16 Európa-bajnoki mérkőzésen: öt győzelem, három döntetlen, nyolc vereség, 14–20-as gólkülönbség.