Őrült meccs, elképesztő végjáték – 95. percbeli öngóllal nyert Irán

2018.06.15. 16:45
A meccset eldöntő pillanat, Buhadduz fejelt vetődve a saját kapujába (Fotó: AFP)
Irán egy 95. percbeli öngóllal 1–0-ra legyőzte Marokkót a 2018-as labdarúgó-világbajnokság pénteki játéknapján, a B-csoport Szentpéterváron megrendezett nyitó mérkőzésén.

FIFA VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG

B-CSOPORT, 1. FORDULÓ
MAROKKÓ–IRÁN 0–1 (0–0)
Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 62 548 néző. Vezette: Cakir (török)
MAROKKÓ:
Munir – Hakimi, Benatia, Szaissz – N. Amrabat (Sz. Amrabat, 76.), Busszufa, el-Ahmadi, Harit (Da Costa, 82.) – Belhanda, el-Kaabi (Buhadduz, 77.), Zijes. Szövetségi kapitány: Hervé Renard
IRÁN: Beiranvand – Rezaeian, Csesmi, Puraligandzsi – Anszarifard, Ebrahimi (Hosszeini, 80.), Hadzsszafi, Sodzsaei (Taremi, 68.) – Dzsahanbahs (Goddosz, 85.), Azmun, Amiri. Szövetségi kapitány: Carlos Queiroz
Gólszerző: Buhadduz (95. – öngól)
Sárga lap: el-Ahmadi (34.), ill. Sodzsaei (10.), Dzsahanbahs (48.), Anszarifard (92.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

„Az első húsz percben megroppanthattuk volna az ellenfelet” – mérkőzés utáni nyilatkozatok itt!

Hatalmas iramú első félidőt produkált a jól érzékelhetően klasszikus „ki-ki meccsre” felkészített két csapat, a szünetig akár öt-hat gólt is regisztrálhattunk volna, de végül egy sem született – a gyorsaság, a felspannoltság a befejezések minőségének rovására ment.

A marokkóiak járatták többet a labdát (25 perc után 67 százalékos volt a labdabirtoklási mutatójuk), de még akkor sem voltak képesek a kapuba találni, amikor (19. perc) másodperceken belül három lövési lehetőségük adódott – a labda elakadt a kétségbeesetten bevetődő iráni védőkben, illetve Alireza Beiranvand kapusban.

Az iráni Maszud Sodzsaei szorult helyzetben (Fotó: AFP)
A mérkőzésről készült képgalériánkat ide kattintva tekinthetik meg!

A játékrész második felére az irániaknak sikerült csillapítaniuk a tempót, lélegzethez jutó középpályásaik taktikusabb játékra váltottak, s egy labdaszerzésből (43. perc) a meccs legszebb kontráját és legnagyobb helyzetét alakították ki – csakhogy a nagy vágta után Szardar Azmun egy rossz labdaérintéssel félig-meddig hatástalanította a saját lövését, a maradék munkát pedig elvégezte Munir Mohamedi kapus, aki a kipattanóból próbálkozó Alireza Dzsahanbahs labdáját is védte bravúrral.

A második félidőre sem csökkent a tettvágy a csapatokban, de ez nem gólhelyzetekben, sokkal inkább kisebb-nagyobb sérülésekben, ápolásokban és kényszerű cserékben mutatkozott meg. Volt olyan „harcos” is, aki megrogyva is folytatni akarta ezt a roppant fontos csatát – a marokkóiak egyik legjobbja, Nordin Amrabat például szédelegve akart visszamenni a pályára, ám a stáb végül rábeszélte, jobb, ha testvére, Szofjan folytatja helyette…

Egy csatajelenet boldog vége (Fotó: AFP)

A végét igyekeztek megnyomni a második félidőben visszafogottabb marokkóiak, Hakim Zijes, az Ajax kiválósága egy gyönyörű kapáslövéssel jelentkezett (80. perc), de Beiranvand kapus is megtette a magáét, szép vetődéssel kiütötte a labdát a bal alsó elől.

Ilyen kései öngól még nem volt vb-n – statisztikai érdekességek itt!

És akkor jött az a furcsa vég: már a hosszabbítás vége felé jártak a felek (95. perc), amikor Irán szabadrúgáshoz jutott a bal oldalon, és Ehszan Hadzsszafi hosszas készülődésének meglett a gyümölcse: a rövid saroknál helyezkedő Aziz Buhadduz előrevetődve a saját kapujába fejelte a beívelt labdát… (0–1)

Irán – a második félidőben egyetlen kaput eltaláló lövés/fejes nélkül – megnyerte azt a mérkőzést, amit meg kellett nyernie a további reménykedéshez – most már „csak” óriási bravúrokra van szüksége a továbbjutáshoz.

A csoport esti rangadóján: Portugália–Spanyolország 3–3.

KAPUSOK: 1
Jasszin Bunu (Girona – Spanyolország), 12 Munir Mohamedi (Numancia – Spanyolország), 22 Ahmed Reda Tagnauti (Ittihad Tanger)
VÉDŐK: 5 Mehdi Benatia (Juventus – Olaszország), 4 Manuel da Costa (Istanbul Basaksehir – Törökország), 17 Nabil Dirar (Fenerbahce – Törökország), 2 Asraf Hakimi (Real Madrid – Spanyolország), 3 Hamza Mendil (Lille – Franciaország), 6 Romain Szaissz (Wolverhampton – Anglia)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 15 Jusszef Ait Bennasszer (Caen – Franciaország), 16 Nordin Amrabat (Leganés – Spanyolország), 21 Szofjan Amrabat (Feyenoord – Hollandia), 10 Junesz Belhanda (Galatasaray – Törökország), 14 Mbark Busszufa (al-Dzsazira – Arab Emírségek), 8 Karim el-Ahmadi (Feyenoord – Hollandia), 11 Fajszal Fadzsr (Getafe – Spanyolország), 18 Amin Harit (Schalke – Németország), 23 Mehdi Karszela (Standard Liege – Belgium), 7 Hakim Zijes (Ajax – Hollandia)
TÁMADÓK: 20 Aziz Buhadduz (St. Pauli – Németország), 13 Kalid Butaib (Malatyaspor – Törökország), 9 Ajub el-Kaabi (Berkan), 19 Jusszef en-Nesziri (Málaga – Spanyolország)
Szövetségi kapitány: Hervé Renard (francia)

IRÁN
KAPUSOK: 22 Amir Abedzadeh (CS Marítimo Madeira – Portugália), 1 Alireza Beiranvand (Perszepolisz), 12 Mohammad Rasid Mazaheri (Zob Ahan Iszfahan)
VÉDŐK: 4 Ruzbeh Csesmi (Eszteglal), 13 Mohammad Reza Hanzadeh (Padideh), 19 Madzsid Hosszejni (Eszteglal), 5 Milad Mohammadi (Ahmat Groznij – Oroszország), 15 Pedzsman Montazeri (Eszteglal), 8 Morteza Puraligandzsi (al-Szadd – Katar), 23 Ramin Rezaeian (Oostende – Belgium)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 11 Vahid Amiri (Perszepolisz), 21 Askan Dedzsagah (Nottingham Forest – Anglia), 9 Omid Ebrahimi (Eszteglal), 6 Szaeid Ezatolahi (Amkar Perm – Oroszország), 14 Szaman Goddosz (Östersund – Svédország), 3 Ehszan Hadzsszafi (Olympiakosz – Görögország), 7 Maszud Sodzsaei (AEK Athén – Görögország), 2 Mehdi Torabi (Szaipa)
TÁMADÓK: 10 Karim Anszarifard (Olympiakosz – Görögország), 20 Szardar Azmun (Rubin Kazany – Oroszország), 18 Alireza Dzsahanbahs (AZ – Hollandia), 16 Reza Gucsannedzsad (Heerenveen – Hollandia), 17 Mehdi Taremi (al-Garafa – Katar)
Szövetségi kapitány: Carlos Queiroz (portugál)