Hamiltoné a pole Belgiumban, utolérte Schumachert

2017.08.26. 13:46
Lewis Hamilton Belgiumban beállította Michael Schumacher pole-rekordját (Fotó: AFP)
Lewis Hamilton a Belga Nagydíj időmérőjét megnyerve beállította Michael Schumacher 11 éve fennálló, 68 pole pozíciós örökrekordját. A Mercedes angol pilótája mellől a vb-éllovas Sebastian Vettel rajtolhat, míg a második sorba a két finn került Valtteri Bottas, Kimi Räikkönen sorrendben. A mezőnyből öten (Felipe Massa, Marcus Ericsson, Pascal Wehrlein, Danyiil Kvjat és Stoffel Vandoorne) is kaptak kisebb-nagyobb rajtbüntetést a vasárnap 14 órakor kezdődő 44 körös futamra.

A Formula–1-es világbajnokság Belga Nagydíjának 3. szabadedzésén Kimi Räikkönen új abszolút körrekordot futva lett a leggyorsabb, majd a tréninget követően az olasz csapat bejelentette, hogy Sebastian Vettel több évre szóló új szerződést írt alá. Ilyen előzmények után jött az időmérő, amely már Lewis Hamiltonról és a Mercedesről szólt.

A háromszoros világbajnok angol elképesztő körrel, 1:42.553-as pályacsúccsal megszerezte a pole pozíciót Spa-Francorchamps-ban, ezzel 68-nál utolérte az örökranglistát vezető Michael Schumachert, aki 1991-ben éppen itt mutatkozott be az F1-ben, egy évvel később, azaz negyedszázada pedig pont itt szerezte meg az első győzelmét (ennek emlékére fia, Mick vasárnap délben egy 1994-es Benettonnal tesz meg néhány bemutató kört a pályán).

Hamilton esélyt sem adott a szabadedzések után még reménykedő Ferrarinak, az időmérő második etapjának felétől utolérhetetlenül száguldott, Sebastian Vettel utolsó kísérletéig a mezőnyből egyedüliként volt képes 1:43 percen belüli köridőre.

A Mercedes a második szakaszban mutatta meg először, mennyivel erősebb a Ferrarinál a most bemutatkozó új motorjával, Hamilton ekkor majdnem nyolc tizedet vert Räikkönenre, és több mint egy másodpercet Vettelre.

Október 1., 9.00: Malajziai Nagydíj

A finn pilóta már az első szakasztól vibrációval küszködött, de a záró percekig így is gyorsabb volt Vettelnél, aki az utolsó pillanatokban a semmiből húzta elő azt a kört, amellyel 242 ezredre megközelítette Hamiltont, és megelőzte Valtteri Bottast.

Az első szakaszban még a Mercedes és a Ferrari párosa is könnyedén megtehette, hogy csak szuperlágy gumikat használjon, így sem volt veszélyben a továbbjutásuk, sőt, csupán Verstappen fért be közéjük az első ötbe.

A Renault remek hétvégéje balszerencsésen folytatódott, a Nico Hülkenbergnél nagyon ritkán, de most gyorsabb Jolyon Palmer hetedikként jutott be a harmadik szakaszba, ám műszaki hiba miatt egy kört sem ment abban. A csapat becsületét Nico Hülkenberg mentette meg, a két Red Bull és a két Force India között a hetedik helyen zárt.

Az első 18 percben a két Sauber mellett a két Williams is kiesett, az évről évre hanyatló brit istállón már az sem segített, hogy Belgiumban a motorerő rengeteget számít. A pénteken csak három kört teljesítő Felipe Massa a 16. lett, ráadásul amiért a harmadik szabadedzésen figyelmen kívül hagyta a sárga zászlókat, még büntetést is kiróttak rá, így visszakerül csapattársa mögé a rajtrácson.

A két Sauber váltócsere miatt kapott 5-5 rajthelyes büntetése miatt mögötte marad, s oda kerül Stoffel Vandoorne is, miután többszörös motorkvóta-átlépés miatt 65 rajthelyes büntetéssel sújtották. A belga a második etapban nem is használt új ultralágy gumikat, csak azért ment ki egy használt készleten, hogy szélárnyékot biztosítson Fernando Alonsónak – hiába, a spanyol Honda-motorja ugyanis elvesztette az erejét a kör végére, és a 11. helyen zárva nem jutott a harmadik szakaszba.

Délelőtti motorhibája után Danyiil Kvjatot is visszasorolták 20 rajthellyel, így az utolsó sorba került az orosz. A büntetettek közül Massa így marad a 16. rajtkockában, a két Sauber pedig előrébb is lép...

A 44 körös futam vasárnap 14 órakor kezdődik, a legfrissebb előrejelzések szerint nem kell esőre számítani.