Rögbi: angol henger, az írek hozták a rangadót

2015.02.15. 18:18
Az angol Jonathan Joseph nagy kedvel játszott, megállíthatatlan volt, két cél szerzett (Fotók: Reuters)
A 2015-ös rögbi Hat Nemzet-kupa második fordulójában Anglia magabiztosan nyert otthon Olaszország ellen, míg Wales szűken Skóciában. A forduló rangadóján az írek küzdelmes találkozón, kizárólag Jonathan Sexton büntetőiből pontot szerezve kerekedtek a későn ébredő franciák fölé.

Anglia–Olaszország

Hiába a hazaiakat sokkoló rajt – Sergio Parisse a 3. percben célt ért el –, a angolok papírforma ereje hamar érvényre jutott, mezőnyfölényük pedig célokat eredményezett: a félidő közepén három perc alatt szerzett két céllal fordítottak.

HAT NEMZET KUPÁJA – A KORÁBBI ÉVEK GYŐZTESEI
2014: Írország
2013: Wales
2012: Wales
2011: Anglia
2010: Franciaország

Az olaszok viszont nem estek össze, a 49. percben ők is bevitték a második céljukat. A találkozó a második felvonás közepén dőlt el, és alakult ki a meggyőző különbség: 14 perc alatt négy(!) célt szereztek a vendéglátók. Bár a zárszó így is az olaszoké volt: Luca Morisi második célját szerezte. A hazaiaknál a hozzá hasonlóan szintén 13-as pozícióban játszó Jonathan Joseph duplázott. Utóbbinál is boldogabb lehetett azonban honfitársa, Nick Easter – az 50., percben csereként lépett pályára –, hiszen 36 évesen az angolok legidősebb játékosa lett, aki a Hat Nemzeten célt szerzett. A rutinos játékosé volt az angolok utolsó célja a 68. percben. A 82 ezer néző igazi örömjátékot láthatott a Twickenham stadionban.

Írország–Franciaország

Nem úgy a dublini Aviva stadion 50 ezres nézőserege, amely célt csak a vendég franciáktól látott, azoktól is csupán egyet. Ezen kívül óriási küzdés, mezőnymunka jellemezte a találkozót, amelyen az elején nagyon vigyáztak a felek a szabálytalanságokra. Szinte lehetetlen volt áttörni a falakat, olyan fegyelmezetten és koncentráltan védekeztek a csapatok, így idővel érezhetővé vált: kizárólag a büntetők döntenek majd. Az erőteljesebb, mezőnyben többet dolgozó írek klasszis rúgója, Jonathan Sexton biztos lábbal értékesítette mind az öt büntetőjét – Ian Madigan is megtette ezt egy alkalommal –, mielőtt sérülés miatt cserét kapott. Egy szerelési kísérletnél koccant össze a feje francia ellenfelével, és az ápolás után visszatért még ugyan egy időre, amikor végleg elhagyta a pályát, a bal szemén már akkora duzzanat volt, hogy azzal aligha látott valamit. A franciák a hajrára emberfórban játszhattak nyolc percig – rövid átfedés volt a sárga lapos kiállítások között –, felpörgették egy kicsit a passzjátékot, kezdeményezőbbé váltak, ezzel érték el a szépítő célt a 70. percben, de a hátralévő időben hiába maradt meg az intenzitásuk, az előnyben lévő írek kivédekezték a hajrát.

A skót Geoff Cross készül megállítani a walesi Rhys Webbet

Skócia–Wales

A skótok céllal kezdtek a 9. percben, és céllal is zárták a mérkőzést a 79. percben, ám összességében csalódottan távozhattak, hiszen három ponttal kikaptak egy olyan mérkőzésen, amelyből többet is kihozhattak volna maguknak. A vendégek walesiek az első félidő hajrájában – akkor éppen emberelőnyben –, és a második felvonás közepén vitték a céljaikat, így a különbséget a végelszámolásnál az jelentette, hogy amíg a házigazdák három, addig a vendégek öt büntetőt végezhettek el. A walesi Leigh Halfpenny egyet elvétett ugyan, de a végén belefért.

Skócia–Wales 23–26
Az állás: 1. Anglia 4 pont (68–33), 2. Írország 4 (44–14), 3. Franciaország 2 (26–26), 4. Wales 2 (42–44), 5. Skócia 0 (31–41), 6. Olaszország 0 (20–73)