Darts-vb: Van Barneveld, Clayton és Anderson is bejutott a nyolcaddöntőbe

2023.12.29. 17:43
Van Barneveld ott van a legjobb 16 között (Fotó: Getty Images)
Raymond van Barneveld, Jonny Clayton, Damon Heta és Gary Anderson is bejutott a nyolcaddöntőbe a londoni PDC dartsvilágbajnokság pénteki játéknapján.

Miközben mindenki Luke Littlerről beszél a PDC dartsvilágbajnokságon, egy másik vb-újonc, Berry van Peer szintén eljutott a legjobb 16 küszöbére.

A 27 éves hollandnak négy éven át volt már Pro Tour-kártyája, de az Alexandra Palace-ban egyszer sem játszhatott. 2020-ban átesett az úgynevezett dartitis krízisen (mentális probléma, a dobó keze nem képes elengedni a nyilat), de legyőzte, visszatért, és 2022-ig szerepelt Pro Tour-versenyeken. Az idén nem sikerült megszereznie a Tour-kártyát, de az év eleji selejtezőn sikertelenül szereplők számára kiírt Challenge Tourt óriási fölénnyel megnyerte, így kvalifikált az első vb-jére (és Pro Tour-kártyát is szerzett legalább 2025 végéig). Londonban előbb Luke Woodhouse-t győzte le, majd a már az élmezőnybe tartozó Josh Rockot verte meg.

A pénteki 3. fordulós mérkőzésén villámgyorsan 2:0-s vezetést szerzett a 10. kiemelt Damon Heta ellen, és úgy tűnt, meglesz az újabb nagy bravúr is. Csakhogy az ausztrál nem adta könnyen magát, a következő három szettet megnyerte, miközben Van Peer játéka látványosan visszaesett. A hatodik játszmában a holland még egyszer összeszedte magát, kiharcolta a döntő szettet, de abban Heta már esélyeshez méltó magabiztossággal játszott, és egy 151-es kiszállóval lezárta a mérkőzést.

A két dartsos 24180-as köréből 13-at a harmadik világbajnokságán először nyolcaddöntőbe jutó Heta dobott, a szombati folytatásban másik nem kiemelttel, Scott Williamsszel találkozik.

Ezt követően jött a kilencedik kiemelt Jonny Clayton és a 24. helyen rangsorolt Krysztof Ratajski összecsapása, ami igencsak jó meccsnek ígérkezett a két játékos minősége végett. Nos, utólag lehet bennünk hiányérzet. A walesi az első szettben még 100-as átlag feletti játékkal rukkolt elő, a másodikra már visszaesett, de így is ellépett 2:0-ra. A lengyel ezután szépített, majd 3:1-nél mentek utoljára szünetre a felek.

A harmadik és a negyedik szettben alig több mint 86-os átlagra képes Clayton az ötödik körben sem tudott javítani, így Ratajski visszakapaszkodott 3:2-re. A hatodik szettben végül le tudta zárni a meccset Clayton, aki 91.55-ös körátlaggal zárta a meccset, szombaton pedig Rob Cross vár rá – ott jobb játékra lesz szüksége.

Sokak nagy kedvence, a 29. kiemelt Raymond van Barneveldre kemény mérkőzés várt Jim Williams ellen. A walesi rögtön brékkel kezdett, de a holland azonnal visszavette a kezdését és behúzta az első szettet. A másodikban mindketten hozták a kezdésüket, így Williams egyenlített (1:1), majd a harmadikban Van Barneveld lenullázta ellenfelét (1:2), aztán a következőben is így tett (1:3).

Úgy tűnt, ezt is 3–0-val viszi el a holland, de 2–0-nál nem tudott kiszállni, öt meccsnyilat is kihasználatlanul hagyott, Williams pedig büntetett. A negyedik szett döntő legjét azonban a rossz kezdés után megoldotta Van Barneveld, aki így a 2018-as világbajnokság után ismét ott van a legjobb 16 között a legrangosabb tornán, ahol majd a 16 éves Luke Littlerrel játszik.

Öt brékleggel indult sokak nagy kedvencének, Gary Andersonnak a 3. fordulós mérkőzése. Boris Krcmar rögtön megadta az alaphangot, ugyanis egy 161-es kiszállóval, a bull közepét eltalálva szállt ki és vitte el az első szettet (1:0).

A skót klasszis a három elbukott kezdés után a második szettől már nem vesztett leget elölről, és magasabb szintre kapcsolt. A harmadik játszma hozta a legmagasabb színvonalat: Krcmar 107.02-es átlaggal bukta azt el, ugyanis Anderson 112.48-as körátlagot produkált. A 21. kiemelt a negyedik és az ötödik szettben is 100 feletti átlagot hozott össze, így összességében magabiztosan nyert és jutott be a legjobb 16-ba, ahol az ellenfele Brendan Dolan lesz.