Sportolók kedvencei – 5 érdekesség a cukkiniről

Nagy Nóra ZsófiaNagy Nóra Zsófia
Vágólapra másolva!
2023.08.30. 15:56
A cukkini bátran beilleszthető a szabadidős és versenysportolók étrendjébe, csekély energiatartalma miatt viszont érdemes más ételekkel együtt fogyasztani.

1. Mennyi az annyi? – A cukkini Amerikából Európába átkerülve főként az olasz konyha kedvelt alapanyaga volt, manapság azonban itthon is egyre sokoldalúbban használjuk fel. Alakbarát, hiszen energiatartalma csekély, 134 kcal energiát és csupán 5.3 gramm szénhidrátot tartalmaz 100 gramm mennyiség. Rost- és antioxidáns-tartalma számottevő.

2. Szívvédő hatás – A cukkini remek vitamin és ásványianyag-forrás, többek között A-, B-, C- vitamin, folsav, kálium és cink található benne.

Rendszeres fogyasztása – a testtömeg megtartása vagy csökkentése mellett – a szív- és érrendszer védelme érdekében is javasolt, ami nyáron cukkinivel feldobott lecsó formájában is történhet.

3. Ha kesernyés az íze – akkor fogyasztásra már nem alkalmas, ugyanis ez a növény saját maga által termelt toxikus anyagainak jelenlétét jelzi. Ezek hányingert, hasmenést, akár hasi görcsöt is okozhatnak.

4. Diétás alapanyag – A cukkinit a kímélő étrendbe is bátran be lehet illeszteni, hiszen emésztése nem terheli meg a gyomrot és a bélrendszert. A hámozott cukkiniből számos diétás étel, így például főzelék, rakott és töltött étel is készíthető.

5. Sokoldalúság – A cukkini nemcsak grillezve vagy rántva, hanem krémlevesnek, főzeléknek, rakott-, töltött- vagy tésztaételnek elkészítve is finom. A vállalkozó kedvűek tócsni, valamilyen vagdalt vagy quiche készítése során is felhasználhatják, de a reggeli rántotta, omlett is izgalmasabb vele. Legyalulva piskóta, palacsinta vagy gofri tésztájába is kerülhet.

+ 1 helye az étrendben:
Tekintve jó tápanyag-összetételét, a cukkini bátran beilleszthető a szabadidős és versenysportolók étrendjébe. Energiatartalma azonban csekély, így a megfelelő laktatóérték érdekében érdemes más lassan felszívódó szénhidráttartalmú nyersanyaggal (például gabonafélék) és fehérjeforrással (például hús, hal, tojás, joghurt, sajt) együtt fogyasztani a főétkezés során.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik