Vasszükséglet és fizikai aktivitás

Vágólapra másolva!
2023.07.26. 19:01
A vas az emberi szervezetben előforduló kémiai elem, és az egyik legfontosabb ásványi anyag. Számos fehérje és enzim, köztük a hemoglobin és a mioglobin alkotórésze. Ezenkívül a vas pozitív hatással van az emberi immun- és idegrendszerre, és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Továbbá a vas fontos szerepe ellenére a szervezet nem képes azt saját maga előállítani. Ez azt jelenti, hogy táplálékban kell a szervezetbe juttatni, és ha ez nehézségekbe ütközik, megfelelő étrend-kiegészítőket kell szedni. (x)

Vashiány a sportolók körében


Az emberi szervezet vasszintjét különösen a fizikailag aktív embereknél kell figyelemmel kísérni. Érdekes módon, miközben azt mondják, hogy a sport az egészség, a vas esetében a fokozott fizikai aktivitás során egyre inkább kioldódik a vas a szervezetből. A táplálékkal való elegendő bevitele nehéz feladatnak bizonyulhat.

A vas ugyanis az emberi szervezetből az izzadsággal, a bőrrel, a vérrel, a vizelettel, az emésztőrendszeren keresztül stb. ürül ki. A nők esetében a vas különösen fontos, ha erős a menstruáció, ami súlyos vashiányhoz vezethet. Sportolás esetén a helyzet súlyosbodhat. További problémát jelent, hogy sportolás közben a vörösvértestek gyorsabban lebomlanak.

Az élelmiszer mint értékes vasforrás nagyon fontos, de sportolók esetében elégtelen lehet. Érdemes beszerezni a megfelelő étrend-kiegészítőket, hogy a fizikai aktivitás mellett is megfelelő mennyiségű vasat biztosítsunk. Ilyen termékeket találhat az ALLNUTRITION üzlet kínálatában.

Milyen tünetei vannak a vashiánynak?


A vashiány nagyon veszélyes az emberi szervezetre. Számos súlyos elváltozást okozhat, és veszélyes betegségekhez vezethet. Aggasztó az is, hogy a sportolók gyakran azonosítják a vashiányt a „túledzéssel”, amelynek hasonló tünetei lehetnek. Ilyenkor azonban érdemes ellenőrizni a szervezet vasszintjét, hogy biztosak legyünk abban, nem vashiányról van szó. Mi utalhat vashiányra a saját szervezetében?

· Fáradtság,
· Tehetetlenség,
· Légszomj,
· Sápadtság,
· Fejfájás,
· Szívdobogás,
· Étvágytalanság vagy furcsa étvágytalanság – pl. fű, hó, jég, stb.
· A haj és a körmök törékenysége,
· A fizikai állóképesség csökkenése,
· Fülcsengés,
· Repedés a száj sarkában.

Fontos azonban, hogy amikor a szervezet vasszintje csökken, a tünetek nem feltétlenül jelentkeznek. Ilyenkor sokkal nehezebb észlelni, és a tartós fennállás vérszegénységhez vezethet. Ilyenkor a tünetek sokkal kifejezettebbek és könnyebben észrevehetőek.

(Nyitókép: freepik.com)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik