Sok Barcelona-lehetőség, mégis döntetlen Nápolyban

2024.02.21. 22:58
A Napoli gólszerzője, Victor Osimhen egy tömegjelenet közepén (Fotó: AFP)
A Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének első találkozója után a napokban edzőt cserélő Napoli döntetlennel mehet Barcelonába a továbbjutásért. Bár az első félidőben a vendégek sokkal többet veszélyeztettek, majd a másodikban a vezetést is megszerezték, a nápolyi csapat magára talált, és legalább a döntetlent megmentette, így minden nyílt a visszavágó előtt.

BAJNOKOK LIGÁJA
NYOLCADDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
Napoli (olasz)–Barcelona (spanyol) 1–1 (0–0)
Nápoly, Diego Maradona Stadion, 50 000 néző. Vezette: Zwayer (német)
NAPOLI: Meret – Di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Oliveira – Anguissa, Lobotka, Cajuste (H. Traoré, 68.) – Politano (Raspadori, 76.), Osimhen (Simeone, 76.), Kvarachelia (Lindström, 68.). Vezetőedző: Francesco Calzona
BARCELONA: Ter Stegen – Koundé, R. Araújo, I. Martínez, Joao Cancelo – F. de Jong, Christensen (Romeu, 86.), Gündogan – Yamal (Raphinha, 80.), Lewandowski, Pedri (Joao Félix, 86.). Vezetőedző: Xavi
Gólszerző: Osimhen (76.), ill. Lewandowski (60.)

Még labdába sem ért, egy rekordot máris megdöntött Lamine Yamal, a Barcelona jobbszélsője: pályára lépésével a legfiatalabb játékos lett 16 évesen és 223 naposan, aki a Bajnokok Ligája kieséses szakaszában futballozott. S a játékával is rögtön felhívta magára a figyelmet az ifjú spanyol támadó, ficánkolt a jobb oldalon, nehezen tudták tartani a Napoli védői. Egyébként is szenvedtek a nápolyiak, alig tudtak kiszabadulni a saját kapujuk előteréből, a Barcelona nagy nyomást helyezett rájuk.

Tartották és járatták a labdát a katalánok, a Napoli szinte egyáltalán nem tudta előrejuttatni Victor Osimhennek és Hvicsa Kvaracheliának. Helyzeteik is a vendégeknek adódtak, a nyolcadik percben Lamine Yamal életerős lövését kellett védenie Alex Meretnek, a 22. percben pedig két nagy lehetőségük is nyílt: előbb Joao Cancelo beadása után Robert Lewandowski lövését lábbal védte az olasz kapus, majd Ilkay Gündogan bombáját tolta ki a jobb felső sarok elől.

A Napoli két nappal a mérkőzés előtt cserélt edzőt, de az első félidőben nyomokban sem lehetett felfedezni, mit is szeretne játszatni a csapatával a Walter Mazzarrit váltó Francesco Calzona. A gyenge forma ellenére a Diego Armando Maradona Stadion csaknem ötvenezer nézője aligha ilyen játékra számított, azzal együtt is, hogy a félidő utolsó harmadára a Napoli már ki tudott jönni a szorításból. De a Barcelona így is háromszor annyiszor ért labdába az ellenfél tizenhatosán belül, mint a hazai gárda. Összességében az első negyvenöt perc nem volt méltó a mindenkori olasz és spanyol bajnok összecsapásához.

És hasonló volt a folytatás is egy ideig, a második félidő első negyedórája igen lapos volt – egészen addig, amíg ezt az etapot le nem zárta góljával a 60. percben Robert Lewandowski! A lengyel csatár Pedritől kapta a passzt, majd jobbal mesterien kilőtte tizenhárom méterről a jobb alsó sarkot. 0–1

Váltania kellett a Napolinak, mert a játéka nagyon nem nézett ki jól. Néhány perccel később ugyanis Pedri a gólpassza mellé majdnem gólt is odatett, ballábas bombája után Meret ügyetlenül ért a labdába, amely épphogy mellé pottyant. A 75. percben aztán váratlanul egyenlített a Napoli Victor Osimhen révén. Frank Anguissa játszotta meg a nigériai centert, aki megnyerte a párharcát Inigo Martínez ellen, és 12 méterről laposan a kapu jobb oldalába lőtt. 1–1

Alapvetően a vendégeknek kedvezőbb ez a döntetlen a visszavágó előtt, de az első hetvenöt perc játéka alapján az olaszok is örülhetnek neki, maradt esélyük a barcelonai felvonásra.