nemzetisport.hu 2019.05.06 14:30 Frissítve: 2019.05.06 14:31

GYÉMÁNT LIGA 2019 – PROGRAM, GYŐZTESEK

Tizedik szezonjához érkezett a Gyémánt Liga, amelynek versenyein az idén is 32 számban harcolnak az atléták a döntőbe jutásért és a fődíjért. A két felvonásos finálét Zürichben (augusztus 29.) és Brüsszelben (Szeptember 6.) rendezik meg.

Pillanatkép a 2019-es dohai idényrajtról (Fotó: AFP)

 

ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK

• A számok győztesei – az idei versenynaptár sajátossága miatt – rendhagyó módon nem csupán az 50-50 ezer dolláros fődíjjal és egy-egy gyémánttal gazdagodnak, hanem kvalifikációt nyernek az ez évi szabadtéri világbajnokságra is, mivel az év fő versenye a megszokott augusztusi időpont helyett szeptember végén kezdődik.

• A 12 állomáson egyenként 16-16 GYL-számot rendeznek ugyanúgy, mint a két döntőben, Zürichben és Brüsszelben. A versenyeken pontokat gyűjtenek a sportolók, s a fináléba számtól függően a legjobb 8 vagy 12 atléta jut be. A pontoknak a döntőben már nincsen jelentőségük, a bajnokok minden számban az utolsó viadal első helyezettjei lesznek.

• A 12 kvalifikációs versenyen minden győztes 10-10 ezer dollárt kap, s a nyolcadik helyezetteknek is jár 1000-1000 dollár. A döntőben az elsők 50, a másodikak 20, a harmadikok pedig 10 ezret nyernek, de még a nyolcadik helyezettek is kapnak 2-2000 dollárt.

A 2019-ES VERSENYEK
Május 3.:
Doha
Május 18.: Sanghaj
Május 30.: Stockholm
Június 6.: Róma
Június 13.: Oslo
Június 16.: Rabat
Június 30.: Eugene/Stanford
Július 5.: Lausanne
Július 12.: Monaco
Július 20–21.: London
Augusztus 18.: Birmingham
Augusztus 24.: Párizs
Augusztus 29.: Zürich (döntő)
Szeptember 6.: Brüsszel (döntő)

MELYIK VERSENYEN MELY VERSENYSZÁMOK KERÜLNEK A PROGRAMBA?

FÉRFIAK – A HIVATALOS VERSENYSZÁMOK ÁLLOMÁSONKÉNT

 

Az első nyolc sorban szereplő versenyszámok (100 m, 800 m, 5000 m, 400 m gát, magasugrás, rúdugrás, távolugrás, gerelyhajítás) döntője Zürichben, a második nyolc sorban szereplők (200 m, 400 m, 1500 m  3000 akadály, 110 m gát,  hármasugrás, súlylökés, diszkoszvetés) fináléja Brüsszelben lesz.

A GYŐZTESEK

100 M
Sanghaj
Oslo
Eugene
Monaco
London
Birmingham
Zürich (döntő)

200 M
Doha: Ramil Guliyev (török) 19.99
Stockholm
Róma
Rabat
Lausanne
Párizs
Brüsszel (döntő)

400 M
Sanghaj
Stockholm
Eugene
Monaco
London
Birmingham
Brüsszel (döntő)

800 M
Doha: Nijel Amos (botswanai) 1:44.29
Róma
Rabat
Lausanne
Monaco
London
Zürich (döntő)

1500 M
Doha: Elijah Motonei Manangoi (kenyai) 3:32.21
Stockholm
Oslo
Eugene
Lausanne
Párizs
Brüsszel (döntő)

5000 M
Sanghaj
Róma
Oslo
Lausanne
Zürich (döntő)

110 M GÁT
Sanghaj
Róma
Rabat
Eugene
Lausanne
Párizs
Brüsszel (döntő)

400 M GÁT
Sanghaj
Stockholm
Oslo
Eugene
Birmingham
Párizs
Zürich (döntő)

3000 M AKADÁLY
Doha: Szufiane el-Bakkali (marokkói) 8:07.22
Rabat
Monaco
Párizs
Brüsszel (döntő)

MAGASUGRÁS
Sanghaj
Róma
Rabat
London
Birmingham
Párizs
Zürich (döntő)

RÚDUGRÁS
Doha: Sam Kendricks (amerikai) 580
Stockholm
Oslo
Eugene
Lausanne
Monaco
Zürich (döntő)

TÁVOLUGRÁS
Sanghaj
Stockholm
Rabat
Lausanne
Zürich (döntő)

HÁRMASUGRÁS
Róma
Monaco
London
Párizs
Brüsszel (döntő)

SÚLYLÖKÉS
Doha: Ryan Crouser (amerikai) 22.13
Róma
Eugene
Párizs
Brüsszel (döntő)

DISZKOSZVETÉS
Doha: Daniel Stahl (svéd) 70.56
Stockholm
Rabat
London
Brüsszel (döntő)

GERELYHAJÍTÁS
Sanghaj
Oslo
Monaco
Birmingham
Zürich (döntő)

 

NŐK – A HIVATALOS VERSENYSZÁMOK ÁLLOMÁSONKÉNT

 

Az első nyolc sorban szereplő versenyszámok (200 m, 400 m, 1500 m, 400 m gát, 3000 akadály, hármasugrás, súlylökés, gerelyhajítás) döntője Zürichben, a második nyolc sorban szereplők (100 m, 800 m, 3000/5000 m, 100 m gát, magasugrás, rúdugrás, távolugrás, diszkoszvetés) fináléja Brüsszelben lesz.

A GYŐZTESEK

100 M
Sanghaj
Róma
Rabat
Lausanne
London
Párizs
Brüsszel (döntő)

200 M
Doha: Dina Asher-Smith (brit) 22.26
Stockholm
Oslo
Eugene
Monaco
Birmingham
Zürich (döntő)

400 M
Sanghaj
Róma
Rabat
Lausanne
London
Párizs
Zürich (döntő)

800 M
Doha: Caster Semenya (dél-afrikai) 1:54.98
Stockholm
Rabat
Eugene
Birmingham
Párizs
Brüsszel (döntő)

1500 M
Sanghaj
Róma
Rabat
Monaco
London
Birmingham
Zürich (döntő)

3000/5000 M
Doha: Hellen Obiri (kenyai) 8:25.60 (3000)
Stockholm
Eugene
London
Brüsszel (döntő)

100 M GÁT
Doha: Danielle Williams (jamaicai) 12.66
Stockholm
Oslo
Monaco
London
Birmingham
Brüsszel (döntő)

400 M GÁT
Doha: Dalilah Muhammad (amerikai) 53.61
Róma
Oslo
Lausanne
Monaco
London
Zürich (döntő)

3000 M AKADÁLY
Sanghaj
Oslo
Eugene
Birmingham
Zürich (döntő)

MAGASUGRÁS
Doha: Jaroszlava Mahucsih (ukrán) 196
Stockholm
Oslo
Eugene
Lausanne
Monaco
Brüsszel (döntő)

RÚDUGRÁS
Sanghaj
Róma
Rabat
London
Birmingham
Párizs
Brüsszel (döntő)

TÁVOLUGRÁS
Doha: Catherine Ibargüen (kolumbiai) 676
Róma
London
Birmingham
Brüsszel (döntő)

HÁRMASUGRÁS
Oslo
Lausanne
Monaco
Párizs
Zürich (döntő)

SÚLYLÖKÉS
Sanghaj
Oslo
Eugene
Lausanne
Zürich (döntő)

DISZKOSZVETÉS
Stockholm
Rabat
Birmingham
Párizs
Brüsszel (döntő)

GERELYHAJÍTÁS
Sanghaj
Róma
Lausanne
London
Zürich (döntő)

A 2018-AS GYŐZTESEK LISTÁJÁT IDE KATTINTVA TALÁLJA MEG!

2019.04.07 00:31:03

Atlétika nemzetisport.hu

Tizedik szezon, 12 állomás, két döntő (Zürich, Brüsszel), 50-50 ezer dolláros fődíjak.

2019.04.22 16:46:21

Atlétika VINCZE SZABOLCS, TUMBÁSZ HÉDI

A magyar atlétika új üdvöskéje a glasgow-i Eb-n országos csúcsot futott, majd megsérült, a döntőben nem indulhatott.

2019.03.26 12:47:30

Atlétika THURY GÁBOR

Tagja volt az ötvenes években háromszor is világcsúcsot futó 4x1500 méteres váltónak.

2019.03.20 23:16:45

Atlétika N. PÁL JÓZSEF

ALAPVONAL. Az atlétika és a futball törvénye nem összevethető, ám az emlékezetes tett következménye itt is ugyanúgy képes befolyásolni életeket, sőt – mivel a foci nehezebben mérhető, a reá IRÁNYUló figyelem MEG túltesz mindenen – TALÁN még inkább.

2019.03.03 23:06:13

Atlétika VINCZE SZABOLCS

NS-VÉLEMÉNY. Márton Anita immár ötödik éve minden világversenyről éremmel tér haza.