Gyémánt Liga: Semenya remek idővel győzött 800 méteren

MTI/NSO MTI/NSOMTI/NSO MTI/NSO
2019.05.03. 21:18
Caster Semenya (jobbra) és a tempót diktáló „nyúl”, Noelie Yarigo a célba érkezés után (Fotó: AFP)
Az olimpiai és világbajnok dél-afrikai Caster Semenya versenycsúccsal, a világ idei legjobbjával (1:54.98) nyerte meg péntek este a női 800 métert az atlétikai Gyémánt Liga-sorozat idei első állomásán Dohában.

Az idénynek ennyire az elején még senki sem futott ilyen jó időt ezen a távon, Caster Semenya összességében is csak háromszor volt gyorsabb ennél. Az 1:54.98 minden idők 15. legjobb eredménye. A világcsúcsot (1:53.28) a csehszlovák Jarmila Kratochvilová futotta 1983-ban.

Ez az utolsó olyan verseny, amelyen Semenya és a hozzá hasonlóan magas tesztoszteronszintű középtávfutónők rajthoz állhatnak ezen a távon anélkül, hogy mesterségesen csökkentenék a nemzetközi szövetség által túl magasnak tartott tesztoszteronszintjüket.

„Ez a döntés nem jelenti az életem végét – tért vissza Semenya a CAS minapi határozatára az újságírók kedvéért. – Az élet túl rövid ahhoz, hogy ilyen történetekre pazaroljam az időmet. Továbbra is edzeni és versenyezni fogok, ha pedig valaki akadályt gördít az utamba, egyszerűen átlépem. A palettám sok versenyszámot ölel fel, de a nyolcszáz méter az igazi, ettől nem tágítok. Senki sem akadályozhat meg abban, hogy azt tegyem, amit akarok. Ha a témáról többet akarnak hallani, forduljanak a stábomhoz, engem a továbbiakban csak a mai versenyről kérdezzenek.”

A friss mezeifutó-világbajnok Hellen Obiri nagyszerű hajrával, a világ idei legjobbjával (8:25.60) győzte le Genzebe Dibabát női 3000 méteren, míg a magasugrást korosztálya legjobb eredményének (196 cm) megismétlésével megnyerő 17 éves ukrán Jaroszlava Mahucsih a GyL-történet legfiatalabb győztese lett.

Ugyancsak átírta a Gyémánt Liga csúcslistáját Daniel Stahl: a 70.56 méterrel diadalmaskodó svéd diszkoszvető előtt senki sem dobta a szert 70 méter fölé ebben ebben a versenysorozatban. Súlylökésben az olimpiai bajnok Ryan Crouser nagy csatát vívott a vb-címvédő Tomas Walshsal férfi súlylökésben, és végül hét centiméterrel előzte meg (22.13).

A nyolcmillió dollár összdíjazású Gyémánt Ligában – amely 12 állomás után két döntővel zárul – 32 számban harcolnak az atléták a fináléba jutásért és a fődíjért.

A számok győztesei – az idei versenynaptár sajátossága miatt – rendhagyó módon nem csupán az 50-50 ezer dolláros fődíjjal és egy-egy gyémánttal gazdagodnak, hanem kvalifikációt nyernek az ez évi, szintén Dohában rendezendő szabadtéri világbajnokságra is, mivel az év fő versenye a megszokott augusztusi időpont helyett szeptember végén kezdődik.