PL: a Tottenham véget vetett az Everton nagy sorozatának, a Luton elkapta a Newcastle-t

K. Zs.K. Zs.
2023.12.23. 18:07
A Tottenham gólszerzői, Szon Hung Min és Richarlison (Fotó: Getty Images)
Újra lendületben a Tottenham Hotspur, sorozatban a harmadik bajnoki mérkőzését is megnyerte: a Spurs hazai pályán 2–1-re verte az Evertont az angol labdarúgó-élvonal (Premier League) 18. fordulójának szombati játéknapján. A Luton meglepetésre 1–0-ra legyőzte a Newcastle-t, váratlan a Burnley 2–0-s londoni sikere is, míg a Bournemouth sorozatban harmadszor is nyert – idegenben 3–2-re verte a meccs jelentős részében emberhátrányban játszó Nottinghamet.

TOTTENHAM–EVERTON 2–1

Az Everton a megelőző négy bajnokiját úgy nyerte meg, hogy gólt sem kapott – nos, ezen a délutánon az egyik sorozat gyorsan megszakadt: a 20. percben már kettővel vezetett a Tottenham. A 9. percben szép jobb oldali adogatás végén, Brennan Johnson centerezéséből Richarlison talált be korábbi csapatának, a 18. percben pedig Szon Hung Min lőtt be egy kipattanót.

Idrissa Gueye korai sérülése tovább szaporította a vendégek gondjait, így viszont már a 23. percben akcióba léphetett a hosszú sérülés után újra egészséges André Gomes. A portugál jól illeszkedett a játékba, a vendégek többször is tesztelték Guglielmo Vicario kapust, de szépíteniük nem sikerült – még akkor sem, amikor a második félidő elején Dominic Calvert-Lewin a kapuba lőtt; a gólpasszt adó Gomes labdaszerzését ugyanis a VAR segítségével szabálytalannak ítélte a játékvezető.

Jó futballt hozott a második félidő is, mindkét oldalon akadtak gólszerzési lehetőségek, és a 82. percben André Gomes ki is használt egyet – a bal oldali szöglet után hozzá keveredő labdát vágta be laposan a hosszú oldalról.

Újabb gól azonban nem született, így az Everton másik sorozata, a bajnoki győzelmeké, szintén megszakadt, ellenben a Spurs egymás után harmadszor is nyert.

LUTON–NEWCASTLE 1–0

A Luton három forduló óta várt arra, hogy végre pontot szerezzen, és bár messze nem volt esélyese a szombati meccsnek, az első félidőben jobb volt vendégénél, és a játékrész derekán Andros Townsend fejesével meg is szerezte a vezetést.

A „szarkák” Alexander Isak lesgóljával reagáltak a második játékrészben, ám a második félidő második felében hiába kerültek nyomasztó fölénybe, szabályos gólt nem voltak képesek szerezni – a Sheffield United pénteki birminghami pontszerzése után ismét egy nagy meglepetés került a Premier League 18. fordulójának jegyzőkönyvébe!

NOTTINGHAM–BOURNEMOUTH 2–3

Nem kezdődött jól az új Forest-menedzser, Nuno Espírito Santo bemutatkozó meccse, hiszen csapatából Willy Boly már a 23. percben megkapta második sárga lapját. A második ítélet véleményes volt, és annak sem örültek a nottinghamiek, amikor Adam Smith 16-oson belüli kezezésekor nem kaptak tizenegyest.

A vezetés azonban így is összejött a második félidő elején, Anthony Elanga gurított a jobb alsóba – más kérdés, hogy az előny nem tartott sokáig. Dominic Solanke fejelt is, lőtt is egy gólt tíz percen belül, így máris fordult az állás.

Christopher Wood egy szöglet után befejelte az egyenlítő gólt, már-már megvolt a Nottinghamben nagyon remélt pontszerzés, amikor a 94. percben Solanke gyönyörű fejessel harmadszor is a kapuba talált, és ez már győzelmet ért a vendégeknek.

A Bournemouth – amelynek soraiban a sérült Kerkez Milos nem volt ott – sorozatban a harmadik bajnoki meccsét nyerte meg.

Egy kis stat: a Premier League történetében tizedszer fordult elő, hogy egy játékos – ez esetben Dominic Solanke – a 90. percben vagy az után szerezte meg a harmadik gólját, amely ráadásul győzelmet ért csapatának. Ezt megelőzően Diogo Jota (Wolverhamtpton) tett hasonlót a Leicester ellen 2019 januárjában. (Opta)

FULHAM–BURNLEY 0–2

A Fulham öt-öt gólt szerzett a megelőző két hazai bajnokiján, a hét közben nagy csatában bejutott a Ligakupa elődöntőjébe, és az első félidőben voltak is lehetőségei a gólszéria folytatására, de a Burnley kapusa, James Trafford másképp gondolta, védéseivel tartotta csapatát.

A második játékrész elején aztán felértékelődött a kapus szombati munkássága, hiszen Wilson Odobert szép lövéssel megszerezte a vezetést a Burnleynek. Sőt! A 66. percben Sander Berge hosszú labdavezetés után a 16-os előteréből a jobb alsóba lőtt, és ezzel a fórral az eddigi sereghajtó jól gazdálkodott – a megelőző három forduló egypontos össztermése után most meglepetésre hármat kasszírozott.

A Craven Cottage közönsége történelmi pillanatnak lehetett szemtanúja: Rebecca Welch személyében először volt női játékvezetője egy angol élvonalbeli mérkőzésnek. Nem érheti panasz a munkáját.

PREMIER LEAGUE
18. FORDULÓ, szombati mérkőzések

Tottenham Hotspur–Everton 2–1 (Richarlison 9., Szon Hung Min 18., ill. André Gomes 82.)
Fulham–Burnley 0–2
(Odobert 47., Berge 66.)
Luton Town–Newcastle United 1–0 (Townsend 25.)
Nottingham Forest–AFC Bournemouth 2–3 (Elanga 47., Wood 74., ill. Solanke 51., 58., 90+4.)
Kiállítva: Boly (23., Nottingham)

• Korábban
West Ham United–Manchester United 2–0 (Bowen 72., Kudus 78.)
• Később
Liverpool FC–Arsenal
1–1 (Szalah 29., ill. Gabriel Magalhaes 4.)

14.00:
Wolverhampton Wanderers–Chelsea (Tv: Spíler1)
A Manchester City–Brentford mérkőzést a City klub-vb-szereplése miatt elhalasztották.

1. Arsenal 18 12 4 2 36–16 +20 40
2. Liverpool 18 11 6 1 37–16 +21 39
3. Aston Villa 18 12 3 3 38–22 +16 39
4. Tottenham 18 11 3 4 37–24 +13 36
5. Manchester City 17 10 4 3 40–20 +20 34
6. West Ham 18 9 3 6 31–30 +1 30
7. Newcastle 18 9 2 7 36–22 +14 29
8. Manchester United 18 9 1 8 18–23 –5 28