Szolnoki gála, 13 év után újra magyar BL-győztes!

2017.05.27. 16:27
A Szolnok 13 év után, első magyar klubként megnyerte a Bajnokok Ligáját (Fotó: Földi D. Attila)
A Szolnok a második negyedben még 3–1-es hátrányban volt, de a nagyszünetre már kétgólos előnnyel fordulhatott. Nagy Viktor fantasztikus védései demoralizálták a címvédő Jug Dubrovnik játékosait, így a Szolnok a klub fennállásának legnagyobb sikerét aratva, 13 év után első magyar klubként megnyerte a Bajnokok Ligáját férfi vízilabdában.

Bár a finálét megelőző bronzmeccsen a Pro Recco legyőzte az Eger csapatát, a Duna Arénában uralkodó hangulatra így sem lehetett panasz: 10 000 néző fogadta a medence partjára a fináléra érkező szolnoki és dubrovniki játékosok bemutatásakor.

A találkozó első kapura lövését a horvátok jegyezhették fel, Garcia lövése a kapufán csattant, a másodiknál pedig már Nagy Viktor a kapujából kirobbanva jelezte: kirobbanó formában van. A meccs első gólját Andrija Prlainovics szerezte – aki a pénteki elődöntővel szemben, most jóval nyugodtabban pólózott már az első negyedben is.

Más kérdés, hogy Prlainovics nyugodtsága ellenére a horvátok fordítani tudtak, Pavo Markovic és Marco Macan találataival minimális dubrovniki előnnyel zárult az első 8 perc.

A második játékrészben megnyerte a Szolnok a ráúszást, de a támadások befejezéseibe rendre hiba csúszott, míg a másik oldalon egy nehezen bepasszírozott Luka Loncar-góllal sikerült megduplázni az előnyt.

A fordulópont viszont nagyjából ekkor érkezett el, egyrészt azért, mert Milan Alekszics viszonylag hamar visszaállította az egygólos különbséget, másrészt pedig Nagy Viktor is megkezdte a roló lehúzását.

Alekszics második góljával aztán már sikerült az egyenlítés is, majd Macan második góljára Prlainovics válaszolt ötméteresből. Vámos két gólja pedig már a hab volt a tortán, ezzel a második etapot 5–2-re nyerte a Szolnok, de ami ennél is fontosabb, demoralizálta az ellenfelet.

A Jug ugyanis az utolsó két negyedben már csak egyetlen gólra volt képes, míg a Szolnok nem ismert kegyelmet. Támadásban Prlainovics is újabb gólt szerzett, és feliratkozott a gólszerzők közé Zsivko Gocics is, a 10–5-ös végeredményt pedig Kis Gábor állította be másfél perccel a vége előtt.

Ekkor már eufóriában védett Nagy Viktor, aki lenyűgöző 66 százalékos hatékonysággal hárította a horvát próbálkozásokat.

A Szolnok meggyőző játékkal, teljesen megérdemelten nyerte meg 5. magyar klubként – 13 évvel a Honvéd sikere után – a Bajnokok Ligáját.

FÉRFI VÍZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
DÖNTŐ

SZOLNOKI DÓZSA-KÖZGÉP–JUG DUBROVNIK (horvát) 10–5 (1–2, 5–2, 2–1, 2–0)
Duna Aréna,
10 000 néző. V: Alexandrescu (román), Margeta (szlovén)
SZOLNOK: NAGY V. – Jansik D., PRLAINOVICS 3, VÁMOS 2, Mezei, Varga Dénes, Gocics 1. Csere: Kardos (kapus), KIS G. 1, Younger, ALEKSZICS 3, Crousillat, Fülöp. Edző: Cseh Sándor
JUG: Bijac – L. Fatovic, Perrone, Obradovic, J. Vrlic, X. García, Jokovic 1. Csere: Loncar 1, MARKOVIC 2, Macan 1, Benic, Pavlicevic. Edző: Vjekoslav Kobescak
Gól – emberelőnyből: 10/3, ill. 12/2
Gól – kettős emberelőnyből: –, ill. 1/0
Gól – ötméteresből: 2/2, ill. –
Kipontozódott: Jansik D. (19. p.), Benic (20. p.), Younger (31. p.)
Cseh Sándor:
A csapat meg tudja adni egy meccs vázát, mindig a csapat megy előre, de ahhoz, hogy egy ilyen trófeát megnyerjünk, szükség van kiváló egyéni teljesítményekre is, és azokból most volt jó néhány. Három-egyes hátrányban nem úgy nézett ki, hogy minden a legnagyobb rendben, de a második negyed közepétől már olyan felfogásban játszottunk, amilyenben szerettem volna. A harmadik negyed elején a Jug megérezhette, lehet, hogy ki fog kapni, mi meg azt, hogy akár nyerhetünk is, és egy döntőben ez olyan pluszt tud adni, amitől az ember azt érzi, hogy mindenre képes. Szóval inkább közben, a mérkőzés alakulásának köszönhetően kezdtünk erőre kapni.
Vjekoslav Kobescak: – Az ezüstérem megszerzése is nagy dolog. Kikaptunk, de nem vagyok szomorú, mert ezen a napon a Szolnok egyértelműen jobb volt nálunk. A mi játékunkból hiányzott a frissesség, a második negyed közepétől egyre több párharcot veszítettünk el. Egyszerűen nem voltunk elég jók, és mivel kiestünk a ritmusból, a Szolnok győzött, bizonyította, hogy jobb csapat. De így sem vagyok mérges vagy szomorú, mert remek szezont zárunk.

BAJNOKOK LIGÁJA, FÉRFIAK 2016–2017
Végeredmény:
Szolnoki Dózsa-Közgép (Milan Alekszics, Ugo Crousillat, Fülöp Bence, Zsivko Gocics, Hangay Zoltán, Jansik Dávid, Kardos Gergely, Kis Gábor, Mezei Tamás, Nagy Viktor, Andrija Prlainovics, Szatmári Kristóf, Aaron Younger, Vámos Márton, Varga Dénes. Edző: Cseh Sándor), 2. Jug Dubrovnik (horvát), 3. Pro Recco (olasz), 4. ZF-EGER, 5. AN Brescia (olasz), 6. Olympiakosz Pireusz (görög)

A hatos döntő legértékesebb játékosa: Andrija Prlainovics (Szolnok). A hatos döntő legjobb kapusa: Nagy Viktor (Szolnok)

A Szolnok az ötödik magyar csapat, amely megnyerte a BL-t, legutóbb 2004-ben a Honvéd tudott diadalmaskodni.

A szolnokiak a medencében ünnepelnek, a horvátok méltósággal viselik, hogy címvédőként elbukták a finálét.

4. NEGYED

32. perc: Vége, vége vége! A férfi vízilabda Bajnokok Ligájának idei győztese a Szolnoki Dózsa-Közgép csapata!

32. perc: Gesztust gyakorol Cseh Sándor, kapust cserél, Nagy Viktor helyett Kardos István zárja a döntőt.

32. perc: Még megy ugyan a meccs, Nagy Viktor csípett el egy rossz bejátszást, de már mindenki ünnepel.

31. perc: Nagy Viktor sír a vízben. Hadd sírjon, megdolgozott érte!

31. perc:Megvan!!! Öt közte, másfél perccel a vége előtt! Kis Gábor vágott be egy szabaddobást, 10–5!

30. perc: Még egy strigula Nagy Viktor védéseihez..

29. perc: Kész. Nagy Viktor lehúzta a rolót, semmi nem jön be a horvátoknak, Perrone és Jokovic lövését is hárította...

29. perc: Nagy Viktor megint véd, most Markovic lövését.

29. perc: Younger szabálytalankodott centerben, kipontozódott, horvát fór.

29. perc: Időkérés a Jugnál.

28. perc: Bijac neve mellé is beírhatunk egy védést, Vámos lövését hárította.

28. perc: Nagy Viktor!!! A kapus közelről Vrlic húzását védte, önkívületben véd!

27. perc: Nagy Viktor megint véd egyet – már-már menetrendszerűen...

26. perc: Gocics! A legjobbkor lövi meg az első gólját a Final 6-ben!, Ezzel 9–5!

25. perc: Nagy Viktor újabb védésével indul az utolsó negyed. Fatovic lövését kapta le a kapus.

25. perc: A negyedik negyed első támadása a Szolnoké lesz, miután Varga elhozta a labdát.

3. NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek. Egyetlen negyed, nyolc perc választja el a Szolnokot attól, hogy fennállása legnagyobb sikerét arassa!

24. perc: Younger kiállítása során Jokovic lőtt, Nagy Viktor védett!

23. perc: Alekszics messziről, váratlanul lő nagy gólt, felrobban az Aréna, ismét három a különbség, 8–5!

23. perc: A horvátoknak sem, egy rossz centerezés után Nagy Viktoré lett a labda.

22. perc: Hiába, lövésig sem sikerült eljutni.

22. perc: Nem sikerült az előnyt gólra váltani, de aztán a horvátok kidobják a labdát, marad a mieinknél.

21. perc: Időkérés a Szolnoknál, amikor Obradovic kiállítása után előnyben lehet majd a Szolnok.

21. perc: Perrone játszott 4 védő közül Markovic elé, ő pedig ziccerben nem hibázott, 7–5!

21. perc: Varga lőtt messziről a blokkba.

20. perc: Mezei kapott egy pofont. Benicet kiállították a bírók, ő is kipontozódik.

20. perc: Nagy Viktor újabb védéssel jelentkezik. Markovic kísérletét fogta, amikor Prlainovics kiállítása miatt előnyben voltak a horvátok.

20. perc: Bezzeg a horvát időkérést észrevették...

20. perc: Előnybe került a Szolnok, Cseh edző mutatta az időkérést, de nem vették észre a zsűriasztalnál.

19. perc: Jansik ezzel kipontozódott.

19. perc: Jansik kapott újabb kiállítást, Fatovic lövése az akció végén mellé szállt.

18. perc: Prlainovics most is biztos ítélet végrehajtó volt, 7–4!

18. perc: Ötös a Szolnoknak!

18. perc: Obradovicot szórták ki a bírók.

17. perc: Alekszicset szórták ki a bírók, de Obradovic elhamarkodottan ellőtte, ezzel vége a fórnak.

17. perc: Perrone elcsaklizta a labdát a magyar támadás közepén, jöhet a Jug.

17. perc: A ráúszásnál Gocics hozza el a labdát.

2. NEGYED

16. perc: Vége a második negyednek, a szolnokiak 5–2-re nyerték ezt az etapot.

16. perc: A horvát kapuban Bijacnak még nincs védése, van viszont egy újabb, méghozzá bravúros Nagy Viktornak! A magyar kapus Loncar közeli húzására ért le a rövidnél.

15. perc: Kettő közte! Macan kiállítása után Vámos bombázott középről a hálóba, 6–4!

15. perc: Macan lövését tudta védeni Nagy Viktor, támadhat a Szolnok!

15. perc: Fülöp kiállítását sikeresen kivédekezte a Szolnok!

14. perc: Vezet a Szolnok! Vámos gondolta úgy, hogy távolról rálövi, a labda védhetetlenül vágódott a horvát kapuba, 5–4!

14. perc: Alekszics szerzett labdát, támadhat a Szolnok.

13. perc: Prlainovics biztos kézzel vágja a kapuba, 4–4!

13. perc: Ötméteres a Szolnoknak!

12. perc: Jansik begyűjti a második kiállítását is.Szép horvát támadás végén Macan lőtt gólt, 3–4!

12. perc: Jokovic kiállítása miatt előnyben a Szolnok. Alekszics távolról szétlőtte a horvátok kapujának bal oldalát, egyenlít a Szolnok, 3–3!

11. perc.: Ahogy letelt a kiállítás, Markovic húzta kapura közelről a labdát, de Nagy Viktor óriási bravúrral védett!

11. perc: Vámos kezéből kicsúszott a labda, majd rosszul játszott középre, jöhetett a Jug. A visszaúszás közben Varga szabálytalankodott, kiállítják.

10. perc: Benicet állították ki, majd Younger bejátszását az emberétől elszakadó Alekszics pattintotta közelről a kapuba, 2–3!

10. perc: Younger kiállítása letelt, amikor egy centerezés után Loncar másodjára tudta kapuba passzírozni a labdát, 1–3!

9. perc: Kettős hátrányba került a Szolnok, előbb Youngert, majd Crousillat-t szórták ki.

9. perc: A második negyed kezdése előtt Crousillat hozta el a labdát, a Szolnok támadhat először.

1. NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek!

8. perc: Pavlicevicet szórták ki a bírók, a negyed végén Prlainovicsra jött ki a figura, de ő fölé lőtt.

8. perc: Szépen megjáratták a horvátok a labdát és két másodperccel a támadóidő lejárta előtt Jokovic lőtt a jobb felsőbe messziről, 1–2!

7. perc: Horvát időkérés.

6. perc: Prlainovics labdaszerzés után a blokkba lőtt, majd Mezeit húzták vissza gólhelyzetben, de a bírók ismét nem avatkoztak közbe...

5. perc: Az időkérés utáni szolnoki támadás végén Younger tűnt el a horvátok között gyanús körülmények között, a játékvezetők nem sípoltak.

5. perc: Kis ellen fújtak támadót a bírók, majd Jokovic lőtt mellé, aztán szolnoki időkérés.

5. perc: Garcia lövése szállt a kapu fölé.

4. perc: Macant állították ki, a Szolnok azonban nem tudta kihasználni az előnyt.

4. perc: Újabb horvát kapufa. Markovic volt az.

3. perc: Az előny letelt, amikor Markovic bombázott oldalról a kapuba, 1–1!

3. perc: Az első kiállítást Jansik szedte össze.

2. perc: Prlainovics távoli lövése utat talált a Jug kapujába, vezet a Szolnok, 1–0!

2. perc: Obradovic lágy beadását a kapuból kirobbanó Nagy Viktor szerezte meg.

1. perc: Prailnovics bepasszát elsodorták Mezei elő, a Jugé a labda.

1. perc: Garcia lövése a kapufán csattant. Jöhet a Szolnok.

1. perc: A Jug piros-kék-fehér, a Szolnok kék sapkában. A ráúszást a Jug hozta el.

A játékosok már a vízben, pillanatokon belül kezdődik a finálé!

Hatalmas ováció fogadja a játékosokat, a nézők ma is remek hangulatot varázsoltak a Duna Arénába.

A Dubrovnik játékosai már megérkeztek, most a Szolnok tagjai jönnek.

A csapatok készen állnak a döntőre, zajlik a játékosok bemutatása.

ÉRDEKESSÉGEK

A bronzmeccsen a Pro Recco 15–6-ra legyőzte az Eger csapatát, így megszerezte a Bajnokok Ligája harmadik helyét, míg Dabrowski Norbert csapata a 4. helyen végzett.

A horvátok a pénteki első elődöntőben az olasz Pro Reccóval találkoztak és szinte végig vezetve 10–9-re győzni tudtak, így kerültek be a fináléba. A Jug a címvédő, fennállása 8. BL-döntőjére készül, és ötödik alkalommal hódíthatná el ma a BL-trófeát.

A Szolnok csoportelsőként rögtön az elődöntőbe jutott, ahol nagy csatában az Eger csapatát múlta felül 7–5-re, és jutott be történelme első BL-döntőjébe. Ha a szolnokiak nyernek, úgy az OSC, a Vasas, az Újpest és a Honvéd után ötödik magyar klubként hódíthatják el a Bajnokok Ligáját.

A magyar elődöntő főszereplői így nyilatkoztak a találkozót követően.

Pénteken az első mérkőzést az ötödik hely eldöntéséért vívták: a csalódott csapatok mérkőzésén az olasz Brescia 8–5-re legyőzte a görög Olympiakoszt.