Az olaszok letaszították Szerbiát a trónról

2011.07.30. 15:11
Az olasz válogatott nyerte meg a sanghaji vizes vb férfi vízilabdatornáját, miután a döntőben hosszabbítást követően 8–7-re legyőzte a címvédő szerbeket. Olaszország legutóbb 1994-ben, Rómában lett világbajnok.

Maurizio Felugo örül döntőbeli egyetlen góljának (Fotó: Reuters)

SZERBIA–OLASZORSZÁG

KVÓTAHELYZET
A világbajnokságon három kvóta talált gazdára, de mivel Szerbia a világligasikerrel már a sanghaji esemény előtt indulási jogot szerzett, így a másik három elődöntőbe jutott válogatott (Magyarország, Horvátország és Olaszország) kvalifikált Londonba. Az olimpiai férfi vízilabdatornán 12 csapat vesz részt.

I. NEGYED

Nem szórták a csapatok a gólokat az első játékrészben, két-két kihasználatlan emberelőnyt követően Valentino Gallo talált be, ezzel az olaszok vezettek nyolcpercnyi játék után. 0–1

II. NEGYED

A támadásban ötlettelen szerbek a 10. percben újabb emberfórt puskáztak el, ám a nagyszerű védekezést bemutató Giorgetti érthetetlen módon odapasszolta a labdát Prlainovicsnak, aki megköszönte az ajándékot, és közelről egyenlített.

A góltermés ezután sem indult be, az olaszok például „némák” maradtak ebben a negyedben, a szerbek viszont Csuk révén átvették a vezetést, így félidőben náluk volt az előny. 2–1

III. NEGYED

Aicardi tett róla, hogy ismét egálra álljanak a felek (2–2), a másik oldalon viszont a szerbek nem tudták kihasználni Gitto kiállítását. Eddig a pontig mindkét csapat ötször került emberfórba, de egyszer sem tudta ezt kihasználni. A színvonal nem verdeste az eget...

Ha előnyben nem megy, ellövöm azonos létszámnál, gondolhatta Filipovics. Jól tette, mivel nem túl jól helyezett lövését Tempesti suta mozdulattal bevédte. 3–2 volt a szerbeknek.

A válasz nem késett sokat, ismét Aicardi nevét átkozhatták a délszlávok és áldhatták az olaszok, megszületett az első gól emberelőnyből. 3–3

Ezt követően azért csak belelendültek: a 22. percben Prlainovicsot küldték ki a játékvezetők, Figlioli pedig miután bemutatta a passzt, a kapu bal oldalába zúdította a labdát. Az olaszok visszavették a vezetést. 3–4

És itt még nem volt vége a szerbek 3. negyedbeli megpróbáltatásainak, Presciutti megúszás után ugyanis nem hibázott ziccerben, így a negyedik felvonás előtt 5–3-as olasz előnyt mutatott az eredményjelző.

IV. NEGYED

Filipovics ötméteresből felezhette volna meg csapata hátrányát, de nem tudott élni a lehetőséggel. A szerbek a vb során először hagytak ki büntetőt.

Olaszország hárommal elléphetett volna, ám ebből nem lett semmi, Udovicsics ellenben könyörtelen volt a másik oldalon. 4–5

Presciutti ezt nem nézte jó szemmel, és emberelőnyben tett róla, hogy ismét megnyugtatóbb, kétgólos előnyük legyen. 4–6

A szerbek a szorult helyzetben is higgadtan járatták meg a labdát, amit végül Pijetlovics juttatott a kapuba, semmi sem dőlt még el. 5–6

TEKINTSE MEG A ZÁRÓ NAP KÉT MÉRKŐZÉSÉNEK KÉPGALÉRIÁJÁT!
(FOTÓK: MTI/ILLYÉS TIBOR, REUTERS)
TEKINTSE MEG A ZÁRÓ NAP KÉT MÉRKŐZÉSÉNEK KÉPGALÉRIÁJÁT! (FOTÓK: MTI/ILLYÉS TIBOR, REUTERS)

Két és fél perccel a vége előtt az olasz szövetségi kapitány foghatta a fejét (fogta is), mivel újra ötmétereshez jutott Szerbia. Filipovicsot nem törte meg a néhány perccel korábbi hibája, ezúttal jól célzott. 6–6

A záró másfél percben az olaszok kettő, a szerbek egy emberfórt kaptak, de az eredmény nem változott, jöhetett a hosszabbítás.

A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE

Szerbia két éve Rómában ötméteresekkel verte meg a spanyolokat a fináléban, most egy másik déli csapatot kellett volna felülmúlnia a rendes játékidőt követően.

A negyedik negyedből áthúzódó szerb kiállítás ugyan letelt, ám Aicardi keze a következő pillanatban lendült, Szoro pedig tehetetlen volt. 6–7

Filipovics révén érkezett a válasz, ezzel beérte a döntőn szintén háromgólos Aicardit, ami pedig sokkal fontosabb, 7–7-re alakította az állást.

Büntetőt hibázni egy vb-döntő hosszabbításában a luxus kategóriájába tartozik, ezt engedte meg magának Udovicsics, akinek ötméteresét Tempesti bal kézzel védte. Nem sokkal később még nagyobb lehetett az öröm Itáliában, hiszen Felugo találatával ismét a trónkövetelő szerezte meg a vezetést. 7–8

A HOSSZABBÍTÁS MÁSODIK FÉLIDEJE

Az olaszok a mérkőzés során hatodszor is elhozták a labdát a ráúszásnál, ez sem elhanyagolható tényező. Gól nem esett a túlóra második felének első két percében, 52 másodperccel a vége előtt pedig Alessandro Campagna időt kért.

Csapata ezután nem tudott gólt szerezni, de az utolsó támadásánál emberelőnyben játszó Szerbia sem, így Olaszország nyerte meg a világbajnokságot!

Olasz öröm Sanghajban (Fotó: Reuters)

VIZES VB, 2011, SANGHAJ
FÉRFI VÍZILABDA, DÖNTŐ
Olaszország–Szerbia 8–7 (1–0, 0–2, 4–1, 1–3, 2–1, 0–0 – hosszabbítás után)
Oriental Sport Center, Natatorium, 3000 néző. V: Tulga (török), Koganov (azeri)
Olaszország: TEMPESTI – PRESCIUTI 2, Felugo 1, AICARDI 3, Gitto, Gallo 1, Fiorentini. Csere: Perez, Figlioli 1, Giorgetti, Figari, Deserti, Pastorino (kapus). Szövetségi kapitány: Alessandro Campagna
Szerbia: Szoro – Gocsics, Udovicsics 1, PIJETLOVICS 1, Radjen, FILIPOVICS 3, Prlainovics 1. Csere: Avramovics, Csuk 1, Nikics, Alekszics, Mitrovics. Szövetségi kapitány: Dejan Udovicsics
Gól – emberelőnyből: 12/4, ill. 9/2
Gól – ötméteresből: –, ill. 3/1
Kipontozódott: Deserti (26. p.), Alekszics (27. p.)
Kiállítva végleg cserével: Mitrovics (szövegért, 28. p), Gitto (ütésért, 32. p), Pastorino (szövegért, 34. p)