Pazar: Hosszú, Kapás, Cseh és Gyurta is aranyérmes!

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
2012.05.24. 16:50
Éremhalmozás: a magyar úszók uralták a csütörtöki versenynapot – A KÉPGALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A FOTÓRA! (Fotók: Tumbász Hédi)
Parádés napot zártak a magyar úszók a Debrecenben zajló Európa-bajnokságon: négy arany- (Kapás Boglárka – 800 méter gyors, Hosszú Katinka – 200 méter vegyes, Gyurta Dániel – 200 méter mell, Cseh László – 200 méter pillangó), két ezüst- (Biczó Bence – 200 méter pillangó, női 200 méteres gyorsváltó) és három bronzérem (Risztov Éva – 800 méter gyors, Verrasztó Evelyn – 200 méter vegyes, Bohus Richárd – 50 méter hát) volt a csütörtöki nap termése.

A csütörtök délutáni program első versenyén a második legjobb idővel (8:33.44) döntőbe jutó Risztov Éva és az ötödikként továbblépő Kapás Boglárka ugrott medencébe női 800 méteres gyorson.

Féltávnál Kapás átvette a vezetést, amelyet ezt követően már ki sem adott kezéből, gyakorlatilag 400 métert hajrázva Európa-bajnokságot, Risztov pedig Coralie Balmy mögött 8 századdal lemaradva bronzérmet szerzett.

„A verseny előtt gondoltam, odamegyek anyukámhoz, hogy megmondjam neki, Európa-bajnok leszek – nyilatkozta az MTI-nek könnyeivel küszködve Kapás Boglárka. – Valahogy belémnyilallt és tudtam, hogy ma aranyat fogok nyerni. Nem tudom, mi hajtott, sok olyan emberre gondoltam, akit szeretek és akik tudom, hogy szeretnek, s talán ez adott sok erőt. Maradtam a klasszikus taktikánál, hogy 400-ig megyek a mezőnnyel, utána pedig robbantok, és szerencsére sikerült ezt tartani. Az utolsó fordulónál már tudtam, ha belehalok, akkor is megcsinálom.”

„Nagyon boldog vagyok, egyéni csúcsot úsztam így 100 évesen, 2002 óta két másodpercet javultam, ez mindent elárul, Nagyon örülök, ez egy szép visszatérés volt – mondta Risztov. – Az, hogy dobogóra állhatok, hatalmas dolog, ha ezt bárki utánam csinálja, az előtt megemelem a kalapom.”

NŐI 800 M GYORS – KAPÁS, RISZTOV

Másodikként a női 200 vegyes következett, a címvédő Hosszú Katinka már a rajt után élre állt és magabiztos versenyzéssel 400 vegyes után második Európa-bajnoki címét nyerte meg, Verrasztó Evelyn nagy csatában bronzérmet szerzett.

NŐI 200 M VEGYES DÖNTŐ – HOSSZÚ, VERRASZTÓ

„Az a jó, hogy erre nem készültünk és úgy úsztam ilyen időt. Megmondom őszintén, elfáradtam, kiadtam magamból mindent, remélem, sikerül magam összeszedni a váltóra - mondta az MTI-nek Hosszú. - A végére úgy éreztem, hogy nem nagyon haladok, de úgy hallottam, hogy azért elég jól ment a vége is, érzésre más volt, mint kívülről.”

Verrasztó szintén elégedetten nyilatkozott:

„A lelkiállapotomhoz képest elég jól ment, egész délután furcsán éreztem magam, tudom, hogy nem vagyok a csúcson. Nem volt annyira erős ez a mezőny Katkán kívül, nagyon szerettem volna érmet nyerni, és ez sikerült. Egy kicsit talán lassan kezdhettem, de azért elég jó lett a vége. Fáradt vagyok, igyekszem a váltóig még pihenni egy kicsit.”

Kozma Dominik bejutott a férfi 100 méter gyors döntőjébe a Debrecenben zajló úszó Európa-bajnokságon.

A magyar úszó 49.45-ös idejével saját futamában az 4., összesítésben pedig a 8. helyen zárta a középdöntőt.

Szilágyi Liliána és Jakabos Zsuzsanna is bejutott a női 100 méter pillangó döntőjébe a Debrecenben zajló úszó Európa-bajnokságon.

Mindkét magyar a középdöntő második futamában volt érdekelt, Jakabos 58.90-es idővel a 2., Szilágyi a 59.49-cel a 4. helyen végzett, ami összesítésben az 5. és a 8. helyre volt elég.

A két elődöntő után ismét egy finálé következett, ismét két magyar érdekeltséggel. Gyurta Dániel a féltávnál 27 századdal lemaradva még a harmadik volt, az utolsó fordulásnál azonban már ő vezetett, és végül 2:08.60-as idővel, Európa-bajnoki csúccsal megnyerte férfi 200 méter mell döntőjét,Molnár Ákos a 8. lett.

Ezzel az arannyal már 5-nél jár a magyar csapat, amellyel megelőzte az eddig négyet szerző németeket az éremtáblázat élén. Hogy ez sokáig ne legyen így, arról viszont Jenny Mensing tett, aki megnyerte a 100 méteres női hátúszást.

A férfi 200 pillangó döntőjében Cseh László esélyeshez méltóan kezdett, 50 méter után már vezetett, Biczó a negyedik helyen fordult először. Féltávnál Cseh már egy testhosszal vezetett, Biczó pedig feljött a harmadik helyre, amit 50 méterrel a cél előtt is tartott. Cseh győzelmét ekkor már semmi nem veszélyeztette, Biczó viszont óriásit hajrázva simán bejött a második helyre.

FÉRFI 200 M MELL DÖNTŐ – GYURTA, MOLNÁR

FÉRFI 200 M PILLANGÓ DÖNTŐ – CSEH, BICZÓ

Cseh 1:54.95-ös idejével a 10. Európa-bajnoki címét szerezte meg, amivel vezeti a magyar örökranglistát – összesítésben pedig ismét megelőztük a németeket.

Sztankovics Anna nem jutott be a döntőbe 200 méter mellen. Sztankovics az első futamban volt érdekelt, és 2:30.26-as idővel a 6. helyen zárt, összesítésben pedig a 12. pozíciót elérve maradt le a fináléról.

Bohus Richárd 25.14-es idejével hármas holtversenyben a 3. helyen zárta a férfi 50 méter hát fináléját a Debrecenben zajló férfi Európa-bajnokságon.

A csütörtöki programot a női 200-as gyorsváltó fináléja zárta. JakabosZsuzsanna ugrott először a medencébe és bár 100 méter után még az 5. helyen úszott, jó hajrája után a 2. helyen következhetett VerrasztóEvelyn, aki 300-nál már vezette a futamot. Az olaszok ijesztegettek kicsit, de az utolsó 50-en lemaradtak, Mutina Ágnes 59 százados előnnyel ugrott a vízbe.

50 méterrel a váltás előtt már több mint 1 másodperc volt a magyar váltó előnye, Hosszú Katinka 1.6 mp-es előnnyel következett. Federica Pellegrini nagyon erős tempóban közeledett Hosszúra, de 100-zal a vége előtt még volt 0.65 differencia a magyar lány javára.

Az utolsó 50-re az olaszok fordultak előnnyel, és a hajrában a sokkal frissebb olasz faképnél hagyta az elfáradó Hosszút. A magyar váltó 7:54.70-es idővel ezüstérmet szerzett.

„Fantasztikus szereplés, ilyen még nem volt! A tervezett tíz érmet messze túlteljesítettük, már tizenhatnál tartunk. Pedig nagy volt a teher mindenkin, de igazán szépen sikerült a nap. Pozitív meglepetés volt az összes érem, a kettős győzelem, elképesztő a három holtversenyes bronzérmes 50 háton. Debrecenben sporttörténelem íródott – a szereplés pedig lendületet ad az olimpiai felkészülésre!” – fogalmazott Kiss László szövetségi kapitány a köztelevíziónak a helyszínen.

A délelőtti eseményekről ide kattintva olvashat!

Együtt a csütörtöki éremhalmozók (Fotó: MTI)