Döntős Kis Gergő és a 200 m-es női gyorsváltó

2012.05.24. 11:46
Az előfutamból a döntőbe kvalifikálta magát férfi 800 m-en Kis Gergő, valamint a női 200 m-es gyorsváltónk a Debrecenben zajló úszó Európa-bajnokságon. Középdöntős női 200 m mellen Sztankovics Anna, férfi 100 m gyorson Kozma Dominik, női 100 m pillangón Jakabos Zsuzsanna és Szilágyi Liliána, utóbbi ráadásul nagyszerű egyéni rekorddal. Az előfutamot követően nem folytathatja viszont Zámbó Balázs és Takács Krisztián (mindkettő férfi 100 m gyors), Dara Eszter és Tompa Orsolya (mindkettő női 100 m pillangó), valamint Gyurta Gergely (férfi 800 m gyors).
A 200 m-es gyorsváltó a legjobb idővel jutott be a fináléba (Fotó: Tumbász Hédi)

Kezdésnek Sztankovics Anna a női 200 m mell előfutamában elmaradt ugyan nevezési idejétől, de 2:31.87 p-es eredménnyel futamában az ötödik helyen végzett, ami összesítésben holtversenyben a 13. helyhez volt elég a 36 fős mezőnyben. A legjobb időt (2:28.06) a svéd Joline Hoestmen mondhatja a magáénak.

Kis Gergő 5. idővel döntős 800 gyorson

Következett a férfi 100 m gyors, három magyarral. Zámbó Balázs (52.51 mp) futamában a harmadik, Takács Krisztián (49.99) az ötödik, Kozma Dominik (49.37) a negyedik lett. Kozma a hetedik idővel jutott tovább, Takács összesítésben a 22., míg Zámbó az 53. helyen végzett a 66 fős mezőnyben, amelyből hét versenyzőt kizártak. A legjobb idővel (48.77) a francia Amaury Leveaux jutott tovább. A szám vesztesei a belgák, négy úszójuk közül a 9. és a 11. időt magáénak tudó versenyzőjük kiesett.

A harmadik, utolsó futamban együtt úszhatott a férfi 800 m gyors előfutamában az érintett két magyar versenyző. Kis Gergő (7:58.09 p) második lett, Gyurta Gergely (8:04.03) az ötödik. Összesítésben ez az időeredmény előbbinek az ötödik, utóbbinak a tizenegyedik helyhez volt elég. A 21 fős mezőnyben az ukrán Szerhij Frolov (7:57.54) úszta a legjobb időt.

MAGYAR NAGYÜZEM DÉLUTÁN, ILLUSZTRIS DRUKKEREKKEL
Óriási nagyüzem lesz délután Debrecenben magyar szemszögből nézve, hiszen csak egyetlen szám (női 100 hát) kivételével minden döntőben és középdöntőben lesz úszónk! A lelátón olyan illusztris drukkereket lehet majd látni többek között, mint Áder János köztársasági elnök, Borkai Zsolt MOB-elnök, illetve DVSC-Teva bajnokcsapata, méghozzá teljes létszámban.

A női 100 pillangó előfutamában mind a négy magyar induló jól szerepelt, időeredménye alapján továbbjutott volna, de erre végül csak Jakabos Zsuzsannának és Szilágyi Liliánának lesz lehetősége, míg Dara Eszter és Tompa Orsolya nem jutott be a középdöntőbe. Szilágyi (59.07) nevezési idejét jócskán megjavítva megnyerte a futamát, Dara (59.75) viszont a következő csapatban csak az ötödik lett. Jakabos (59.18) és Tompa (59.43) egy előfutamba került, előbbi a második, utóbbi a negyedik helyen végzett. Az időeredmények összesítése alapján Szilágyi a 7., Jakabos a 9., Tompa a 11., míg Dara a 16. helyen végzett. A 39 fős mezőny legjobbja az olasz Ilaria Bianchi lett (58.31). A két továbbjutó magyarnak reális esélye van bekerülnie a fináléba.

Jakabos és Verrasztó a dobogós helyekért harcolt, Mutina viszont már elsőként adta át a váltót a finisembernek. Hosszú megőrizte a pozíciót, így a mieink 8:05.83 p-vel futamgyőztesek lettek a spanyol és a német kvartett előtt. A siker egyben a négyes pályát is érte a fináléban, tekintve, hogy annál jobbat a második futamban sem úszott senki.