Hosszú Katinka világcsúccsal világbajnok száz háton

KOVÁCS ERIKA (DOHA)/NSOKOVÁCS ERIKA (DOHA)/NSO
2014.12.04. 16:22
Hosszú Katinka világcsúccsal győzött (Fotó: MTI)
Hosszú Katinka világcsúccsal nyerte meg a Dohában zajló rövid pályás úszó-világbajnokság női 100 méteres hátúszásának fináléját csütörtökön. A férfi 400 méteres vegyes úszásban Verrasztó Dávid bronzérmet nyert, női 800-on Kapás Boglárka negyedik lett.

NŐI 100 MÉTER HÁT: HOSSZÚ KATINKA VILÁGBAJNOK!

A tegnap két nagyon nehéz számban is ezüstöt szerző Hosszú Katinka a harmadik helyen fordult az első két falnál – fél távnál Emily Seebohm vezetett még –, de az utolsó hosszt már az első helyen kezdte meg. A végén már csak az volt kérdés, hogy új világrekord születik-e, végül ez összejött, Hosszú két tizeddel javította meg a korábbi csúcsot.

Hosszú Katinka hamarosan újra a medencében volt, és a 2. legjobb idővel bejutott be a női 100 méteres vegyes úszás döntőjébe. Ott lesz ugyanebben a fináléban Verrasztó Evelyn is, mégpedig a 8. legjobb idővel.

„Ma úgy indultam neki a száz hátnak, hogy belepakolok mindent, és semmi sem érdekel, az sem, hányadik leszek, az sem, milyen időt úszom, csak érezzem, hogy mindent kiadtam magamból – mondta az újabb eseménydús nap végén Hosszú Katinka. – Ezért volt az, hogy amikor beértem, tényleg fogalmam sem volt, hányadik vagyok, mennyit úsztam, csak néztem, aztán a táblán végre sikerült kiszúrnom, ja, hát első vagyok – ja, hát világcsúccsal!... És akkor, azt hiszem, látszott, elég sok minden kiszakadt belőlem. Az az igazság, hogy szerdán túlságosan arra koncentráltam, mi lesz az eredmény, és jóval kevésbé arra, hogy mit is csinálok a vízben. Ez nagy tanulság. Este Shane-nel megbeszéltük, azért az elmúlt időszakban elég kevés olyan napom volt, amikor nem jött össze semmi – ez a tegnapi most ilyen lett, de ez sem akkora baj, néha erre is szükség van. És jó, hogy még így is nyertem két ezüstérmet, az pedig, hogy Mireia legyőzött, tényleg remek motiváció, de ez szerintem kölcsönös kettőnk között."

RÖVID PÁLYÁS ÚSZÓ-VILÁGBAJNOKSÁG (DOHA)

Női 100 méter hát döntő
1. Hosszú Katinka 55.03 – világcsúcs
2. Emily Seebohm (ausztrál) 55.31
3. Darina Zevina (ukrán) 55.54

Verrasztó Dávid újabb éremmel gazdagodott (Fotó: Reuters – archív)

FÉRFI 400 MÉTER VEGYES: VERRASZTÓ DÁVID BRONZÉRMES!

Verrasztó Dávid nagyon bekezdett, az első falat másodikként fogta, de ötven után visszacsúszott az ötödik helyre, a pillangóúszást pedig a hatodikon fejezte be. Háton 150-nél már a negyedik volt, Szeto Daija pedig jócskán leszakított mindenkit.

A japán mellen még jobban elment mindenkitől, miközben Verrasztó már dobogós pozícióba kapaszkodott, sőt, a gyorsra már másodikként fordult!

A hajrában Hagino Koszuke elment ugyan mellette, de a bronzéremért óriásit küzdött, és végül Sebastien Rousseau-t megelőzve meg is kaparintotta.

„Szerettem volna 4:00-as időt úszni, ez most nem sikerült, több okból sem – mondta a célba érkezés után Verrasztó Dávid. – Nem számítottam arra, hogy Szeto Daija ennyire elmegy, nem is igen láttam őt. Más taktikával úsztam, mint délelőtt, mert a helyzet így hozta. Mellettem Clary szerintem viszonylag korán feladta, talán meglehetett volna a második hely is. Decemberben még sohasem úsztam ilyen időt, úgyhogy azért elégedett vagyok."

Férfi 400 méter vegyes

1. Szeto Daija (japán) 3:56.33
2. Hagino Koszuke (japán) 4:01.17
3. Verrasztó Dávid 4:01.82

NŐI 800 MÉTER GYORS: KAPÁS BOGLÁRKA NEGYEDIK LETT

a női 800 méteres gyorsúszást a spanyol Mireia Belmonte García nyerte meg, új vb-csúccsal, a délelőtt medencébe ugró Kapás Boglárka a 4., Hosszú Katinka pedig a 9. időt szerezte meg.

A kora esti futamban Hosszú kényelmes tempóban kezdett, 200, valamint 400 méter után is negyedikként fordult, és láthatóan nem is erőltette, hogy az elején robbantson. A legjobb idővel kvalifikált Mireia Belmonte García simán ellépett a mezőnytől, az utolsó 200-hoz érve pedig Katinka leszakadni látszott.

A spanyol sikerét senki nem veszélyeztette, a magyar lány pedig a futamban az ötödikként, összesítésben a kilencedikként végzett.

A TÖBBI VERSENYSZÁMBAN

A 4x50 méteres férfi vegyes váltójának fináléjában a brazilok óriási világcsúcsot (1:30.51) repesztve szerezték meg az aranyérmet, megelőzve Franciaországot és az Egyesült Államokat. A győztes váltóban úszó Felipe Franca Silvának nem volt ideje ünnepelni, hiszen kisvártatva a 100 mell döntőjében is brillíroznia kellett – meg is tette: 56.29 másodperces, új világbajnoki csúccsal nyert.

És hamarosan jött az újabb világcsúcs: a dél-afrikai Chad Le Clos a szerdai 200 méteres gyorsúszás után csütörtökön a 100 méteres pillangót is megnyerte – ezt méghozzá világcsúccsal.

A férfi 4x200 méteres gyorsváltójának döntőjét az Egyesült Államok nyerte meg. A brazilok kezdtek a legjobban, de féltávnál Danyila Izotovnak köszönhetően az oroszok vezettek. Az imént világcsúcsot úszó Chad Le Clos felhozta a dél-afrikai váltót, de Leith Shankland hiába érte be és előzte meg Vjacseszlav Andrusenkót, a dobogóra sem ért fel! A végét ugyanis Tyler Clary bírta legjobban, így az Egyesült Államok a szintén nagyot hajrázó Olaszországot megelőzve megszerezte az aranyat.

A férfi 100 méteres hátúszásának döntőjét az ausztrál Mitchell Larkin nyerte meg, megelőzve a lengyel Radoslaw Kaweckit. A harmadik helyen holtversenyben zárt a japán Irie Rjoszuke és az amerikai Matt Grevers.

A női 50 méteres mellúszás döntője a litván Ruta Meilutyte sikerével ért véget, mellette még a jamaicai Alia Atkinson és a holland Moniek Nijhuis végzett érmes helyen.

A nap utolsó döntőjében, a 4x50 méteres vegyes csapatok között megrendezett váltóversenyben – minden országból két férfi és két női versenyző ugrik a vízben a négy úszásnemben – Brazília diadalmaskodott. Az itt is rajthoz álló Felipe Franca Silvának csütörtökön ez volt a harmadik aranyérme.