Lochte elvette Cseh világcsúcsát, Verrasztó D. 4., Cseh és Gyurta 6.

2010.12.16. 15:59
Hasonlóan a szerdai nyitónaphoz, csütörtökön sem szereztek érmet a magyar versenyzők a Dubaiban zajló rövid pályás úszó-világbajnokságon. Verrasztó Dávid a negyedik, Cseh László pedig a hatodik helyen végzett 400 méter vegyesen, a 100 mell döntőjében Gyurta Dániel szintén hatodik lett; Verrasztó Evelyn a 7. helyen jutott döntőbe 100 vegyesen. Ryan Lochte megdöntötte Cseh világcsúcsát, a napot az orosz 4x200-as gyorsváltó világrekordja zárta.

Az első délutáni szám a női 100 gyors középdöntője volt, a két holland klasszis – Heemskerk és Kromowidjojo – legyorsulta az amerikaiakat.

Az első döntőben két magyar jött: 400 méter férfi vegyesen Verraszó Dávid és Cseh László állt a rajtkőre. A magyarok 4:04-en kívüli idővel jutottak fináléba, a legjobb idővel döntőbe került, így a négyes pályáról rajtoló Ryan Lochte 4:01.76-ot úszott délelőtt.

Pillangón a dél-afrikai Le Clos kezdett a legjobban, száz méter után még mindig ő vezetett, Clary és Cseh László előtt, Verrasztó a 8. volt.

Háton, 150 méternél Clary állt az élre, Lochte és Cseh követte, féltávnál Clary fordult vezetéssel, Cseh a 4., Verrasztó a 6. volt. A két amerikai mellen nagyon ellépett a riválisoktól, Uszama Melluli kapaszkodott mögöttük, a tunéziai óriási tempót diktálva próbálta befogni a Lochte, Clary duót. Az utolsó úszásnemre fél másodperc előnnyel fordult Lochte, Clary, Melluli és Cseh előtt, ráadásul Lochte Cseh világcsúcsát fenyegette.

Ryan Lochte gyorson egyértelművé tette, hogy lehetetlen megfogni, félelmetes lendülettel repesztett, és 3:55.50-nel megdöntötte Cseh László világcsúcsát (3:57.27), megszerezve második aranyérmét. Melluli megverte a második helyért Claryt. Verrasztó Dávid idei legjobbját úszva a negyedik helyen végzett (4:02.73), Cseh a 6. helyre esett vissza (4:04.93)

Ötven méter női mellen a jamaicai Alia Shanee Atkinson kezdett nagyon jól, de nem bírta végig, a remek hajrával érkező (magyar felmenőkkel büszkélkedő) Rebecca Soni 29.83-as időeredménnyel az első helyen vágódott célba, az ausztrál Leiston Pickett és a kínai Csao Csin előtt.

Férfi száz háton az orosz Sztanyiszlav Donyec már a középdöntőben erődemonstrációt tartott, és a döntőben is megállíthatatlanul száguldott, csak a világcsúcs volt az ellenfele. A rekorddöntés elmaradt - Donyec 49.62-t úszott –, a francia Lacourt jött be a második, a spanyol Faber Wildeboer a harmadik helyen. Lacourt-t célba érkezés után kizárták, így az ezüst Wildeboeré lett, a bronz pedig az amerikai Thomané – legalábbis így tűnt egy órán keresztül... A versenybírók végül jelezték: nincs kizárás, Lacourt-é lesz az ezüst, Wildeboeré a bronz, Thomané meg a tudat, hogy majdnem bronzérmes lett...

Női 50 méter pillangón mindkét középfutam világbajnoki csúcsot hozott: az ausztrál Felicity Galvez 25.20-szal állított fel rekordot, amely élt vagy öt percet, mivel a svéd Theresa Alshammar lendületből egy századot javított rajta.

A férfi villámembereknek is jutott világbajnoki csúcs: a brazil Cesar Cielo Filho 20.61-et repesztett az 50 gyors középfutamában, fél másodpercet verve a második Marco Orsira – elképesztő különbség!

A női 100 hát fináléjában Natalie Coughlin állt az élen féltávnál kínai üldözői előtt, és az utolsó fordulónál is tartotta vezető pozícióját. A hajrá rendkívül szoros volt, Coughlin 56.08-cal elsőként csapott be a célba, Csao és Kao hoppon maradt. Coughlin ideje új világbajnoki csúcs, az amerikai klasszis 10, illetve 13 századdal előzte meg az ázsiai vetélytársakat.

Harmadik magyarként Gyurta Dániel állt rajthoz, a 100 méteres mellúszás döntőjében. Ötven méternél Van der Burgh, Silva, Alexandrov volt a sorrend, Gyurta szokása szerint „megbújt a mezőnyben". Az utolsó huszonötön Cameron van der Burgh erősített, 56.80-as időeredménnyel győzött, visszaverve Scozzoli, Silva és Alexandrov támadásait. Gyurta Dániel gyengébb számában a hatodik helyen végzett, 58.16-tal.

Utolsó magyarként Verrasztó Evelyn következett 100 méter női vegyesen, a középdöntős futamban Kotuku Ngawati és Franklin mögött a harmadik helyen csapott célba, 59.86-os eredménnyel. A másik futamban Ariana Kukors 58.65-ös világbajnoki csúccsal nyert, Verrasztó a 7. helyen jutott döntőbe.

Férfi 100 pillangón a kenyai Dunford nagyon jól kezdett, de a táv második felére „megették", végül az orosz Jevgenyij Korotiskin 50.23-mal győzött, egy századdal megelőzve a venezuelai Albert Subiratsot. A harmadik helyen a brazil Kaio Almeida csapott célba.

A nap leghosszabb döntője a női 800 gyors volt, a dán Lotte Friis a spanyol Villaecija García és az amerikai Kate Ziegler alkotta „vonatot" húzta maga után, a három úszó 500 méternél együtt haladt. Hatszáznál csak fél másodperc volt a különbség az első és a harmadik között, 700-nál Villaecija García vezetett, és a trióra nagyon feljött a fantasztikus formában versenyző, az első napon két aranyérmet szerző Mireia Belmonte García. Végül a két Garcíából Erika Villaecija García győzött (8:11.61), Belmonte García ezüstérmes lett, a harmadik helyen pedig Kate Ziegler végzett.

Az utolsó döntőt, a férfi 4x200-as gyorsváltót új világcsúccsal (6:49.04) nyerte meg az orosz váltó az Egyesült Államok és Franciaország előtt.