Fucsovics szettet lopott Djokovicstól, de a bravúr nem jött össze

2018.08.28. 19:53
Fucsovics Márton megnehezítette Novak Djokovics dolgát (Fotó: AFP)
Fucsovics Márton négy játszmában, 6:3, 3:6, 6:4, 6:0-ra kikapott a kétszeres US Open-győztes Novak Djokovicstól a New York-i kemény pályás Grand Slam-torna első fordulójában. A magyar játékos a harmadik szettben brékelőnyben vezetett 4:2-re, onnantól kezdve viszont sajnos nem nyert játékot. A mérkőzés 2 óra 58 percig tartott a tikkasztó hőségben.

US OPEN, NEW YORK (53 000 000 dollár, kemény pálya)
FÉRFI EGYES, 1. FORDULÓ
Novak Djokovics (szerb, 6.)–Fucsovics Márton 6:3, 3:6, 6:4, 6:0

Fucsovics Márton pályafutása során először találkozott tétmérkőzésen Novak Djokoviccsal – sajnos a nem túl szerencsés sorsolásnak köszönhetően éppen a US Open első fordulójában. A világranglista hatodik helyén álló szerb klasszis esélyeshez méltóan kezdett: semmire nyerte az első adogatását, majd azonnal brékelte a magyar teniszezőt. Az óriási melegtől szemmel láthatóan szenvedő Djokovics jól gazdálkodott a brékelőnyével, a saját adogatásait magabiztosan hozta (Fucsovics bréklabdához sem jutott), így az első szettet 39 perc alatt 6:3-mal az övé lett.

A második szett első öt játékában mindkét fél jobbnak bizonyult a saját adogatójátékában, 3:2-es Fucsovics-vezetésnél azonban a magyar teniszező – először a meccs folyamán – bréklabdához jutott. Djokovics ugyan az elsőt hárította, a másodikat már nem, így Fucsovics elvette a szerb adogatását. A folytatásban az egyre rosszabbul festő Djokovicsot ápolni is kellett, ez azonban nem zavarta meg a 26 éves magyar teniszezőt, aki hozta a két adogatását, így megnyerte a második játszmát, és egyenlített. (6:3, 3:6)

Érdekesség, hogy 2011 óta a mostani volt mindössze a második alkalom, hogy Djokovics egy Grand Slam-torna első fordulójában szettet veszítsen.

Fucsovics a harmadik szettet remekül kezdte, az első játékban brékpontja volt (amivel nem tudott élni), a másodikban pedig hárított egyet. A harmadik gémben ellenállhatatlan játékkal, pontot sem veszítve brékelte a kétszeres US Open-győztest, nem sokkal később pedig labdája volt a kettős brékelőnyhöz, ezzel azonban nem tudott élni. 3:2-es vezetésénél a magyar teniszező még hozta az adogatását, innentől kezdve azonban sebességet váltott Djokovics, aki kétszer is brékelte ellenfelét, s ezzel megnyerte a szettet. (6:3, 3:6, 6:4)

A nagy melegre való tekintettel 10 perces szünet következett a negyedik játszma előtt, ez pedig egyértelműen az előnyben lévő Djokoviccsal tett jobbat: a szerb alig több mint fél óra alatt 6:0-val lerendezte a negyedik szettet, így ha nyögvenyelősen is, de 6:3, 3:6, 6:4, 6:0-ra legyőzte Fucsovics Mártont.

Djokovics ünnepelhetett a végén (Fotó: AFP)

TOVÁBBI EREDMÉNYEK

Cilic (horvát, 7.)–Copil (román) 7:5, 6:1, 1:1-nél Copil feladta
Carreno-Busta (spanyol, 12.)–Dzsaziri (tunéziai) 7:5, 6:2, 6:2
Schwartzman (argentin, 13.)–Delbonis (argentin) 6:2, 7:6 (8–6), 6:2
Csung Hjon (dél-koreai, 23.)–Berankis (litván) 4:6, 7:6 (8–6), 6:0, 2:0-nál Berankis feladta
Gasquet (francia, 26.)–Szugita (japán) 6:3, 6:1, 6:3
Benneteau (francia)–Cecchinato (olasz, 22.) 2:6, 7:6 (7–5), 6:3, 6:4
Struff (német)–Smyczek (amerikai) 7:6 (7–2), 6:4, 6:3
Györe (szerbiai)–L. Mayer (argentin) 6:4, 6:4, 4:6, 2:1-nél L. Mayer feladta
Sousa (portugál)–Granollers (spanyol) 6:2, 6:2, 6:3
Kukuskin (kazah)–Rubin (amerikai) 6:3, 6:1, 4:6, 7:6 (7–3)
Hurkacz (lengyel)–Travaglia (olasz) 6:2, 2:6, 7:6 (8–6), 3:0-nál Travaglia feladta

Hszie Szu-vej (tajvani)–Alekszandrova (orosz) 6:3, 4:6, 6:3
Flipkens (belga)–Vandeweghe (amerikai, 24.) 6:3, 7:6 (7–3)
Di Lorenzo (amerikai)–McHale (amerikai) 6:1, 7:6 (7–1)

US Open Tennis on Twitter

@DjokerNole prevails 6-3, 3-6, 6-4, 6-0 during a hot afternoon match against Fucsovics https://t.co/TzJsERuxQd #USOpen https://t.co/Xrr3UwEZ9N

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 6:4, 5:0 – FUCSOVICS SZERVÁL

Djokovics 30:0-re elhúzott, majd 40:15-nél két meccslabdához jutott. Ebből az elsőt még hárította Fucsovics, a másodikat azonban kiütötte, így Djokovics 6:3, 3:6, 6:4, 6:0-ra nyert, s továbjutott a második fordulóba.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 6:4, 4:0 – DJOKOVICS ADOGAT

Djokovics most már a meccs minél előbbi lezárására hajt, ezt egy újabb magabiztos szervajátékkal megnyert gémmel jelezte.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 6:4, 3:0 – FUCSOVICS SZERVÁL

Djokovics 40:15-re vezetett, majd Fucsovics ugyan kiegyenlített, a harmadik bréklabdát már nem tudta hárítani a játékban, így a szerb kettős brékelőnybe került.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 6:4, 2:0 – DJOKOVICS ADOGAT

Djokovics kézben tartotta a szervajátékát, 40:15-re is vezetett, Fucsovics azonban kiegyenlített. 40:40-nél ismét a szerb került előnybe, majd meg is nyerte a játékot.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 6:4, 1:0 – FUCSOVICS SZERVÁL

Fucsovics rosszul kezdett, kettős és ki nem kényszerített hibát is ütött, így Djokovics három bréklabdához jutott, ám a magyar 0:40-ről egyenlített! 40:40-nél ismét Djokovics került előnybe, a negyedik bréklabdáját pedig már kihasználta.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 6:4, 0:0 – DJOKOVICS ADOGAT

Djokovicsnak jót tett a pihenő, magabiztos játékkal semmire hozta az adogatását.

A negyedik játszma kezdete előtt a nagy hőségre való tekintettel 10 perces szünetet tartanak.

Fucsovics Márton nagyot küzdött Novak Djokovics ellen a US Open első fordulójában (Fotó: MTI)

HARMADIK JÁTSZMA

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 5:4 – FUCSOVICS SZERVÁL

15:0 után Djokovics fordított, de Fucsovics jó játékkal – és egy kis szerencsével – egalizált. 30:30 után Fucsovics rövidítése elakadt a hálóban, majd csúnyán hibázott a magyar, így Djokovics ismét brékelt, ezzel pedig meg is nyerte a harmadik szettet. 6:3, 3:6, 6:4

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 4:4 – DJOKOVICS ADOGAT

Djokovics nagyon összeszedte magát, támadólag lépett fel, ennek köszönhetően pedig 40:0-re is vezetett, 40:15 után pedig a játszmát is lezárta. Fucsovicsnak a szettben maradásért kell adogatnia.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 3:4 – FUCSOVICS SZERVÁL

Djokovics egy szerencsés ponttal, majd a magyar hibáját kihasználva 30:0-re elhúzott. Fucsovics egy pontot szerzett, majd ismét hibázott, így a szerb két bréklabdához jutott – az elsőt pedig ki is használta, így Djokovics egyenlített.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 2:4 – DJOKOVICS ADOGAT

Djokovics ezúttal viszonylag biztosan hozta adogatását, Fucsovics egy pontot szerzett – emellett pedig többször is jól megfuttatta a szerbet…

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 2:3 – FUCSOVICS SZERVÁL

15:0-re, majd 30:15-re is vezetett Djokovics, de Fucsovics fordított, 40:30-nál azonban a szerb is egalizált. 40:40-nél Djokovics újabb ki nem kényszerített hibát ütött, másodszorra pedig már lezárta a játékot Fucsovics, aki így megtartotta a brékelőnyét.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 1:3 – DJOKOVICS ADOGAT

Fucsovics 30:0-vel kezdett, a második pontnál Djokovicson a sólyomszem sem segített. A szerb azonban nem adta fel, egyenlített, de az előnyt nem tudta átvenni, Fucsovics bréklabdához jutott (30:40). Egyenlő után Djokovics kétszer is megszerezte az előnyt, másodszorra pedig már le is zárta a gémet, így Fucsovics nem került kettős brékelőnybe.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 1:2 – FUCSOVICS SZERVÁL

Fucsovics most esélyt sem hagyott ellenfelének, s Djokovics 30:0-nél ugyan szerzett egy pontot, 40:15 után egy pazar ásszal lezárta a játékot a magyar.

2011 óta a mostani volt csak a második alkalom, hogy Djokovics egy Grand Slam-torna első fordulójában szettet veszítsen.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 1:1 – DJOKOVICS ADOGAT

Fucsovics rendkívül agresszíven kezdett, így 40:0-re elhúzott, s három bréklabdához jutott! Djokovics elrontotta az első szerváját, a gyenge második után nem sokkal pedig a hálóba küldte a labdát, így Fucsovics brékelte a szerbet!

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6, 1:0 – FUCSOVICS SZERVÁL

Fucsovics 15:0-re, majd 30:15-re is vezetett, mégis Djokovics jutott bréklabdához, ezt azonban a magyar hárította. 40:40-nél Fucsovics került előnybe, majd magabiztosan le is zárta az adogatását.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:6 – DJOKOVICS ADOGAT

15:0 után Fucsovics átvette a vezetést, de Djokovics egyenlített, majd fordított is. A szerb azonban nem tudta lezárni a játékot, Fucsovics egy remek tenyeressel egalizált (40:40), majd bréklabdához jutott – ám ezt egy ásszal hárította Djokovics, majd be is húzta az adogatását.

Djokovics szemmel láthatóan szenvedett a nagy melegtől (Fotó: AFP)

MÁSODIK JÁTSZMA

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 3:5 – FUCSOVICS SZERVÁL

MEGVAN AZ EGYENLÍTÉS! Fucsovics 0:15, majd 15:30 után is egyenlített, majd a vezetést is átvette: 40:30-nál szettlabdához jutott, ezzel pedig élt is, hiszen Djokovics hosszút ütött! Djokovics–Fucsovics 6:3, 3:6

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 2:5 – DJOKOVICS ADOGAT

Djokovicsot ápolni kellett, szemmel láthatóan nincs túl jó állapotban.

Djokovics összeszedte magát, semmire hozta az adogatását, Fucsovics azonban most a szettért adogathat.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 2:4 – FUCSOVICS SZERVÁL

Fucsovics nagyon okosan teniszezik, hosszan játékban tartja a labdát, Djokovics pedig sorra üti a ki nem kényszerített hibákat. Fucsovics 30:0-re, majd 40:15-re is vezetett, de a szerb 40:30-ra felzárkózott. Az egyenlítés azonban nem jött össze, Fucsovics egy pazar fonákkal lezárta a játékot, s közel került a második szett megnyeréséhez.

Teljesen kiegyenlített a meccs: a megnyert gémek száma 8:8, a megnyert pontok száma 48:48.

Djokovics finoman szólva sem élvezi a hőséget…

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 2:3 – DJOKOVICS ADOGAT

Fucsovics egy nagy kiabálással nyugtázta, hogy megszerezte a játék első pontját, Djokovics azonban egy remek ásszal egyenlített, majd fordított is. 30:15 után azonban ismét Fucsovics ragadta magához a kezdeményezést, s bátor játékkal, a meccs folyamán először bréklabdához jutott – ezt azonban egy újabb remek szervával hárította a szerb. 40:40-nél Djokovics kettős hibát, majd egy hosszút ütött, így Fucsovics brékelte ellenfelét!

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 2:2 – FUCSOVICS SZERVÁL

15:0 után Djokovics fordított (15:30), de ez egyáltalán nem zavarta meg Fucsovicsot, aki sorozatban szerzett három ponttal megnyerte a szervajátékát. Djokovics levonulás közben a földhöz csapta az ütőjét – talán érzi, hogy ebből még baj is lehet?

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 1:2 – DJOKOVICS ADOGAT

Fucsovics 15:0-re és 30:15-re is vezetett, de Djokovics mind a kétszer egyenlített, majd fordított 40:30-nál pedig be is fejezte a játékot.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 1:1 – FUCSOVICS SZERVÁL

Így is van! Fucsovics erőlteti a hosszú labdameneteket, ez pedig láthatóan nem ízlik Djokovicsnak. A szerb mindössze egy pontot szerzett, így ismét a magyarnál az előny.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 0:1 – DJOKOVICS ADOGAT

Djokovics 30:0-vel kezdett, de Fucsovics 40:30-ra fel tudott zárkózni. Az egyenlítés azonban már nem jött össze, a szerb behúzta a szervajátékát.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 6:3, 0:0 – FUCSOVICS SZERVÁL

Djokovics szerezte a második szett első pontját, Fucsovics azonban 40:15-re fordított. Ezt követően a szerb közelebb lépett, de 40:30-nál a hálóba vágta a labdát, így Fucsovics hozta az adogatását.

Djokovics szenvedett a nagy melegtől, de magabiztosan hozta az első játszmát (Fotó: AFP)

ELSŐ JÁTSZMA

DJOKOVICS–FUCSOVICS 5:3 – DJOKOVICS ADOGAT

Fucsovics 30:0-vel kezdett, s ugyan közel volt hozzá, de nem jutott bréklabdához: Djokovics egyenlített (30:30), sőt fordított is, de Fucsovics egy pazar rövidítéssel hárította az első szettlabdát. 40:40-nél – egy 21 ütéses labdamenet után – ismét Djokovics került előnybe, a második szettlabdáját pedig már be is ütötte. Djokovics–Fucsovics 6:3

DJOKOVICS–FUCSOVICS 5:2 – FUCSOVICS SZERVÁL

Fucsovics kettős hibával kezdett, a folytatásban azonban egymás után négy pontot szerzett, így hozta az adogatását. A szettben maradáshoz most brékelni kellene Djokovicsot.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 4:2 – DJOKOVICS ADOGAT

Sajnos Fucsovicsnak ebben a játékban sem sikerült megnehezítenie a szerb dolgát, mindössze egy pontot szerzett, így a magyar teniszezőnek a játszmában maradásért kell szerválnia.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 4:1 – FUCSOVICS SZERVÁL

Djokovics folyamatosan fintorog, jól láthatóan nem ízlik neki a nagy meleg, úgy tűnt, ezt a játékot el is engedte. Fucsovics 40:0-re semmire is hozhatta volna az adogatását, azonban a hálóba ütött egy rövidítést, majd a szerb ütött egy nyerőt. 40:30-nél egyenlíthetett volna Djokovics, de Fucsovics egy szép labdamenet végén lezárta a gémet.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 3:1 – DJOKOVICS ADOGAT

Fucsovics ugyan szerzett egy pontot a játék elején, nem volt kérdés, hogy Djokovics a harmadik adogatását is megnyeri.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 3:0 – FUCSOVICS SZERVÁL

Fucsovics bátran játszott, az első adogatásai rendre jól sikerültek, így semmire hozta az adogatását.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 2:0 – DJOKOVICS ADOGAT

Djokovics 40:0-vel kezdett, de ezt az adogatását végül nem tudta semmire hozni, sőt… Fucsovics két remek nyerőt is ütött, majd a szerb a hálóba vágta a labdát, így 40:40-re alakult az állás. A folytatás viszont ismét Djokovics szája íze szerint alakult, s végül be is húzta a játékot.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 1:0 – FUCSOVICS SZERVÁL

Djokovics két hibával kezdett, így Fucsovics meglépett 30:0-re. A folytatásban hiába ütött két jó szervát is a magyar teniszező, a szerb klasszis előbb 30:30-nél, majd 40:40-nél is egyenlített. Egy 20 ütéses labdamenet végén Djokovics előnybe került, majd a bréklabdát is értékesítette.

DJOKOVICS–FUCSOVICS 0:0 – DJOKOVICS ADOGAT

Djokovics esélyeshez méltóan kezdett, semmire hozta az adogatását. Fucsovics csak elvétve tudta visszaadni a szerb szerváját.

ELŐZMÉNYEK

Fucsovics Márton – aki szép kis botrányt robbantott ki pénteki közleményével, amelyben súlyos kritikával illette a Magyar Teniszszövetséget és Köves Gábor Davis-kupa-kapitányt – lapunknak elmondta, sajnálja, hogy az egyik favorittal került össze az első körben, de megpróbál felszabadultan teniszezni, és jó meccset játszani 20 ezer ember előtt.

A régi-új edzőjével, Marián Vajdával ismét a helyes útra lépő, a szeretetguru Pepe Imazt kirúgó, könyöksérüléséből teljesen felépülő Novak Djokovics a wimbledoni sikerét követően Torontóban már a harmadik körben búcsúzott, Cincinnatiben viszont nyert, a fináléban nagyszerű teniszt bemutatva Federer ellen. A 31 éves szerb klasszis győzelmével új rekordot állított fel, a mestertornák 1990-es bevezetése óta ugyanis még senki sem volt képes arra, hogy mind a kilencet megnyerje legalább egyszer. Az emlékezetes diadal ellenére a médianapon arról beszélt, nem akar különösebben nagy terhet rakni magára New Yorkban, kemény összecsapások várnak rá, esetleg a Federer elleni negyeddöntő is, ő pedig – a többi profi játékoshoz hasonlóan – meccsről meccsre akar haladni.

A két teniszező korábban még sosem találkozott egymással tétmérkőzésen.

A meccset a világ legnagyobb teniszstadionjában, a 23 ezer férőhelyes Arthur Ashe-ben rendezik.

Két favorit New Yorkban: Novak Djokovics a harmadik, a címvédő Rafael Nadal a negyedik US Open-trófeájára hajt. A torna előtti beharangozónkat ide kattintva olvashatják el!

Fucsovics  Márton (balra) és Novak Djokovics tétmeccsen még nem találkozott, de a  magyar volt már edzőpartnere a világsztárnak (Fotó: MTSZ/Zádor Péter)
Fucsovics Márton (balra) és Novak Djokovics tétmeccsen még nem találkozott, de a magyar volt már edzőpartnere a világsztárnak (Fotó: MTSZ/Zádor Péter)